Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

http://www.4tforum.g...=550&start=3990

Τι κωδικο βαλβολινης δινει η vw για το μοντελο σας?

Δειτε και εδω το αναλογο ιξωδες http://www.seatcupra...ad.php?t=176904

Αν σας δινει η μαμα vw την G052 171 A2 = 75W ιξωδες. (ουτε 75w80, ουτε 75w85, ουτε 75w90).

Bεβαια δοκιμες ο καθενας μπορει να κανει αλλα συνηθως πολλοι απογοητευονται και γυρνανε πισω στην μαμα.

Σπανια θα πετυχει αλλο ιξωδες... :sad: με ιδιαιτερα προβληματα την περιοδο του χειμωνα οπου η πιο παχυρευστη βαλβολινη αργει να ζεσταθει με αποτελεσμα πολυ σφικτος λεβιες, δεν κουμπωνουν ομαλα οι ταχυτητες, κτλ.

Αντε μια μικρη παραχωρηση στο 75w80 το οποιο σε ζεστα μερη "θεωρειται" αποδεκτο.

Eπισης κατι παραπλησιο ειναι και η G052 512 A2 δηλαδη πολυ λεπτορευστη βαλβολινη.

Οποτε μεγαλη προσοχη, αν αναζητατε βαλβολινη εμποριου παντα να το κανετε με βαση τον μαμα VW κωδικο βαλβολινης.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ελλαδα εχουμε και πολυ ζεστο καλοκαιρι ;) ασε που ειναι καλυτερη ποιοτητα απο μαμα!

Η λεπτορευστη βαλβολινη εχει την ιδιοτητα, λιγοτερο ζεσταμα στα κρυα και σταθερη αποδοση αφοτου ζεσταθει!

Μα για εδω αναφερομαι οτι πολλοι ειχαν παραπονα με αλλο ιξωδες.

Και ο μεγαλυτερος φοβος αστοχιας της βαλβολινης ειναι τον χειμωνα.

Εννοειται το καλοκαιρι ισως να ειμαστε ευχαριστημενοι και με 75-90 αλλα μολις η θερμοκρασια πεσει κατω απο 10-12 βαθμους αρχιζουν τα "οργανα"....

Παντα θα υπαρχει ομως ενα παραθυρακι το καθε σαζμαν να αντιδρα και διαφορετικα(δηλαδη και θετικα) σε πιο παχια βαλβολινη!

Οποτε απλα αναλαμβανει ο καθενας το ρισκο της δοκιμης το οποιο φυσικα ειναι και δικαιωμα(του καθενος)! :thumbsup2:

Πανω απο ολα ομως να γνωριζουμε το ορθο!

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

οταν βαλει 70 80 σημαινει αρχιζει σαν 70 αρα και φτανει 80 αρα!!

παντως καλοκαιρι το δικο μυο ταλεπορουταν με τη μαμα

Εννοειται.

Δεν βαζει τυχαια τοσο λεπτη βαλβολινη η vw! Aπλα ισως χρειαζεται συχνοτερα αλλαγη.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται.

Δεν βαζει τυχαια τοσο λεπτη βαλβολινη η vw! Aπλα ισως χρειαζεται συχνοτερα αλλαγη.

απλα δεν γινεται στον καναδα να χουμε ιδια βαλβολινη με εδω!παντως mtl βαζουν καναδα Pio ζεστες χωρες βαζουν μτ 85
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μενει να δοκιμασεις την μτ85. ;)

Ειπαμε γνωριζοντας πλεον τι ειδους ειναι η μαμα μενει μια δοκιμη αν θα δουλεψει και μια παχυτερη αλλα σιγουρα θα θελει περισσοτερο ζεσταμα.

Αλλωστε οι ανοχες απο σαζμαν σε σαζμαν δεν ειναι ιδιες...

Τα προσωπικα πειραματα μου ειχαν σταματησει στο υπογραμισμενο! :p:D

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

η redline mtl παντως τεριαζει γαντι και μου φαινεται καλυτερη απο μαμα!οποτε στα παιδια εγω προτεινω η μαμα η mtl και με τα δυο εχουν το + οτι ειναι καινουργια!οποτε βαλτε mtl αν θελετε σας το προτεινω.

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου 1 λίτρο πήρε.

Πρέπει να το αφήσεις πάρα πολλές ώρες για να στραγγίξει.

Κανονικά γεμίζει με 2,1 λίτρα, περίμενα να αδειάσει παραπάνω με τα 25 λεπτά που το είχα ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα στο gt μου redline mtl kai redline mt85 μιση μιση!παιδια τι να πω!επιτελους οι ταχυτητες κουμπωνουν!η οπισθεν δεν κολαει ποτε και γενικα ο λεβιες ειναι πολυ πιο ακριβης χωρις αμα τον κανεις στο περιπου να νιωθεις αυτο το μετεωρο αισθημα σιγουρα ολη το χετε νιωσει!καλυτερη αισθηση τα παντα καλυτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

η μτ 85 ειναι μιση μτλ Μιση 75w90 ο κοσμςο τις ανακατευε και η redline εβγαλε την μτ85 για πιο ευκλη προσβαση!

ε και εγω ανακατεψα mt85 με mtl!αλλη φορα θα βαλω 85 αρα σκετη..παντως η μαμα ειναι σκουπιδι μπροστα σε αυτη

Link to comment
Share on other sites

Ποιος κοσμος ανακατευε βαλβολινες ρε παιδια;; Δηλαδη τοσο πολυ αυτος ο κομσος εψαχνε τη λεπτομερεια και δεν του εκανε η μια ή η αλλη βαλβολινη;Πρωτη φορα ακουω ανακατεμα βαλβολινων.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχουν κατι διαφορετικΟ!απλα η μια ειναι ενα τσακ πιο παχυρευστη!η αιτερια παντως το εγραψε οτι το κανε για δειυκολυνση και η ιδια ειχε απαντησει στα παιδια οτι αν θελετε κατι ενδιαμεσο ανακατεψτε!ειδικα στα evo!

τελος παντων σε 30.000κμ αν ξαναλαξω θα βαλω σκετη μτ85 αλλα ας δω πρωτα αυτη προς το παρον ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!ακομα και σκετη mtl να βαλετε η πιο λεπτη το αμαξι αλλαζει προς το καλο μ

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να αλλαξω βαλβολινες....Πειτε μου σας παρακαλω τι να προτιμησω εχω το golf4 auq 6αρη σασμαν...75w ή 75w-90 και πια μαρκά?Fuchs,redline mtl,Castrol Driveline ή μαμα (αν και δεν ξερω ποιες ειναι)???Να πω την αληθεια αυτες που εχει τωρα οταν ειναι κρυο και κυριοσ το χειμωνα δυσκολεύωμαι να κανω αλλαγη απο πρωτη σε δευτερα....και τωρα που καλοκαιριασε λιγο παλι το ιδιο προβλημα εχω καπως...

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταυρο εγω επειδη δεν ηθελα να μπλεξω με αλλες μαρκες πηγα με τον αριθμο πλαισιου και τον αντοιστιχο κωδικο του σμασμαν στην αντιπροσωπεια και παρηγγειλα τις δικες του και τις εβαλα σε εξωτερικο συνεργειο. πηρα 3 λιτρα και της πληρωσα ακριβα αλλα το σασμαν μετα απο 115 000 χμ ειναι σαν καινουριο.σε golf gti v βεβαια. ουτε σκαλωματα ουτε τιποτα. γλυκο σαν μελι!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταυρο εγω επειδη δεν ηθελα να μπλεξω με αλλες μαρκες πηγα με τον αριθμο πλαισιου και τον αντοιστιχο κωδικο του σμασμαν στην αντιπροσωπεια και παρηγγειλα τις δικες του και τις εβαλα σε εξωτερικο συνεργειο. πηρα 3 λιτρα και της πληρωσα ακριβα αλλα το σασμαν μετα απο 115 000 χμ ειναι σαν καινουριο.σε golf gti v βεβαια. ουτε σκαλωματα ουτε τιποτα. γλυκο σαν μελι!!!!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Εμενα ειναι μετατροπη και ο αριθμος πλαισιου του αυτικινητου ειναι απο 1.4. Οποτε περιμενω γνωμες για αυτα που ανεφερα πιο παραπανω

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα golf gt mk 5 tsi 170 blg 2008mod.εχω εναν θορυβο οταν ειναι σταματημενο..μολις παταω τον συμπλεκτη εξαφανιζεται ο θορυβος μερικοι μου ειπαν οτι ειναι ρουλεμαν συμπλεκτη,μερικοι ειπαν ρουλεμαν απο σασμαν,και μερικοι μου ειπαν αλλαγη βαλβολινες και ενα ενισχυτικο για τριβες μειωνει τον θορυβο..δεν ξερω τι να κανω παιδες πειτε κατι τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

motul 300 εξίσου ευχαριστημένος 75-90

Link to comment
Share on other sites

Στο tsi δοκίμασα σε αλλαγές των 35000χλμ

Μαμά Βαλβολίνες - Motul 300V 75-90 και Castrol TAFX 75-90. Οι Motul ήταν οι φιλικότερες σε χρήση, ακριβέστερες στις αλλαγές, αλλά ΟΛΕΣ στο χιόνι με παγωμένο αμάξι είχαν μια δυσκολία που

έφευγε με τα πρώτα μέτρα που ζεσταινόταν το μοτέρ και το κιβώτιο.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω και τις Fuchs 75w στην επόμενή μου αλλαγή.

Στο Leon Cupra R - 6άρι δοκίμασα τις Μαμά - τις Fuchs και Agip, είμαι ευχαριστημένος περισσότερο με αυτές που βάζει η seat όσο κι αν ακούγεται περίεργο.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα golf gt mk 5 tsi 170 blg 2008mod.εχω εναν θορυβο οταν ειναι σταματημενο..μολις παταω τον συμπλεκτη εξαφανιζεται ο θορυβος μερικοι μου ειπαν οτι ειναι ρουλεμαν συμπλεκτη,μερικοι ειπαν ρουλεμαν απο σασμαν,και μερικοι μου ειπαν αλλαγη βαλβολινες και ενα ενισχυτικο για τριβες μειωνει τον θορυβο..δεν ξερω τι να κανω παιδες πειτε κατι τι μπορει να ειναι?

Έχει δύο ρουλεμαν στο σασμαν που όντως φαγώνονται, είναι fix με ένα κομμάτι

Το ρουλεμαν συμπλέκτη φαγώνεται κι αυτό, δεν είναι ακριβό, αν είσαι κοντά στην αλλαγή συμπλέκτη κάνε υπομονή και αλλαξέ το μαζί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.