Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Silver

T-Roc 1.5 Tsi - Βελτίωση 1ου Σταδίου

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για τo         T Roc 1,5 tsi 150hp για να ζωηρεψει λιγάκι?

Edited by nikdev

Καλησπέρα,

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι κάποια εταιρεία έχει βγάλει κάτι σε αναβάθμιση, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. Γενικά όμως προς το παρόν οι μεγάλες εταιρείες δουλεύουν πάνω στον 1.5 EVO ACT για να τον βελτιώσουν σιγά σιγά πλημμυρίζει η αγορά με διάφορα μοντέλα με τον συγκεκριμένο κινητήρα.

Έτσι και αλλιώς τα 4 πρώτα χρόνια δεν υπάρχει σημαντική ζήτηση λόγω της εγγύησης όλων το οχημάτων. Θέλω να πιστεύω ότι σε 1-2 χρόνια θα υπάρχουν αρκετά προγράμματα στην αγορά για μια έστω βασική βελτίωση.

θεωρώ ότι θα καταφέρουν να βγάλουν σε πρώτο στάδιο 32 - 34 κιλά ροπής πιθανότατα όμως να μην βγάλουν πάνω από 200 άλογα εύκολα καθώς πιστεύω ότι η τουρμπίνα που έχει επιλεχθεί δουλεύει πιο χαμηλά από την αντίστοιχη του 1.4TSI που για χαμηλά είχε το κομπρέσσορα. Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη και ΔΕΝ είμαι τεχνικός ούτε έχω κάποια σχέση με την βελτίωση, μην με φάτε Please!!! Ό,τι γράφω το έχω συμπεράνει από διάφορες συζητήσεις με φίλους είτε τεχνικούς είτε μηχανικούς του κύκλου του group VAG. 

Εγώ προσωπικά επειδή είχα πριν Scirocco με πρώτο στάδιο, όταν με το καλό δω ότι υπάρχουν αρκετά προγράμματα στην αγορά, δοκιμασμένα ίσως να προχωρήσω στην αναβάθμιση πάντα μετά το πέρας της εγγύησης. 

@Silver

Υπάρχουν αρκετές λύσεις Online. Τόσο τύπου κονσέρβα, όσο custom (σε δυναμόμετρο), μέχρι και παράλληλα εγκεφαλάκια (tuning boxes) τα οποία δεν χρειάζεται καν να πειράξουν εγκέφαλο. Απλά κοροϊδεύουν την ECU με το τι παίρνουν από τους διάφορους αισθητήρες και σου δίνουν ιπποδύναμη. 

Πόσα άλογα έχεις κατά νου να πετύχεις;

Γυρω στα 30 - 40 άλογα παραπάνω απλα για να ζωντανέψει χωρίς να εχω μετέπειτα προβλήματα!

Έχεις κατι να μου προτείνεις?

Εγω προσωπικα εαν ειχα εγγύηση δεν θα πηγαινα σε προγραμμα! Βαλε ενα παραλληλο εγκεφαλακι και θα εισαι μια χαρα! Τωρα για 30 με 40 αλογα δεν ξερω εαν θα παρεις αλλά μια αρκετα Καλή ανασα θα την εχει. Πλεον υπαρχουν αρκετες καλες επιλογες και αξιόπιστες σε αυτα τα εγκεφαλακια.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

Βάλε ένα boxάκι, μέχρι να λήξει η εγγύηση και μέχρι τότε θα βγάλουν και οι πιο μεγάλες που είναι "under developement" ακόμη.

Τα προγράμματα που υπάρχουν ξεκινούν από τα 175ps/300nm, από συντηρητικές εταιρίες, οι μεγάλες θα βγάλουν παραπάνω άλογα και stage 2

αλλά θέλει υπομονή.

Εδώ για παράδειγμα η Bsr 180+/305nm

Power-Plot-x480y540-612-787731357.png

gantuning και racechip ελλαδος google them,,,

Καλημέρα καλό θα ήταν εάν όντως κάποιος ζητήσει περισσότερες πληροφορίες από τις παραπάνω εταιρείες ας μας ενημερώσει για το κόστος..

Εγω εδω κ κανενα τετραμηνο εβαλα το racechip rs με 300 ευρω Bluetooth. 

Δουλευει αψογα μεχρι στιγμης κ εχει παρει αυτην την σβελταδα που ηθελα. Το θετικο ειναι οτι κανεις οτι θες απο το κινητο. Εχει 6 ρυθμισεις κ η εφαρμογη 3. Τις βαζεις οπου θες κ με ενα κλικ εχεις οτι θες. 

On 26/4/2020 at 4:21 ΜΜ, Christt said:

Εγω εδω κ κανενα τετραμηνο εβαλα το racechip rs με 300 ευρω Bluetooth. 

Δουλευει αψογα μεχρι στιγμης κ εχει παρει αυτην την σβελταδα που ηθελα. Το θετικο ειναι οτι κανεις οτι θες απο το κινητο. Εχει 6 ρυθμισεις κ η εφαρμογη 3. Τις βαζεις οπου θες κ με ενα κλικ εχεις οτι θες. 

Καλημέρα,

φαντάζομαι δεν το έχεις μετρήσει. Πόσα άλογα ανεβάζεις με το εν λόγω πρόγραμμα;

Οχι ρε συ σιγα μην κατσω να ασχοληθω με δυναμομετρησεις κτλ λες κ θα κανω πατηματα... 

Εγω αυτο που ηθελα ηταν μια εξτρα σβελταδα κ ροπη. Εννοειται εκανε διαφορα κ αυτο μου φτανει πραγματικα. Σιγουρα με προγραμμα μπορει να ηταν καλυτερο αλλα βλεπω μεγαλες εταιρίες ακομη δεν εβγαλαν κατι οποτε μια χαρα ειμαι με το boxακι