Jump to content
PANOS21

Golf 5/6 - Έλεγχος Ψυκτικού Μέσου (Φρεον) & Προβλήματα με τον κλιματισμό

Recommended Posts

Εγω καταλαβα οτι πηγε για αλλαγη φρεον, το μηχανημα βγαζει το παλιο, το οποιο το μετραει στο τελος, και για αυτο ξερει οτι ειχε μεσα 300gr και εχασε 250gr. Αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να ξες ποσα gr εχει μεσα το κυκλωμα αν δεν τα βγαλεις.

Στο 16αρι 4αρι, παντως μια φορα εκανα αλλαγη ψυκτικου το 2007, απο τοτε δεν το ξαναπειραξα και μεχρι περυσι δουλευε καλα, φετος μαλλον θα το παω προλυπτικα για μια αλλαγη.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2016 at 0:54 ΠΜ, dasauto said:

Εγω καταλαβα οτι πηγε για αλλαγη φρεον, το μηχανημα βγαζει το παλιο, το οποιο το μετραει στο τελος, και για αυτο ξερει οτι ειχε μεσα 300gr και εχασε 250gr. Αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να ξες ποσα gr εχει μεσα το κυκλωμα αν δεν τα βγαλεις.

 

Ακριβος αυτο εκανα .

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο μερες οταν ανοιγω το κλιματιστικο δεν βγαζει κρυο αερα αλλα σκετο αερα αλλα το μοτερ του κλιματιστικο δουλευει κανονικα.Αυτο που παρατηρησα ειναι οταν ανοιξω το κλιματιστικο και γυρισω τον διακοπτη στον ζεστο αερα και μετα γυρισω στο κρυο τοτε αρχιζει και βγαζει κρυο αερα αλλα και παλι καποια στιγμη σταματαει να βγαζει κρυο και πρεπει να κανω το ιδιο.Γνωριζει καποιος να μου πει τι παιζει αν ειναι φρεον η προβλημα με μοτερ?

Ευχαριστω εκ το προτερων.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ακούς να "κλειδώνει" ο συμπιεστής του κλιματισμού όταν τον ενεργοποιείς;

Αν υπάρχει διαρροή φρέον, ενδέχεται είτε να πρέπει να τη βρεις με αμπούλες στο συνεργείο (αν ειναι σε προσεγγίσιμο σημείο, έχει καλώς, αλλιώς πολλά έξοδα, ειδικά αν απαιτηθεί ξύλωμα ταμπλό) ή να προσθέτεις συχνά φρέον.

Σε αυτοκίνητό μου προσθέτω κάθε 8-10 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να κλειδωνει ο συμπιεστης εννοεις αν ενεργοποιειται?Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι καποιες φορες βγαζει κρυο αερα και αλλες σκετο αερα.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
3 hours ago , nilasgr said:

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι καποιες φορες βγαζει κρυο αερα και αλλες σκετο αερα.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι αυτό εννοώ, ειναι η πρωτη ένδειξη αν δουλεύει ή όχι ο συμπιεστής, το κλικ-τακ-πες το οπως θες που κάνει.

Αυτό που γράφεις παραπάνω είναι κάτι που συμβαίνει όταν λείπει ποσότητα φρέον από το κύκλωμα. Θα πρότεινα να αρχίσεις με έλεγχο-συμπλήρωση φρέον πριν ψάξεις οτιδήποτε άλλο.

Μου έχουν τύχει αυτά που γράφω (σε Audi A3 βέβαια, αλλά του Ομίλου γενικά :db:), δε τα γράφω απλά για να γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν βγαζει κρυο αερα το τακ δεν το κανει και το μοτερ δουλευει αλλα ισα που το ακους το θορυβο.Οταν βγαζει κρυο αερα το τακ ακουγεται και ο ηχος του μοτερ ακουγεται κανονικα.Αυριο το πρωι θα παω για ελεγχο.Ελπιζω να ειναι μονο αυτο και να μην ειναι τιποτα αλλο

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μου τα χάλασες λίγο με την περιγραφή σου (ενδεχομένως να φταίει κάτι απλό που έχει να κανει με την ενεργοποίηση του συμπιεστή;) αλλά όσο ζω, ελπίζω... Ας ελπίσουμε λοιπόν να είναι μόνο το φρέον, δεν είμαστε τέτοια εποχή να δίνουμε ούτε 350-400€ για μεταχειρισμένο συμπιεστή ούτε 800-900€ για νέο (τόσα μου ζητούσαν, αλλά τελικά ήταν το φρέον πάντα).

Αναμένουμε νεότερα.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Στα οικιακα κλιματιστικα υπαρχει μια ηλεκτρομαγνητικη η οποια ειναι περασμενη πανω σε εναν εναλλακτη ο οποιος κανει την αλλαγη απο κρυο σε ζεστο και το αντιστροφο. Αυτος ο εναλλακτης μεσα εχει ενα τεφλον και πολλες φορες κολλαει. Αν κανουμε την αλλαγη απο ζεστο σε κρυο μερικες φορες ξεκολλαει και δουλευει αλλιως παει για πεταμα.. δεν γνωριζω να σου απαντησω αν ισχυει το ιδιο και για τα αυτοκινητα αλλα φανταζομαι πως κατι τετοιο παιζει..παντως αν φταιει αυτο καλο ειναι να ελεγξουν και την ηλεκτρομαγνητικη να σου βγαλουν το φρεον να κανουν κενο και ξανα τοποθετηση φρεον και μετα να παρατηρησεις τι γινεται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TeoFele said:

δεν γνωριζω να σου απαντησω αν ισχυει το ιδιο και για τα αυτοκινητα αλλα φανταζομαι πως κατι τετοιο παιζει..παντως αν φταιει αυτο καλο ειναι να ελεγξουν και την ηλεκτρομαγνητικη να σου βγαλουν το φρεον να κανουν κενο και ξανα τοποθετηση φρεον και μετα να παρατηρησεις τι γινεται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα αυτοκίνητα ο ζεστός αέρας προέρχεται από τα νερά της μηχανής.

Υπάρχει ένα "ψυγείο" το οποίο βρίσκεται μαζί με τον εξατμιστή του κλιματιστικού και από εκεί βγαίνει ο ζεστός αέρας. Δεν υπάρχουν τετράωδες βάνες για αυτήν την λειτουργία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα.Πηγα σημερα το πρωι στο συνεργιο.Το συνδεσε στο μηχανημα και το φρεον ηταν λιγο πεσμενο .Οταν τελειωσε το κλιμα εβγαζε κρυο αερα υποψην εβγαζε κρυο και πριν το συνδεσει στο μηχανημα.Το απογευμα ανοιξα παλι το κλιμα να το τσεκαρω να δω τι παιζει και τελικα παλι δεν εβγαζε κρυο.Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οταν βγαζει τον κρυο αερα ο σωληνας του clima που βρισκεται μεσα στην μηχανη ειναι παγωμενος ενω οταν βγαζει μονο αερα καιει.Τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να το ξαναπαω αυριο να το συνδεσει με το διαγνωστικο να δει αν του βγαλει καποιο σφαλμα.Αυτο που υποψιαζεται οτι μπορει να εχει προβλημα ο αισθητηρας θερμοκρασιας που εχει το κλιμα.Αυριο θα μαθουμε τι παιζει και εγω ελπιζω να μην ειναι μοτερ.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηγα παλι στον τεχνικο και συνδεσε το αυτοκινητο με το διαγνωστικο.Τελικα το διαγνωστικο δεν εβγαλε κανενα σφαλμα και εκανε επαναπρογραμματισμο του κλιματιστικου μπας και ειχε φαει κολλημα αλλα και παλι το ιδιο προβλημα.Ο τεχνικος μου ειπε οτι σιγουρα ειναι ο αισθητηρας που βρισκεται μεσα στο ταμπλο και χρειαζεται αλλαγη και ας μην το βγαζει σας σφαλμα και οτι ειναι συνηθισμενο προβλημα σε vw .Μου ειπε οτι για να τον αλλαξει θα προσπαθησει να το βαλει χωρις να λυσει το ταμπλο και θα κοστισει 120€ αλλιως θα πρεπει να λυσει το ταπλο και θα κοστισει 200.Ξερει καποιος που μπορω να βρω αυτον τον αισθητηρα και που βρισκεται στο ταμπλο ?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πας από μάντρα σε μάντρα, και όπου σταθείς τυχερός. Λογικά πρέπει να βρίσκεται στην μέση του ταμπλό (από την πάνω μεριά) κοντά στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΔΕΧΤΙΚΑΤΕ ΣΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ  ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ  GOLF5 ΤΟΥ 2004 16FSI ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝΑΒΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5-6 ΛΕΠΤΑ ΑΡΧΙΖΗ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΟΧΙ ΟΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΛΙΣ ΚΙΝΗΘΗ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΒΓΑΖΕΙ ΖΕΣΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΕ ΔΥΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ Η ΤΟ ΑΛΛΟ  ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΑΙ ΝΑ ΑΛΑΖΟΥΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΔΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΤΟ ΟΧΗΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΔΕΧΤΙΚΑΤΕ ΣΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ  ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ  GOLF5 ΤΟΥ 2004 16FSI ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝΑΒΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5-6 ΛΕΠΤΑ ΑΡΧΙΖΗ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΟΧΙ ΟΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΛΙΣ ΚΙΝΗΘΗ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΒΓΑΖΕΙ ΖΕΣΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΕ ΔΥΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ Η ΤΟ ΑΛΛΟ  ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΑΙ ΝΑ ΑΛΑΖΟΥΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΔΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΤΟ ΟΧΗΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κατι τετοιο παιζει και σε μενα αλλα εμενα δεν βγαζει ζεστο αερα αλλα σκετο αερα.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πας από μάντρα σε μάντρα, και όπου σταθείς τυχερός. Λογικά πρέπει να βρίσκεται στην μέση του ταμπλό (από την πάνω μεριά) κοντά στο τζάμι.

Αν ειναι στην μεση του ταμπλο εκει που ειναι και το ραδιο το κανω και μονος μου δεν εχω θεμ αλλα θελω να το επιβεβαιωσω μην ειναι πουθενα αλλου πχ στην μερια του οδηγου απο κατω η πισω απο το κοντερ.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nilasgr said:

Αν ειναι στην μεση του ταμπλο εκει που ειναι και το ραδιο το κανω και μονος μου δεν εχω θεμ αλλα θελω να το επιβεβαιωσω μην ειναι πουθενα αλλου πχ στην μερια του οδηγου απο κατω η πισω απο το κοντερ.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι κοντά στο ράδιο. Άν είναι στο ταμπλό, πρέπει να είναι από την πάνω μεριά. Εκεί που είναι οι αεραγωγοί για το ξεθάμπωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκει εχει εναν αισθητηρα του ηλιου ξερω ποιος ειναι.Αλλα δεν πρεπει να ειναι αυτος.Ο τεχνικος που πηγα μου εδειξε ενα μαυρο καλωδιο που μπροστα εχει ενα φις.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nilasgr said:

Εκει εχει εναν αισθητηρα του ηλιου ξερω ποιος ειναι.Αλλα δεν πρεπει να ειναι αυτος.Ο τεχνικος που πηγα μου εδειξε ενα μαυρο καλωδιο που μπροστα εχει ενα φις.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ibiza της μητέρας μου έχει έναν εκεί (του ηλίου όπως είπες) και είχε και έναν στον μπροστινό προφυλακτήρα κοντά στο αριστερό προβολάκι που ρύθμιζε την θερμοκρασία. Όταν είχε χαλάσει αυτός, ο κλιματισμός δεν δούλευε καν. Έβγαζε ένα error η οθόνη του. Τα VAG απ'όσο ξέρω είναι πάνω κάτω τα ίδια στα ηλεκτρονικά.

Edited by ΑνδρέαςΚ
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μια βγαζει κρυο μια σκετο αερα και στο διαγνωστικο που το συνδεσαμε δεν βγαζει κανενα σφαλμα.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βρηκα στο ετκα με κωδικο 1k0907659 και λεει  air quality sensor .Αυτός είναι ο αισθητηράς που μου ειπαν ότι πρεπει να αλλαχθεί?                              

s-l300.jpg

Edited by nilasgr
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια :)ειμαι νεος στο φορουμ και σας χαιρετω!! προκειτε να αγορασω αυριο ενα golf 4 1.6 sr.ολα καλα ολα τελεια απλα οταν ανοιγω το ερκοντισιον εστω και χωρις αυτο απο τους αεραγωγους βγαζει πολλα σκουπιδακια κομματακια και σκονη...ειναι φιλτρο καμπινας οπως νομιζω;η να ανησυχω;;;σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.