Jump to content
TheodorK

Bilstein Sprint Με Τι?

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

Το polo μου 6Ν2 16V το παντρεύτηκα, αφού με την παρούσα κατάσταση πολύ χλωμό με βλέπω να κάνω αλλαγή αυτοκινήτου συντομα.. Είπα λοιπόν να το μαζέψω λίγο το αγαπημένο μου, να το περιποιηθώ και να το κάνω όμορφο να το χαίρομαι !!!

 

Εδώ λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας... 

 

Προχώρησα πριν λίγες ημέρες σε αλλαγή αμορτισέρ.. Από Bilstein πήγα ξανά σε Bilstein (όχι τυχαία αφού είχα μεινει πολύ ευχαριστημένος) φορώντας αυτή τη φορά τα Sprint ελέω χαμηλώματος.. Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές!!! 

Ως εδώ πολύ ωραία!!

 

Το θέμα μου είναι ότι με τα νέα αμορτισερ το αμάξι δείχνει σαν κατσίκι... Έχει "ψηλώσει" ένα πράγμα...

Αν και τα προηγούμενα ελατήρια ήταν για χαμήλωμα (μάρκα μην με ρωτήσετε, δεν έχω μυρωδιά από αυτά...) και το αμάξι έδειχνε όμορφο, τώρα με τα sprint μου φαίνεται ψηλό....

 

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω αλλαγή στα ελατήρια... 

Και το ερώτημα είναι το σύνηθες... Eibach ή H&R??

 

Ξέρω ότι και τα δύο είναι εξαιρετικά, έχω διαβάσει τα περι άνεσης και σκληρότητας, κρατήματος κλπ κλπ

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όμως και η εμφάνιση!

 

Η ζάντα μου είναι η Ultralegera της OZ και το ζητούμενο είναι το αμάξι να κάτσει όμορφα στα νέα ελατήρια, χωρίς υπερβολές αφού δεν θέλω να μπούμε μέσα στον θόλο...

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι κάτι παραπάνω από πολυτιμη!

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου σε ενδιαφέρει μόνο το look και είσαι μεταξύ eibach και h&r, βάλε h&r. Τα eibach κάνουν καιρό να κάτσουν στο υψος που υποτίθεται ότι χαμηλώνουν. Επειδή σε ενδιαφέρει μόνο το χαμήλωμα, ψάξε να δεις τι παίζει με τα top mounts στο 6n2, ίσως υπάρχουν λύσεις να χαμηλώσεις και από εκεί 10 με 20 mm.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε archon

 

Από όσα έχω διαβάσει τόσο τα eibach όσο και τα h&r είναι πολύ καλός συνδιασμός με τα bilstein sprint.

 

Να πω την αλήθεια, τις τελευταίες ημέρες διαβάζω διάφορα forum σε σημείο που να έχω... μπερδευτεί!

Σε άλλα forum διαβάζω ότι τα eibach είναι πολύ σκληρά, σε άλλα ότι τα h&r είναι σκληρότερα.. Σε άλλα το αντίθετο.. Σε άλλα ότι τα eibach οπτικά "κάθονται" ιδανικά στο δικό μου αυτοκίνητο, σε άλλα ότι τα h&r είναι ο σωστός συνδιασμός για όμορφο look και ιδανικό κράτημα... Έχω ΧΑΘΕΙ στην πληροφορία...

 

Φυσικά πρώτος σκοπός είναι η καλή συμπεριφορά αφού μου αρέσει το γκαζάκι το άτιμο... Γι αυτό επέλεξα τα συγκεκριμένα αμορτισερ, γι αυτό και η αναζήτηση του "ιδανικού" ελατηρίου

Βλέπω διάφορα αμάξια στο δρόμο χαμηλωμένα να είναι τόσο όμορφα, με τα λαστιχα να γεμίζουν όμορφα τον θόλο (χωρίς υπερβολές, να μην μπαίνουν μέσα) και ψάχνω κάτι τέτοιο... Θα πρέπει να ζητήσω συγκεκριμένα mm??

 

Επίσης μια ερώτηση αφού το έχω διαβάσει κι αυτό... Η "ζωή" των συγκεκριμένων αμορτισέρ θα μικρύνει με την επιλογή των ελατηρίων;

 

Βοήθα φίλε.. ξεστραβωσέ με! 

Link to comment
Share on other sites

Η κλασσική λύση είναι Bilstein αμορτισέρ με Eibach η H&R ελατήρια.Μην ψάχνεσαι κ πολύ γιατί ο καθένας βλέπει το θέμα από τη δική του πλευρά.Και τα δύο ελατήρια συνεργάζονται άψογα με τα αμορτισέρ σου.Μπορείς να κατέβεις μέχρι τα 40mm απροβλημάτιστα.Νομίζω παραπάνω θα χεις θέμα ειδικά στην Αθήνα που βρίσκεσαι.

Βάλε λοιπόν αυτά που θα επιλέξεις και θα σαι μια χαρά.

Αρκεί να είναι προοδευτικά για να μην κουράζουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

Το polo μου 6Ν2 16V το παντρεύτηκα, αφού με την παρούσα κατάσταση πολύ χλωμό με βλέπω να κάνω αλλαγή αυτοκινήτου συντομα.. Είπα λοιπόν να το μαζέψω λίγο το αγαπημένο μου, να το περιποιηθώ και να το κάνω όμορφο να το χαίρομαι !!!

 

Εδώ λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας... 

 

Προχώρησα πριν λίγες ημέρες σε αλλαγή αμορτισέρ.. Από Bilstein πήγα ξανά σε Bilstein (όχι τυχαία αφού είχα μεινει πολύ ευχαριστημένος) φορώντας αυτή τη φορά τα Sprint ελέω χαμηλώματος.. Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές!!! 

Ως εδώ πολύ ωραία!!

 

Το θέμα μου είναι ότι με τα νέα αμορτισερ το αμάξι δείχνει σαν κατσίκι... Έχει "ψηλώσει" ένα πράγμα...

Αν και τα προηγούμενα ελατήρια ήταν για χαμήλωμα (μάρκα μην με ρωτήσετε, δεν έχω μυρωδιά από αυτά...) και το αμάξι έδειχνε όμορφο, τώρα με τα sprint μου φαίνεται ψηλό....

 

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω αλλαγή στα ελατήρια... 

Και το ερώτημα είναι το σύνηθες... Eibach ή H&R??

 

Ξέρω ότι και τα δύο είναι εξαιρετικά, έχω διαβάσει τα περι άνεσης και σκληρότητας, κρατήματος κλπ κλπ

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όμως και η εμφάνιση!

 

Η ζάντα μου είναι η Ultralegera της OZ και το ζητούμενο είναι το αμάξι να κάτσει όμορφα στα νέα ελατήρια, χωρίς υπερβολές αφού δεν θέλω να μπούμε μέσα στον θόλο...

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι κάτι παραπάνω από πολυτιμη!

κι εγω φιλε η προηγουμενη αναρτηση που ειχα ηταν bilstein sprint με H&R πρωτα 3.5 ποντους και μετα 5ποντα. και ειμουν αρκετα ικανοποιημενος. αν δεν ηθελα να το χαμιλωσω κι αλλο δε θα την αλλαζα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια ερώτηση αφού το έχω διαβάσει κι αυτό... Η "ζωή" των συγκεκριμένων αμορτισέρ θα μικρύνει με την επιλογή των ελατηρίων;

 

 

Νομίζω σε κάλυψαν όλοι. Γενικά μην το ψειρίζεις και πολύ. Είτε eibach ή H&R και τα δύο είναι κορυφή. Εγώ είχα sprint λεπτομπούκαλα με eibach 3 cm και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος για 130.000 χλμ, μετά πήγα σε ρυθμιζόμενη. Φυσικά και πρέπει να ζητήσεις εσύ πόσα εκατοστά θες να χαμηλώσεις. Όσο για το αν η ζωή τους μικραίνει, απόσο γνωρίζω όχι. Είναι φτιαγμένα για να συνδυαστούν με ελατήρια χαμηλώματος και μάλιστα με τα συγκεκριμένα συνεργάζονται άψογα. Έτσι και αλλιώς τα sprint έχουν μεγάλη ζωή, μην σε ανησυχεί αυτό, αν τα προσέχεις θα βγάλεις και 100000 χλμ, απλά μετά τα 30-40000 θα γίνουν πολύ κούτσουρα. Γενικά με τα ελατήρια πρόσεχε τι θα σου πουλήσουν, γιατί λογικά, άλλα θα μπαίνουν στο 1000άρι άλλα στο 1,4 και άλλα στο 1,6 gti. Τσέκαρε τους κωδικούς, να δεις ότι κάνουν σίγουρα για το αμάξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά ευχαριστώ! Με βοηθάτε πολύ!

 

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω το βήμα με τα H&R για τα οποία έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές σε όλα τα forum που έχω ψάξει τον τελευταίο καιρό..

H7R λοιπόν...

 

 

Έχω μόνο κάποιες τελευταίες ερωτήσεις πάνω σε αυτό που απάντησε ο φίλος archon παραπάνω:

 

 Γενικά με τα ελατήρια πρόσεχε τι θα σου πουλήσουν, γιατί λογικά, άλλα θα μπαίνουν στο 1000άρι άλλα στο 1,4 και άλλα στο 1,6 gti. Τσέκαρε τους κωδικούς, να δεις ότι κάνουν σίγουρα για το αμάξι σου.

 

Το μάξι μου είναι το WV Polo 6N2 1.4 16V. To κατοσταράκι με λίγα λόγια της σειράς..

 

Οι δύο επιλογές που βρήκα στο internet για το δικό μου αυτοκίνητο είναι:

 

http://streetandcircuit.gr/polo-16v-sport-springselatiria-1101-35mm-p-93650.html?cPath=5436_5454 και 

 

http://streetandcircuit.gr/polo-sport-springselatiria-1101-35mm-p-93648.html?cPath=5436_5454

 

 

Κάνω λάθος;;;; Ή στην περίπτωση που κάνω λάθος, ποιος είναι ο τύπος/κωδικός για το δικό μου αυτοκίνητο για να κάνω την παραγγελία μέσω internet;;;

 

 

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας θερμά! 

Edited by TheodorK
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος αυτή την τιμή θα βρείς και σε έναν αμορτισερά πάνω-κάτω.Γιατί να τα πάρεις από το ιντερνετ,αφού σε μάστορα θα πας να στα τοποθετήσει!

Μόνο σου θα τα αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Μάλλον έχεις δίκιο.. Σκεφτόμουν μήπως τα έβρισκα φθηνότερα μέσω internet αλλά με τα μεταφορικά και στη συνέχεια με την τοποθέτηση μάλλον δεν αξίζει τον κόπο...

 

Μήπως γνωρίζει κανείς για το δικό μου αυτοκίνητο WV Polo 6N2 1.4 16V ποιος είναι ο σωστός κωδικός για τα αμορτισέρ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Can anyone help??

 

Για τα eibach δες εδω http://web2.carparts-cat.com/default.aspx?11=279&14=4&10=56D5D2E0DDD14ACD80218E879AE22362279004&12=102&52=1&30=121&31=4528

 

Από μια γρήγορη ματιά έχει τους ίδιους κωδικούς για όλες τις εκδόσεις των 1.4 αλλά και του gti. Διαφέρει μόνο το 1.0 και των diesel.

 

Για τα h&r εδώ http://web1.carparts-cat.com/default.aspx?11=107&14=1&10=612507BF79534EF88C584A380753F915107001&12=102&52=1&30=121&31=4528

 

 

Επειδή ρωράς και για τα αμορτισέρ απότι φαίνεται έχουν τους ίδιους κωδικούς τα b8 (sprint) σε όλες τις εκδόσεις, δες τα εδώ http://web1.carparts-cat.com/default.aspx?11=18&14=4&10=17E12AAC683341FCB1E775840465F5E5018004&12=102&52=1&30=121&31=4528

 

αν κλικάρεις πάνω στο μοντέλο σου, θα σου δείξει και τους κωδικούς για κάθε κομμάτι ξεχωριστά

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο, τις ίδιες ζάντες και τα ίδια αμορτισερ!

εγώ φοράω τα hr για πάνω από 7 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Βέβαια, τα ελαστικά μου έχουν 50αρι προφιλ και κάποιες φορές βρίσκουν στο εσωτερικό των θόλων αλλά ηταν επιλογή μου γιατί δεν ήθελα 45αρι προφιλ.

Το πολάκι είναι σχετικά σκληρό, στρίβει ικανοποιητικά και δεν παίρνει κλίσεις που να σε τρομάζουν.

τώρα, κωδικούς και τέτοια δεν θυμάμαι, νομίζω πως έχει χαμηλώσει γύρω στα 3-3,5 cm.

Δες και 2 φωτογρφίες παρακάτω πως φαίνεται:

 

 


 

post-2082-0-98570100-1393837775_thumb.jp

post-2082-0-25118100-1393837795_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

 

έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο, τις ίδιες ζάντες και τα ίδια αμορτισερ!

εγώ φοράω τα hr για πάνω από 7 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Βέβαια, τα ελαστικά μου έχουν 50αρι προφιλ και κάποιες φορές βρίσκουν στο εσωτερικό των θόλων αλλά ηταν επιλογή μου γιατί δεν ήθελα 45αρι προφιλ.

Το πολάκι είναι σχετικά σκληρό, στρίβει ικανοποιητικά και δεν παίρνει κλίσεις που να σε τρομάζουν.

τώρα, κωδικούς και τέτοια δεν θυμάμαι, νομίζω πως έχει χαμηλώσει γύρω στα 3-3,5 cm.

Δες και 2 φωτογρφίες παρακάτω πως φαίνεται:

 

 

 

Ωραίο TAZ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΤΑΖ πολύ όμορφο το έχεις το Polo σου.. Τέτοιο οπτικό αποτέλεσμα θέλω να φτιάξω κι εγώ στο δικό μου

 

@ archon σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. Τα links που παράθεσες με βοήθησαν πολύ.. Στα H&R ο κωδικός είναι ο 29420-2

 

 

Πάμε για την αγορά λοιπόν!!!!

Αν έχετε και κάποιο καλό μαγαζι να μου προτείνετε (μέσω pm) για αγορά/τοποθέτηση θα με βοηθούσε πολύ!

 

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας που μου ανοίξατε τα μάτια κι έμαθα δυο πραγματακια για το θέμα που με απασχολούσε!!!!!!!!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο TAZ!

 

 

@ΤΑΖ πολύ όμορφο το έχεις το Polo σου.. Τέτοιο οπτικό αποτέλεσμα θέλω να φτιάξω κι εγώ στο δικό μου

 

 

Σας ευχαριστώ, να΄στε καλά! :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.