Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

:mellow: - εχει δοκιμασει κανενας σας τα Potenza RE-71 ? http://www.bridgestone.en/Upload/Images/POTENZA_RE71_sm.jpg

SPORT PERFORMANCE Potenza RE71

AVAILABLE SIZES

60 SERIES

175/60 R14 79H

45 SERIES

235/45 R17 Z RFT

40 SERIES

255/40 R17 Z RFT

http://www.bridgestone.eu/bfe/v/index.jsp?...0005101a10aRCRD

Δεν σε βλέπω να σου κάνουν!!!

Τα έχει φίλος σε AUDI A4 2.0 TSI QUATTRO και είναι γαμάτα αλλά είναι και σε αυτοκίνητο με @ρχ1δ1@ ψάξε για κάτι πιο νορμάλ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα κοιταξα και εγω τα λαστοιχα μου και τελικα εχω αυτα που θες να βαλεις stoila....fulda exelero.....αφου εχουν που εχουν ελλειψη δεν κοιτασ να βαλεις κατι αλλο???καθε εμποδιο λεει για καλο!Σαπιλα το λαστοιχο!!!ουουου thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
τα κοιταξα και εγω τα λαστοιχα μου και τελικα εχω αυτα που θες να βαλεις stoila....fulda exelero.....αφου εχουν που εχουν ελλειψη δεν κοιτασ να βαλεις κατι αλλο???καθε εμποδιο λεει για καλο!Σαπιλα το λαστοιχο!!!ουουου thumbsdown.gif

Θα κοιτάξω σήμερα, αν δεν τα έχει φέρει ίσως να βάλω τα F1 που απλά σπέρνουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε βλέπω να σου κάνουν!!!

Τα έχει φίλος σε AUDI A4 2.0 TSI QUATTRO και είναι γαμάτα αλλά είναι και σε αυτοκίνητο με @ρχ1δ1@ ψάξε για κάτι πιο νορμάλ!!!!!!!!!!!

:) - θεωρητικα εξω λενε εχουν αντικατασταθει απο τα RE 730 που ειναι απο 15 αρα ζαντα και επανω αλλα παραγονται ακομη για 14 αρα οπως επιβεβαιωνει και η Ελληνικη Bridgestone ,δεν εχουν σχεση με τα RE 720 που ξερουμε αυτα ειναι πολυ μαλακοτερα και ζεσταινονται ευκολα στην πολη δεν ειναι και τοσο σπορ - αν ψαξεις βρισκεις περσινα ή και αρχες του 2006 μονο που κραταω μια επιφυλαξη για την χωρα παραγωγης επειδη το Made in Japan σπανιζει τελευταια (!)

Link to comment
Share on other sites

Raven->καλα ρε εδωσες 1120 ε για λαστιχα βρε τρελε?B)

ηταν ειδικη παραγγελια αγορινα μου τουλαχιστον το 2005 που τα εβαλα δεν υπηρχαν στους καταλογους παραγγελιας τα ειχα δει πρωτη φορα στην Δ.Ε.Α. πανω σε ενα 9n3 sportline με 17αρες :baby:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Παρόλα αυτά εξακολυθούν να είναι πολλά, στη θέση σου θα προτιμούσα να έδινα λιγότερα και να τα άλλαζα λίγο πιο νωρίς.

Εγώ τελικά έβαλα τα F1 και από τα πρώτα μέτρα το αμάξι έδειξε τις αρετές του. Φοβερή αίσθηση του τιμονιού, "απαλό" και αθόρυβο πάτημα στο δρόμο και μια σιγουριά που στις στροφές είναι ασύγκριτη για μένα με όποιο άλλο λάστιχο έχω οδηγήσει.

Δεν έχω προλάβει να τα ζεστάνω ακόμα πολύ καλά αλλά δεν το πάτησα και πολύ καθώς οι μόνες διαδρομές που έκανα ήταν σπίτι-δουλειά κι ανάποδα. Επιφυλάσσομαι για περαιτέρω σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Treadwear Indicator :A bar of rubber moulded into the base of the tread, positioned in at least three points around the tyre. When level with the tread pattern the tread is worn down to a point where the tyre should be replaced

:D - το εχει προσεξει κανεις στα ελαστικα του ?

Link to comment
Share on other sites

Treadwear Indicator :A bar of rubber moulded into the base of the tread, positioned in at least three points around the tyre. When level with the tread pattern the tread is worn down to a point where the tyre should be replaced

B) - το εχει προσεξει κανεις στα ελαστικα του ?

Ναι στα pilot exalto που φοράω έχει τέτοιες παπαρίτσες αλλά μην το αφήσεις να πάει μέχρι εκεί το λάστιχο.Αυτό είναι για χώρες με κανονικούς δρόμους και όχι για γυαλισμένη άσφαλτο με μαζεμένα νερά

Και τα potenza το έχουν

Link to comment
Share on other sites

bs_potenza_re71.jpg

Features: - World class ultra high performance V and Z-speed rated tire for todays ultra high performance enthusiast vehicles. - Race bred tread compound and unidirectional design provide exceptional high-speed handling characteristics in wet and dry conditions. - Advanced radial construction for instantaneous steering response and predictable cornering. Available in 14-17 inch sizes.

Link to comment
Share on other sites

Ελαστικό που αυτοαναγομώνεται!

Ελαστικό με δική του... ρεζέρβα. Όταν φαγωθεί το πέλμα κατά τα 2/3, τότε ξεπροβάλλει ένα νέο και άφθαρτο πέλμα από το εσωτερικό του

1au16a.jpg

Η Michelin εξέλιξε ένα επαναστατικό ελαστικό για φορτηγά, το οποίο αναγομώνεται μόνο του! Οι Γάλλοι εφάρμοσαν τη νέα τεχνολογία Durable Technologies, κατά την οποία κρύβονται στο κέντρο του πέλματος πτερύγια, που καταλήγουν σε κυλινδρικά καναλάκια. Τα τελευταία ανοίγουν, όταν έχει φθαρεί περίπου κατά τα δύο τρίτα το πέλμα, και απελευθερώνουν μία νέα επιφάνεια πέλματος. Χάρη σε αυτή την τεχνολογία αυξάνεται η διάρκεια ζωής του ελαστικού κατά 25 έως 30%, ενώ και το ίδιο το λάστιχο προσφέρει υψηλότερα περιθώρια πρόσφυσης, ιδιαίτερα σε βρεγμένα και ολισθηρά οδοστρώματα. Η Michelin ανακοίνωσε πάντως ότι δεν σχεδιάζει μέχρι στιγμής να εξελίξει ανάλογου τύπου ελαστικά και για Ι.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο έβαλα μια τετράδα Michelin Pilot exalto 195-45-15 στο polάκι.Η πρώτη εντύπωση είναι αρκετά καλή,αλλά θα περιμένω να πατήσουν πρώτα για ασφαλή συμπεράσματα.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο έβαλα μια τετράδα Michelin Pilot exalto 195-45-15 στο polάκι.Η πρώτη εντύπωση είναι αρκετά καλή,αλλά θα περιμένω να πατήσουν πρώτα για ασφαλή συμπεράσματα.

Για να δούμε...

Tα πρώτα 5.000 χλμ είναι πολύ καλά αλλά τα επόμενα 10.000-15.000 είναι απίστευτα!!!

Όταν θα φαγωθούν και χαθούν οι ριχές αυλακώσεις θα τρελαθείς με το κράτημά τους.

Εμένα μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι όσο φαγώνονται τόσο καλύτερα γίνονται ειδικά όταν ζεσταθούν(δέν είναι και τόσο δύσκολο).

Εγώ τα φοράω σε 195/50/15 εδώ και 35.000 χλμ και έχω χάσει την μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο βρεγμένο είναι αρκετά καλά άν και μετά τα 110χλμ με το 195 που φοράω σε μαζεμένα νερά το aqouaplaning σε τρομάζει λίγο αλλά βρίσκει γρήγορα πρόσφηση.

Σε χιόνι που τα δοκίμασα όσο ήταν καινούρια ήταν ανεκτά αλλά τώρα μετά από 35.000χλμ δεν περπατάνε με τίποτα.

Στις στροφές σπάνια θα τα ακούσεις να τσιρίζουν και μόνο όταν είναι σε πολύ οριακές καταστάσεις λίγο πρίν και κατά την διάρκεια του drift και μόνο όταν είναι ζεστά

Προσοχή μόνο στις λακούβες γιατί μπορείς άνετα να τα κώψεις και να πάρεις και την ζάντα στο χέρι.

Πρέπει όμωςνα συμβηβαστείς με το θόρυβο που κάνουν στις μεγάλες ταχύτητες.

Πρίν από αυτά φόραγα τα POTENZA και δεν είχαν καμία σχέση

Αργούσαν στο ζέσταμα και στα φρένα έπευται πολύ γλύστρα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ακούσει κάτι αλλά από ότι βλέπω το πέλμα τους δεν έχει συγκεκριμένη φορά κύλισης.Προτιμώ τα directional λόγο καλήτερης συμπεριφοράς στην γρήγορη οδήγηση και μεγαλήτερη αντοχή σε ΄συνεχόμενες στροφές.

Γενικά έχουν διαφορά στο πλέξημο των λυνών και έχουν λίγο καλήτερα πλαϊνά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδώ και 2 μήνες έχω βάλει τα Yokohama S.drive σε διάσταση 205/45/16 και μπορώ να πω ότι είναι τίμιο λάστιχο για τα 550¤ που έδωσα. Ένα ζέσταμα το θέλουν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.