Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Αφού δεν το είχε κάνει κανείς ως τώρα, ποιός θα σε διαβεβαίωνε πως γίνεται;

Ρισκάρισες πράγματι, μα τώρα θα το κάνουν και άλλοι.

Κώστας

Ακριβως! δεν ηθελα να πανε χαμενα καμια 200 ευρωπουλακια... για την plus με τον φοβο μηπως μεινω με το καντραν σο χερι.

τουλαχιστον οποιος εχει tredline ευχαριστως να τον βοηθησω να βαλει υπολογιση ταξιδιου!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! δεν ηθελα να πανε χαμενα καμια 200 ευρωπουλακια... για την plus με τον φοβο μηπως μεινω με το καντραν σο χερι.

τουλαχιστον οποιος εχει tredline ευχαριστως να τον βοηθησω να βαλει υπολογιση ταξιδιου!

ναι δεν εχεις αδικο αλλα αν το παμε βημα βημα στο τελος θα μας βγει το τουτου κανα 50.000¤!!!!!!

anyaway Σαββατο κανονισε για καφε ερχομαι Καρδιτσα

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχεις αδικο αλλα αν το παμε βημα βημα στο τελος θα μας βγει το τουτου κανα 50.000¤!!!!!!

anyaway Σαββατο κανονισε για καφε ερχομαι Καρδιτσα

Ξέρουμε τον κωδικό της Plus για Golf5 αν είναι να αρχίσουμε να ψάχνουμε χαχαααα ή αν ξέρει κάποιος ας δώσει κανένα λινκ για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μάνο 200 ευρώ!!! με βλέπω με plus.

Να κάνω την αναζήτηση λίγο ποιο καλή. Mου επιτρέπεις Γιώργο ε?

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=VW+Golf+5+V+Tacho+MFA&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_dmpt=Autoteile_Zubeh%C3%83%C2%B6r&_odkw=VW+Golf+5+V+Tacho+Kombiinstrument+MFA&_osacat=0

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Μάνο 200 ευρώ!!! με βλέπω με plus.

Να κάνω την αναζήτηση λίγο ποιο καλή. Mου επιτρέπεις Γιώργο ε?

http://shop.ebay.de/...t+MFA&_osacat=0

Φυσικά και σου επιτρέπω δάσκαλε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρτο Νικο μην στο πάρει κάποιος άλλος whistling.gif

Καλώς τον Κώστα!!!!!biggrin.gif Αφού συμφωνεί και ο Πρύτανης, τι περιμένεις δάσκαλε????wink.gif

Link to comment
Share on other sites

This should help...

The following clusters work:

1K0 920 952 D (USA '06 TDI, non-MFA)

1K0 920 952 C (USA '06 2.5, non-MFA)

1K0 920 953 D (USA '06 TDI, non-MFA)

1K0 920 971 D (USA '05.5 TDI, MFA+) - controlled with the MFA wiper stalk

1K0 920 972 L (USA '06 TDI, MFA+) - controlled with the MFSW

1K0 920 872 M (CAN/MX '06 TDI, MFA+) - controlled with the MFSW

1K6 920 972 E ( USA '06 GTI, MFA+) - controlled with the MFSW

The following clusters did not work so far:

1K0 920 973 D ('06 TDI, MFA+)

1K0 920 953 P ('07 Jetta, non-MFA)

1K0 920 954 Q ('08 Jetta, non-MFA)

1K0 920 954 F ('08 Rabbit, non-MFA)

Link to comment
Share on other sites

This should help...

The following clusters work:

1K0 920 952 D (USA '06 TDI, non-MFA)

1K0 920 952 C (USA '06 2.5, non-MFA)

1K0 920 953 D (USA '06 TDI, non-MFA)

1K0 920 971 D (USA '05.5 TDI, MFA+) - controlled with the MFA wiper stalk

1K0 920 972 L (USA '06 TDI, MFA+) - controlled with the MFSW

1K0 920 872 M (CAN/MX '06 TDI, MFA+) - controlled with the MFSW

1K6 920 972 E ( USA '06 GTI, MFA+) - controlled with the MFSW

The following clusters did not work so far:

1K0 920 973 D ('06 TDI, MFA+)

1K0 920 953 P ('07 Jetta, non-MFA)

1K0 920 954 Q ('08 Jetta, non-MFA)

1K0 920 954 F ('08 Rabbit, non-MFA)

@jsmirlis Τι ειναι αυτα γιατι ειμαι και λιγο Αμερικάνος στην σκεψη, δεν τα πιάνω αμέσως, (εδω επρεπε να βαλω "Emoticons" αλλα ειμαι απο τους ατυχους της αναβάθμισης)

Link to comment
Share on other sites

@jsmirlis Τι ειναι αυτα γιατι ειμαι και λιγο Αμερικάνος στην σκεψη, δεν τα πιάνω αμέσως, (εδω επρεπε να βαλω "Emoticons" αλλα ειμαι απο τους ατυχους της αναβάθμισης)

Διάβασε το λινκ. Προς το τέλος έχει όλες τις πληροφορίες για το immo.

Edited by jsmirlis
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο παιδί με το νέο καντράν για την επιμονή που έδειξε.

Να είσαι προσεκτικός , γιατί νομίζω ότι θα χρειαστείς καινούργιο cecm αν πας για plus!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο παιδί με το νέο καντράν για την επιμονή που έδειξε.

Να είσαι προσεκτικός , γιατί νομίζω ότι θα χρειαστείς καινούργιο cecm αν πας για plus!

Προς το παρον το ονειρο εγινε πραγματικοτητα!!!

Για plus θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο παιδί με το νέο καντράν για την επιμονή που έδειξε.

Να είσαι προσεκτικός , γιατί νομίζω ότι θα χρειαστείς καινούργιο cecm αν πας για plus!

Τι είναι το cecm;
Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις... Το είδα ότι ο τύπος βάζει ίδιου τύπου καντράν, απλώς με την plus οθόνη! Εσύ έχεις τη μικρή οθόνη χωρίς trip (με "τετράγωνη" γραμματοσειρά), εγώ τη μικρή με trip (πιο στρογγυλεμένη γραμματοσειρά). Το σίγουρο είναι ότι στην αντιπροσωπεία μπορείς να βάλεις νέο καντράν (λογικά και με οθόνη plus, κι ας μην είχες πριν).

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΑΠΟ GTI ΟΜΩΣ;;

Στην αντ/πεία ένα νέο καντράν έχει 0 χλμ. Αυτοί περνάν τα δεδομένα (κωδικός immob, κλειδιά) στο καντράν και του ανεβάζουν τα χλμ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ, μετά μάλλον ο εξοπλισμός τους δεν επιτρέπει αλλαγή.

Μεταχειρισμένο καντράν μπορείς να βάλεις μόνος σου, αλλά θες το vag can commander (ούτε που ξέρω πώς το βρίσκεις, στο νετ έψαξα και μάλλον κοστίζει, ενώ φυσικά είναι ψιλοπαράνομο) για να αλλάξεις τα χλμ του νέου. Με vag-com νομίζω περνιέται ο κωδικός immob στο νέο (αρκεί να ξέρεις το PIN του), ενώ σίγουρα επιτρέπει adaptation των κλειδιών στο νεο καντράν. Το v/c commander κάνει ό,τι θες, αλλάζει όποτε θες κωδικούς και χλμ στο καντράν (γράφει κατευθείαν με binary κώδικα απότι φαίνεται).

Για νέο καντράν GTΙ η αντ/πεία λέει όχι (χεστήκαμε), σύμφωνα με το Νίκο. Αν βρεις απτο νετ μεταχειρισμένο, θα δουλέψει στο αμάξι σου;;(μετά την επέμβαση με το πρόγραμμα)

Αν δουλέψει, θα δείχνει σωστά τα χλμ/ώρα;;; (θερμ/σία, βενζίνη και στροφές είναι ίδιας κλίμακας δείκτες, του π%^&η!!!!)

Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα, επειδή τερματίζει στα 300, όχι 260.

Αν όμως απλώς ο εγκέφαλος στέλνει σα δεδομένο την ταχύτητα (όπως η uncorrected στο κανάλι 19.2 του climatronic, πχ. 68 χ.α.ω.) και το καντράν αποφασίζει να βάλει τη βελόνα πχ. στην ένδειξη Α (έστω και με το σφάλμα +5-10% της corrected speed, πχ. 74 χ.α.ω.) τότε δε θα έχεις πρόβλημα, απλώς το 1/3 του κοντέρ... δε θα το δει ποτέ βελόνα!! tongue.gif

Γι αυτό πρότεινα κάποιον με GTI (γνώστη του...hacking μάλλον) να βάλει το καντράν του σε απλό golf και αφού περάσει κωδικό immo κλπ, χωρίς να πειράξει τα χλμ, δεν πειράζει, να οδηγήσουν το αμάξι να δουν αν πάνε σωστά οι βελόνες. Μετά γυρνά το καντράν στο GTI του, και ξαναπερνιούνται τα παλιά δεδομένα. (τα χλμ μόνο στο καντράν υπάρχουν, όχι στον εγκέφαλο απ'όσο ξέρω)

(Δηλαδή απότι κατάλαβα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ....) new_killpc.gif

Για αυτό εδώ το πρόγραμμα μιλάς; Αν ναι το έχω διαθέσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εδώ το πρόγραμμα μιλάς; Αν ναι το έχω διαθέσιμο.

Έχεις καταφέρει -φίλε μου- να λειτουργήσεις το πρόγραμμα αυτό?

Ρωτώ γιατί σε ότι pc ή laptop και να το έχω λειτουργήσει δεν κατάφερα να επικοινωνήσω με το καντράν (07 Kombi) γιατί το πρόγραμμα δουλεύει με "serial com port" ενώ τα καλώδια k-can commander είναι σε "usb port". Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω κάτι προγράμματα του τύπου virtual serial com-port, serial com to usb και τα τοιαύτα, αλλά δεν τα κατάφερα!

Εάν υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο σε παρακαλώ να το μοιραστείς μαζί μας.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολλοι φιλοι εδω μεσα ενδιαφερνται για plus οθονη, να τονισω το εξης.:

Εφοσον γινει αλαγη του καντραν, τα χιλιομετρα δεν παραμενουν τα ιδια με το προηγουμενο καντραν σας.

Τα χιλιομετρα ειναι αποθηκευμενα σε μνημη μεσα στο καντραν, και η αντιπροσωπεια δεν μπορει να επαναφερει το καθε καντραν στα χιλιομετρα που ειχε το αυτοκινητο σας κανονικα (μιλαμε παντα σε περιπτωση που μπει μεταχειρισμενο καντραν). Ισως αυτη η τροποποιηση να θεωρειται παρανομη απο την VW.

Αρα καλο θα ηταν να γνωριζει κανεις (αν ειναι εφικτο) ποσα ΚΜ εχει περιπου το καντραν που προκειται να αγορασει.

Στην δικη μου περιπτωση ευτυχως το καντραν που εβαλα ειχε λιγοτερα χιλιομετρα απο τα κανονικα, οποτε δεν με χαλασε καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταφέρει -φίλε μου- να λειτουργήσεις το πρόγραμμα αυτό?

Ρωτώ γιατί σε ότι pc ή laptop και να το έχω λειτουργήσει δεν κατάφερα να επικοινωνήσω με το καντράν (07 Kombi) γιατί το πρόγραμμα δουλεύει με "serial com port" ενώ τα καλώδια k-can commander είναι σε "usb port". Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω κάτι προγράμματα του τύπου virtual serial com-port, serial com to usb και τα τοιαύτα, αλλά δεν τα κατάφερα!

Εάν υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο σε παρακαλώ να το μοιραστείς μαζί μας.

;Οχι δεν το έχω δουλέψει ποτέ γιατί δεν έχω καλώδιο. Ποιο έχεις; Το 1,4 ή το 2,5;
Link to comment
Share on other sites

;Οχι δεν το έχω δουλέψει ποτέ γιατί δεν έχω καλώδιο. Ποιο έχεις; Το 1,4 ή το 2,5;

Έχω δουλέψει και τις δυο εκδόσεις που γράφεις αλλά δεν είχα την τύχη να επικοινωνήσω με καντράν...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολλοι φιλοι εδω μεσα ενδιαφερνται για plus οθονη, να τονισω το εξης.:

Εφοσον γινει αλαγη του καντραν, τα χιλιομετρα δεν παραμενουν τα ιδια με το προηγουμενο καντραν σας.

Τα χιλιομετρα ειναι αποθηκευμενα σε μνημη μεσα στο καντραν, και η αντιπροσωπεια δεν μπορει να επαναφερει το καθε καντραν στα χιλιομετρα που ειχε το αυτοκινητο σας κανονικα (μιλαμε παντα σε περιπτωση που μπει μεταχειρισμενο καντραν). Ισως αυτη η τροποποιηση να θεωρειται παρανομη απο την VW.

Αρα καλο θα ηταν να γνωριζει κανεις (αν ειναι εφικτο) ποσα ΚΜ εχει περιπου το καντραν που προκειται να αγορασει.

Στην δικη μου περιπτωση ευτυχως το καντραν που εβαλα ειχε λιγοτερα χιλιομετρα απο τα κανονικα, οποτε δεν με χαλασε καθολου!

Καλημέρα!!Είχα διαβάσει πως,με το vag commander μπορείς να μεταφέρεις τα χμ του καντράν μία φορά μόνο!!!Δεν ισχύει αυτό????

Επίσης πόσο κάνει ένα new καντράν από tsi(που τερματίζει στα 260 και 8000 στροφές) με την οθόνη plus από την αντιπροσωπεία????Το έχει ρωτήσει κανείς????Ευχαριστώ και συγνώμη αν έχουν ξαναειπωθεί!!!!! :pardon::D

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα στον παζαροπουλο και μου είπαν 280 και το δικό μου πίσω αλλά σε δεύτερη επισκεψη μου είπαν οτι δεν μπορούν να το κάνουν γιατί δεν τούς δίνουν πλέον κωδικούς Απο Γερμανία. Βέβαια δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη. Η δική μου η αναζήτηση ξεκίνησε λόγω του ότι έβαλα πολυλειτουργικο τιμόνι (μόνος μου χωρίς καμία βοηθεια Απο τον Κώστα ο οποίος δεν έκανε τίποτα εκτός Απο την τοποθέτηση , την κωδικοποίηση και την εκπαίδευση :good::rofl: ) στο οποίο δεν δούλεψαν ποτέ τα δεξιά πλήκτρα με το zenec mc2000. Οταν μίλησα με την zenec μου εξήγησαν ότι για να δουλέψουν τα δεξιά πλήκτρα χρειάζεται οθόνη plus στην οποία έχεις την επιλογή audio.

Στον παζαροπουλο λοιπόν αφού μου είπαν ότι δεν μπορούν να κανουν αλλαγή καντραν δοκίμασαν με το διαγνωστικο να επιλέξουν μόνιμα το audio και κατάφεραν να σβήσουν την κωδικοποίηση για το τιμόνι και να μην δουλεύει κανένα πληκτρο. Εννοείται επειδή ο Κώστας δεν μου είχε δείξει ΤΙΠΟΤΑ διάβασα μόνος μου στην εγκυκλοπεδια ΔΟΜΗ ποια είναι η σωστή κωδικοποίηση για το τιμόνι.

Αχ Κωστα Κωστα

Edited by Stamos T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα στον παζαροπουλο και μου είπαν 280 και το δικό μου πίσω αλλά σε δεύτερη επισκεψη μου είπαν οτι δεν μπορούν να το κάνουν γιατί δεν τούς δίνουν πλέον κωδικούς Απο Γερμανία. Βέβαια δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη. Η δική μου η αναζήτηση ξεκίνησε λόγω του ότι έβαλα πολυλειτουργικο τιμόνι (μόνος μου χωρίς καμία βοηθεια Απο τον Κώστα ο οποίος δεν έκανε τίποτα εκτός Απο την τοποθέτηση , την κωδικοποίηση και την εκπαίδευση :good::rofl: ) στο οποίο δεν δούλεψαν ποτέ τα δεξιά πλήκτρα με το zenec mc2000. Οταν μίλησα με την zenec μου εξήγησαν ότι για να δουλέψουν τα δεξιά πλήκτρα χρειάζεται οθόνη plus στην οποία έχεις την επιλογή audio.

Στον παζαροπουλο λοιπόν αφού μου είπαν ότι δεν μπορούν να κανουν αλλαγή καντραν δοκίμασαν με το διαγνωστικο να επιλέξουν μόνιμα το audio και κατάφεραν να σβήσουν την κωδικοποίηση για το τιμόνι και να μην δουλεύει κανένα πληκτρο. Εννοείται επειδή ο Κώστας δεν μου είχε δείξει ΤΙΠΟΤΑ διάβασα μόνος μου στην εγκυκλοπεδια ΔΟΜΗ ποια είναι η σωστή κωδικοποίηση για το τιμόνι.

Αχ Κωστα Κωστα

Δηλαδη θα τις new_killpc.gif τις Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.