Jump to content
Stavros7

Golf 4 - Φανάρια Xenon (Οεμ, Aftermarket,κλπ)

Recommended Posts

Παιδια φοραω xenon απο το 2009 και θεωρω οτι δεν μου αρκει ο φωτισμος και σκεφτομαι να αλλαξω,τι να βαλω??απο οσο θυμαμαι πρεπει να εχω 6000Κ τωρα...Ακομα απο οσο θυμαμαι φοραω  H7 αλλα ποσα kelvin να παρω?για πειτε μου,δεν θελω μεγαλη σκαλα xenon...μονο πορειας και ψειρες εχω λευκο,σε αυτα υπαρχουν μαρκες αξιοπιστες και μη?και γενικα τι να επιλεξω και τι να προσεξω?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

τετοια φαναρια λιγο δυσκολο αυτη την χρονικη στιγμη,για αυτο ειπα για καποιο κιτακι xenon με τον μετασχηματιστη κανονικα...???Βρηκα 55w  h7 στο ebay αλλ ααπο μαρκες δεν ξερω τι παιζει..για βοηθστε λιγο?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφώνησω για projectors αλλά αφού δεν μπορείς, βάλε ένα απλό κινέζικο κιτακι των 40 50 ευρώ του ebay. Το πολύ 6000 Κ. Αυτή τη στιγμή δεν είσαι ευχαριστημένος γιατί απλά μετά από τόσα χρόνια έχει πέσει η απόδοση στις λάμπες σου. Πολύ πιθανό αλλάζοντας απλά λάμπες με 15 ευρώ να είσαι πάλι χαρούμενος. Κοίτα να πάρεις τουλάχιστον h7r για να τυφλωνεις όσο γίνεται λιγότερο. 55 w με κανονικά φανάρια μη το διανοηθεις. Αν θέλεις ακόμη καλύτερο φως πήγαινε στα 4700 5000 Κ απλά θα φύγεις αρκετά από το ψυχρό λευκό που έχεις τώρα.

Να βάλεις φανάρια με projector και να βάλεις xenon 55w 6000k. Αυτά που έχεις 99% είναι 35w

Είναι δοκιμασμένο το αποτέλεσμα? Έχω projector fk και δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με το φως τους. Σκέφτηκα για 55w αλλά δεν ήμουν σίγουρος κυρίως για να μην ενοχλούν απέναντι. Λες να το δοκιμάσω?

Τέλος μην αρχίσετε αντιπαράθεση για τα κινέζικα του ebay. Μια χαρά είναι. Ναι υπάρχουν ποιοτικοτατα πανάκριβα hid kits και υπάρχουν και κινέζικα που είναι για πέταμα. Αυτά που παίζουν στα 40 με 60 ευρώ είναι μια χαρά, με ικανοποιητικο φως και χωρίς πρασινισματα ούτε τρεμοπαιξιματα. Αρκετοι έμποροι πωλούν και εδώ στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό ίδιας ποιότητας hid στα 100 + ευρώ. Και αυτά τα λέω από προσωπική πείρα στις εισαγωγές από Κίνα. Σε κινέζικα sites υπάρχουν αξιόλογα kits ακόμη και με 25 ευρώ μαζί με μεταφορικά, αλλά εκεί πρέπει να ξέρεις τι και από ποιον αγοράζεις.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Edited by archon_rc
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι δοκιμασμένο το αποτέλεσμα? Έχω projector fk και δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με το φως τους. Σκέφτηκα για 55w αλλά δεν ήμουν σίγουρος κυρίως για να μην ενοχλούν απέναντι. Λες να το δοκιμάσω?

 Από τη στιγμή που έχεις φανάρια με projectors και είναι σωστά ρυθμισμένα σε ύψος δεν βρίσκω κάποιο λόγο να τυφλώνεις... Εγώ έτσι τα χω στο 500ρακι και έχω πολύ καλή ορατότητα και δεν μου χει ανάψει κανείς φώτα μέχρι στιγμής

Edited by Tonyantony
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στειλτε μου ενα αξιολογο κιτ απο e-bay εως 70Ε για να δω πια λετε,γιατι υπαρχουν αρκετα απο οσο ειδα...φωτισμο θελω παλι ψυχρο λευκο οποτε παω στα 6000Κ

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις υπομονή 2 3 εβδομάδες θα σου πω εντυπώσεις από κιτακι στα 20 ευρώ με μεταφορικά από εμπιστο κινεζο που συνεργαζομαι χρόνια. Το μόνο που θέλω να τσεκάρω είναι μην έχει flickering. Η τιμή είναι εργοστασίου.

Αλλιώς καλύτερα να σου πει κάποιος που πήρε πρόσφατα και είναι ευχαριστημένος. 70 ευρώ για "άγνωστο" κιτακι είναι πολλά από ebay. Αν είναι να δώσεις τόσα, πήγαινε σε ελληνικό καταστημα, να έχεις και άμεση εξυπηρέτηση σε τυχόν πρόβλημα.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

οκ θα περιμενω,το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω απο μαρκες ας πουμε,δηλαδη μπορει να παω σε ενα ελληνικο και να μου το πουλησ ιδιο ισως και ακριβοτερο απο οτι θα μπορουσα να βρω στο e-bay..οποτε εαν εχει παρει καποιος απο e-bay θα με ενδιεφερε η γνωμη του,

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λεει ο archon.

Επισης φαναρι με projector δεν σημαινει οτι ειναι για λαμπα hid xenon.

Υπαρχει projector για halogen λαμπα οπου αν βαλεις hid δεν λειτουργει σωστα.

Ειναι πολυ πιθανο τα fk σου να ειναι για λαμπες αλογονου.

Το οτι δεν αναβουν τα φωτα οι απεναντι σημαινει μαλλον οτι δεν τυφλωνεις, οπως σωςτα λες.

Υπαρχει και το αλλο κομματι το κατα ποσο η απομενουσα/αποκομμενη δεσμη (που αφηνει ο projector) εχει σωστο βαθος και ενταση.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επισεις τι τυπος ειναι οι ψειρες στο φαναρι για να αγορασω??τ10?Υπαρχουν εσωτερικου και εξωτερικου τυπου?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να παρω αυτα αλλα δεν ξερω αν παιρνουν xenon φωτα

 

http://www.fk-shop.de/index.php?cl=details&cnid=9eaa312ddb96e0078ae44dc1d9783e5e&anid=7025_FKFSVW301&listtype=search&searchparam=%2A&&filterVehicle+Model=Golf+4&filterVehicle+Manufacturer=VW&verbose=true&catalog=true&&fnc=ajaxListLoader&〈=1

 

Επισης, μου λεει οτι η δεσμη ρυθμιζεται χειροκινητα και οχι ηλεκτρονικα απο την καμπινα και οτι μπορω να βαλω το μοτερ απο τα γνησια που εχω, σε αυτα που θελω να παρω.

 

Μολις μου ηρθαν και αυτα 

 

http://www.lightinthebox.com/gr/index.php?main_page=advanced_search_result&inc_subcat=1&search_in_description=0&keyword=12V+55W+H7+6000K+Slim+Aluminum+Ballast+HID+Xenon+Headlights+Kit

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

τα 2α τα δοκιμασες??ποσα κελβιν πηρες?επισεις οσο αφορα τα φαναρια μπαινουν τα χενον που πηρες σε αυτα η θελει καποαι ειδικα?αυτα ειναι που λενε με προτζεκτορα ετσι?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

6000k 55w πηρα. Δεν τα εχω δοκιμασει, θα ηθελα να κατασταλαξω πρωτα οσον αφορα τα headlights. Αν ειναι ενταξει αυτα, θα τα παρω απλα θελω καποιος να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

το ποιο απλο πραγμα..αναβεις τ αφωτα του αυτοκινητου σου και παμε 60 μετρα μακρυα μπροστα.αμα μας στραβωνει κατι εμας το ιδιο θα βλεπει και ο αλλος...θα πρεπει ν ακοιταζεις το αμαξι και να μην στραβωνεσαι για να ειναι σωστο

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να παρω αυτα αλλα δεν ξερω αν παιρνουν xenon φωτα

http://www.fk-shop.de/index.php?cl=details&cnid=9eaa312ddb96e0078ae44dc1d9783e5e&anid=7025_FKFSVW301&listtype=search&searchparam=%2A&&filterVehicle+Model=Golf+4&filterVehicle+Manufacturer=VW&verbose=true&catalog=true&&fnc=ajaxListLoader&〈=1

Επισης, μου λεει οτι η δεσμη ρυθμιζεται χειροκινητα και οχι ηλεκτρονικα απο την καμπινα και οτι μπορω να βαλω το μοτερ απο τα γνησια που εχω, σε αυτα που θελω να παρω.

Μολις μου ηρθαν και αυτα

http://www.lightinthebox.com/gr/index.php?main_page=advanced_search_result&inc_subcat=1&search_in_description=0&keyword=12V+55W+H7+6000K+Slim+Aluminum+Ballast+HID+Xenon+Headlights+Kit

Αυτά έχω και εγώ αλλά με μαύρο εσωτερικό. Από φως δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με ξενον και περιμένω τώρα τα 55w να δω μήπως αλλάξει κάτι. Τότε που τα είχα πάρει είχα διαβάσει για κάποιες ελαττωματικες παρτιδες ίσως να έπεσα σε μια από αυτές. Τα μοτερακια που ρυθμίζουν το ύψος της δεσμης από την καμπίνα απλά τα μεταφέρεις με προσοχή από τα παλιά στα καινούρια και δουλεύουν κανονικά

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω και εγώ αλλά με μαύρο εσωτερικό. Από φως δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με ξενον και περιμένω τώρα τα 55w να δω μήπως αλλάξει κάτι. Τότε που τα είχα πάρει είχα διαβάσει για κάποιες ελαττωματικες παρτιδες ίσως να έπεσα σε μια από αυτές. Τα μοτερακια που ρυθμίζουν το ύψος της δεσμης από την καμπίνα απλά τα μεταφέρεις με προσοχή από τα παλιά στα καινούρια και δουλεύουν κανονικά

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Κρίμα άρα τα απορριπτω τα fk. Άλλη πρόταση υπάρχει για φανάρια?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα άρα τα απορριπτω τα fk. Άλλη πρόταση υπάρχει για φανάρια?

Έχω γνωστό Αθήνα που ανοίγει και βάζει προτζεκτορες και Day lights καθώς βάφει και το εσωτερικό. Ξέρω ότι έχει καλό όνομα και κάνει καλή δουλειά, αλλά μέχρι εκεί. Όταν τον είχα ρωτήσει για τα εργοστασιακα hella μου είχε πει περίπου 200. Αν θέλεις σε φέρνω σε επαφή.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά, ευχαριστώ πολύ αλλά πρέπει να αλλάξω και τα δύο φανάρια γιατί τα καλώδια εντός είναι σε χάλια κατάσταση. Πρέπει να βρω σωστά φανάρια που να παίρνουν Xenon. Αυτά από FK μου απάντησαν ότι δεν είναι για Xenon αλλά για αλογόνου. Μου το είπαν χθες σε mail.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερο και δυνατότερο φως η θερμοκρασία του λευκού καλό είναι να κυμαίνεται από 4300Κ-5000Κ.

Εκεί άλλωστε κυμαίνονται και οι OEM λάμπες ή λάμπες διαφόρων κατασκευαστών για xenon λαμπτήρες.

Από κει και πάνω αρχίζει και γίνεται μεν λευκότερο αλλά όχι και δυνατότερο/φωτεινότερο.

Στα δε aftermarket kit, οι θερμοκρασίες λευκού φτάνουν τα 12Κ Kelvin, για λόγους εφφε... :crazy:

 

Τα περισσότερα aftermarket φανάρια, ειδικά τα φτηνότερα και τύπου angel eyes έχουν μεν projector αλλά μόνο για halogen λαμπες.

Βάζοντας ένα κιτ xenon οι δέσμες δεν έχουν σωστή αποκοπή και σύγκλιση/απόκλιση με αποτέλεσμα να μην έχουμε ουσιαστικά δυνατό φώς σε βάθος,

παρά μόνο εμπρός από το αμάξι και φυσικά λάθος διάχυση που είναι γνωστό ως το φαινόμενο του τυφλώματος.

Κατεβάζοντας δε τα φώτα για να μην τυφλώνουμε, μειώνεται το δραστικό βάθος δέσμης και έχουμε χειρότερο φως ουσιαστικά .

 

Το δε μάτι μας ξεγιελιέται έχοντας πολύ δυνατό φως ακριβώς μπροστά από το αυτοκίνητο, η κόρες των ματιών προσαρμόζονται ανάλογα, αλλά στο βάθος

το φως είναι ασθενικό και τα μάτια μας ήδη τεμπελιάζουν. (επικίνδυνο)

 

Γι' αυτό λοιπόν προσοχή στη χρήση κιτ xenon.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή επιλογή είναι του R32.

Διάφορες εταιρίες έχουν βγάλει replica φαναρια με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

r32-3_zps8d9e331e.jpg

untitled-351_zpsd43af989.jpg

 

Τα παραπάνω είναι της Vxt.


Διαφορές από projector σε projector, είναι εμφανείς:

 

Mοrimoto ο πρώτος, vxt o δεύτερος

MK4GolfVXTOEMHIDMorimotolowbeam2_zpsde35MK4GolfVXTOEMHIDD2Slowbeam2_zps153f0498.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.