Jump to content
xrigolfakias

Expres Servise Για Χαμιλωμενα

Recommended Posts

πριν πολυ καιρο μου κοπηκε ημιαξονιο και εμεινα στον δρομο. καλω οδικη βοηθεια που ειχα στη ασφαλια για να μου το φορτωσουν αλλα ειχα προβλημα επειδη ειμαι χαμηλος και δεν ανεβαινε. και τους ειπα απο το τηλεφωνο οτι ''το αυτοκινητο ειναι χαμηλο, φερτε κανενα φορτηγο να ανεβαινει''. και μου λενε, ''μη φοβασαι''. με τα χιλια ζορια και με πολλες προσπαθιες ανεβηκε η μουρη και το τραβηξαμε με τους πισω τροχους να πατανε κατω. το αποτελεσμα?  στο ξεφορτωμα μου σπασανε τη μασκα μπροστα. (R32 γνυσια). φυσικα την πληρωσα εγω. δεν αναλαμβανανε τιποτα. συν το ημιαξονιο που μου φυγανε λεφτα και εκει. αν εχεις χαμηλο και παθεις κατι στο δρομο την πατησες.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαμηλα αυτοκινητα ειναι για αλλες χωρες, οχι για την ελλαδα

αυτο ξαναπεστο. στην Ελλαδα εχουμε κατι κατσικοδρομους...  μεχρι και στη εθικη που παω κουναει λες και εχει λακουβες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα πρόσφατα τροχαίο και με πήρε γερανός,με ρώτησε στο τήλ,"Το αυτοκίνητο έχει κάποια ιδιαιετερότητα?Π.χ Αυτόματο ή χαμηλωμένο?".

Link to comment
Share on other sites

Δηλ τι σου ειπανε σου σπασαμε τον προφυλακτηρα και δεν στον πληρωνουμε? γιατι δεν τους ειπες οτι θα κινηθεις νομικα?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως 4 φορες που ειχα μεινει με το 5ρι λογω πολλαπλασιαστων και φωναζα οδικη βοηθεια με ρωταγανε τι αυτοκινητο εχω και παντα ερχοντανε σπεσιαλ γερανος με πλατφορμα που εβγαινε πισω και κατεβαινε και ανεβαινε το αμαξι μου πανω ειδικα για χαμηλωμενα υποθετω...το θεμα ειναι μαλλον να εχουν το σωστο γερανο και εξαρταται απτην εταιρεια..εγω ειχα της ΤΟΤΑΛ CARE ΤΗς VW και μεχρι στιγμης ειναι καυλα σε αυτα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εταιρίες οδικής βοήθειας έχουν κάποια πλατφόρμα που κατεβαίνει παραπάνω. Επίσης πρέπει να είναι μάγκας ο τύπος που θα στο ανεβάσει και να έχει και τυχόν τάκους να τους βάλει κάτω από τους τροχούς την κατάλληλη στιγμή για να δώσει ύψος κλπ.

 

ΑΛΛΑ νομικά δεν είναι υποχρεωμένη η εταιρία να σε καλύψει για ζημιές σε αυτές τις περιπτώσεις.

Όλες οι εταιρίες αν θέλουν σε βάζουν να υπογράψεις πριν στο ανεβάσουν πως δεν φέρουν ευθύνη για τυχόν ζημιές καθώς το όχημα είναι "πέραν του εργοστασιακού setup" (άλλοι προφυλακτήρες, χαμηλωμένο παραπάνω από όσο ορίζει/το βγάζει ο κατασκευαστής). Έχω αλλάξει 4 εταιρίες οδικής βοήθειας μέχρι στιγμής και όλες το είχαν. Συγκεκριμένα ένας από την Mondial -αν και μάγκας και το ανέβαζε- μου είχε πει πως με ένα αυτοκίνητο όπου δεν ανέβαινε και ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να υπογράψει του πρότεινε ή να τον παρατήσει και να βγάλει άκρη μόνος του ή να ξηλώσει (ο ιδιοκτήτης μόνος του) τον προφυλακτήρα για να μη γίνει καμία ζημιά... και ο οδηγός πήρε κλειδάκια κατσαβιδάκια κλπ και άρχισε και ξεβίδωνε ότι έβγαινε εύκολα από το προφυλακτήρα για να το σηκώσει.

 

Έχουν παραθυράκια δυστυχώς για να καλύπτονται και -για να πούμε και του στραβού το δίκιο-, δεν έχουν και άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λεει ο Σκυλος ειναι.. Παρομοιο σκηνικο ετυχε σ φιλο μου κ πιαναμε απο θολους να σηκωσουμε εστω 2-3cm...
Αλλα ειχε ενα tigra..

Τωρα αν ειχα κανα γνησιο R32 προφυλακτηρα.. Ουυυυυ θα κουβαλουσα μαζι μ κατσαβιδια κ φακο!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λεει ο Σκυλος ειναι.. Παρομοιο σκηνικο ετυχε σ φιλο μου κ πιαναμε απο θολους να σηκωσουμε εστω 2-3cm...

Αλλα ειχε ενα tigra..

Τωρα αν ειχα κανα γνησιο R32 προφυλακτηρα.. Ουυυυυ θα κουβαλουσα μαζι μ κατσαβιδια κ φακο!

που να σηκωθει απο τους θολους? με KW 2 το εχω τερμα χαμιλωμενο. ασε που δε μπαινουν τα δαχτυλα αναμεσα απο θολο και λαστιχο. και που να ξυλωσεις προφιλακτηρα στο δρομο?

Οι περισσότερες εταιρίες οδικής βοήθειας έχουν κάποια πλατφόρμα που κατεβαίνει παραπάνω. Επίσης πρέπει να είναι μάγκας ο τύπος που θα στο ανεβάσει και να έχει και τυχόν τάκους να τους βάλει κάτω από τους τροχούς την κατάλληλη στιγμή για να δώσει ύψος κλπ.

 

ΑΛΛΑ νομικά δεν είναι υποχρεωμένη η εταιρία να σε καλύψει για ζημιές σε αυτές τις περιπτώσεις.

Όλες οι εταιρίες αν θέλουν σε βάζουν να υπογράψεις πριν στο ανεβάσουν πως δεν φέρουν ευθύνη για τυχόν ζημιές καθώς το όχημα είναι "πέραν του εργοστασιακού setup" (άλλοι προφυλακτήρες, χαμηλωμένο παραπάνω από όσο ορίζει/το βγάζει ο κατασκευαστής). Έχω αλλάξει 4 εταιρίες οδικής βοήθειας μέχρι στιγμής και όλες το είχαν. Συγκεκριμένα ένας από την Mondial -αν και μάγκας και το ανέβαζε- μου είχε πει πως με ένα αυτοκίνητο όπου δεν ανέβαινε και ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να υπογράψει του πρότεινε ή να τον παρατήσει και να βγάλει άκρη μόνος του ή να ξηλώσει (ο ιδιοκτήτης μόνος του) τον προφυλακτήρα για να μη γίνει καμία ζημιά... και ο οδηγός πήρε κλειδάκια κατσαβιδάκια κλπ και άρχισε και ξεβίδωνε ότι έβγαινε εύκολα από το προφυλακτήρα για να το σηκώσει.

 

Έχουν παραθυράκια δυστυχώς για να καλύπτονται και -για να πούμε και του στραβού το δίκιο-, δεν έχουν και άδικο.

και τακους βαλαμε και παλι βρηκε. αλλα ειναι οπως τα λες, δε σε καλυπτει για ζημιες περαν του εργοστασιακου.

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Οδική βοήθεια δεν έχω χρειαστεί, χτυπάω ξύλο, στα δύο χρόνια+ που έχω την passatitsa, μιας και δεν με άφησε πουθενά, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, αν και με 270.000 χλμ. στην πλάτη και 22 χρόνια στο...κεφάλι.

 

Ωστόσο, καλού-κακού, την ψήλωσα στο τέρμα, και δεν έχω πρόβλημα να περνάω απάνω από τα τοιχία του κήπου και, φυσικά, αν ποτέ χρειαστεί, στο...φόρτωμα...

 

Φορτώ;

 

P80100041_zps8e38ced8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Τι έχεις κάνει εκεί μπροστά στον προφυλακτήρα και φαίνεται ετσι?

Σε τι αναφέρεσαι;

 

Πάντως ο προφυλακτήρας είναι μαμίσιος χωρίς αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Στο passat του Vanagon!Μου φαίνεται ότι σαν να έχει μεταποιήσει τον προφυλακτήρα με μεγαλύτερα ανοίγματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.