Jump to content
mp05

Golf 5 - Βελτίωση Κινητήρα Fsi 1.6

Recommended Posts

Για τον παραπάνω έλεγχο στον οποίο αναφέρθηκες έχεις αξιόπιστη πηγή ή απλά το άκουσες???

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Μου το είπε ο ξάδελφός μου ο οποίος πραγματοποιεί τώρα μετατροπή απο 14αρι σε 2.0l . Έχει ψαχτεί για τον ίδιο ακριβώς λόγο, και δεν είχε λόγο να μου πει μλκι€ς,

 

Αξιόπιστη πηγή αυτό που βρήκα εγώ είναι εδώ: http://autobusiness.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=588:-lr-3673-&catid=36:news&Itemid=27

Link to comment
Share on other sites

Που κανει την μετατροπη; για δωσε κανα στοιχειο, ποσο του πηγε, ηταν τροπετο; 

Edited by FastBunny
Link to comment
Share on other sites

Για τον παραπάνω έλεγχο στον οποίο αναφέρθηκες έχεις αξιόπιστη πηγή ή απλά το άκουσες???

Συνεννοηθειτε με πμ..

Μπαινει κοσμος εδω..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και τι  θα κερδισεις?.φασαρια πυθανες αρυθμιες στο ρελαντι και καμια φορα κομπιασματα σε μεγαλες ζεστες η' ''μετριας'' ποιοτητας βενζινες και το πολυ 10-12 αλογα...

 

 

 για την φασαρια και τα κομπιάσματα με μετρια βενζινη συμφωνω.

τωρα για τις αρρυθμίες και για κομπιάσματα στις μεγαλες ζεστες από ένα ΦΠΕ νομιζω ουτε καν πρεπει να αναφέρονται.ουτε μια στο εκατομμυριο!δεν υφισταται.

εδώ εγω με ένα σκασμο πραγματα στο μοτερ + εκκεντρα κτλ το μονο που εχω είναι λιγο φασαρια τιποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα νέος στο foroum ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι επειδή χρειάζομαι τα φώτα και τής γνώσης σάς έχω ενα golf 5fsi 1.6 το οποίο το περασμα χρόνου είναι εμφανές πανο του οχι εξωτερικά αλλά μηχανικά έτσι λοιπόν σκέφτομαι να το αναζογονησω λιγο με μια ρωικη εξάτμιση απο μπροστά τελικο εχει πρόγραμμα και καινούργια ελατήρια στα πιστονια.να πω ακομα οτι το golfaki μου εχει 239.000 χλμ απροβλημάτιστα και χωρίς να καεί ίχνος λαδιου.να το κανο? Θα παρη καθόλου πανο του?? Ευχάριστο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες στην παρεα!! Αν θελεις κανε μια παρουσιαση σου στα νεα μελη.

 

Σχετικα με το θεμα σου, σιγουρα με μια σωστα ροϊκα μελετημενη εξατμιση θα αναπνευσει το αμαξι και σε συνδυασμο με το προγραμμα θα ειναι λιγο πιο ζωντανο. Μην περιμενεις ομως οτι θα δεις φοβερη διαφορα. Προσωπικα δεν θα πηγαινα σε φουλ εξατμιση με χταποδι κτλ κυριως λογω κοστους-θορυβου και μικρης ουσιαστικα αυξησης της αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοίγεις ιστορίες με μυστήρια μοτερ για το αυτοκίνητό σου.Βρες ένα καλό μοτέρ 1.4 tsi με λίγα χλμ βάλε και ένα επώνυμο πρόγραμμα και θα σφυράει το γκολφάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτήσει καποτε και μου είχαν πει οτι ειναι ολόκληρη ιστορια να βαλω tsi γιατί δεν ταιριάζει σε τιποτα με το fsi αληθεύει???

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς ολόκληρη ιστορία.

Αν έχεις από τα πρώτα Fsi, το καλύτερο είναι να βρείς τροπέτο Tsi ή να έχεις πρόσβαση σε τροπέτο, θέλει ή μπορεί να προκύψουν ανάγκες για αλλαγές

σε πολλά κομμάτια.

 

Δεν είναι του παρόντος θέματος.

 

Γενικά το Fsi δεν αξίζει να το πειράξεις, στο είπαν και οι από πάνω.

Αργότερα το δίνεις και παίρνεις ένα Tsi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μοντέλο του 2004 με τα 116hp και ειμαι συναισθηματικά δεμένος πολυ με αυτο το αμάξι χωρια που εχω ριξη πολα λεφτά. Για εξωτερική εμφάνιση αποτε αστο μεχρη να παραδωση πνευμα και ψυχη ακομα μονο 240.000χλμ εχει κριμα ειναι.????

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγραφεις Τασο, θα συμφωνησω. Αστο οπως ειναι αφου το αγαπας και εχεις ριξει χρημα και μην μπλεξεις με τετοιες μετατροπες εν ετη 2015 που πλεον μπορεις να βρεις ετοιμα καροτσια σε πολυ καλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μοντέλο του 2004 με τα 116hp και ειμαι συναισθηματικά δεμένος πολυ με αυτο το αμάξι χωρια που εχω ριξη πολα λεφτά. Για εξωτερική εμφάνιση αποτε αστο μεχρη να παραδωση πνευμα και ψυχη ακομα μονο 240.000χλμ εχει κριμα ειναι.

τα 240.000 χλμ δεν ειναι και λιγα.

 

Απο την αλλη θα βαλεις ελατηρια στα πιστονια που παει να πει οτι θα κερδισει συμπιεση το μοτερ απο το επανω μερος και κατω θα εχεις τα παλια μεταλα στον στροφαλο και τις μπιελες??? Αν το κανεις αυτο δεν το κοβω να βγαζει χρονο το μοτερακι σου.

 

Η' το λυνεις Ο Λ Ο  το  Μ Ο Τ Ε Ρ και το κανεις καινουργιο απο μεταλα τσιμουχες κτλ για να το εχεις ακομα 300-400.000χλμ η' δεν το ακουμπας και οσο σε βγαλει.

 

Πολυ φιλικα Τακης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα βελτιωτικά φίλτρα αέρος;

 

Έχω ακούσει για βαρελάκια, για χωάνες, αλλά και για φίλτρα που μπαίνουν στα εργοστασιακά φιλτρόκουτα. Για να καταλάβω, το φίλτρο είναι ένα αναλώσημο. Τι αλλάζω στα βαρελάκια και στις χωάνες; Και αν βάλω φίλτρο σε εργοστασιακό φιλτρόκουτο (π.χ. K&N) σημαίνει ότι στο επόμενο σέρβις πρέπει να αλλάξω φίλτρο και να πάρω πάλι βελτιωμένο φίλτρο; Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα βελτιωτικά φίλτρα αέρος;

 

Έχω ακούσει για βαρελάκια, για χωάνες, αλλά και για φίλτρα που μπαίνουν στα εργοστασιακά φιλτρόκουτα. Για να καταλάβω, το φίλτρο είναι ένα αναλώσημο. Τι αλλάζω στα βαρελάκια και στις χωάνες; Και αν βάλω φίλτρο σε εργοστασιακό φιλτρόκουτο (π.χ. K&N) σημαίνει ότι στο επόμενο σέρβις πρέπει να αλλάξω φίλτρο και να πάρω πάλι βελτιωμένο φίλτρο; Σωστά;

'Οχι φίλε μου είτε πρόκειται για βαρελάκι,χωάνη είτε φίλτρο ΚΝ κάθε 15-20000 χλμ πλένεται με ειδικό υγρό και αφού στεγνώσει εμποτίζεται με ειδικό λάδι για να κατακρατάει τη σκόνη.Δεν χρειάζεται αντικατάσταση!!!Έχει όριο αντοχής μέχρι 1000000 μίλια με βάσει τα λεγόμενα του κατασκευαστή.

Edited by professor
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τα λέει αυτά στο εγχειρίδιο, ε; Αν είναι έτσι, τότε σε μια βδομάδα περίπου θα πάρω το φίλτρο K&N.

 

Με τα κακονικά εργοστασιακά φίλτρα τι γίνεται; Τα αντικαθιστούν στη διάρκεια του σέρβις ή και εκείνα πλένονται;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τα λέει αυτά στο εγχειρίδιο, ε; Αν είναι έτσι, τότε σε μια βδομάδα περίπου θα πάρω το φίλτρο K&N.

 

Με τα κακονικά εργοστασιακά φίλτρα τι γίνεται; Τα αντικαθιστούν στη διάρκεια του σέρβις ή και εκείνα πλένονται;

Η vw δεν προτείνει σε καμιά περίπτωση φίλτρα αέρος ελευθέρας ροής.Τα κανονικά φίλτρα αέρος αντικαθίστανται και πετιούνται.Δεν πλένονται αλλά αν είναι ελαφρώς βρώμικα λόγω λίγων σχετικά χλμ μεταξύ των σέρβις,φυσιούνται με πεπιεσμένο αέρα (συνήθως σε συνεργεία εκτός αντιπροσωπείας) καιι επανατοποθετούνται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.