Jump to content
Silver

T-Roc 1.5 Tsi - Βελτίωση 1ου Σταδίου

Recommended Posts

Ναι...παραλληλο. Οχι δεν εχει τις δυνατοτητες που εχεις εσυ, με racechip, εννοω.Και δεν ξερω αν θα βγαλουν κατι επιπροσθετο για αυξηση ιπποδυναμης.μεχρι τωρα δινουν μονο τον παραλληλο.

Πηγα εκει γιατι σε παλιοτερα ολη η παρεα ειχαμε μεινει ευχαριστημενοι. 

+40 HP

+40 NM

Τουλαχιστον ειναι σιγουρο.....(μη λεω μεγαλα λογια ε!!!!)ειμαι παντως πολυ ικανοποιημενος. 

Αναρτηση θελουμε τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , t roc 21! said:

Ναι...παραλληλο. Οχι δεν εχει τις δυνατοτητες που εχεις εσυ, με racechip, εννοω.Και δεν ξερω αν θα βγαλουν κατι επιπροσθετο για αυξηση ιπποδυναμης.μεχρι τωρα δινουν μονο τον παραλληλο.

Πηγα εκει γιατι σε παλιοτερα ολη η παρεα ειχαμε μεινει ευχαριστημενοι. 

+40 HP

+40 NM

Τουλαχιστον ειναι σιγουρο.....(μη λεω μεγαλα λογια ε!!!!)ειμαι παντως πολυ ικανοποιημενος. 

Αναρτηση θελουμε τωρα.

 

Σε προλαβα!!! Εχω βαλει bilstein με ελατηρια eibach. Φοβερος συνδυασμος κ ακουραστο ταξιδι! Ακουει πλεον φοβερα το αμαξι κ το ευχαριστιεσαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , t roc 21! said:

Τα B6 εβαλες? Γραψε τους κωδικους.!!!!!

 

Δες τους κωδικους που εβαλα. Τα μπροστα ειναι απο το Q2 που εχουν βγαλει B8 για το χαμηλωμα. Τα πισω ειναι τα ιδια σε ολα τα αμαξια ειτε με χαμηλωμα ειτε χωρις. Τους ειχα στειλει κ μαιλ στην bilstein κ μου ειχαν απαντησει οτι δεν υπαρχει προβλημα κ αυτα βαζουν κ αυτοι για χαμηλωμα πισω μεχρι 3 ποντους. 

Εγω τα παρήγγειλα απο το https://www.mk-fahrwerkstechnik.de/ κ ηρθαν σε μια εβδομαδα κ σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι τα εβρισκα εδω

Screenshot_2021-11-30-14-53-42-444_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2021-11-30-14-53-27-363_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2021-11-30-14-52-30-812_com.opera.browser.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

οκ.Θα το μελετησω ...ευχαριστω. Απολαμβανεις την οδηγηση? Αυτο εχει σημασια.

Αν και επρεπε να το γραψουμε στο θεμα αναρτησεις..λαθος που το ξεκινησα εδω.

Edited by t roc 21!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τελική stock στο 1.5 150hp manual μαμά είναι 205km/h... (Το δοκίμασα). Παίζει να έχει ηλεκτρονικό κόφτη απο vw? παραθέτω video απο ΥΤ.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2021 at 11:30 AM, Christt said:

Κ εσυ παραλληλο... Δεν εχω καταλαβει τον λογο που μεγαλες εταιριες δεν εχουν βγαλει ακομη προγραμμα για τον 1.5tsi. Σαν μοτερ νομιζω ειναι πολυ καλο. Κ εγω με το racechip ευχαριστημενος ειμαι δυο χρονια τωρα

Ο abt σου δινει την δυνατότητα να παιζεις με χαρτογραφησεις? Να μειωνεις κ να αυξανεις δλδ τις ρυθμισεις? Να τα χαρειται κ οι δυο σας!! 

Να σε ρωτήσω λίγο γιατι εγω σκοπευω να το βάλω την αλλη εβδομάδα(το εχω εδω και κανα 3μηνο κάθεται).
Απο όλα τα Modes Που έχει...στο στάδιο της οικονομίας είδες διαφορά?

Ο λόγος που σε ρωτάω είναι, γιατι στην το αγόρασα για να μην με κουράσει επειδη θα είναι αργό(ειχα οδηγήσει ενα q3(πιο βαρυ) με το ίδιο μοτέρ ). Τωρα που το οδηγάω εδω και λίγες μέρες βλέπω οτι το γκάζι του για αυτο που το θέλω το αμάξι είναι ΥΠΕΡ αρκετό, επομένως θέλω να δω τώρα αφου το έχω πληρώσει το racechip αν τωρα που θα το βάλω θα κερδίσω κατανάλωση η μόνο "αλογα".
Με λίγα λόγια,το πιο οικονομικό του mode το αμάκι πάει ΕΛΑΧΙΣΤΑ πιο γρήγορα αλλα με αισθητή διαφορά στην κατανάλωση η όχι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Saldi said:

Να σε ρωτήσω λίγο γιατι εγω σκοπευω να το βάλω την αλλη εβδομάδα(το εχω εδω και κανα 3μηνο κάθεται).
Απο όλα τα Modes Που έχει...στο στάδιο της οικονομίας είδες διαφορά?

Ο λόγος που σε ρωτάω είναι, γιατι στην το αγόρασα για να μην με κουράσει επειδη θα είναι αργό(ειχα οδηγήσει ενα q3(πιο βαρυ) με το ίδιο μοτέρ ). Τωρα που το οδηγάω εδω και λίγες μέρες βλέπω οτι το γκάζι του για αυτο που το θέλω το αμάξι είναι ΥΠΕΡ αρκετό, επομένως θέλω να δω τώρα αφου το έχω πληρώσει το racechip αν τωρα που θα το βάλω θα κερδίσω κατανάλωση η μόνο "αλογα".
Με λίγα λόγια,το πιο οικονομικό του mode το αμάκι πάει ΕΛΑΧΙΣΤΑ πιο γρήγορα αλλα με αισθητή διαφορά στην κατανάλωση η όχι?

Κοιτα εγω δεν το εβαλα στην πρωτη σκαλα. Το εχω μονιμα στο 4 σαν σπορ. Μου φαινεται μια χαρα οικονομικο μιας κ το αμαξι παει πολυ πιο ανετα. Αν εχεις παρει αυτο με το Bluetooth τις αλλαζεις τις ρυθμισεις απο το κινητο. Σιγουρα η επιλογη 1 εχει διαφορα απο το μαμα αλλα οχι κατι τραγικο σαν δυναμη. Οικονομικο ειναι αρκει να μην εισαι με τερμα γκαζι ολη την μερα. Αν δεν ζητας τα απολυτα νουμερα σε δυναμη θα σε καλυψει πληρως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Christt said:

Κοιτα εγω δεν το εβαλα στην πρωτη σκαλα. Το εχω μονιμα στο 4 σαν σπορ. Μου φαινεται μια χαρα οικονομικο μιας κ το αμαξι παει πολυ πιο ανετα. Αν εχεις παρει αυτο με το Bluetooth τις αλλαζεις τις ρυθμισεις απο το κινητο. Σιγουρα η επιλογη 1 εχει διαφορα απο το μαμα αλλα οχι κατι τραγικο σαν δυναμη. Οικονομικο ειναι αρκει να μην εισαι με τερμα γκαζι ολη την μερα. Αν δεν ζητας τα απολυτα νουμερα σε δυναμη θα σε καλυψει πληρως

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.
Ναι αυτο με το BT πήρα το GTS.
Αιντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φορουμ,

 

Έχω το 1.5 manual 150hp. Σκέφτομαι να κάνω τις ακόλουθες αλλαγές και θα ήθελα γνωμες η εμπειρίες αν μπορείτε να μου πείτε. Περισσότερο μηπως δεν εχω σκεφτεί κάτι και αντιμετοπίσω κάποιο πρόβλημα μελλοντικα που μπορεί να το γλυτώσω (για το μοτερ πάντα μιλάω)

 

1. ελευθερο φίλτο πρίν το turbo

2. Downpipe catless

3. Μαμα καταλύτη (δεν τον βγάζω) 

3. Τελικά Εξάτμισης (απο καταλύτη και πίσω) no name. Μελλοντικά θέλω να βάλω akrapovich. Μπαίνουν στο δικό μου ξέρει κανείς?

4. Προγραμμα.

 

Σκοπός είναι να φτάσω τα 200+ άλογα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να κάνω ενα update για όποιον τον ενδιαφέρει για stage 1 σε T-Roc μοτέρ 1.5 TSI.

 

1. Ελεύθερο φίλτρο πρίν το turbo PRORAM Kit (4hp) ...pending

*Αν και θα παίρνω λιγότερα άλογα οταν είναι φουλ ζεστώ το μοτέρ σε σύγκρηση με το φιλτροκούτι μαμα, θα το προτημίσω λόγο εμφάνησης.

2. BOV (blow off valve) FORGE Kit (no hpΟΝ

*Για την καλύτερη αποσιμπίεση του τούρμπο, τη μίωση του spool και φυσικά για το φυσιματάκι.

2. Downpipe με racing cat HJS 200 κυψελών (6hpΟΝ

*Μεταφέρθηκε ο καταλύτης απο την πάνω θέση που ηταν πολύ κοντά στην τουρμπίνα και αντικαταστάθηκε με HJS 200c (Γερμανικός Euro5-6) στη θέση του OPF φίλτρου (εκτός και αν ήταν  δευτερος) πριν τον συντονιστή (resonator) και έγινε επέκταση (λ). Δεν έχει βγάλει ουτε error ουτε τπτ μια εβδομάδα τώρα. Απο το turbo ξεκίνησα με 71φ σωλήνα και κατέληξα πριν τον καταλύτη με 63.5φ. Η εξατμιση ειναι αν θυμαμαι στα 56φ απο τον συντονιστή μεχρι και τα 2 καζανακια πίσω. Σαν ήχος το μοτερ δεν άλλαξε παρα 1-2db μετα τις 3k στροφές. Αλλά το μοτέρ τώρα αναπνέει πολύ καλύτερα απο πρίν μιας και αποσυμφωρήθηκε απο τον 500c καταλύτη και τα αέρια της εξάτμισης δεν πιέζουν και ζεστένουν τόσο την τουρμπίνα.

3. Προγραμμα (όχι παράλληλο κουτάκι με σοκολατάκια) (30~40hp) PENDING

*Έχω τον DPCA κωδικο στον κινητήρα του 2020 και ενηνμερώθηκα οτι είναι πιο ανεκτικός στις πιέσεις οπότε μπορεί αν δώσει καλά νούμερα. Τέλος εβδομάδας θα πάω να το κάνω. Αν το μοτέρ μαμα δίνει όντως τα 148hp που λέει η VW τότε ο προγραμματιστής μου είπε οτι μπορεί να πάρει και 30~40hp χωρίς να τον φέρουμε στα άκρα (κυρίως την τουρμπίνα και τα έμβολα

 

---------

4. Εξάτμιση cat-back (2 hp) ...Future upgrade

*Δεν θα αλλάξω ακόμη μιας και φοβάμαι τον ήχο λογω ταξιδιών με οικογένεια. Ίσως πιο μετά καταργήσω δοκιμαστικά ενα πο τα 2 πίσω καζάνια μετά τον συντονιστή και να δώ τι αποτέλεσμα θα βγάλει. Ψάψνω αυτο το "γαργάλισμα" όχι τον σπαστικό πιεσμένο θόρυβο που ακούς συνήθος στο δρόμο μπάπα μπούπα μπικ μπικ αλλά το γγρρρρρ βροούυυμ βρούμμμμ (επιστημονική τοποθέτηση επι του ήχου):lol: 

 

Δεν ξέρω αν θα φτάσω τα 200 αλλά λογικά θα πρέπει να δώ 180-190hp (fingers crossed) αλλά και καλύτερη εξυκονόμιση καυσίμου στις χαμηλές. Πάντα με 100άρα βενζίνη.

Με αυτά θα ολοκληρώσω το Stage 1. Στο σύνολο θα μου κοστήσει περίπου στα 1500€ 

 

Παραθέτω και φωτό .

 

* Στο πίσω μέρος του κινητήρα έχει χαραγμένο το EVO2 Εγώ το αγόρασα 2020. Στο internet διάβασα οτι η VW βγάζει ή θα βγάλει φέτος τον EVO2 κινητήρα σαν upgraded version ...τι φάση? Ξέρει κανείς τπτ?

 

 

IMG20230217181839.jpg.e9b4a745f8d26dddac5851fc48a3d617.jpg

 

IMG20230218120531.jpg.d8f0e5c08eb959024e12883e34935cca.jpg

 

IMG20230218120713.jpg.202162bafb7cb327182d9b85ef8ffaf5.jpg

 

IMG20230218120706.jpg.14967f27049db8fb40f39e2ac1217967.jpg

 

 

 

 

Edited by Chrisantz
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Άνοιξε το σαν θέμα στις βελτιώσεις μελών να σε παρακολουθούμε εκεί! 

 

Εξατμισούλα που την έκανες; 

 

Και ο Evo2 είναι η νέα γενιά. Ακόμη πιο οικονομικός σαν κινητήρας (αλλά υποθέτω και λιγότερο ανθεκτικός σε βελτιώσεις).

Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2023 at 7:38 PM, doggy said:

Ωραίος! Άνοιξε το σαν θέμα στις βελτιώσεις μελών να σε παρακολουθούμε εκεί! 

 

Εξατμισούλα που την έκανες; 

 

Και ο Evo2 είναι η νέα γενιά. Ακόμη πιο οικονομικός σαν κινητήρας (αλλά υποθέτω και λιγότερο ανθεκτικός σε βελτιώσεις).

Οκ θα το ξαναποστάρω και εκει μόλις βάλω και φίλτρο.

Εξάτμιση αφησα μαμα. Downpipe και καταλύτη έβαλα Σκριβάνο.

Ο Evo2 einai toy 2023... Εγώ το έχω το μοτέρ απο το 2020 και λέει πάνω Evo2 χαχαχα... δεν βγάζω άκρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2023 at 7:38 PM, doggy said:

Ωραίος! Άνοιξε το σαν θέμα στις βελτιώσεις μελών να σε παρακολουθούμε εκεί! 

 

Εξατμισούλα που την έκανες; 

 

Και ο Evo2 είναι η νέα γενιά. Ακόμη πιο οικονομικός σαν κινητήρας (αλλά υποθέτω και λιγότερο ανθεκτικός σε βελτιώσεις).

Καλησπέρα, το πρόσθεσα εκεί

 

Αλλά διάβασα οτι μετα απο 10 μέρες διαγραφονται τα σχόλια και μένει μόνο η αρχική ανάρτηση, ισχύει? Το λέω γιατι ειναι ongoing το project και προσθέτω πράγμα..

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι πρίν το remap για τα 200hp/350nm να βάλω κανα δισκο-πλατό καλύτερο για αν ειναι οκ 100% με τις ροπές αλλά και εν μέρη futureproof. Manual 6speed έχω. Ξέρει κανεις να μου προτείνει κάποιο kit? H να με καθοδηγήσει να βρώ πληροφορίες? 

 

Ο μαμά σίγουρα είναι ΟΚ για τα 250nm που έχει αλλά λογικά αντέχει μέχρι τα ~285nm. όλοι οι κατασκευαστές αφήνουν ενα περιθόριο πάντα. Σωστά?

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τι θα έλεγες να ολοκλήρωνες αυτά που σκέφτεσαι να κάνεις , να δεις την συμπεριφορα του αυτοκινήτου  και πράτεις μετα  την αντικατάσταση? Μου ακούγεται καλύτερο. Φτασε εκεί που θες σε ροπές και μετά επιλέγεις κ το αναλογο δισκο πλατο. Σου λέω την άποψη μου. οχι τεχνικα τεκμηριωμενη. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, t roc 21! said:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τι θα έλεγες να ολοκλήρωνες αυτά που σκέφτεσαι να κάνεις , να δεις την συμπεριφορα του αυτοκινήτου  και πράτεις μετα  την αντικατάσταση? Μου ακούγεται καλύτερο. Φτασε εκεί που θες σε ροπές και μετά επιλέγεις κ το αναλογο δισκο πλατο. Σου λέω την άποψη μου. οχι τεχνικα τεκμηριωμενη. 

Ναι οκ, λογικό και ευχαριστώ απλά θέλω να έχω μια εικόνα το τι παίζει και να κάνω ενα κοστολογιο για να το οργανώσω σωστά, δε θέλω τελευταια στιγμή να ψάχνω και ισως λόγω πίσεσης ή βιασύνης να προβώ σε λάθος αγορες κλπ. Κάνω τον καμβά μου απο πρίν και βάζω στόχους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι απόλυτα σωστο αυτό που γραφεις . Το καταλαβαίνω.Αντε να το ολοκληρώσεις να το δούμε στην επομενη συνάντηση.  

Ακους doggy??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.