Jump to content
Vassilis63

ΕΙΚΟΝΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΑ 20.000χμ

Recommended Posts

Μετά από 10000  χλμ άλλαξα για δεύτερη φορά το φίλτρο.

Η κατάσταση την οποία το βρήκα είναι καλύτερη απο οσο θυμάμαι από το προηγούμενο.

Αυτή την φορα εβαζα απο δυο συγκεκριμένα ιδιωτικά πρατήρια bp και shell και κάθε δεύτερο γέμισμα βάζω και ένα καθαριστικό.

 

Επίσης στο δοχείο που είναι το φίλτρο βρήκα στα τοιχώματα του λίγη μαυρίλα η οποία την έβγαλα.

Πώς το βλέπετε?

Φιλτρο χρησιμοποιώ αυτό της Mann.

Υπάρχει κάποιο καλύτερο?

 

20160723_193206.jpg

20160723_193342.jpg

20160723_181644.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν καινούργιο είναι!!

Κόστος φίλτρου;

Ακόμα νομίζω καλύτερα να το αλλάξουμε νωρίς πάρα να περιμένουμε 30.000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαριστικά να ξέρεις δεν κάνουν καλό να τα χρησιμοποιούμε συνεχεια.μια δύο φορές το χρόνο και πολυ είναι!είναι ισχυρά χημικα αυτά ή συχνή χρήση μόνο καλό δεν κάνει!!!!προσπάθησε να βάζεις avio έχει εξτρα φιλτράρισμα και λογικα θα κρατάει οτι σκατο μπορεί να υπάρχει στην δεξαμενή.κοιτα να βάζεις και από εταιρικά αυτά σχεδόν δεν κλέβουν καθόλου χεχεχεχε.

Φίλτρο εννοειται δεν κρατάμε πάνω από 10000χλμ γιατι τ ο κόστος είναι μικρό!

Edited by vasilisrx8
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Παιδιά καλημέρα και καλή βδομάδα.

Δεν βάζω ούτε καθαριστικό για μύκητες, ούτε ενισχυτικό για οκτάνια, ούτε καθαριστικό για dpf. Χιλιόμετρα περί τα 25.000χλμ.

Με αυτά που βλέπω στην παρούσα συζήτηση για τα φίλτρα & τις σχετικές εικόνες, ασχέτως αν βάζω V-Power & Avio & πλέον μόνο Avio, θεωρείτε πως πρέπει να χρησιμοποιούνται από τόσο νωρίς (το λέω για τα χλμ. που είναι σχετικά λίγα);

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Από σήμερα θα ξεκινήσω να βάζω AVIO. Πιστεύω στην επόμενη να το βρω σε καλύτερη κατάσταση.

Το μόνο ότι το τεπόζιτο είναι σχεδόν άδειο τώρα με το καινούργιο φίλτρο και φοβάμαι για τα υπόλοιπα σκουπίδια που μπορεί να έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , j_kalai said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Από σήμερα θα ξεκινήσω να βάζω AVIO. Πιστεύω στην επόμενη να το βρω σε καλύτερη κατάσταση.

Το μόνο ότι το τεπόζιτο είναι σχεδόν άδειο τώρα με το καινούργιο φίλτρο και φοβάμαι για τα υπόλοιπα σκουπίδια που μπορεί να έχει μέσα.

Πόσα σκουπίδια να έχει μέσα στο ντεπόζιτο με 10000χλμ;;εκτός και αν εβαζες πετρέλαιο από γούρνα με λάσπες :p .αφού βγήκε το φίλτρο σχετικά καθαρό μην φοβάσαι για σκουπίδια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθαριστικό έχω σχεδιάζω κάθε 15.000 χλμ

Τώρα βάζω ένα βελτιωτικο για την λίπανση.(λόγο ότι βάζω vpower) Φίλτρο ακόμα θέλω 7000 χλμ για αλλαγή αλλά μάλλον κάθε 7500 χλμ λίγο ότι δεν κάνω πάνω από 8000 των χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καθαριστικό βάζω και εγω μία φορά ανά 10000χλμ της lique moly φυσικά δεν ξέρω άμα κάνει τπτ αλλά οκ για τα μάτια του κόσμου βάζω!το καλύτερο καθαριστικό είναι το σωστό πρατήριο.τπτ δεν το αλλάζει αυτό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

30k χιλιομετρα αλλαγη φιλτρου καυσιμου οταν δεν χρησιμοποιουμε ΕΝ 590 πετρελαιο και 60k χιλιομετρα οταν χρησιμοποιουμε ΕΝ 590 πετρελαιο ( Polo only τα 60k ) . Για να αχρηστευονται εντος 15k χιλιομετρων τα φιλτρα μας , τι ποιοτητα πετρελαιου χρησιμοποιουμε αραγε ;

IMG_2153.JPG

IMG_2155.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε και δεύτερο φίλτρο πετρελαίου; βρήκα αυτο στο ίντερνετ αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να μπουν σε TDi.


http://www.dieselcare.com.au/service/filtration-systems/
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , PsilosTdi said:

Μπορούμε να βάλουμε και δεύτερο φίλτρο πετρελαίου; βρήκα αυτο στο ίντερνετ αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να μπουν σε TDi.


http://www.dieselcare.com.au/service/filtration-systems/

Πολύ καλό κιτ , το έχω σταμπάρει ψάχνοντας από καιρό και κάποια στιγμή θα βάλω την μία από τις δυο διαθέσιμες επιλογές, προφίλτρο στα 30micron πριν το εργοστασιακό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Απο την στιγμη που δεν μπορουμε να προμηθευομαστε και να ειμαστε σιγουροι για την ποιοτητα ΕΝ 590 πετρελαιου , το οποιο ειναι η κορωνιδα του ολου eco concept (EN 590 καυσιμο , 507.00 λαδια , DPF , ERG ) , αστα να πανε ολα τα υπολοιπα . Αλλα λογια να αγαπιωμαστε .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κιτ , το έχω σταμπάρει ψάχνοντας από καιρό και κάποια στιγμή θα βάλω την μία από τις δυο διαθέσιμες επιλογές, προφίλτρο στα 30micron πριν το εργοστασιακό. 

Εγώ σκέφτομαι το φίλτρο μετά το δικό μας φίλτρο μιας και θα βάζω της εκο το Αvio που έχει φίλτρο στα 30 Micro.

Το θέμα είναι αν μπαίνει στο δικό μας μοτέρ, και αν έχουμε θέμα με την πίεση στο κύκλωμα.

Ακόμα αν θα έχουμε θέμα με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

 Απο την στιγμη που δεν μπορουμε να προμηθευομαστε και να ειμαστε σιγουροι για την ποιοτητα ΕΝ 590 πετρελαιου , το οποιο ειναι η κορωνιδα του ολου eco concept (EN 590 καυσιμο , 507.00 λαδια , DPF , ERG ) , αστα να πανε ολα τα υπολοιπα . Αλλα λογια να αγαπιωμαστε .

Έχεις δίκιο αλλά τι να κάνεις.

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ποιότητα του πετρελαίου που βάζεις, και μιας και κανένας δεν θα σου δώσει τα λεφτά που θα κάνει μια επισκευή καλό είναι αν γίνεται να πάρεις όσο ποιο πολλά μέτρα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου αγόρασε ένα τρακτέρ MASSEY FERGUSON καινούριο με common rail κινητήρα και ενώ έχει από το εργοστάσιο προφίλτρο με υδατοπαγίδα και κυρίως φίλτρο στη συνέχεια , προτού το παραλάβει, η ελληνική αντιπροσωπία είχε οδηγία ειδικά για την Ελλάδα  να τοποθετεί πριν από τα εργοστασιακά φίλτρα ένα επιπλέον φίλτρο τεραστίων διαστάσεων.

Γιατί άραγε?

Φωτό πιο κάτω.

13077050_10209295511803857_1586907968292100753_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , PsilosTdi said:

Μάλλον γιατί έχουμε καλο πετρέλαιο

Πόσο πάει να βάλω ένα τέτοιο φίλτρο στο TDi μου άραγε;

Δεν ξέρω πόσο κάνει , το έβαλε η ελληνική αντιπροσωπία προτού το παραδώσει.

Είναι τεράστιο, δεν νομίζω να υπάρχει τόσος ελεύθερος χώρος κάτω από το οποιοδήποτε  καπό για να τοποθετηθεί. Στη φωτό δεν φαίνεται ολόκληρο και στον πάτο έχει και  υδατοπαγίδα. Είναι για πολλή μεγάλη παροχή πετρελαίου Το τρακτέρ καταναλώνει 20 λίτρα πετρελαίου την ώρα και σε περιόδους εποχικής εργασίας δουλεύει 24ωρα συνεχόμενα με διαφορετικούς οδηγούς.

Θα βρεις σίγουρα κάτι πιο μικρό.:lol:

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , PsilosTdi said:

Όχι Ρέ σι το ίδιο

Κάτι παρόμοιο αντίστοιχο για TDi αν υπάρχει το ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι.

Πάρε μια ιδέα από το TDICLUB

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=262613

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη τλκ εσυ τα διπλα φιλτρα καταφερες να τα βαλεις? Η εισαι σε φαση προσπαθειας?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , TeoFele said:

Βασιλη τλκ εσυ τα διπλα φιλτρα καταφερες να τα βαλεις? Η εισαι σε φαση προσπαθειας?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Που είσαι ρε Τεο χάθηκες,

Αντί να είμαι σε φάση προσπάθειας είμαι σε φάση μεγάλης τεμπελιάς και δεν έχω κάνει τίποτα το ουσιαστικό που να αξίζει παρουσίαση, άσε να χειμωνιάσει....

Edited by Vassilis63
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε Τεο χάθηκες,

Αντί να είμαι σε φάση προσπάθειας είμαι σε φάση μεγάλης τεμπελιάς και δεν έχω κάνει τίποτα το ουσιαστικό που να αξίζει παρουσίαση, άσε να χειμωνιάσει....

Χα χα καλά κάνεις φίλε όλοι σε τέτοια φάση βρισκόμαστε τέτοιο καιρό φυσιολογικό είναι..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κυριοι,

Μια ερωτηση...

εχω ενα Golf Plus 1.6TDi 105ps μοντελο 12ος του '12...μπορειτε να μου πειτε ποιο φιλτρο πετρελαιου περνει...

σε ενα σαιτ που εψαξα βρηκα αυτά αλλα βλεπω καποιες μικρες διαφοροποιησεις, θα μπορουσε καποιος να μου πει ποιος ειναι ο σωστος τυπος?

https://www.onparts.gr/vw-golf-plus-5m1--521-1-6-tdi-105hp-105hp/antallaktika/filtra/filtro-kausimon

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.