Jump to content
free4you

Τι Μπαταρία? Polo 6R 1.2 Tsi (105Hp)

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Σε λίγους μήνες το polaκι κλείνει 5 χρόνια και θα χρειαστεί μπαταρία. Σκέφτομαι να την αγοράσω εγώ και να μου την τοποθετήσει ο μάστορας όταν το πάω για service για να γλιτώσω τα κερατιάτικα του ηλεκτρολόγου και για να πετύχω ίσως μια καλύτερη τιμή. Φοράει την εργοστασιακή του ακόμα και λόγω ασφαλειοθήκης δεν μπορώ να δω τα στοιχεία της...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν, εκτός από τις διαστάσεις της που είναι δεσμευτικές, πρέπει και η καινούρια να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά (δλδ χωρητικότητα ΑΗ και Α- Εκκίνησης) με την εργοστασιακή ή μπορούν να διαφέρουν και κάτω από ποιες προϋποθέσεις...

 

Τι μπαταρία μου προτείνεται (σε ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ αλλά και ΜΆΡΚΑ)???

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

εγω προσφατα αλαξα την μπαταρια........κ εμενα σχεδον 5 χρονια..την αγορασα απο εναν εμπορο μοθ την περασανε κιολας.. 

εβαλα πιο μεγαλη απο την εργοστασιακη 54 αμπερ


τιμη 55 εβρο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση... Αν μπορείς να αναφέρεις μάρκα της μπαταρίας και αν είναι εύκολο και άλλα χαρακτηριστικά όπως Α-εκκίνησης.

Επίσης κάποιος ο οποίος γνωρίζει από αυτά μπορεί να μου εξηγήσει αν μπορεί τι είναι τα Α-εκκινησης πόσο σημαντικά είναι και σε τι παίζουν ρόλο???

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς την αναζήτηση από 44Ah και 360EN έως 55Ah 530EN περίπου.

 

Αν έχεις πολλά ηλεκτρονικά (αλλαγμένο ηχοσύστημα, θερμαινόμενα, Pla-b, καθρέφτες που κλείνουν, autodimming, xenon κλπ) κινήσου προς 50+Ah.

Από μάρκες (αν θες ποιότητα) προτίμησε: Εργοστασιακή από VW, Banner Powerbull, Bosch S5, Varta Silver, Exide Premium.

Αν δεν σενδιαφέρει βάλε όποια βρεις φτηνότερη.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι στην εργοστασιακή του μορφή στην έκδοση highline χωρίς κανένα extra!

Η banner είναι όντως ποιοτική μάρκα? Έβαλε ο πατέρας μου στο δικό του μια banner 55ah 450a στα 85€ και πίστευα ότι τον κλεψανε στην τιμή! Έιχα την εντύπωση ότι μόνο για varta ή bosch αξίζει να δώσεις λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Πειτε καμια καλη μπαταριουλα για all around χρηση!!

Εχω αλλαξει μονο την πηγη και τα ηχεια(οχι ενισχυτες και τετοια)... Δλδ τπτ το ιδιαιτερο... Μια vfm και καταστημα θεσσαλονικης

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή με τις μπαταρίες, έχει γεμίσει η αγορά με μαιμούδες VARTA και ΒOSH (και όχι μόνο). Σε μια αναζήτηση στα ελληνικά καταστήματα θα δείτε ότι πουλιούνται στη μισή τιμή από ότι στη Γερμανία αλλά η αξία τους δεν είναι ούτε στο ένα δέκατο τις αυθεντικής. (ρίξτε μια ματιά στα site των αυθεντικών για να δείτε πως είναι κατασκευαστικά για να έχεται τουλάστον μια εικόνα ,στις περισσότερες μαιμούδες περιορίζονται μόνο στο να βάλουν τα αυτοκόλλητα.)

 Θυμάμαι κάποτε όταν τα επώνυμα παντελόνια τζιν ήταν πανάκριβα υπήρχε κατάστημα στο Βόλο όπου πρώτα διάλεγες παντελόνι και μετά σε ρωτούσε τι ταμπελάκι ήθελες να βάλει πάνω, νομίζω αρκετά τίμιος.

Τώρα έπρεπε να πληρώνεις την μπαταρία 15 ευρώ και να σε ρωτάει τι αυτοκόλλητο θες και όχι 50 ευρώ και να νομίζεις ότι είναι και ευκαιρία.

Κάτι τελευταίο, αν δείτε σε κατάστημα ότι τη μπαταρία την πουλάει 100 ευρώ (12V 55AH BOSCH S5) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και αυθεντική.

Δυστυχώς ζούμε στη χώρα της απάτης και της ρεμούλας με πρώτο  θύμα τον ανυποψίαστο ιδιοκτήτη ΙΧ.

 

Ακολουθεί διάλογος μάστορα οδηγού.

 

- ΟΔΗΓΟΣ Η προηγούμενη μπαταρία που είχα, μια μαύρη απλή VARTA 12V 44AH κράτησε 6 χρόνια . Αυτή που μου τοποθετήσατε πριν δύο χρόνια ΒOSH S5 55AH ασημένια ,σήμερα το πρωί τέλος.

-ΜΑΣΤΟΡΑΣ  Ε... καλά τώρα ... θα ακούγατε μουσική δυνατά με σβηστό κινητήρα και θα ανεβοκατεβάζατε τα παράθυρα και δεν ξέρω και πόσες φορές θα αφήσατε τα alarm ανοιχτά.

-ΟΔΗΓΌΣ Μα οκτώ χρόνια που έχω το γκολφάκι δεν έχω αλλάξει σε τίποτα τις συνήθειές μου.

ΜΑΣΤΟΡΑΣ κοιτάξτε κύριε αυτή τη δουλειά την κάνουμε χρόνια και δεν είχαμε κανένα παράπονο μέχρι τώρα ,το κατάστημά μας έχει μόνο αυθεντικές επώνυμες μπαταρίες γιαυτό και δίνουμε γραπτή εγγύηση 1 έτους!!!

ΟΔΗΓΟΣ #$%^@*&%^$#%^#%@@^@^@^$#&%$&$%&.....

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα banner 55ah και δεν ειναι πια αυτοματα τα παραθυρα απο τον διακοπτη και απο το χειριστηριο(κλειδι)... Πως το 'μονταρω' τωρα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by konza1990
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα banner 55ah και δεν ειναι πια αυτοματα τα παραθυρα απο τον διακοπτη και απο το χειριστηριο(κλειδι)... Πως το 'μονταρω' τωρα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 Αυτό το παθαίνει όταν αλλάζεις μπαταρία και μένει χωρίς τάση.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι , μετά από μερικά ξεκινήματα επανέρχεται μόνο του....... RELAX

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παθαίνει όταν αλλάζεις μπαταρία και μένει χωρίς τάση.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι , μετά από μερικά ξεκινήματα επανέρχεται μόνο του....... RELAX

Παιζει να 'αλλαξε' κατι στις ρυθμισεις του εγκεφαλου;

Πως θα προγραμματιστει τωρα δλδ μονο του;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by konza1990
Link to comment
Share on other sites

Παιζει να 'αλλαξε' κατι στις ρυθμισεις του εγκεφαλου;

Πως θα προγραμματιστει τωρα δλδ μονο του;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Είπαμε ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!       χαλάρωσε............

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!! χαλάρωσε............

Ηρεμος ειμαι, απλα να ξερω αν αφαιρεθηκε γενικα καποια αλλη λειτουργια του λογο αφαιρεσης της μπαταριας, that's all :-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by konza1990
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθηθουν κ αλλα μελη της κοινοτητας.

Αγορασα την banner 55ah για πολο 1.2tsi στα 60ευρω(70 ειπαμε αλλα δεν εβγαζε η τραπεζα παραπανω :p) απο θεσσαλονικη κ ηρθε ο ανθρωπος και μου την τοποθετησε εκει που βολευε και τους 2 μας (τηλεφωνο για μπαννερ 231 0512640 ) και μετα το μονο που εκανα ειναι να κανω σε 1-1 τα παραθυρα 10 δευτερολεπτα με πατημενο το κουμπι κατω και αλλα 10 πανω , για να ειναι κομπλε και τα αυτοματα παραθυρα.

Αυριο σε μειλ και η αποδειξη.

Ετοιμοι :-)

ελπιζω να βοηθησα τον επομενο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by konza1990
Link to comment
Share on other sites

Κράτα πατημένο για ώρα τον κάθε διακόπτη παραθύρων και θα προγραμματιστεί. Κάντο ένα ένα για κάθε παράθυρο.

Edited by man25
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.