Jump to content
themisperi

Vw Golf 5 Fsi 1.4

Recommended Posts

Γειά σας.Ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι για service 100.000κμ, επειδή θα αλλάξω ιμάντα-μπουζί-φίλτρα αέρος-βενζίνης-καμπίνας-λαδιού και λάδια,αν πρέπει να αλλάξω και τρόμπα νερού επειδή σε άλλο αμάξι την άλλαζα σε κάθε αλλάγή ιμάντα χρονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αν δεν εχεις ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην τρόμπα νερού γιατί να την αλλάξεις ; Τώρα αν θέλεις να το κάνεις για προληπτική συντήρηση, έχει κάλως, άλλαξε και τέσσερις πολλαπλασιαστές και μια τρόμπα βενζίνης και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά ευχαριστώ.Πολλαπλασιαστές έχω πάρει έναν και τον έχω καβάτζα για ώρα ανάγκης.Τρόμπα βενζίνης ίσως είναι πολύ νωρίς για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μυστικό για την μακροζωία της τρόμπας βενζίνης επειδή είναι εμποτιζόμενη και ψύχεται από την βενζίνη είναι να μην αφήνεις το αυτοκίνητο άδειο από βενζίνη όπως κάνουν οι περισσότεροι και βάζεις 20 € όταν ανάψει το λαμπάκι.

 

Το γεμίζεις μια φορά και από εκεί και πέρα όταν φτάνει στην μέση το ξαναγεμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχει 1 μείον όμως αυτό που λες φίλε rivol.

κουβαλάς μόνιμα γεμάτο ή σχεδόν γεμάτο ρεζερβουάρ, που σημαίνει επιπλέον βάρος και επομένως μεγαλύτερη κατανάλωση. 

Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να κυκλοφορεί αυτοκίνητο με σχεδόν μόνιμα γεμάτο ρεζερβουάρ.

οκ συμφωνώ να μην φτάνει στα κόκκινα, λόγω των επικαθίσεων που μαζέυει με τον καιρό το ντεπόζιτο.

Γνώμη μου οτι αν ειναι λίγο πιο γεμάτο απ τα κόκκινα (ρεζέρβα) και ως την μέση είναι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:fpc:  ντόϊνκ, γλουρπ, σντουπ, μπαμ και κάτω.

 

έπεσα και χτύπησα...  όπου ναναι σηκώνομαι.

 

ρε τι άλλο θ ακούσουμε... :crazy:  :crazy:  :crazy:  :crazy:

 

Υ.Σ.  ας γράψει κάποιος αν έχει δει την βενζίνη να εξατμίζεται απο ρεζερβουάρ αυτ/του...   σε 1 μπρικι αν την βάλεις μπορεί να εξατμιστεί...σε αυτ/το όμως...χμ...  θα θέλει καμιά 50αριά χρόνια..

 

 

γιατρέ ???   έλα κάποιος σε ζητάει !!!!

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που είσαι τόσο ημιμαθης πραγματικά πλέον ούτε να γέλασω μπορώ με τη τραγικότητα των άνθρωπος που βλέπω οτι υπάρχουν εκεί έξω

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

πετάει ο ελέφαντας ???   πετάει θα πεις..

 

ας πουν και άλλοι την γνώμη τους, γιατί δεν βγάζει άκρη κανείς μαζί σου.

Η παιδεία αρχίζει απο μικρή ηλίκία, μέσα απο την οικογενειακή θαλπωρή και γαλούχηση,συνεχίζεται στα πρώτα παιδικά βήματα του βρέφους και αργότερα του μικρού ανήλικου ατόμου και καταλήγει στην ωριμότητα,κρίση,εμπειρία και διορατικότητα, μέσα απο την συνεχή εκμάθηση και ωρίμανση του νεαρού.

 

στάδια που μερικοί δεν τα περάσαν...

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΤΜΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ΣΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ;
Ελάχιστα η βενζίνη, εφ΄ όσον χρησιμοποιείται το αυτοκίνητο. Αν μείνει όμως ένα όχημα ακινητοποιημένο για μεγάλο διάστημα- από 3 μήνες και πάνω- τότε πρέπει να αντικατασταθεί η βενζίνη από καινούργια. Αντίθετα, το ντίζελ δεν εξατμίζεται.

 

Όχι ότι συμφωνώ με το φίλο playmaker αλλά η βενζίνη έστω και ελάχιστα, εξατμίζεται στο ντεπόζιτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλά τα λένε στο "remalia club"  αλλά εδώ συζητάμε για καθημερινότητα και λογική-συχνή χρήση.

 

αν το εξιδικεύσουμε σε απόλυτα νούμερα βάση φυσικής τότε ναι.

 

αλλά του playmaker το επιχείρημα είναι αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι άλλαξε το τώρα ρεζιλη !και όσο λιγότερο τόσο το χειρότερο μικρούλι Chris ! Την άλλη φορά θ σ πιούμε πως δουλεύει το αυτοκίνητο εντάξει ; Και ψιτ πολλοί έχουμε πάνω απο 1 αμάξι και δεν τα Κουναμε κάθε μερα;) για ασε 1 αμάξι 20 μέρες σχεδόν άδειο κ 1 γεμάτο και κανε μετα μετρήσεις θα φας άλλο ένα χαστούκι σαυτη τη ζωή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα αλλάζω το σκηνικό.

 

μ απειλείς μικρούλι ?

χαστούκι ? σε μένα ?  

έλα απο κοντά να τα πούμε 1 μέρα να δουμε ποιος θα φάει χαστούκια...και πολλά..

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη που θα δω θα είναι σουτ για 20 μέρες να κάνετε κανένα μπάνιο να ξεκουραστείτε.

Η ζέστη σας έχει πειράξει.

 

Ηρεμήστε ή λύστε τις όποιες διαφορές σας σε π.μ.

 

Παρακαλώ πολύ ΟΛΟΙ να κρατήσετε ένα ρημάδι επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

δεν πας να μαμηθείς ρε γελοίο  υποκείμενο !   όλοι σ έχουν πάρει χαμπάρι  ρεζίλι των σκυλιών.

 

αρκετά σ ανεχτήκαμε όλοι μας εδω μέσα !    Ζώον  είσαι Playmaker !!  χωνεψέ το !!!  Ζώον με ρούχα !!!

πολυ ασχημο να εχεις γνωμη για καπιον που τον γνωριζεις  μονο διαδυκτιακα.

 

ηρεμηστε παιδια με τετοια ασχολουμσταν μεχρι τα 12..

 

 

φιλικα.

πολυ ασχημο να εχεις γνωμη για καπιον που τον γνωριζεις  μονο διαδυκτιακα.

 

ηρεμηστε παιδια με τετοια ασχολουμσταν μεχρι τα 12..

 

Y.Γ μην εκπροσωπεις ολους μας γτ ισως δεν ειναι ετσι. εγω δεν ανοικω στους ολους και δεν εχω τετοια γνωμη για το φιλο.

 

φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ασχημο να εχεις γνωμη για καπιον που τον γνωριζεις  μονο διαδυκτιακα.

 

ηρεμηστε παιδια με τετοια ασχολουμσταν μεχρι τα 12..

 

 

φιλικα.

αν έχεις εσύ καλύτερη απόψη, δικαίωμά σου φίλε μου.

εγώ έχω την δική μου και όταν γράφει κοτσάνες ας τις πιο ποιο επιεικά, θα αντιδρώ με τα κουφά που βλέπουν τα ματάκια μου. 

τόσα χρόνια εδω μέσα δεν έμαθε ουτε καν να γράφει ? ούτε σύνταξη ούτε τίποτα ?  κρίμα...

και απειλεί και για χαστούκια το μυρμηγκάκι ?

για ποιο επίπεδο μιλάς φίλε μου ?

:hmm:

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις εσύ καλύτερη απόψη, δικαίωμά σου φίλε μου.

εγώ έχω την δική μου και όταν γράφει κοτσάνες ας τις πιο ποιο επιεικά, θα αντιδρώ με τα κουφά που βλέπουν τα ματάκια μου. 

τόσα χρόνια εδω μέσα δεν έμαθε ουτε καν να γράφει ? ούτε σύνταξη ούτε τίποτα ?  κρίμα...

και απειλεί και για χαστούκια το μυρμηγκάκι ?

για ποιο επίπεδο μιλάς φίλε μου ?

:hmm:

ουτε σε ξερω αδερφ ουτε με ξερεις γιαυτο σου λεω φιλικα.απλα δεν ειναι σωστο α εκφραζουμε ασχημες γνωμες πιστευω.ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλή λογική ειναι δεν είπα οτι πρέπει να σε φυσικός για να το καταλάβεις οτι σε μικρότερη ποσότητα στο ντέποζιτο η βενζίνη εξατμιζεται ταχύτερα ..τελικά πάσχει η εκπαίδευση

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

για να εξατμιστεί η βενζίνη από το ντεπόζιτο χρειάζεται περισσότερο από 1 χρόνο για διαστήματα ακινησίας μέχρι 1  μήνα είναι ανάξια λόγου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για να εξατμιστεί η βενζίνη από το ντεπόζιτο χρειάζεται περισσότερο από 1 χρόνο για διαστήματα ακινησίας μέχρι 1  μήνα είναι ανάξια λόγου

+1000

πες τα χρυσόστομε !  πες τα !   

πες τα να τ ακούει ο καρβουνάς !

Link to comment
Share on other sites

Οταν λένε εξατμιζεται δεν λέμε όλη ! Εξατμιζεται όμως τα πιο σημαντικ και πιο πτητικα συστατικά της ...Τεσπα δεν θες σας τ μάθω όλα εγω γιατι δεν βλεπω κ ανταποκρυση ψάχτειται

Link to comment
Share on other sites

το ντεπόζιτο κλείνει αεροστεγώς οπότε μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα για να ακριβολογούμε απειροελάχιστη και εξατμίζονται τα συστατικά όχι η ίδια η βενζίνη.

για παράδειγμα σε πρατήριο εάν γεμίσει η δεξαμενή και την μετρήσεις μετά από ένα μήνα δεν έχει χαθεί τίποτα από ποσότητα αλλά από 95 οκτάνια έχει γίνει 94 οκτάνια αυτές είναι οι διαφορές

Link to comment
Share on other sites

ετσι.

εμεις τα λέμε κι άλλος το χαβά του.

 

πρέπει κάποιος να έχει κοινή απλή λογική για να καταλαβει αυτά που γράφουμε.

 

αλλά η βλακεία είναι ανίκητη και το γατάκι τρολάρει ή δεν του κόβει. απορώ πως αποφοίτησε απ το δημοτικό.

τι να πει κανεις...

τέσπα, καλή καρδιά να χουμε, το τόπικ του φίλου το ξεχειλώσαμε.

ας μην τα ξαναλέμε για την βενζίνη... καταντάει κούραση πια.

καλημέρα μας !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.