Jump to content
Passatoukos

Ανέβασε Θερμοκρασιά....

Recommended Posts

Κάποιος έμπειρος-γνώστης μπορεί να πεί την γνώμη του?

 

Το αμάξι έχει 175.000 χιλιόμετρα.

 

Δεν έχει συμτώματα στην τάπα του λαδιού,ούτε στο παραφλού,ούτε άσπρο καπνο απο εξάτμιση,ούτε λάδι μέσα στο μοτέρ.

 

80% η τρόμπα νερού(αντλία) είναι η μαμά και δεν έχει αλλαχτεί ποτέ.

175.000 και δεν ειχες αλλαξει τρομπα νερου? πλαστικες φτερωτες δεν εχουν αυτα? γιατι το δικο μου εχει πλαστικη φτερωτη και σε προγραμματισμενο service εβγαλα την αντλια για αλλαγη και μου ανοιξε στα χερια στα 3-4-5 κομματια. ηταν σπασμενη μεσα και δουλευε, απλα για καλη μου τυχη δεν διαλιθηκε μεσα στο μοτερ. καθε 60.000 θελει γενικο απο οτι ξερω. τεντωτηρες τρομπα νερου, χρονισμου. μην τα αφηνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

175.000 80% δεν είχε αλλαχτεί η τρόμπα νερού.

Ιμαντες αλλαξα,τρομπα μεταλλικη καινουργια,,θερμοστατη καινουργιο,μαγνητικο βεντιλατερ καινουργιο,βασουλα σασμαν check,λάδια φίλτρα.

Ready :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τρόμπα νερού πρέπει να αλλάζεται προληπτικά μαζί με τον ιμάντα χρονισμού στα 60000 χιλιόμετρα.Γιατί μπορεί να μην έχει κάτι αλλά εκεί που είναι η διαδικασία για να μπει καινούρια είναι η ίδια με το να αλλάξεις ιμάντες!

Στο εμπόριο κυκλοφορούν και πλαστικές και μεταλλικές με μια μικρή διαφορά στην τιμή

Επίσης κυκλοφορούν κ ανακατασκευασμένες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο το 60000χλμ μου θυμιζει τους παλιους boxer τις alfa ....ελεος ρε παιδια ειπαμε..αντε στα 80χιλ να τα αλαζουμε η 6ετια +τρομπα...ετσι λεει το εργοστασιο..

 

βεβαια υπαρχει σαν τιπ μεσα στο βιβλιο οτι μπορει να παρει παράταση χρόνο  με τον χρόνο εφόσον ελεγχετε ο ιμαντας και ειναι κομπλε.αλλα ελάχιστοι το κάνουν αυτό(πεφτει βαρεμαρα απ τους μηχανικους).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε,εμενα οι ιμάντες είχαν 62.000,με 3 χρόνια ακινησίας,και 2 χρόνια δουλεμενοι.

Και ακομη ειχαν ψωμι....

Θεωρω λιγο υπερβολη τα 60.000,οταν η πλαστικη τρομπα εβγαλε 175.000 να την αλλάζω.

Ποιος ξέρει,σε 60.000 μακαρι να εχω αλλάξει αμαξι :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε,εμενα οι ιμάντες είχαν 62.000,με 3 χρόνια ακινησίας,και 2 χρόνια δουλεμενοι.

Και ακομη ειχαν ψωμι....

Θεωρω λιγο υπερβολη τα 60.000,οταν η πλαστικη τρομπα εβγαλε 175.000 να την αλλάζω.

Ποιος ξέρει,σε 60.000 μακαρι να εχω αλλάξει αμαξι :p

λογικη βλαβη για 13 χρονων αμαξι που δεν εχει αλλαχτει ποτε.+οτι η ακινησια το σκοτωνει..εδω αφηνω το δικο μου 2-3μηνες ακινητο και μετα θελει τουλ κανα μηνα για να μην κανει κρακ-κρακ απ τις αναρτησεις-τσιμουχακια κλπ...

 

αν μπορεις καθε 6-7χρονια κ 80-100χλμ να αλλαζεις ιμαντες-τεντοτηρες -τρομπα νερου-θερμοστατη και αντιψυκτικο ειναι οτι καλύτερο.

 

 

υ.γ. και ο θερμοστατης για να βγει ειναι μανικι +οτι κολανε πανευκολα και οτι το αντιψηκτικο λογο θεσης σε αλλαγη μεμονομενη παει περιπατο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθές που γύρναγα απο βραδυνή έξοδο και το έσκισα στο δρόμο,δούλευε άψογα....

Τα λάστιχα μου μένουν και είναι ετοιμο να γυρισει την ευρωπη :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθές που γύρναγα απο βραδυνή έξοδο και το έσκισα στο δρόμο,δούλευε άψογα....

Τα λάστιχα μου μένουν και είναι ετοιμο να γυρισει την ευρωπη :D

Στις 80,000 που θα κάνεις τις αλλαγές για όλους τους ιμάντες σου να αλλάζεις και αντλία νερού. Και να βάζεις μεταλλική.

Ακριβώς όπως στα είπαν και οι υπόλοιποι εδώ στο Club!. Δεν θυμάμαι αν έχεις αλλάξει και φούσκα - θερμοστάτη. Αν όχι άλλαξέ τα μαζί με καθάρισμα ψυγείου και αλλαγή παραφλού.

Όταν το πας για καθάρισμα και δεις τι βγάζει θα καταλάβεις.. Έχεις μαζέψει χιλιόμετρα, του πίνεις το αίμα κι έρχεται και καλοκαίρι :)

Τα γκαζια έχουν βάσανα... :crazy:

 

Στις 200,000 να αλλάξεις αντλία λαδιού. Μην το αμελήσεις.

Επίσης έχε το νου σου για φλάτζα μεταβλητού στα χιλιόμετρά σου..

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τρόμπα νερού εβαλα μεταλλική.

Θερμοστατη άλλαξα,φούσκα δεν νομίζω.

Αλλαγή παραφλού εγινε.

Ψυγειο ειχε αλλαχτεί το 2008,δεν νομίζω να θελει καθάρισμα.

Αντλία λαδιού πόσο έχει?και τιεπιπτώσεις εχει αν χαλασει?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή παραφλού που αναφέρατε θα γίνει όπως κ να χει μιας και θα βγουν όλα τα νερά από το κύκλωμα ψύξης.

Η τρόμπα λαδιού στέλνει λάδι προς τα πάνω,συνήθως αν δεν δουλεύει σωστά μπορεί να αρχίσουν να χτυπάνε ωστήρια κ τα σχετικά,δηλαδή ελλιπής λίπανση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρόμπα νερού εβαλα μεταλλική.

Θερμοστατη άλλαξα,φούσκα δεν νομίζω.

Αλλαγή παραφλού εγινε.

Ψυγειο ειχε αλλαχτεί το 2008,δεν νομίζω να θελει καθάρισμα.

Αντλία λαδιού πόσο έχει?και τιεπιπτώσεις εχει αν χαλασει?

Τότε είναι εντάξει. Το ψυγείο προγραμμάτισέ το κάποια στιγμή πολύ αργότερα.. (να πας και διακοπές :drinks: )

Η αντλία λαδιού συνήθως αρχίζει να δυσκολεύεται  στην κίνησή της, οπότε τεντώνει και την καδένα της.

Αργεί να ανέβει η πίεση λαδιού στην κεφαλή, με συνέπεια την ελλειπή λίπανσή της.

Πιθανές φθορές σε ωστήρια, στράβωμα-κόψιμο βαλβίδων, αμύγδαλα εκκεντροφόρου μέχρι και ζημιά σε στρόφαλο.

Ο έλεγχος περιλαμβάνει έλεγχο πίεσης αντλίας στο ρελαντί και στις 2000rpm.

Πάνω από 3,5bar είσαι καλά.

 

Γενικά αν στον έλεγχο είσαι οκ, μετά προγραμμάτισέ την για αλλαγή στις 200,000.

Μέχρι τότε έχε το αυτί σου σε cold start για ήχο στα ωστήρια μέχρι νανέβει το λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Σε cold start για 1 δευτερολεπτο κανει εναν ηχο,αλλα στο δευτερολεπτο ακουγονται όλα άψογα.

Πόσο εχει δαύτη?

Link to comment
Share on other sites

Σε cold start για 1 δευτερολεπτο κανει εναν ηχο,αλλα στο δευτερολεπτο ακουγονται όλα άψογα.

Πόσο εχει δαύτη?

Η αλλαγή της μαζί με το σουρούκι που ρουφάει λάδι, μια μικρή φλατζούλα και την κόλλα του κάρτερ κοστίζουν 240+ ανάλογα το μοτέρ.

Αν η καδένα έχει μπόσικα χρειάζεται λύσιμο μέχρι καθρέφτη σαν να αλλάζεις ιμάντες, για αλλαγή γλισιέρας, τεντωτήρα και καδένας.

Τα εργατικά μόνο για αντλία και κάρτερ υπολόγιζε 100+. Για αλλαγή και καδένας,γλισιέρας,τεντωτήρα θέλει κι άλλα εργατικά.

Τα παραπάνω γνήσια όλα και σωστές δουλειές όχι τσαπατσουλιές. Πλύσιμο κάρτερ, ξύσιμο καθάρισμα για σωστό κόλλημα κλπ..

εννοείται ότι πρέπει να αλλαχτούν λάδια και φίλτρο λαδιού.

 

99% Είσαι μια χαρά ΑΚΟΜΑ, γι αυτό σου είπα να κάνεις μια μέτρηση πίεσης λαδιού κλπ

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nikdev μας έκανες την καρδιά περιβόλι με τα εργατικά και τα ανταλλακτικά εχω στο πολάκι 190000+ χιλιόμετρα και με βάζεις σε σκέψεις....

Link to comment
Share on other sites

nikdev μας έκανες την καρδιά περιβόλι με τα εργατικά και τα ανταλλακτικά εχω στο πολάκι 190000+ χιλιόμετρα και με βάζεις σε σκέψεις....

Θες να σου βάλω ένα τρύπιο ωστήριο κι ένα φαγωμένο εκκεντροφόρο να δεις ? 

Έχω μια συλλογή από 10 εκκεντροφόρους εισαγωγής 20VT με φαγωμένα αμυγδαλάκια :) Έγιναν φουντουκάκια.

 

Φίλος με audi έλεγε ότι αντέχει δεν έχει ανάγκη. (S3 μοτέρ) και τις γνωστές βλακείες ότι είμαι υπερβολικός όταν χαλάσει θα το φτιάξω, δεν βαριέσαι κλπ.

Το αμάξι στο παρά 5 δεν έφαγε στροφαλο και να τρυπίσει περισσότερα ωστήρια να κόψει κι άλλες βαλβίδες. Η συνολική ζημιά του βγήκε ~1300Ε με πολλά μεταχειρισμένα. Καινούργια όλα γύρω στα 2100-2200Ε.

 

 

ΥΓ.Για το αμάξι σου η λύση είναι να μαζέψεις σιγά σιγά, εγκαίρως τα αναλώσιμα και σε μεταγενέστερο χρόνο να κάνεις την εργασία.

Αναλόγως μοτέρ αλλάζει το κοστολόγιο.

 

ΥΓ2. Σε μοτέρ με πολλά χιλιόμετρα, μετράμε τακτικά την πίεση λαδιού και φροντίζουμε για τις έγκαιρες αλλαγές λαδιών.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Λαδια αλλάζω κάθε 6.000 Νίκο.

Μόλις πάρω μια ανάσα απο αυτό και τα λάστιχα +διακοπές,θα το κοιτάξω το θέμα της συντήρησης γιατί ειχα επαναπαυτεί με το "δεν σπάει δεν χαλάει".

Link to comment
Share on other sites

Στις 80,000 που θα κάνεις τις αλλαγές για όλους τους ιμάντες σου να αλλάζεις και αντλία νερού. Και να βάζεις μεταλλική.

Ακριβώς όπως στα είπαν και οι υπόλοιποι εδώ στο Club!. Δεν θυμάμαι αν έχεις αλλάξει και φούσκα - θερμοστάτη. Αν όχι άλλαξέ τα μαζί με καθάρισμα ψυγείου και αλλαγή παραφλού.

Όταν το πας για καθάρισμα και δεις τι βγάζει θα καταλάβεις.. Έχεις μαζέψει χιλιόμετρα, του πίνεις το αίμα κι έρχεται και καλοκαίρι :)

Τα γκαζια έχουν βάσανα... :crazy:

 

Στις 200,000 να αλλάξεις αντλία λαδιού. Μην το αμελήσεις.

Επίσης έχε το νου σου για φλάτζα μεταβλητού στα χιλιόμετρά σου..

μιας και φαινεται οτι εισαι γνωστης ολα αυτα οταν παμε στο συνεργειο τα ελεγχουν ή πρεπει να τους το πουμε εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Λαδια αλλάζω κάθε 6.000 Νίκο. -> Καλά κάνεις, νομίζω ένα περιθώριο μέχρι τα 7500 μπορείς να δώσεις. :drinks:

Μόλις πάρω μια ανάσα απο αυτό και τα λάστιχα +διακοπές,θα το κοιτάξω το θέμα της συντήρησης γιατί ειχα επαναπαυτεί με το "δεν σπάει δεν χαλάει".

 

 

Είπαμε πάμε τις διακοπές μας όμορφα και όταν γυρίσεις του ρίχνεις μια ματιά..

μιας και φαινεται οτι εισαι γνωστης ολα αυτα οταν παμε στο συνεργειο τα ελεγχουν ή πρεπει να τους το πουμε εμεις?

 

 

Καλό θα ήταν να κρατάει ο καθένας ένα service book και να προγραμματίζει τις εργασίες του.

Αναλόγως λοιπόν να υπενθυμίζει στο συνεργείο ή να αναφέρει κάποια πρόσθετη εργασία.

Υπάρχουν και ευσυνείδητοι μάστορες που θα σε βοηθήσουν αλλά ας μην ξεχνάμε πρώτα πρέπει να νοιαστούμε εμείς.

Επίσης το Club είναι μεγάλο πλεονέκτημα και το forum βοηθάει ιδιαίτερα με σωρό πληροφοριών..

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Το 60.000 ειναι υπερβολη οταν το βιβλιο του service αναφερει τις 100.000χλμ.

Επισης οι ιμαντες αν μεινουν σε ακινησια ή περασουν πολλα χρονια χωρις να κινηθει,ξεραινονται,οποτε εισαι και τυχερος που στα 5 χρονια δεν σου εσπασε ο ιμαντας να παρεις και το μοτερ αγκαλια.

 

Ακολουθωντας το βιβλιαρακι του service,συνηθως με μια μικρη αποκλιση προς τα κατω απο θεμα χιλιομετρων,και προσεχωντας ενα δυο πραγματα οπως πχ η αντικατασταση της τρομπας νερου μαζι με τους ιμαντες,δεν υπαρχει κανενας απολυτως κινδυνος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H αντλία λαδιού δύσκολα χαλάει, οταν χαλάσει αυτο που θα σου δείξει είναι στο ρελαντί και με ζεστό μοτερ μπορεί να ανάψει το λαμπάκι του λαδιού.

Αν θέλεις αντλία το λιγότερο που θα πάθεις ειναι να ακούγονται τα υδραυλικα ωστήρια. Το πιο πιθανό είναι να πάρεις στροφαλο και μπιέλες στο χέρι μιας και η πίεση του λαδιού είναι που κρατάει τα μεταλλα σε "απόσταση" 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το 60.000 ?? ειναι υπερβολη οταν το βιβλιο του service αναφερει τις 100.000χλμ.

Επισης οι ιμαντες αν μεινουν σε ακινησια ή περασουν πολλα χρονια χωρις να κινηθει,ξεραινονται,οποτε εισαι και τυχερος που στα 5 χρονια δεν σου εσπασε ο ιμαντας να παρεις και το μοτερ αγκαλια.

Ακολουθωντας το βιβλιαρακι του service,συνηθως με μια μικρη αποκλιση προς τα κατω απο θεμα χιλιομετρων,και προσεχωντας ενα δυο πραγματα οπως πχ η αντικατασταση της τρομπας νερου μαζι με τους ιμαντες,δεν υπαρχει κανενας απολυτως κινδυνος.

Αν αναφερεσαι σε μενα ειπα 80.000.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.