Jump to content
paul_fsi

Ενδειξη Airbag Μετα Απο Καθαρισμα [Λύθηκε]

Recommended Posts

Όπως γραφω και στον τιτλο, το απογεματακι ειπα να ριξω ενα γενικό καθάρισμα εσωτερικά μιας και κανουμε διακοπές και τραβηξα μπρος πισω τερμα και τα δυο καθισματα για να βαλω σκουπα... (Του οδηγου το σηκωσα και τερμα). Και ερχεται η ωρα να βγω λιγο νωριτερα και μολις γυρισα το διακοπτη τσουπ η γ... η ενδειξη του αερόσακου... :startle:

 

Φυσικα επιστρεφοντας εβγαλα μπαταρια μηπως και κανει reset αφου ελεγξα ολες τις φυσσες οτι ειναι ενταξει μιας και δεν παιζει VAG-com διαθεσιμο αλλα δεν ειχε αποτελεσμα ...

 

Τι να κανω να παω εδω σε κανα συνεργειο αν βρω να μου σβησει το σφαλμα ή παιζει να εκανα καμια ζημια με τα μπρος-πισω?

Link to comment
Share on other sites

Ζημια δεν έκανες. Αφου οι φυσες ειναι στη θέση τους είσαι οκ.

Μάλλον ξεκουμπώθηκε καποια φυσα αλλα αφου ξανακουμπώθηκε δεν υπαρχει κίνδυνος .

Το σφάλμα μένει στην οθόνη για λογους ασφαλειας και μόνο με vag com σβηνει.

Μην ανυσηχεις.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι στησ φισεσ τον καθησματον που ειναι στον πατο του καθησματοσ στο επανο μεροσ  δεν κανουναι σωστη επαφη  και γιαυτο αναβη η ενδειξη .συνηθοσ τησ καταργουναι γιατι στη ουσια δεν χρειαζονται αφου υπαρχη και αλλη φισα οταν θελεισ να αφερεσησ το καθησμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα προσεχε μεχρι να σβησεις το σφαλμα διοτι τωρα δεν εχεις αεροσακους...

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

Οι αερόσακοι δεν έχουν προβλημα και θα δουλεύουν κανονικά, εφόσον το σφάλμα άναψε λόγω του ξεκουμπωματος της φίσας.

Με την ορθή επανατοποθέτηση της φίσας,δεν εχει υπάρχει κανένα προβλημα.

Η φωτεινή ένδειξη σφάλματος δεν δημαίνει πάντα οτι κάτι δεν λειτουργεί. Αναψε λογω της πρόσκαιρης αποσύνδεσης και παραμενει η ένδειξη του σφάλματος  (λόγω της σοβαρότητας που ειναι οι αερόσακοι)  μέχρι να σβηστει με το διαγνωστικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον chrispant. Μαλλον προβλημα δεν εχω απλα οσο να ναι ψυχολογικα η ενδειξη με ενοχλει να την βλεπω.

 

Κατα τ' αλλα παρατήρησα οτι ανοιγωντας τον διακοπτη κανει τον ελεγχο σβηνει η ενδειξη και μετα απο λιγο ξανανάβει δηλάδη κατ' εμε ανάβει επειδη διαβάζει στην μνήμη το σφάλμα που έχει καταγραφεί. Θα περασω αμα επιστρεψω απο το συνεργειο να το σβησουμε

Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι αναμενη η ενδειξη του air bag οι αεροσακοι βγενουν εκτοσ λειτουργιασ για λογουσ ασφαλειασ ετσει σε περηπτοση ατυχηματοσ [[χτυπα ξυλο ]]δεν θα ανοιξουναι.επεισησ το τσεκ που κανει οταν ανοιγησ τον διακοπτη και ξανααναβη ειναι μια λειτουργια που γεινεται ητε ειναι σποραδικο το σφαλμα ητε ειναι μονιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ντοκτορα σεβομαι τον λογο σου σε τετοια θεματα αλλα απο τα λιιιγα που ξερω το λαμπακι ειναι απλα ενα σφαλμα το οποιο εχει καταγραφει στν εγκεφαλο κ το εμφανιζει..τωρα εφοσον ολα ειναι στν θεση τους γιατι τν κακια στιγμη να μν ανοιξουν?

Μεχρι κ safe mode κραταει το check engine αλλα το αμαξι δουλευει κανονικοτατα. Δωσε μας τα φωτα σου!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ντοκτορα σεβομαι τον λογο σου σε τετοια θεματα αλλα απο τα λιιιγα που ξερω το λαμπακι ειναι απλα ενα σφαλμα το οποιο εχει καταγραφει στν εγκεφαλο κ το εμφανιζει..τωρα εφοσον ολα ειναι στν θεση τους γιατι τν κακια στιγμη να μν ανοιξουν?

Μεχρι κ safe mode κραταει το check engine αλλα το αμαξι δουλευει κανονικοτατα. Δωσε μας τα φωτα σου!

ο εγκεφαλοσ του αεροσακου ειναι ο μονοσ εγκεφαλοσ που για λογουσ ασφαλειασ οταν καταγραψη σφαλμα βγαζη εκτοσ τα εξαρτηματα που ειναι για την ασφαλεια τον επειβατον δηλαδη τουσ αεροσακουσ.για φαντασου μια βλαβη βραχυκηκλομα με θετικο τι επειπτοση θα ειχαι εαν ο εγκεφαλοσ δεν τουσ εβγαζε εκτοσ λειτουργιασ . αα και ενασ αλλοσ εγκεφαλοσ που βγαζη εκτοσ λειτουργιασ εαν διαβαση σφαλμα ειναι ο εγκεφαλοσ τησ οροφησ του ΕΟΣ εαν διαβαση ακαθορηστο σημα απο εναν μικροδιακοπτη και μετα το επεισκευασησ η κουκουλα δεν θα δουλεψη εαν δεν σβησησ την μνημη βλαβον του εγκεφαλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες!Θέλω τη γνώμη σας σχετικά με ένα πρόβλημα που προέκυψε-προκάλεσα στο Polaki μου (6R μοντέλο 2011).

 

Σήμερα αποφάσισα,τι το θελα, να βγάλω το ντουλαπάκι του συνοδηγού για να κάνω μια μελέτη για να βάλω φωτάκι...Αφού ξεβίδωσα όλες τις βίδες έμενε να βγάλω τις φύσες από το SET για την ένδειξη των ελαστικών και του ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ του συνοδηγού (airbag on/off).

 

Αφού αποφάσισα να αφήσω τη διαδικασία με το φως στο ντουλαπάκι έβαλα ξανά πίσω το ντουλαπάκι μαζί με βίδες  και φύσες ... Και να η έκπληξη στο καντραν μου...

 

Ένδειξη αερόσακου http://www.kteohellas.gr/css/images/eikona3.jpg τη τύχη μου και EPC ... Η ένδειξη του αερόσακου μένει όταν βάζω και μπροστά το αυτοκίνητο ενώ του EPC φεύγει...

 

 

Μακάρι να μην έκανα καμιά χοντρή μ*"$#κια ...

 

Όποιος γνωρίζει παίδες τι μπορεί να συμβαίνει ας δώσει τα φώτα του :thumbsu: ...

Edited by Kostas_Polo6R
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε....

Απλα οταν βγαζεις την φυσα του αεροσακου θελει μετα σβησιμο το σφαλμα σε ενα συνεργειο.

Ρωτα και εμας τους κοντρακηδες με τα καθισματα,καθε βδομαδα για σβησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ. Έχω το κλασικό bluetooth obd adapter. Το αναμμένο λαμπάκι του αερόσακου που έχω καιρό τώρα, δεν το εμφανίζει σαν βλάβη και όταν σβήνω τις βλάβες από τον εγκέφαλο δε σβήνει το λαμπάκι. Οπότε θέλει συγκεκριμένο ελεγχο και σβήσιμο με vag com και δεν έχει τέτοια λειτουργία το ανταπτοράκι μου ή έχω κάποιο πρόβλημα με τη φύσα πχ δεν την ξανακούμπωσα όπως έπρεπε? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε....

Απλα οταν βγαζεις την φυσα του αεροσακου θελει μετα σβησιμο το σφαλμα σε ενα συνεργειο.

Ρωτα και εμας τους κοντρακηδες με τα καθισματα,καθε βδομαδα για σβησιμο.

Αδερφέ καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :thumbsu: Οπότε ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό!!! Το ότι έβγαλα τη φύσα δικαιολογεί και την ένδειξη EPC που βγάζει στην σκάλα της υποδοχής του κλειδιού πριν να πάρει μπροστά? (πρώτη φορά βλέπω την συγκεκριμένη ένδειξη στο καντράν)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :thumbsu: Οπότε ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό!!! Το ότι έβγαλα τη φύσα δικαιολογεί και την ένδειξη EPC που βγάζει στην σκάλα της υποδοχής του κλειδιού πριν να πάρει μπροστά? (πρώτη φορά βλέπω την συγκεκριμένη ένδειξη στο καντράν)

Αυτη την ενδειξη τη βγαζει παντα πριν παρει μπρος το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απ' το συνεργείο...Όλα καλά!Έσβησε το σφάλμα και τέλος!

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω μιας κ η τελευταια απαντηση ειναι απ τον Αυγουστο δυσκολα θα λαβεις απαντηση. Ενημερωτικα κ μονο επειδη την ιδια βλαβη ειχα κ γω ενα τυχαιο συνεργειο μου την εσβησε δωρεαν. Μετα βεβαια το εφτιαξα κ δεν το ξαναεκανε.

Edited by passatebos
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε ποιο συνεργειο πηγατε και σας την σβησανε free?? εγω σημερα πηγα στο γρατσια και μου ειπε 25ευρο................ειναι δυνατον να του δωσω 25 ευρο για 5 λεπτα δουλεια?? και του εξηγησα οτι ειναι μονο για να σβησω την ενδειξη και παλι τα ιδια μ ελεγε.... εννοειται πως δν τ εκανα και εφυγα.....αλλα τ προβλημα παραμενει!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε ποιο συνεργειο πηγατε και σας την σβησανε free?? εγω σημερα πηγα στο γρατσια και μου ειπε 25ευρο................ειναι δυνατον να του δωσω 25 ευρο για 5 λεπτα δουλεια?? και του εξηγησα οτι ειναι μονο για να σβησω την ενδειξη και παλι τα ιδια μ ελεγε.... εννοειται πως δν τ εκανα και εφυγα.....αλλα τ προβλημα παραμενει!!

σε ποια περιοχη μένεις? εάν εισαι κοντα μου να στη σβίσω εγώ με το vagcom

Link to comment
Share on other sites

25 ευρω πες τους θα βαζουν στα φαναρια που θα ζητιανευουν σε λιγο καιρο.

Πηγαινε σε ενα συνεργειο εξειδικευμενο της γειτονιας,δωστου ενα ταληρο να στο σβησει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.