Jump to content
vband

Πρόβλημα Με Πιθανό Safe Mode

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Golf TSS 122 Revo 2009 110000 km

 

Το αυτοκίνητο μου έχει μεγάλο ιστορικό με σπασμένη τουρμπίνα παλιά και πρόσφατα πολλαπλασιαστές. Πριν περίπου ένα μήνα έκανα γενικό service όπου άλλαξα τον τρίτο πολλαπλασιαστή και προληπτικά τον τέταρτο

 

Από τότε δεν έχει πρόβλημα αλλά πρόσφατα συμβαίνει κάτι που έχει ξαναγίνει

 

Σε ανύποπτες στιγμές αρκετές από τις οποίες ακούγεται ένα κλακ, χωρίς να βγάλει check engine, πέφτει η απόδοση, ακούγεται πολύ βαρύς και μπάσος ήχος και δεν ακούγεται η σκάστρα κάνοντας με να πιστεύω οτι δε δουλεύει το τούρμπο. Πέφτει η απόδοση του αυτοκινήτου αλλά όχι δραματικά. Το αυτοκίνητο επανέρχεται μετά μόνο του

 

Πιστεύω οτι αυτό είναι το λεγόμενο Safe mode αν και δε καταλαβαίνω τι το προκαλεί. Θέλω να πιστεύω οτι φταίει η κακή ποιότητα

βενζίνης

 

Καμμιά ιδέα ?

 

Ευχαριστώ,

 

Xband

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Golf TSS 122 Revo 2009 110000 km

ειναι καιρος να αλλάξεις αυτοκινητο !

Ο Χριστός και η Παναγία !!

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Golf TSS 122 Revo 2009 110000 km

 

ειναι καιρος να αλλάξεις αυτοκινητο !

To revo είναι με ημερομηνία λήξης σε αυτά τα χιλιόμετρα ξεκινάν τα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Golf TSS 122 Revo 2009 110000 km

 

Το αυτοκίνητο μου έχει μεγάλο ιστορικό με σπασμένη τουρμπίνα παλιά και πρόσφατα πολλαπλασιαστές. Πριν περίπου ένα μήνα έκανα γενικό service όπου άλλαξα τον τρίτο πολλαπλασιαστή και προληπτικά τον τέταρτο

 

Από τότε δεν έχει πρόβλημα αλλά πρόσφατα συμβαίνει κάτι που έχει ξαναγίνει

 

Σε ανύποπτες στιγμές αρκετές από τις οποίες ακούγεται ένα κλακ, χωρίς να βγάλει check engine, πέφτει η απόδοση, ακούγεται πολύ βαρύς και μπάσος ήχος και δεν ακούγεται η σκάστρα κάνοντας με να πιστεύω οτι δε δουλεύει το τούρμπο. Πέφτει η απόδοση του αυτοκινήτου αλλά όχι δραματικά. Το αυτοκίνητο επανέρχεται μετά μόνο του

 

Πιστεύω οτι αυτό είναι το λεγόμενο Safe mode αν και δε καταλαβαίνω τι το προκαλεί. Θέλω να πιστεύω οτι φταίει η κακή ποιότητα

βενζίνης

 

Καμμιά ιδέα ?

 

Ευχαριστώ,

 

Xband

Φίλε μου οταν εννοείς πέφτει η απόδοση? δεν ανεβάζει στροφές? πατάς γκαζι.. και είναι σαν να πάει σβηστώ? και μετά από 10sec επανέρχεται?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λαμπάκι, διαγνωστικό δε το πήγα φοβάμαι

 

τώρα αυτό ειναι σοβαρή αντιμετώπιση ; και αν υπάρχει κάποιο σοβαρό προβλημα που μπορεί να θέτει σε κίνδυνο εσένα και κάποιους άλλους στο δρόμο;

 

φαντασου να πας για προσπεραση και να μην δουλεψει το τουρμπο....

 

βρες κάποιον με διαγνωστικο να δείτε τι συμβαίνει ή ακόμα καλυτερα πήγαινε σε συνεργείο

Link to comment
Share on other sites

φιλε αλλαξε την Ν75 το ιδιο εκανε και το δικο μου.μια φουσκωνε η τουρμπινα και μια οχι..αυτη την εχει οπως βγαζεις το προστατευτικο καπακι ακριβος μπροστα πανε 2 σωλινακια και εχει και μια φισα πανω..

 

ελπιζω να σε βοηθησα..

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ακουγεται ενα κλακ τι εννοεις?Αυτο στο κανει οταν πατας τερμα γκαζι η παντα?Αν το κανει οταν πατας τερμα γκαζι μηπως ανεβαζει αρκετη πιεση και σου κλεινει η πεταλουδα με αποτελεσμα να σου κοβει την πιεση και να νιωθεις οτι δεν παει?Μονο με διαγνωστικο θα βρεις τι φταιει.Και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω πιθανον να ειναι η Ν75.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.