Jump to content
Stavros7

Πτωση Τασης

Recommended Posts

Καλησπερα εχω παρατηρσει το εξης φενομαινο τις πτωσης τασης,το βραδυ καθομαι απεναντα απι ενα τοιχο και εχω ανοιχτα τα φωτα τις ψιρες,για γκολφ 4 μιλαμε,ανεβαζω και τα δυο τα παραθυρα και οταν ανεβαινουν μου κανειπαρα πολυ μεγαλη πτωση τασης στις ψιρες και μεσα στο κοντερ στις ψιρες μπορω να πω οτι τις σβηνη και τις αναβει τοσο πολυ για καποια κλασματα δευτερολεπτου,πες δηλαδη οτι εχω κλειστα τα παραθυρα και τα ανεβαζω (δεν ανεβαινουν γιατι ειναι τερμα επανω) τοτε το παρατηρω πολυ αυτο το φαινομαινο,και τα δυο τα παραθυρα "ανεβαζω" ,επισεις εαν αφησω το αμαξι για 4 μερες σβηστο και παω να το βαλω μπρος η θα ζοριστη και θα παρει ή εαν εχει κρυο δεν θα παρει δηλαδη η μπαταρια κραταει 5-6 μερες,ειναι καινουρια τον αυγουστο την εβαλα,γιατι νομιζα εφτεγε η προηγουμενη αλλα τελικα δεν ειναι αυτο,τωρα μπορει να οφειλαιτε στην συνδεσμολογια που εχω κανει στο ηχοσυστημα μου? περνω απο την μπαταρια 0awg καλωδιο (με ασφαλια) το παω πισω στους ενισχυτες τους 2 το σπαω με 2 αλλες ασφαλειες ξεχωριστα στο καθε ενισχυτη και γειωση απο τις ζωνες στον ενισχυτη επανω,και εχω παει το remote απο την πηγη πισω στους ενισχυτες,ολα αυτα σημαινουν οτι οι ενισχυτες μου τροφοδοτουνται συνεχεια,να φανταστω δεν καταναλωνουν ρευμα εαν δεν ειναι επανω η πηγη,επισεις δεν εχω παρατηρηση καποιο φαινομενο διαροης του στυλ να αναβω φλας και να αναβει το φρενο,τι μπορει να ειναι?τα κυρια προβληματα μου ειναι οτι κατι καταναλωνη μπαταρια (εχω και συναγερμο αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτος)??...και γιατι εχω τοσο μεγαλη πτωση τασης ειδικα οταν παω να ανεβασω τα παραθυρα και το καντραν και οι ψιρες...

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι πεσμενη η μπαταρια. μετρησε την. και ψαξτο, καπου εχεις διαροη. απο καπου τραβας συνεχομενο ρευμα και χωρις το κλειδι επανω. το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω και το διορθωσα. πηστευω φταινε οι ενυσχητες που τροφοδωτουνται μονιμα. κι εγω οταν συνδεσα το μοντουλακι για την καμερα πισω τραβηξαμε απο συνεχομενο ρευμα και ειχα καταναλωση και με σβηστο το navi. μιδαμινο βαιβαια αλλα καταναλωνε. ως αποτελεσμα να μου ριχνει τη μπαταρια σε 5 μερες ακινησιας.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομιζω να ειναι λαθος στην συνδεσμολογια του,και αυτοι ετσι θα το συνδεσουν δεν γινετε να μην παιρνει ρευμα οταν ειναι σβηστο αφου παιρνει απο την μπαταρια απευθειας

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομιζω να ειναι λαθος στην συνδεσμολογια του,και αυτοι ετσι θα το συνδεσουν δεν γινετε να μην παιρνει ρευμα οταν ειναι σβηστο αφου παιρνει απο την μπαταρια απευθειας

 

θα πρέπει να πας σε έναν σωστο ηλεκτρολογο να δει τις καταναλώσεις που έχεις όταν είναι σβηστό το αμαξι προφανο με κάποια αμπεροτσιμπιδα και απο εκει και μετα θα βγαζει ένα ενα να δει τι του τραβαει πολυ ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Το remote στους ενισχυτες δουλευει σωστα;

Η διατομη παροχης απο μπαταρια στους ενισχυτες τι διαμετρο εχει;

Οι ενισχυτες ποσα watt ειναι λεπτομερως.

Η μπαταρια σου ποσα ah ειναι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομιζω να ειναι λαθος στην συνδεσμολογια του,και αυτοι ετσι θα το συνδεσουν δεν γινετε να μην παιρνει ρευμα οταν ειναι σβηστο αφου παιρνει απο την μπαταρια απευθειας

φιλε μου παιρνεις συνεχομενο ρευμα και εχεις τους ενισχυτες συνεχεια αναμενους,ασχετα που δεν παιζουνε.

 

Σκυψε και θα δεις στο πορτ παγκαζ οτι αναβει συνεχεια ενα λαμπακι επανω στον καθε ενισχυτη,ακομα και με το r/cd στο off

 

Αν δεν θες να βαλεις καινουργια μπαταρια σε ενα μηνα,κανε μια βολτα σε ενα καταστημα caraudio

Link to comment
Share on other sites

ειναι 360w και 400w..Oχι δεν ειναι συνεχεια αναμμενο το λαμπακι,μονο οταν αναβω το ραδιοφωνο,αλλα οι ενισχυτες ναι τροφοδοτουνται συνεχεια...


η διατομη απο μπαταρια ειναι 0awg και σπαω σε 4awg..

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

ειναι 360w και 400w..Oχι δεν ειναι συνεχεια αναμμενο το λαμπακι,μονο οταν αναβω το ραδιοφωνο,αλλα οι ενισχυτες ναι τροφοδοτουνται συνεχεια...

η διατομη απο μπαταρια ειναι 0awg και σπαω σε 4awg..

τι ενισχυτες εχεις??Ποσα ηχεια παιζεις και τι ειναι αυτα?

εγω φοραω 3 γαιδουρια 2καναλα(BRAX) και δεν εχω τετοια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Tιποτα τελεις απλα,4 ηχεια 80w και γουφερακια αντιστοιχα,δεν ειναι απο αυτο το τι εχω επανω,αλλα το γτ ξεφορτιζει η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου έκανε κι εμένα, το ίδιο αυτοκίνητο. Έχω ενισχυτή και γουφερ, 4 ηχεία και 2 din οθόνη. Λόγω κάποιου προβλήματος στην οθόνη για να δοκιμάσω κάποια πράγματα αποσύνδεσα τον ενισχυτή και γουφερ κι έχω την εντύπωση ότι δεν το ξαναεκανε. Θα το τσεκάρω πάλι. Πάντως συμφωνώ και με αυτό που είπες ότι ο ενισχυτής αν δεν είχες ανοιχτή την πηγή δεν είχε ανοικτό λαμπάκι! Άρα δεν κατάλαβα κι εγώ τι φταίει. Προς το παρόν ασχολούμαι με την ελαττωματική πηγή και την ηλίθια αντιπροσωπεία που δεν αποδέχεται το πρόβλημα, επειδή είναι στην εγγύηση όχι και τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα εχεις με την πηγη δηλαδη?το επομενο που θα δοκιμασω ειναι ο συναγερμος μου..εαν εχεις καποιο νεοτερο πεσμου ετσι?Εχεις τα ιδια συμπτωματα με τις ψιρες με το οταν ανεβαζεις τα παραθυρα στο καντραν ο φωτισμος με το αδειασμα τις μπαταριας....???οσο αφορα την συνδεσμολογια δεν γινετε να συνδεθει αλλιως,δηλαδη να μην εχουν μονιμο ρευμα εκτος και αν εχεις αλλη μπαταρια,παντως οι ενισχυτες εαν δεν ανοιξεις την πηγη ειναι κλειστοι...

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Με την πηγή είναι μια πονεμένη ιστορία από το καλοκαίρι. Από την πρώτη μέρα που αγόρασα ένα pioneer avh-x8600bt είναι ελαττωματικό και δεν το αποδέχεται ούτε η intersys ούτε ο Μανωλοπούλος (service εξουσιοδοτημένο από intersys) χωρια ότι η συμπεριφορά τους και η πονηριά τους είναι ότι πιο χειρότερο και κορυφαίο έχω συναντήσει ποτέ! Αυτά για να μη σου χαλάω το θέμα! Απλά: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ PIONEER!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.