Jump to content
thodoris_polo

Αγορα 1.0 Tsi(110) Ή 1,4 Tdi (90)

Recommended Posts

Καλησπέρα φιλε μου και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ,

Η αληθεια ειναι οτι ο κινητήρας σας (1.2 tsi ) εβγαλε στην αρχη του πολλα και σημαντικά προβληματα τα οποια ομως καλύφθηκαν μεσα στην εγγύηση τους. Εχετε απο τους πιο οικονομικούς και τους πιο ρόπαλους κινητήρες , δεχομαι την γνωμη μου αλλα πιστευω οτι μετα απο ολες τις επισκευές εχεις ενα αμαξι που σε ικανοποίη .

Αμα κανω καποιο λαθος πες μιυ

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, αν σε τρομάζει η κατανάλωση του βενζινοκίνητου τότε το TDI είναι μονόδρομος (η διαφορά είναι τεράστια,όσοι έχουν ΤDI θα το επιβεβαιώσουν), αν όμως όχι και θέλεις ένα κινητήρα αθόρυβο χωρίς κραδασμούς με πολιτισμένη λειτουργία πιο δυνατό (αλλά με λιγότερη ροπή) τότε σίγουρα η επιλογή είναι TSI.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη , η ηλικια μου και τα γούστα μου στην οδήγηση με πηγαίνουν μαλλον στον tsi και σε θεμα επίδοσης και οταν θελω να κινηθώ οικονομικά

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, αν σε τρομάζει η κατανάλωση του βενζινοκίνητου τότε το TDI είναι μονόδρομος (η διαφορά είναι τεράστια,όσοι έχουν ΤDI θα το επιβεβαιώσουν), αν όμως όχι και θέλεις ένα κινητήρα αθόρυβο χωρίς κραδασμούς με πολιτισμένη λειτουργία πιο δυνατό (αλλά με λιγότερη ροπή) τότε σίγουρα η επιλογή είναι TSI.

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 1.0TSI. Από τους πλέον οικονομικούς βενζινοκινητήρες. Δεν ειναι τεράστια η διαφορά προς θεού

Sent from my iPhone using Tapatalk

Βασίλη , η ηλικια μου και τα γούστα μου στην οδήγηση με πηγαίνουν μαλλον στον tsi και σε θεμα επίδοσης και οταν θελω να κινηθώ οικονομικά

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

Μια χαρά επιλογή και το βλέπω να φλερτάρει με μεγαλύτερες ιπποδυνάμεις και αντίστοιχα καταναλώσεις

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειδα εναν να λεει στο forum οτι ο 1.2tsi κοντράρει τον 1.6 diesel σε θεμα κατανάλωσης. Φαντασου δηλαδη ο 1.0 tsi

Edited by thodoris_polo
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά μην συγκρίνουμε τον βενζινοκινητηρα με τον πετρελαιοκινητηρα σε θέμα κατανάλωσης, και φυσικά είναι μεγάλη διαφορά.

Ναι αθόρυβη λειτουργία, πιο δυνατός. Αλλά ο TDI είναι αρκετά πιο οικονομικός και με αρκετή ροπή. Μπορεί στην κατηγορία του από τους βενζινοκινητηρες ναι να είναι πιο οικονομικός αλλά όχι να συγκρίνουμε με τον TDI.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι η διαφορά είναι τεράστια...είναι τεράστια . Όλοι ξέρουμε ότι ο βενζινοκινητήρας όταν είναι κρύος καίει παπάδες...ενώ ο diesel λίγο περισσότερο από όταν είναι ζεστός..

 

Φίλε Θοδωρή αν ήμουν στην ηλικία σου δεν θα το σκεφτόμουν καν, TSI θα αγόραζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω οπως τα έβγαλα σε 5 χρονια θα κανω την απόσβεση της διαφοράς tsi tdi , ειναι αληθεια οτι η 20 ίπποι παραπανω κανουν πολυ δουλεια αλλα επειδη δεν θα κανω και 20.000 χιλιομετρα το χρονο δεν ξερω κατα ποσο το diesel με συμφέρει . Σας ευχαριατω

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο 2500 στροφες δεν το πηγαινα γιαυτο και εκαψε τοσο...

Αλλιως αν το πατησεις και λιγο καιει.. Σπανιες οι φορες που κανω τοσο οικονομικη οδηγηση :p

 

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Να σε ξαλα φιλε μου , κατσε με το καλο να ερθει να στρωθη το 1.0 αρακι και μετα θα το δοκιμάσω με 1.8 αρια

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι η διαφορά είναι τεράστια...είναι τεράστια . Όλοι ξέρουμε ότι ο βενζινοκινητήρας όταν είναι κρύος καίει παπάδες...ενώ ο diesel λίγο περισσότερο από όταν είναι ζεστός..

Φίλε Θοδωρή αν ήμουν στην ηλικία σου δεν θα το σκεφτόμουν καν, TSI θα αγόραζα.

Η διαφορά μόνο τεράστια δεν ειναι. Συγκρίνουμε βενζίνη λιγότερων κυβικών.

Τουναντίον μιλώντας με νούμερα το Polo 1.0TSI έχει μέση κατανάλωση 4,3lt/100 και το 1.4TDI 3,6lt/100.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Με το καλο ευχομαι να το παρεις,ενα 1.8 ατμοσφαιρικο θελει δοκιμη.

Θα το κρατήσεις ατμόσφαιρα μέχρι τότε;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στο γέμισμα ειναι 12-14 ευρω παραπανω στα 45 λίτρα και αντε αλλα 150-200 χιλιομετρα παραπανω και πολλα λεω . Γιαυτο πιστευω οτι δεν εχουν μα τοσο τεραστια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Στο γέμισμα η διαφορά είναι 17 ευρώ ,αλλά αυτό μην το λάβεις υπόψη σου γιατι κάποια στιγμή (τέλος 2017 ευρωπαική οδηγία) η τιμές diesel βενζίνης θα εξισωθούν. Το TDI βγάζει 900χμ μέσα στην πόλη και 1300χμ εθνική με ένα ρεζερβουάρ, άρα δεν μιλάμε για καμιά 150-200 χμ περισσότερα, αλλά για πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυύ περισσότερα.

 

Τώρα αν δεν πιστεύεις ότι η διαφορά είναι τεράστια, ΟΚ , εμάς δεν μας πέφτει λόγος μόνο να βοηθήσουμε θέλουμε, εσύ θα αποφασίσεις στο τέλος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και στην ίδια τιμή με την βενζίνη να φτάσει το πετρέλαιο πάλι πιο οικονομικό είναι, όχι στον βαθμό που είναι σήμερα αλλά θα είναι και τότε πιο οικονομικό. Αν κάνεις κοντινές αποστάσεις καλό θα ήταν να επιλέξεις βενζίνη αν πάλι κάνεις μακρινές διαδρομές τότε το πετρέλαιο βολεύει καλύτερα, αν κι εγώ είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση πάλι diesel θα έπαιρνα.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απάντησης, το οτι υα φτασει στην ιδια τιμή δεν τι ηξερα για το πετρέλαιο - βενζινη , οπως λετε και παλι θα εχουν διαφορα και λογικο αφου το πετρέλαιο ειναι αργόκαυστο.

Επειδη μενω Αθηνα και η διαδρομές μου ειναι μικρες το πολυ γυρο στα 30 χιλιομετρα καθε μερα πιστευω η βενζινη ταιριαζει .

Link to comment
Share on other sites

Να πω πρώτα από όλα στον φίλο geologist ότι το όνομα είναι απολύτως αντιπροσωπευτικό ;) Επίσης, στον φίλο Θοδωρή ότι ο TSI είναι μονόδρομος για εκείνον με τις διαδρομές που κάνει. Και τέλος ότι δεν μπορεί να προσφέρει ο TSI παρόμοια ούτε καν παραπλήσια κατανάλωση με τον TDI, αφού εκ φύσεως το πετρέλαιο είναι κατά 30% οικονομικοτερο σε κατανάλωση αφενός και αφετέρου όταν έχεις τη σπιρταδα της βενζίνης σε τρώει και λίγο το πόδι σου. Πέρα από τη πλάκα, έχω κάνει ταξιδάκι με ταχύτητες μέχρι 110 και ένα καλό άνοιγμα μέχρι τα 220 και είχα μέση κατανάλωση 3.7, χωρίς να έχει στρώσει καλά καλά ο κινητήρας. Την ίδια στιγμή, φίλος μου με 1.4 TSI ήταν κοντά στα 6. Οπότε ο χιλιάρης θα είναι στη καλύτερη 5-5.5. 813624c29e43f8a7bfc9e870eafb451c.jpg

Επίσης να πω ότι έχω καταφέρει να πετύχω μέση κατανάλωση 3.3, καλοκαίρι με 3 άτομα στο αυτοκίνητο, με κρύο κινητήρα πριν τα 1500 χιλιόμετρα, αλλά σε επίπεδη διαδρομή και με προσεκτική οδήγηση χωρίς κίνηση. Αυτό είναι σχεδόν αδύνατο για βενζίνη.

Καπως ετσι..Τα βγαζει παντως τα 90 αλογα!

http://youtu.be/4wo8gWbIvTw

Έτσι ναι, μου φαίνεται και μένα απόλυτα λογικό αυτό το νούμερο!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να παρεις ενα αμαξι 15+ καλυτερα να το απόλαυσης παρα να λες γιατι και γιατι δεν πηρα το αλλο , βενζινη θελω βενζινη θα πληρώνω , σαν 20 χρονων ουτε οικογενια ουτε παιδια εχω για 30-40 ευρω το μηνα παραπανω μπορω να τα διαθέσω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.