Jump to content
BTH

Golf 6 - 1.4 Tsi 160Ps Updates Εγκεφάλου Και Dsg

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο επίσημο site της VW όπου αναφέρονται τα updates (αν έχει βγει πχ κάποιο καινούριο) για εγκέφαλο αυτοκινήτου και dsg, (που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε υποχρεωτικά να μας ενημερώνει η αντιπροσωπεία είτε με SMS είτε με e-mai αφού έχει καταχωρυμένα όλα μας τα στοιχεία και τον τύπο του αυτοκινήτου μας- δεν έχει κάποιο κόστος)

Από αυτά που έχω διαβάσει σε διάφορα ποστ στο φόρουμ καταλαβαίνω ότι

1ον) γίνονται αποκλειστικά στις αντιπροσωπείες (αν κάνω λάθος πείτε μου) και

2ον) ότι πρέπει υποχρεωτικά να συνδεθεί το αμάξι στο διαγνωστικό των αντιπροσωπειών για να διαπιστωθεί ότι η αναβάθμιση πρόκειται συγκεκριμένη σειρά-παρτίδα αυτοκινήτων. (πχ κάποια updates είναι για παρτίδα golf 6 1.4tsi 160ps από 5/11 έως 12/11 - ημερομηνίες και κινητήρα που βάζω είναι τυχαία)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τα updates δεν ειναι υποχρεωτικά , οσα ειναι γίνονται καμπανιες-recall και σε καλουν να πας να το κανεις υποχρεωτικά .
Τα updates ελέγχονται μονο αν συνδεθει το αμαξι σε διαγνωστικο και γινει ελεγχος online.
Με ενα vag com μπορω να σου πω αν φορας τα τελευταια update σε μοτερ και dsg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο που πήγα για άλλο θέμα στην αντιπροσωπεία μου είχαν πει ότι έχει βγει και ενα update για το dsg... για το οποίο δεν με είχαν ενημερώσει... Αν δεν είναι υποχρεωτικά γιατί τα βγάζουν; Μπορώ να εξάγω το αρχείο vag com ? ή πρέπει επι τόπου να γίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά...

Εγώ που δεν είχα/εχω καμία όρεξη να προγραμματίζω/σκανάρω/ελέγχω ΚΑΙ το αμάξι μου με διαγνωστικά λογισμικά, εκτός από όλα τα άλλα που κάνω και ήθελα απλά ένα γρήγορο αυτόματο , την πληρώνω και ΠΑΛΙ μετά από αλλαγή πολύδισκου τώρα με βλάβη μάλλον στο mechatronic... και έπεται συνέχεια...
Τι μπορώ να απαιτήσω από εισαγωγείς/αντιπροσώπους ώστε να μην αγοράσω νέο κιβώτιο (=μισό αυτοκίνητο) μετά από ούτε 90,000 χλμ στα 6 χρόνια;

Αλλαξα πολυδίσκο στα 60,000 (κανα 500άρι με την εργασία νομίζω) και έκανα πριν ένα χρόνο και την αλλαγή λαδιών του κιβωτίου, την δωρεάν. Ολα τα σερβις σε επισημες αντιπροσωπείες.

Edited by opap
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ έγιναν οι προηγούμενες εργασίες και τι εγγύηση σου δώσανε; Επίσης έχεις στα χέρια σου κάποια εκτίμηση της ζημιάς;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά...

Εγώ που δεν είχα/εχω καμία όρεξη να προγραμματίζω/σκανάρω/ελέγχω ΚΑΙ το αμάξι μου με διαγνωστικά λογισμικά, εκτός από όλα τα άλλα που κάνω και ήθελα απλά ένα γρήγορο αυτόματο , την πληρώνω και ΠΑΛΙ μετά από αλλαγή πολύδισκου τώρα με βλάβη μάλλον στο mechatronic... και έπεται συνέχεια...

Τι μπορώ να απαιτήσω από εισαγωγείς/αντιπροσώπους ώστε να μην αγοράσω νέο κιβώτιο (=μισό αυτοκίνητο) μετά από ούτε 90,000 χλμ στα 6 χρόνια;

Αλλαξα πολυδίσκο στα 60,000 (κανα 500άρι με την εργασία νομίζω) και έκανα πριν ένα χρόνο και την αλλαγή λαδιών του κιβωτίου, την δωρεάν. Ολα τα σερβις σε επισημες αντιπροσωπείες.

Φίλε , είναι γνωστό το πρόβλημα ΚΑΙ με το mechatronic , εμένα μου βγήκε off τον Σεπτέμβριο του '14 στα 4,5 χρόνια (εκτός εγγύησης και επέκτασης)... πλήρωσα 187€ και μου το αλλάξανε στην αντιπροσωπεία ενώ κανονικά μόνο το ανταλλακτικό έχει 1400φευγα ευρώ... ένα παραπάνω που τα έκανες όλα σε αντιπροσωπεία (όπως και γω μέχρι πρόσφατα αλλά όχι πλέον)

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ έγιναν οι προηγούμενες εργασίες και τι εγγύηση σου δώσανε; Επίσης έχεις στα χέρια σου κάποια εκτίμηση της ζημιάς;

2,5 xρόνια πριν ο πολυδίσκος εγυυηση 2, κλασσικά

Εκτίμηση όχι ακόμα αλλά μιλάμε για χιλιάρικΑ, γιατί έχω ΚΑΙ check engine λαμπάκι για αλυσσίδα εκκεντροφόρου, πηδηγμένο δόντι, τα γνωστά...

 

Φίλε , είναι γνωστό το πρόβλημα ΚΑΙ με το mechatronic , εμένα μου βγήκε off τον Σεπτέμβριο του '14 στα 4,5 χρόνια (εκτός εγγύησης και επέκτασης)... πλήρωσα 187€ και μου το αλλάξανε στην αντιπροσωπεία ενώ κανονικά μόνο το ανταλλακτικό έχει 1400φευγα ευρώ... ένα παραπάνω που τα έκανες όλα σε αντιπροσωπεία (όπως και γω μέχρι πρόσφατα αλλά όχι πλέον)

Και πώς έγινε αυτό το θαύμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

@opap , αυτό το θαύμα έγινε είτε γιατί μάλλον γνωρίζουν το πρόβλημα είτε γιατί σου βάζουν ανταλλακτικό που προέρχεται από ανταλλαγή (δηλαδή ελλατωματικό και ανακατασκευασμένο από την εταιρία - στο mechatronic δε ξέρω πόσο είναι εφικτό αυτό καθώς μιλάμε για κάτι καθαρά ηλεκτρονικό ) Το πρόβλημα είναι γνωστό παγκοσμίως, ειδικά Αμερική και Κίνα που είχε γίνει χαμός δίναν το καινουριο με 10ετη εγγύηση είχα διαβάσει σε ένα άρθρο. Πολύδισκο είχα αλλάξει και γω εντός εγγύησης και δεν είχα πληρώσει κάτι.

@the_winner φίλε ξέχασα να πω όταν πήγα για σέρβις να μου στείλει 2 print screen στο mail μου να δούμε τι εκδόσεις λογισμικού φοράει... το μόνο που είδαμε είναι ότι κιβώτιο και μηχανή έχουν flashαριστεί 3 φορές

 

@SkyNet: Δεν είναι χάλια το κιβώτιο, μη σου κάτσει στραβή είναι , είτε mechatronic είτε πολύδισκου (κάποιοι έχουν αλλάξει 2-3 φορές)

Προς το παρόν (μετά τη μεγάλη επισκευή, ίσως πρέπει να το γράψω update στο θέμα μου) είχα ενα θεματάκι με 1 πολλαπλασιαστή αλλά μπορώ να πω ότι έχω 12.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα, τώρα αν θα βγάλει κάτι άλλο μετά το βλέπουμε (κωλοτρωγομαι για πρόγραμμα αλλά είμαι επιφυλακτικός) . Πάει καλά το αυτοκίνητο και έχει φάει ζόρι 3-4 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστα τα προβληματα με τα DSG και τα καλυπτουν, απορω πως πληρωσες τοσα λεφτα για τον δισκο..

Δεν θυμαμαι ποσα ειχα πληρωσει γιατι περασαν 2μιση χρονια, μπορει να ηταν και 300.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά...

Εγώ που δεν είχα/εχω καμία όρεξη να προγραμματίζω/σκανάρω/ελέγχω ΚΑΙ το αμάξι μου με διαγνωστικά λογισμικά, εκτός από όλα τα άλλα που κάνω και ήθελα απλά ένα γρήγορο αυτόματο , την πληρώνω και ΠΑΛΙ μετά από αλλαγή πολύδισκου τώρα με βλάβη μάλλον στο mechatronic... και έπεται συνέχεια...

Τι μπορώ να απαιτήσω από εισαγωγείς/αντιπροσώπους ώστε να μην αγοράσω νέο κιβώτιο (=μισό αυτοκίνητο) μετά από ούτε 90,000 χλμ στα 6 χρόνια;

Αλλαξα πολυδίσκο στα 60,000 (κανα 500άρι με την εργασία νομίζω) και έκανα πριν ένα χρόνο και την αλλαγή λαδιών του κιβωτίου, την δωρεάν. Ολα τα σερβις σε επισημες αντιπροσωπείες.

Eπεσα και στις αργίες της Σαλονικης κι ακόμα περιμένω...αλλά γίνεται ρε παιδιά να φταιει το ηλεκτρονικό μέρος του κιβωτίου και όσο περνάει η ώρα να στρώνει και να μην κάνει σπασίματα στις ταχύτητες και αναβοσβησίματα στο καντράν το D2,3 klp?

Link to comment
Share on other sites

Eπεσα και στις αργίες της Σαλονικης κι ακόμα περιμένω...αλλά γίνεται ρε παιδιά να φταιει το ηλεκτρονικό μέρος του κιβωτίου και όσο περνάει η ώρα να στρώνει και να μην κάνει σπασίματα στις ταχύτητες και αναβοσβησίματα στο καντράν το D2,3 klp?

Λοιπόν. Πρώτη προσφορά αντιπροσωπείας 2 χιλιάρικα για σετ καδένας και μεκατρόνικ.

 Εκπτώσεις σε ανταλλακτικά γιοκ, εκπτωσεις λόγω οτιδήποτε γιοκ, αυτά είναι τελικές τιμές με εργασία απλά γίνονται δόσεις ...

 

Αυτός που το άφησα δυτικά λέει ότι αγοράζοντας σπαστά το σετ βγαίνει πιο οικονομικά. Προφανώς και στην εργασία θα είναι πιο οικονομικος...αλλά δεν είναι εξουσιοδοτημένος...

 

Η έρευνα συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Miλησα (εστειλα μειλ) και σε 2 ώρες με πήραν τηλέφωνο (!!!!!)

Με ενόχλησε που με κατεύθυναν σαφώς και κατηγορηματικώς σε μια αντιπροσωπεία , εκει που το πήγαινα για σέρβις, και ότι θα κάνουν ότι γίνεται κλπ κλπ κλπ και να το πάω και να το πάω μεγάλη επιμονή. Το θέμα είναι ότι επειδή τους ξέρω, αποκλείεται πιστεύω να κάνουν καλύτερη τιμή, βαριέμαι να κουβαλάω το αμάξι 50 χιλιόμετρα ως εκεί για να το ακούσω και επισήμως...
 

Link to comment
Share on other sites

Καλα συγνωμη κιόλας... τι παπαριές είναι αυτές; εσύ τους πήρες τηλ για να σου καλύψουν τη ζημιά ΜΕΣΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ (είτε στη μία το φτιάξεις είτε στην άλλη πάλι η κοσμοκαρ δεν θα καλύψει το μεγαλύτερο μέρος των ανταλλακτικών ;) ... και σου λενε να πας στην αλλη μήπως σου δώσει καλύτερη τιμή; Τη στιγμή που είναι ήδη γνωστό τι χρειάζεται το αμάξι; Σίγουρα υπάρχουν αξιόπιστα συνεργεία έξω αλλά σε μια τόσο σοβαρή ζημιά όπως είναι το mechatronic δεν ξέρω πραγματικά αν θα το πήγαινα έξω (βεβαια εμένα μου είχανε πει κοντά 200 ευρώ στο τέλος και όχι 1400φευγα)

 

Ωστόσο , παρόλαυτα , πριν τους παω το αυτοκίνητο θα πηγαίνα να τους κάνω μια κουβεντα (ναι στην ανατολικη θεσσαλονικη) και να τους πεις ομορφα οτι εγω εχω κανει ολα τα σερβις μου εδω, εσεις τι μπορείτε να κανετε για μενα σ'αυτο το προβλημα που ΔΕΝ ευθυνομαι εγώ αλλα το εργοστάσιο; Να μιλήσουν και με την κοσμοκαρ και να σου προτεινουν μια καινουρια τιμη... και πάρε και τιμές από κανένα συνεργείο απέξω...

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο φιλος μας δεν το εχει σε αντιπροσωπεια αλλα σε καποιο αλλο συνεργειο οποτε πολυ σωστα του ειπαν να το παει στην κοντινοτερη αντπροσωπεια (ισως καταλαβα λαθος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι το εχω παρατημένο σε συνεργείο και μακρυά μάλιστα . Εγώ έτσι εύκολα 2 χιλιάρικα δεν τους δίνω ούτε με δόσεις. Δεν πιστεύω σε καμία αντιπροσωπεία και θα ψάξω να βρω τα ανταλλακτικά όσο πιο φτηνά γίνεται. Την δουλειά μπορούν να την κανουν και αλλού με τα μισά εργατικά

Link to comment
Share on other sites

Περνά πρώτα από την αντιπροσωπεία να δεις τι θα σου πούνε και το πας μετά από εκεί. Πάντως αν θέλουν να σου καλύψουν την ζημιά, μόνον σε αντιπροσωπεία θα γίνει η δουλειά. Επειδή αυτό το αμάξι θα σου φάει την ψυχή, φτιαξτο αν καταφέρεις να ρίξεις το κόστος και μετά βλέπεις... Ίσως να σκεφτείς και να το πουλησεις...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το σε αντιπροσωπεια οπως σου λεει η Kosmocar Μπορει να πληρωσεις ελαχιστα λεφτα...

 

Εαν μου μιλούσαν στα ίσια όπως τους μιλησα κι εγω και μου έλεγαν όπως η άλλη αντιπροσωπεία στο τηλέφωνο, οκ, αν αυτές ειναι οι βλαβες , 2 χιλιάρικα και καλύτερα δεν γίνεται , μπορεί να το κανα. Τώρα θα πολεμήσω όσο μπορώ εκτός. Τα ανταλλακτικά και το knowhow ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν και έξω.

Αυτό με τα ελάχιστα λεφτά δεν το πιστεύω ούτε για πλάκα. Αν μου μιλούσαν έστω σε κλίμακα μεγέθους τι εννουν "θα κάνουμε ό,τι μπορούμε" ισως με ψήνανε. Να πάω σαν μ@λ... και να μου αρχίσουν τις θεωρίες για μηχανολογικά που δεν κατέχω και τεχνικές πώλησης, και στο τέλος να μου πούνε οκ 1900, το βλέπω εφιαλτικό...Εργατικά 440 ευρώ (υπολογισμένα με τις ελάχιστες χρεώσεις , ελάχιστες ώρες);;;; Αυτά είναι ανελαστικά...

 

Περνά πρώτα από την αντιπροσωπεία να δεις τι θα σου πούνε και το πας μετά από εκεί. Πάντως αν θέλουν να σου καλύψουν την ζημιά, μόνον σε αντιπροσωπεία θα γίνει η δουλειά. Επειδή αυτό το αμάξι θα σου φάει την ψυχή, φτιαξτο αν καταφέρεις να ρίξεις το κόστος και μετά βλέπεις... Ίσως να σκεφτείς και να το πουλησεις...

 

Αν δεν προσπαθούσε τόσο εξώφθαλμα να με στείλει σε αυτήν τη συγκεκριμένη μπορεί να το έκανα. Δεν ειναι τυχαίο ότι με τρέλλαναν στο τηλέφωνο απο κει και μέχρι που με ρώτησαν πότε θα το πάω, γιατί η "προσφορά" δε μπορεί να κρατήσει πολύ καιρό. Αυτό το αμάξι έπρεπε να το πουλήσω από πέρσυ, γιατί αυτές οι βλάβες ειναι δυστυχώς ΠΑΡΑ πολύ αναμενόμενες στα 5 χρόνια + δεν το έκανα, λαθος μου. Θα το κάνω μόλις βρεθεί το κατάλληλο γιαπωνέζικο στα κατάλληλα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

@the winner : Εγώ δεν κατάλαβα καλά , εσύ μια χαρά κατάλαβες....

 

@οπαπ : φίλε μου , πηγαινε το στην αντιπροσωπεία και πάλεψε το αλλιώς να είσαι έτοιμος αν όχι 2000 λίγο λιγότερα να πληρώσεις.... κάνε μια προσπαθεια στην αντιπροσωπεια, αν είναι να γλιτώσεις 1500 ευρώ.... ΑΚΟΜΗ πιστεύω ότι τα καλύπτει αυτά η Κοσμοκαρ... σίγουρα το 2000 είναι εξωφρενικό... αλλά σκέψου ότι εγώ πλήρωσα για mechatronic 187 ευρώ και για σετ καδενας , πιστόνια ρεκτιφιε κλπ 1840 ευρώ... με ανοιγμα μηχανής και ανταλλακτικά και εργασία πλήρωσα 1840... (δε λεω οτι ειναι λίγα αλλα συγκριτικα με αυτά που πρεπει να αλλαξεις εσυ και σου ζητάνε μεγαλυτερο ποσο ..... )

 

Μην επιμείνεις στο να φτιάξεις το αμαξι σε εξωτερικό συνεργείο αν είναι να γλιτώσεις πολλά λεφτά

 

Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το αντιπροσωπεια και ας μην σου εχουν πει τιμη απο το τηλεφωνο, αν  η ιδια η Kosmocar σου λεει θα κανουμε οτι μπορουμε τοτε θα σε βοηθησουν, ισως στα καλυψουν εως 70% δεν χανεις κατι.. το πας και αν ζητησουν πολλα το πας αλλου. Σχετικα με το mechatronic εκτος αντιπροσωπειας θα μπλεξεις να ξερεις ..1500 κανει σαν ανταλλακτικο το mechatronic , κανα 200αρι το κιτ καδενας αρα παμε στα 2.000 ++που σου ειχαν ζητησει εξ αρχης και ολα αυτα σε εξωτερικο συνεργειο

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το αντιπροσωπεια και ας μην σου εχουν πει τιμη απο το τηλεφωνο, αν  η ιδια η Kosmocar σου λεει θα κανουμε οτι μπορουμε τοτε θα σε βοηθησουν, ισως στα καλυψουν εως 70% δεν χανεις κατι.. το πας και αν ζητησουν πολλα το πας αλλου. Σχετικα με το mechatronic εκτος αντιπροσωπειας θα μπλεξεις να ξερεις ..1500 κανει σαν ανταλλακτικο το mechatronic , κανα 200αρι το κιτ καδενας αρα παμε στα 2.000 ++που σου ειχαν ζητησει εξ αρχης και ολα αυτα σε εξωτερικο συνεργειο

Υπάρχει καινούριο προγραμματισμένο μεκ. από Γερμανία στο 1000άρικο (αντι για 1200 σε 2 εβδομάδες από ΕΤΕΑ). Τα "σετ" καδένας ίσως δεν χρειαστεί να είναι και τόσο "σετ" αν ανοιχτούν και να κοστίζουν κάτω από 300. Τα εργατικά των εξωτερικών είναι τα μισά και παρακάτω από των αντιπροσωπειών. Τι να πω άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.