Jump to content
solaris2k7

Golf 5 Gt - Ένδειξη Κινητήρα Μόνο Όταν Είναι Κρύο

Recommended Posts

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες μου ανάβει η ένδειξη κινητήρα στις 3 από τις 5 φορές που θα βάλω μπροστά το αμάξι. 

 

Αυτό γίνεται μόνο το πρωί και το απόγευμα που έχει μείνει το αμάξι ακίνητο για πολλές ώρες...δεν μένει σταθερά αναμμένο αλλά αναβοσβήνει. 

 

Ουσιαστικά αν πέσουν οι στροφές στις φυσιολογικές και σβήσω το αμάξι και βάλω ξανά μπροστά.... σβήνει 

 

Έχω παρατηρήσει ότι όταν ανάβει... υπάρχει ένα λίγο παραπάνω τρέμουλο

 

Πληροφοριακά... τον Αύγουστο του 2013 (2 χρόνια + 1 μήνας) είχα αλλάξει στον Gratsia όλο το set χρονισμού και είχε μπει και το ενισχυμένο γρανάζι μεταβλητού.

 

Διάβασα ότι όταν αναβοσβήνει μπορεί να είναι και απλά κακό μείγμα βενζίνης... στις 2 εβδομάδες όμως που έχουν περάσει (έχω βάλει και 100άρα) δεν είδα διαφορά. 

 

Δεν είναι πάντως σφάλμα μόνιμο... όπως το 2013 που έμενε αναμμένο ότι και να έκανα και ουσιαστικά είχε πηδήξει δόντι η καδένα. 

 

καμία ιδέα μέχρι να βρω χρόνο να το πάω σε διαγνωστικό?

 

 

 

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Να πας να το δεις μην το αφηνεις, και παλι χρονισμός μου κανει, οι κακή καύση

 

Θα το πάω να το δουν... αλλά αν είναι χρονισμός???? αυτήν την δουλειά θα κάνω? είχα αλλάξει όλο το set χρονισμού στον Gratsia και είχα δώσει κοντά στα 1200ευρώ... είχε 2 χρόνια εγγύηση.... και τι σύμπτωση... στα 2 χρόνια και 1 μήνα παίζει να έχω θέμα χρονισμού?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ειπα μπορει να ειναι και βαλβίδες, οτι και να ειναι πάντως θελει ψάξιμο με διαγνωστικό. αν εχεις το κάνεις και μόνος σου, ενημέρωσε μας

Link to comment
Share on other sites

Με τα ίδια συμπτώματα που αναφέρεις, σε εμένα έφταιγαν οι καπνισμένες βαλβίδες...που σημαίνει άνοιγμα καπακιού...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εμενα μου φαινεται βαση των συμπτωματων (λαμπακι που αναβοσβηνει/ τρεμουλο)  οτι ειναι πολλαπλασιαστης που προφανως παρουσιαζει σποραδικα  προβλημα οταν ειναι κρυο το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις το διαγνωστικό, να μην κάνουμε εικασίες .

 

Tip: Επίσης καλό είναι να γράφεις και σε τι αμάξι - μοτέρ αναφερόμαστε, μπορεί οι "εντός και παλιοι" να

γνωρίζουν μέσες άκρες αλλά οι νέοι χρήστες όχι. Είναι σημαντικό διότι μπορεί κάποιος να μπορεί να βοηθήσει και απλά ναδιαφορήσει.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.