Jump to content
pipis13

Πλυσιμο Αυτοκινητου Στο Σπιτι

Recommended Posts

λοιπον παρελαβα τα πραγματα και επλυνα υστερα απο χθεσινη μπορα.

το αποτελεσμα ΑΡΙΣΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Και αν το παμε ετσι πες μας γτ δεν κανει το υγρο πιατων με τεκμηριωμενα επιχειρηματα εγω συμφωνω με activious γτ το εχω πλυνει με αυτο τον τροπο καμια δεκαρια φορες και εγινε ακριβως οπως λεει ο activious.

Link to comment
Share on other sites

Το υγρο πιατων ειναι φτιαγμενο να διαλυει τα λιποι και τα ελαια απο τις επιφανειες..

Ο λογος που το αυτοκινητο γυαλιζει ειναι τα ελαια που παριεχει το βερνικι..

Το υγρο πιατων κοβει τα ελαια του βερνικιου(γιατι γι αυτο ειναι φτιαγμενο) και το αποδυναμωνει..

Επισης καλο θα ειναι να ξερετε οτι ενα υγρο πιατων εχει ph 11-14 την στιγμη που τα υγρα των μπαταριων εχουν ph 9..

Αυτο το πολυ υψηλο ph λοιπον διαβρωνει τα μαυρα αβαφα πλαστικα και καταστρεφει τα λαστιχα..

Επισης τα καλα σαμπουαν αυτοκινητου εκτος απο ph ουδετερο περιεχουν και συστατικα ωστε κατα την διαρκεια του πλυσιματος να υπαρχει οσο το δυνατον λιγοτερη αντισταση μεταξυ του προβατου ή του γαντιου μικροινα και στην επιφανεια..

Αντιθετως το υγρο πιατων οχι μονο δεν περιεχει λυπαντικες ουσιες αλλα περιεχει αλατι και φωσφορο τα οποια ειναι καταστροφικα για το βερνικι γιατι εισχωρουν στις αραχνες και στις οποιες ατελειες και μεγενθυνουν την ζημια..

Ενας ακομα λογος ειναι οτι τα υγρα πιατων βγαζουν την οποιαδηποτε προστασια υπαρχει πανω στο βερνικι κογω υψηλου ph..

Ετσι λοιπον αν εχεις κερωσει με ενα φυσικο κερι carnauba θα το βγαλει απο το πρωτο πλυσιμο,αν εχεις βαλει καποιο sealant θα το βγαλει σε 2-3 πλυσιματα και αν εχεις βαλει κεραμικη επιστρωση η οποια ειναι φτιαγμενη για να αντεχει 1-2 χρονια θα αντεξει 2-3 μηνες αν το αμαξι πλενεται καθε εβδομαδα..

Μεγαλο μερος της αγορας σαμπουαν αυτοκινητου εκτος απο ουδετερο ph περιεχουν και ποσοτητα πολυμερικων στοιχειων και κεριου..

Αυτα βοηθουν στο να δημιουργηθει ενα στρωμα πανω απο το βερνικι και ετσι η επιφανεια γινετε υδροφοβικη και στεγνωνετε το αυτοκινητο πολυ πιο ευκολα..

Ελπιζω να σε καλυψα και περιμενω τα δικα σας τεκμηριωμενα επιχειρηματα για να με βγαλετε λαθος..

Σημειωνω οτι η κουβεντα απο μερους μου γινεται σε εντελως φιλικο κλιμα και δεν θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση περαν την εποικοδομητικης συζητησης..

Προσπαθω καθαρα να βοηθησω με τις γνωσεις μου και να αποφυγετε ζημιες στα αυτοκινητα σας..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ακουσει ξανα αυτα τα επιχειρηματα ενταξει εγω 10 φορες το εχω πλυνει αλλα δεν μου εχει διαβρωσει τα πλαστικα μερη του αυτοκινητου η αληθεια ειναι οτι το κερι το βγαζει τελειως απο πανω το υγρο πιατων αλλα η γυαλαδα που μενει μετα πανω πως εξηγειται?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κερωσεις το αυτοκινητο σου η λασποβροχη και γενικοτερα η βρωμια θα φευγουν λογω της υδροφοβικοτητας της επιφανειας και θα λερωνετε πιο δυσκολα και θα πλενετε πιο ευκολα..

Επισης οπως σου προειπα θα στεγνωνετε πιο ευκολα γιατι το νερο φευγει μετα το πλυσιμο ακομα και μονο του..

Χρησιμοποιησε το συστημα των δυο κουβαδων στο πλυσιμο και παρε ενα γαντι απο μαλλι προβατου ή ποιοτικης μικροινας (οχι στυλ jumbo) και θα δεις ποσο πιο ωραιο αποτελεσμα θα παρεις και ποσο πιο ευκολα..

Αν επιλεξεις και ενα σωςτο σαμπουαν μαζι με μια χοντρη πετσετα στεγνωματος και οχι πετσια,λεπιδες σιλικονης κτλπ θα εχεις ενα αυτοκινητο γυαλιστερο και προστατευμενο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία mothers έχει καλά πράγματα ??? Ρωτάω διότι αγόρασα πρόσφατα κάποια καθαριστικά ( κρέμα γυαλίσματος στάδιο 2 και κερί προστασίας )

Επίσης πήρα και ένα σαμπουάν και όχι υγρό πιάτων γιατί δεν ήξερα ότι κάνει κακό της εταιρίας arexons.

Κόστος: κρέμα 12 ευρώ, κερί 25 ευρώ και 5 ευρώ το σαμπουάν.  

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπουαν ειναι μετριο..

Τα αλλα δυο προιοντα ειναι πολυ καλα..

Η mothers βγαζει εξαιρετικα προιοντα..

Ειδικα το σαμπουαν της το wash and wax ειναι το δευτερο καλυτερο που εχω δοκιμασει ποτε και εχω δοκιμασει πολλα..

Ειναι θυγατρικη της meguiars που θεωρειται μεσα στις τοπ εταιριες του κοσμου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σαμπουαν ειναι μετριο..

Τα αλλα δυο προιοντα ειναι πολυ καλα..

Η mothers βγαζει εξαιρετικα προιοντα..

Ειδικα το σαμπουαν της το wash and wax ειναι το δευτερο καλυτερο που εχω δοκιμασει ποτε και εχω δοκιμασει πολλα..

Ειναι θυγατρικη της meguiars που θεωρειται μεσα στις τοπ εταιριες του κοσμου..

Όταν θα τελειώσει θα πάρω της mothers.....Κάνει γύρο στα 15 ευρώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε σχεση με το fairy που επλενα το αμαξι καποιες φορες, το σαμπουαν της meguiars που πηρα το γυαλιζει πιο πολυ και πιο αληθινα και με διαρκεια.

επισης εχω παρει και μια κρεμα της 3Μ για γυαλισμα - κερωμα και επισης οταν πεταω νερο πανω κατευθειαν ανοιγει το νερο και φευγει προς τα πλαγια.

επισης το πανι με μικροινες (αν και δεν ειναι τοσο αποροφητικο οσο ενα πετσι) κανει πολυ καλη δουλεια χωρις να αφηνει χαραγιες.

 

Αυτα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

λογικο δεν ειναι?το ενα ειναι για πιατα και το αλλο για αμαξια...

 

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλησπέρα αρχικά σε όλα τα παιδιά.....Μια ερώτηση το passat μου β6 2008 τσι έχει κάποια πλαστικά μέρη εξωτερικά και πιο συγκεκριμένα κάτω από τις πόρτες ( σποιλερ αν τα λέω καλά).

 Επίσης και στον πίσω προφυλακτήρα περιμετρικά της εξάτμισης και κατά μήκος του προφυλακτήρα υπάρχει ένα πλαστικό κομμάτι που δεν είναι βαμμένο στο χρώμα του προφυλακτήρα... Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιο καθαριστικό (ίσως κάποιο γαλάκτωμα) που να είναι για αυτά τα μέρη διότι έχω παρατηρήσει κάποια ασπρίσματα...Ευχαριστώ.... 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει και θα στα κανει καινουργια..

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ή της meguiars το black trim ή της nanolex το trim rejuvenate ή το autofinesse revive..

Οποιο και να βρεις ειναι κορυφαια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει και θα στα κανει καινουργια..

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ή της meguiars το black trim ή της nanolex το trim rejuvenate ή το autofinesse revive..

Οποιο και να βρεις ειναι κορυφαια..

Εδώ στην Λαμία επειδή η αγορά είναι λίγο περιορισμένη το car shop που πάω έχει πράγματα της mothers υπάρχει κάτι σε αυτή την εταιρία????

Link to comment
Share on other sites

εγω τα meguiars προιοντα που πηρα απο λαμια μου ηρθαν....

 

επισης καποιο γαλακτωμα για να περναω εσωτερικα το ταμπλο?(για προληψη)


αυτο θα κανει? http://www.ramtuning.gr/product2.php?cat=care&brand=MEGUIARS&id=24


http://www.ramtuning.gr/product2.php?cat=care&brand=MEGUIARS&id=25

Link to comment
Share on other sites

εγω τα meguiars προιοντα που πηρα απο λαμια μου ηρθαν....

 

επισης καποιο γαλακτωμα για να περναω εσωτερικα το ταμπλο?(για προληψη)

αυτο θα κανει? http://www.ramtuning.gr/product2.php?cat=care&brand=MEGUIARS&id=24

http://www.ramtuning.gr/product2.php?cat=care&brand=MEGUIARS&id=25

Ονομασία μαγαζιού ξέρεις???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μιας που το αμαξι πλησιαζει, θελω να ρωτησω κατι προκειμενου να ειμαι ετοιμη

Το αυτοκινητο (το οποιο τελικα θα φυλαςςεται σε γκαραζ αφου βρηκα και νοικιαςα) δε σκοπευω να το πλενω σπιτι, θα το πηγαινω στο Golden auto moto care που με βολευει σαν τοποθεσια κ εχω ακουσει τα καλυτερα.

Ομως θα θελα να χω σπιτι ή στο αυτοκινητο, καποια καθαριστικα:

1)Κουτσουλιες:

Μου δωσατε απαντησεις στη πρωτη σελιδα, ομως ειδα καποια μαντηλακια της autoglym που κυκλοφορουν γι αυτο.

Τα χει δοκιμασει καποιος αν κανουν δουλεια; Να παιρνα ενα πακετο να χα στο ντουλαπακι για ωρα αναγκης;

2)Οθονη αφης:

Τι προτεινετε για τον καθαρισμο της; Να παρω μαντηλακια απ αυτα που ειναι γενικα για οθονες αφης πχ για tablet?

3)Ταμπλο:

Ειδα οτι υπαρχουν καθαριστικα για το ταμπλο και γαλακτωματα (πχ autoglym) . Να εμπιστευτω αυτα για ν αφαιρω τη σκονη ή οτιδηποτε αλλο το λερωσει; Το γαλακτωμα χρειαζεται;

3)Τζαμια:

Πως τα καθαριζετε; Με ειδικο υγρο για τζαμια; Με πανι μικροινων;

Ως τωρα στο κλιο χρησιμοποιω βετεξ :p

Αν εχετε και καποιο φυςικο μαγαζι να προτεινετε , με ποικιλια σε καλα καθαριστικά, ευπροσδεκτο!

Και γενικα οποιαδηποτε αλλη προταση πχ να χω ενα all around καθαριστικο για "εκτακτες" καταστασεις, να προλαβω αν πεσει κατι στο αμαξι;

Ενα πανι μικροϊνων οπως διαβασα στις πρωτες σελιδες;

Ευχαριστω πολυ!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα πλυντηριο δεν γινετε σωστη δουλεια..

Οι ενεργοί αφροί που ρίχνουν τα σφουγγαρια τα ταλαιπωρημένα και τα πανιά που τα στεγνώνουν αραχνιάζουν το χρωμα και κανουν ζημια σε ολα τα μερη του αυτοκινητου..

Αν παρολαυτα δεν θες ή δεν μπορεις να το πλενει πλενεις τοτε παρε ενα κερι και καθε 3 μηνες περασε το αυτοκινητο..

Ετσι θα ειναι προστατευμενο και θα φευγουν πιο ευκολα οι κουτσουλιες και διαφορες στάμπες..

Για το εξωτερικο μερος λοιπον υπαρχουν τα καθαριστικα οπως το meguiars ultimate wash and wax anywhere ή γενικα οποιοδηποτε optimum no rinse προιον μ, που μονο με μια πετσετα καθαριζει χωρις κανενα προβλημα..

Για το εσψτερικο παρε ενα quick detailer οπως το meguiars interior detailer ή το chemical guys inner cleaner που ειναι πολυ καλα και κανουν και για τις οθονες..

Edited by vegaducatista
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Τελικα θα το πλενω μαλλον μονη μου οποτε εχουμε και λεμε

Δυο κουβαδες

Σφουγγαρι μικροινων

Πανια μικροινων

Σφουγγαρι/βουρτσα ζαντων

Σαμπουαν με κερι για το εξωτερικο

Καθαριστικο ζαντων

Μαντηλακια για sos κουτσουλιες

Για το εσωτερικο ειπαμε, και εχω και σουϊφερ για τις σκονες

Στο πλυσιμο κανουμε κυκλικες κινησεις διαβασα, στο στεγνωμα παιζει ρολο; Πχ παραλληλες κινησεις απο αριστερα προς τα δεξια;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα υλικα τα ειπες σωστα εκτος απο τα πανια μικροινων..

Δεν θα παρεις πανακια μικροινων αλλα μια μεγαλη πετσετα πολυ παχια απο μαγαζι detailing..

Στο πλυσιμο δεν κανουμε κυκλικες κινησεις αλλα μονο καθετες, ισιες και το αυτοκινητο σε κομματια απο πανω προς τα κατω..

Δηλαδη θα εχεις στο μυαλο σου το αμαξι σαν 3 κομματια..

Ενα απο τον ουρανο μεχρι τους καθρεφτες, ενα απο τους καθρεφτες μεχρι την μεση της πορτας και αλλο ενα απο την μεση της πορτας μεχρι το μαρσπιε..

Θα πλενεις πρωτα το πρωτο κομματι γυρω γυρω και μετα θα πηγαινεις στο επομενο..

Καλο ειναι να παρεις αλλο ενα σφουγγαρι για το τελευταιο κομματι που ειναι παντα το πιο βρωμικο..

Τελος το σκουπισμα γινετε με ταμποναρισμα..

Δηλαδη απλωνεις την πετσετα πανω στο αυτοκινητο την αφηνεις να τραβηξει τα νερα και την σηκωνεις..

Ουτε την τραβας ουτε την σερνεις ουτε παραλληλες κινησεις..

Θα παρεις και μια αλοιφη ΑΙΟ που ειναι καθαριστικη, γυαλιστικη και κερι σε ενα και θα περνας καθε 2-3 μηνες το αμαξι μετα το πλυσιμο ετσι ωστε να ειναι προστατευμενο και να στεγνωνουν τα νερα μετα το πλυσιμο μονα τους..

http://youtu.be/w09r6m6sRCA

Δες αυτη την σειρα βιντεο και θα μαθεις οτι πρεπει για το σωστο πλυσιμο..

Αυτος βεβαια στεγνωνει με φυσητηρι που ειναι το ιδανικο αλλα και με πετσετα σωστη δεν θα εχεις θεμα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Ursus το golden auto moto ειναι εγγυηση αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για να το πλενεις συνεχεια εκει περα..Αν σου περισσευουν πηγαινε κανε ενα ceramic coat 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τον "εξοπλισμο" μου, φυγανε πανω απο 100€ αλλα πιστευω ν αξιζε τον κοπο

Εχω λοιπον:

Πανια μικροινων μικρα

Πετσι

Πανι μικροινων για τζαμια

Πετσετα μεγαλη autoglym για στεγνωμα

Μαντηλακια autoglym για κουτσουλιες

Βουρτσα sonax για τις ζαντες

Σαμπουαν με κερι autoglym

Premium Quick detailer meguairs σπρευ

Γαντι μικροινων για το πλυσιμο meguairs

Οταν μπορεσω θα αγορασω και καποια ακομα πραγματα...

Προς το παρον πιστευω ειμαι οκ για το πρωτο πλυσιμο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

Πανια μικροινων μικρα (Αν ειναι στυλ jumbo ή πρακτικερ ειναι αχρηστα κανουν μονο για μεσα)

Πετσι ( Μην το χρησιμοποιησεις ποτε κανει ζημια στο βερνικι)

Πανι μικροινων για τζαμια ( Για τα τζαμια να θυμασαι οτι η καλυτερη πετσετα ειναι αυτη που μοιαζει με βαφλα..Προσεχε τι καθαριστικο θα χρησιμοποιεις γιατι στυλ Azax και τα λοιπα εχουν αμμωνία και κανουν κακο.)

Πετσετα μεγαλη autoglym για στεγνωμα ( Μετρια σαν πετσετα.Στα λεφτα της θα μπορουσες να παρεις κατι πολυ καλυτερο)

Μαντηλακια autoglym για κουτσουλιες (Αν το quick detailer που πηρες ειναι για το εξωτερικο, δεν χρειαζοταν)

Βουρτσα sonax για τις ζαντες( Τίμια πολυ για τα λεφτα της)

Σαμπουαν με κερι autoglym (Πολυ μετριο σαμπουαν και ακριβο.Κερι δεν περιεχει κανενα σαμπουαν μην ακους τι λενε.Πολυ λιγα σαμπουαν δινουν προστασια)

Quick detailer meguairs σπρευ(Εξαιρετική επιλογη ειτε πηρες για το εσωτερικο ειτε για το εξωτερικο)

Γαντι μικροινων για το πλυσιμο meguairs (Πολυ καλη επιλογη θα το εχεις μια ζωη δεν παθαινει τιποτα.)

Χρειαζεσαι οπωσδηποτε πηλο και μια αλοιφη ΑΙΟ για να γυαλισει και να προστατευτεί το αυτοκινητο..

Θυμήσου να πλυνεις με δυο κουβαδες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θυμαμαι για τους κουβαδες. Για τα τζαμια θα επαιρνα καθαριστικο αλλα εμεινα με 2€ στο πορτοφολι μου.. Τον αλλο μηνα

Το qd που πηρα ειναι για το εξωτερικο.

Αλλη φορα επισης που θα μπορω θα παρω και το interior

Θελω να ρωτησω κατι πανω σ αυτο. (Για το qd) Εστω οτι θελω να καθαρισω λιγη σκονη.

Μου ειπαν πρωτα με το πανι να τη μαζεψω και μετα με καθαρο να το ψεκασω και να το περασω

Η απορια μου ειναι οτι αν χρησιμοποιησω το πανι σε στεγνο σημειο, δε θα κανει ζημια η σκονη;

Πηλο και αλοιφη εχεις προταση; Αν υοαρχει κατι αξιολογο σε meguairs το προτιμω, ειναι ευκολα προςβαςιμος ο αντιπροςωπος. Τα περναω ευκολα μονη μου ή παιζει να κανω βλακεια;

Κερι ελεγα να μη παρω να το πηγαινω μια φορα το τριμηνο να μου περνανε κ να γινεται τελοσπαντων ο,τι περιποιηση θελει

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.