Jump to content
alej

Πυροσβεστήρας

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Ήθελα να σας ρωτήσω έχετε πυροσβεστήρα στο αμάξι;

Αν ναι, τι τύπου και κυρίως που τον έχετε; Ρωτάω γιατί οι προβλεπόμενοι πυροσβεστήρες είναι μεγάλοι και δύσκολα τοποθετούνται στο αυτοκίνητο.

Καμία καλή ιδέα στήριξης υπάρχει γιατί στο golf δεν μπορώ να δω που θα τον βάλω χωρίς να κοπανάει ή να δημιουργεί πρόβλημα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα μικρό 1kg στο πορτ-μπαγκαζ.... Αν θυμάμαι καλά είναι ξηράς σκόνης και τον είχα πάρει προσφορά απο τα praktiker καμιά 10αρια ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εχω ορθιο πασμενο με ενα λαστιχο απο χταποδι για μοτο, σε εναν απο τους 2 γαντζους που εχει στις γωνιες πισω απο την πλατη του καθησματος, και το 7αρι εχει γαντζους στην ιδια θεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω αυτό που λες, πλέον έχει και 1kg ξηράς σκόνης κατάλληλους.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι  πυροσβεστήρες  ξηράς  κόνεως, μηδενός  εξαιρετέου,  είναι  πρακτικά  άχρηστοι  για  κατάσβεση  πυρκαγιάς  στο  αυτοκίνητο.

Ο  πυροσβεστήρας  ξηράς  κόνεως  πρέπει  να  είναι  σε  ορθία  θέση  και  η  εξαγωγή  του  ακροφυσίου  να  είναι  σε  απόσταση  περί  τους  πενήντα  πόντους  για  να  λειτουργήσει  αποδοτικά. Συνεπάγεται  ότι  μια  πυρκαγιά π.χ.  στο  χώρο  της  μηχανής  στο  βάθος  και  πίσω, στο  κάτω  και  μέσο  μέρος  του  αυτοκίνητου (σακούλα, χαρτιά κοντά  στη  εξάτμιση)  δεν  μπορεί  να  αντιμετωπιστεί  με  οριζόντιο  πυροσβεστήρα  διότι  η  ξηρά  κανίς  στερείται  κατευθυντικότητα.

Ο  πυροσβεστήρας  μας  ανεξαρτήτως  μεγέθους  πρέπει  να  φέρει  λάστιχο  περί  τους  τριάντα  πόντους  για  να  μπορεί  να  δουλεύει  πάντα  όρθιος.

Μην  αγοράζετε  από πράκτικερ  και  συναφή, αγοραστέ  από  επίσημα  καταστήματα  με  πυροσβεστικά  είδη  και  ζητήστε  να  γίνει  η  μετατροπή  με  την  τοποθέτηση  λάστιχου.

Στην  επόμενη  φωτώ  παρουσιάζω  τη  μετατροπή  που έκανα  σε  μικρό  πυροσβεστήρα  (τώρα  είναι  εκτός  λειτουργίας  λόγω  ετών) και  ένας  γνήσιος  με  το  λάστιχο του.

 

 

Και  αχρείαστοι  να  είναι.

 

 

IMG_20160728_143221.jpg

242-large_default.jpg

Edited by TASOS M,
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 170€ το αφηνω να γινει λαμπαδα και να χωρευω σαν τον κουρκουλο βρεχει φωτια στην στρατα μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τόσο... αγοράζεις 40€ τον πυροσβεστήρα από κατάστημα με τέτοια είδη και έκανε και άλλα 20€ η βάση...

Γενικά ψάχνουμε, δεν αγοράζουμε ότι βρούμε μπροστά μας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλληλος πυροσβεστήρας επίσης για το αυτοκίνητο και όχι μόνο είναι ο αφρού (foam)

Και σε περίπτωση που περάσουν χρόνια χωρίς να έχει γίνει συντήρηση ή αναγόμωση, ο αφρού θα λειτουργήσει σίγουρα.

Ενώ ο σκόνης ίσως με τον καιρό να παρουσιάσει δυσλειτουργία.

Εγώ έχω αφρού 1 Lt και στο πορτ παγκάζ έχει από μ΄νο του χώρο για πυροσβεστήρα και φαρμακείο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.