Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

γιατι κραταει το δικο σου βρε???αυτο ειναι παρανομο αφου του πληρωνεις την εργασια γιατι θελει και το δικο σου για να το πουλησει αυτος και να βγαλει και απο εκει???ας ελεγε απτην αρχη θελω 500 ευρο εργασια...πχ!!

Link to comment
Share on other sites

πουλα το καλε στο εβαυ....200 ευρο τα εχεις ανετα απο εκει....η στο καρ.γρ....

Link to comment
Share on other sites

γιατι κραταει το δικο σου βρε???

Κουτοπονηριά του μάστορα, τι να το κάνει, αυτά με την μικρή οθόνη βρωμάνε.

Αν το έβρισκες εσύ και του το πήγαινες πόσο θα χρέωνε ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l2736&_nkw=1k0920874a

Ακόμα και αν κάποιος γράφει ότι στέλνει μόνο Γερμανία, ρώτα αν μπορεί να στείλει Ελλάδα. Εγώ έτσι έκανα. Ζήτα τους κιόλας αν μπορούν να το κάνουν reset. Γνώμη μου κακώς έμπλεξες με downgrade. Εγώ έδωσα 180 (με μεταφορικά) για το καντράν, 47 στην αντ/πεία για την εγκατάσταση και 30 στο Γιώργο για αλλαγή χλμ. Και μου έμεινε και το παλιό καντράν στην αποθήκη.

Αν δεν έχεις λογαριασμό στο ebay, αν θες το αναλαμβάνω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. εχω ενα golf 5 gt sport 2008 και το κατραν μου εχει μεσαια οθονη. εχθες αγορασα ενα κατραν απο ρ32 καινουριο δηλαδη 0 χιλιομετρα με μεσαια οθονη (το βρηκα μονο 80 ευρω γι αυτο ειναι και αυτο με μεσαια). μπορω δηλαδη να το βαλω πανω στο αμαξι και να δουλεψει κανονικα??

Υ.Γ Για να σας προλαβω η τιμη ειναι χαμηλη γιατι ειμαι στην Γερμανια και εδω εχει τα παντα τζαμπα!!! π.χ εξατμιση απο gti μονο 60 ευρω κτλ. εννοω δηλαδη οτι δεν εχει καποιο προβλημα και το αγορασα τοσο φθηνο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. εχω ενα golf 5 gt sport 2008 και το κατραν μου εχει μεσαια οθονη. εχθες αγορασα ενα κατραν απο ρ32 καινουριο δηλαδη 0 χιλιομετρα με μεσαια οθονη (το βρηκα μονο 80 ευρω γι αυτο ειναι και αυτο με μεσαια). μπορω δηλαδη να το βαλω πανω στο αμαξι και να δουλεψει κανονικα??

Αρκει το τελευταίο ψηφίο στο αυτοκολητο πισω απο το καντραν να είναι ίδιο με αυτο που φοράς τωρα (δες το απο kapoio vag com log).. λογικα λογω χρονολογιας ειναι το 4. Αν εχει 4 και αυτό που πηρες τοτε παίρνεις τα δυο κλειδια και το αλλαζεις ευκολα σε αντιπροσωπο.

Link to comment
Share on other sites

aytos einai o kodikos tou kenouriou

1K6 920 864 B

864 -> 8=καντραν σε χλμ 6= μεσαια οθονη 4 = χρονολογια (τελευταιο μοντελο 2006+. άρα σου κάνει λογικα θελει διασταυρωση με αυτο που έχεις αν πεις να το αλλαξεις. παρε τηλ την αντιπρ. με το VIN σου μπορούν να δουν τι κοντερ φορας τώρα)

Ομως το συγκεκριμένο κοντερ πρέπει να είναι απο πετρέλαιο TDI.. κοιτα το στροφόμετρο δείχνει μεχρι 8000 ή μεχρι 6000 στροφες? παρόλα αυτά και πάλι θα μπαίνει πιστεύω δείχνοντας μεχρι 6000 σροφες αλλά δεν το έχω δει κάπου. Το πας στην αντιπρ και αν κάτσει ΟΚ αν αν οχι βάζεις το παλιο.

Εναλλακτικά μπορείς να βγάλεις το μπροστινό καπάκι - βελόνες και να το βάλεις σε αυτό που έχεις τώρα κανοντας το R32 look

Edited by angel137
Link to comment
Share on other sites

για βαλτε κανα λινκ για βελονες ρ32 τουλαχιστον να το κανουμε λοοκ ρ32 μιας και τα γτι δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απτου ρ32 παρα μονο στις οθονες νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το Β μου έφερε στο μυαλό το diesel, αλλά όπως είπατε, το μαγικό νούμερο είναι το 1Κ6-> GTI ή R32. Πιθανόν να μη μπορεί το διαγνωστικό της αντιπροσωπείας, αλλά το vag commander θα μπορεί.

Επίσης φίλε ntip το ότι έχει όριο 8000 σ.α.λ. δε λέει τίποτα, μπορεί να είναι άσχετο καντράν και να έβαλε το πίσω πλαστικό και προσόψεις του καντράν από R32. (λίγο τραβηγμένο αλλά όχι αδύνατο!!!) Καλοού κακού αν μπορείς τοποθέτησέ το σε κάποιο αμάξι και με vagcom δες τι κωδικό ανταλλακτικού σου βγάζει (λογικά πρέπει να είναι 1Κ6 920 864 Β).

Link to comment
Share on other sites

Το 1Κ6 δεν ειναι πρόβλημα. Έχω βάλει στο δικό μου (Τsi 08 δηλ.1K0 ) κοντερ από GTI-> 1K6 στην αντιπροσωπεία. Ολα ΟΚ

Μηπως το diesel R32 φυσιολογικά δειχνει μέχρι 8000 λόγω μεγαλύτερου κινητήρα πετρελαίου- σπορ? Είναι πιθανό με την κωδικοποίηση που θα γίνει να δουλεύει κανονικά πάντως. Το Β το βάζουν επειδή το καντράν έχει και δυνατότητα π.χ. να δείξει το λαμπάκι coil που έχουν εξτρα τα diesel, αλλά τα υπόλοιπα μέρη του κοντέρ είναι ίδια οπότε είναι θέμα κωδικοποίησης.

""για βαλτε κανα λινκ για βελονες ρ32""-->>>

tachonadeln στο google ή το to ebay.de 30 E του R και 45 Ε του R32 από αγγελίες, αλλά βγαίνουν κατά καιρούς κ καλύτερα.

Εναλλακτικα μπορεί να ξυστει το κάτω μέρος της βελόνας που έχει την κόκκινη επίστρωση ... για τολμηρούς..

Edited by angel137
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κοπέλια. Θέλω να μου δώσετε αν ξερετε μερικές πληροφορίες για το καντραν με την Plus οθόνη. Τώρα φοράω καντράν με κωδικό 1Κ0 920 864 ΑΧ Ζ02, το ΑΧ Ζ02 τι σημαίνει; Για να πάω σε plus πρέπει να βρω κωδικό 1Κ0 920 874Α σωστά; Τώρα όσο αφορά τις ενδείξεις στην οθόνη: σε όλες τις plus φαίνονται οι σταθμοί του RCD (RCD 300 το δικό μου) στην οθόνη του καντράν; Επίσης όταν ανάβει το cruise control φαίνεται το αντίστοιχο σηματάκι του cc κάτω αριστερά στην οθόνη (εκεί που είναι τα ολικά χιλιόμετρα του αυτ/του); Ενδειχτικά ρωτάω για τις παραπάνω ενδείξεις, γενικά θέλω να ρωτήσω αν όλες οι Plus οθόνες έχουν αυτές τις λειτουργίες ή υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα που το έχουν και υπάρχουν και άλλα μοντέλα plus που δεν το έχουν; Και κάτι τελευταίο γτ σας κούρασα. Οι plus οθόνες είναι ενιαίες; γιατί παρατήρησα με μερικά καντραν ένα χώρισμα (μια μαύρη γραμμή) ακριβώς κάτω από την ένδειξη της ώρας. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ με κατατοπισες αρκετά! Μόνο μια απορία σχετίκα με την παραπάνω ημερομηνία που εγραψες (1/6/2009). Εγώ το αμάξι το πήρα 9/2007 πως γίνετε να έχει κωδικό ΑΧ αφού είναι πριν την ημερομηνία που ανέφερες; Μηπως μου εδωσαν λάθος κωδικό από την αντιπροσωπεία; Πάντως την ένδειξη για τις ανοιχτές πόρτες (ποια πόρτα είναι ανοιχτή), τις ενδείξεις του RCD, και το μενού convience κτλ το έχουν όλες οι plus σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την αγορά τι πρέπει να προσέξω για να μην τη πατήσω; Καταρχήν πρέπει να ειναι κωδικός 1Κ0 920 874ΑΧ Ζ02, μετά πρεπει να έχει γίνει reset στο καντράν, (αλλιώς μπορούν να το κάνουν από την αντιπροσωπεία; ) και από που είναι καλύτερα να το αγοράσω; Από ebay ψωνίζετε συνήθως; Είναι κάτι άλλο που πρέπει να επισημανθεί στην αγορά; Ευχαριστώ!

Edited by Foinx
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπει στην πρίζα και εγώ εδώ και μερικούς μήνες.

 

Ψάχνω για 1K0 920 871 A

 

Ένα έχω βρει όλο και όλο από Γερμανία 200 € αλλά μου φαίνονται τσιμπημένα για καντράν του 2005

 

Την μετατροπή θα την επιχειρήσω μόνος μου μιας και το αυτοκίνητο μου είναι πριν το 2006 και λογικά μόνο με το Vag+can commander 1.4 (που είναι και φθηνό) και το VCDS που έχω, πρέπει να γίνεται η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, το είχα δει και παλαιότερα, τότε είχε δυο κομμάτια τώρα έχει ένα και σε καλή τιμή θα έλεγα 115€ + μεταφορικά αλλά από κατάσταση είναι χάλια.

Αυτοί οι κολογερμαναράδες πάντως (θα μου πεις οι δικοί μας πάνε πίσω) ζητάνε ότι θέλουν, 200€ + 25€ μεταφορικά για 8 ετών ανταλλακτικό με σπασμένα μπρατσάκια από κάτω (την ίδια στιγμή που καινούργιο έχει στην Γερμανία 256+19% ΦΠΑ) και να πεις ότι τα πουλάνε ! ένα χρόνο το βλέπω τώρα στο ebay.de.

Ο άλλος .... ο κοντεράς 350€ και να κρατήσει το δικό σου !!! Ρε μεγάλε 390€ το πουλάει καινούργιο η Καρέντα και αν πάρεις και ένα 10% έκπτωση πας στα 350€ !!!! Δεν πάμε καθόλου καλά :diablo: :diablo: :diablo:

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη, μην τσιμπάς  .........   και εγώ ακαδημαϊκά το ψάχνω γιατί δεν υπάρχει σάλιο και σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να κάνω μάγκα κανέναν τους.

 

Προς το παρών εκνευρίζω τους πωλητές στο ebay.de με προσφορές και αντιπροσφορές :sorry:

 

Αν μου πέσει στα χέρια με κανένα 100αρικο, παίρνω και ένα vag k + can commander κινέζικο και το δοκιμάζω, έτσι απλά για να πάρω και την χαρά του do-it your self.

Link to comment
Share on other sites

Και η αντιπροσωπεια κρατει το δικο σου σε ερωτηση που εκανα με την προυποθεση να ειναι ειναι ιδιος κωδικος τιμη 400 με ανταλλαγη ιδιου κωδικου και 570 εαν θελεις αλλο κωδικο χωρις ανταλλαγη

:hmm: :hmm:

Το κακό με αυτούς είναι ότι δεν έχουν το μικρόβιο της πατέντας μέσα τους, εμείς στην ουσία την αντιγραφή του immobilizer ζητάμε, τα άλλα τα κάνουμε και μόνοι μας.

 

Πάντως το 400 για καινούργιο είναι λογικό σε σχέση με το 350 του κοντερά που θα το βρει από τον παλιατζή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.