Jump to content
μακης2005

Πρόβλημα στο καλοριφέρ

Recommended Posts

Καλημερα

Εχω ενα Passat 2006 μοντέλο, και το καλοριφέρ ενώ δουλεύει δεν φυσάει ζεστο αερα, δηλαδη εαν στη διαρκεια της ημερας βγει ο ήλιος και ζεσταίνει ο καιρος αρχίζει να φυσάει μέσα στο αμαξη δροσερο αερα αλλα μολις κρυωση ενω το μοτερ του καλοριφερ το ακουσ να δουλευει δεν φυσαει μηπως γνωριζει καποιος φιλος το που να κοιταξω δεν εχω ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά η θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει είναι χαμηλότερη του εξωτερικού περιβάλλοντος όταν βγαίνει ο ήλιος.

Γενικά για να βγάζει ζεστό αέρα πρέπει να το ρυθμίσεις πάντα πάνω από το 22.

Δοκίμασε και πες μας αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα φιλε και δεν ειναι αυτο που μου είπες το προβλημα,

το βρήκα και ειναι ενα μικρο ανταλλακτικο από την bosch που γραφή VMC me kodiko  0 132 801 363

μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορω να το αγοράσω??

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , μακης2005 said:

το δοκίμασα φιλε και δεν ειναι αυτο που μου είπες το προβλημα,

το βρήκα και ειναι ενα μικρο ανταλλακτικο από την bosch που γραφή VMC me kodiko  0 132 801 363

μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορω να το αγοράσω??

Αντιπροσωπεία ρωτά πρώτα να παρεις τιμή μια φορά απο εκεί.

 

Και μετα αν σε εξυπηρετεί ρώτα στον Μειντανης ανταλλακτικα VW

 

Μετα ίσως απο το ebay 

 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=vw+VMC+0+132+801+363&_sacat=0

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα passat 1.4 του 2011 μοντέλο. Το αμάξι γενικά είναι προσεγμένο και έχει κάνει μόλις 80 χιλιάδες χιλιόμετρα. Γενικά δεν έχει βγάλει ποτέ κάποια ιδιαίτερη βλάβη, ωστόσο τις τελευταίες δύο ημέρες παρουσιάζει το εξής :  Ενώ το αμάξι ανάβει χωρίς προβλήματα στην εκκίνηση, λόγω των κρύων τώρα τελευταία  χρησιμοποιώ το ζεστό, όχι από το aircondition αλλά από τη ζέστη του κινητήρα. Όταν πατάω γκάζι και 1η να φύγω, εάν χρειαστεί να σταματήσω κάπου χωρίς να το σβήσω, το ζεστό ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΜΟΝΟ του χωρίς να το έχω αγγίξει. Μάλιστα την 1η φορά μου έσβησαν μαζί και τα λαμπάκια του cadran. Είναι κάτι που ΔΕΝ συμβαίνει 10 στις 10. Αυτό ΧΩΡΙΣ να σβήσει ο κινητήρας. Να πω οτι έχω αλλάξει μπαταρία η οποία είναι μετα βίας 1 χρόνο επάνω (bosh). Άρα παρατηρώ οτι συμβαίνει στις εκκινήσεις ενώ είναι ήδη αναμμένο, ( είπαμε αν χρειαστεί να σταματήσω πχ για τσιγάρα και δεν το σβήσω)  και όχι καθοδόν.  Μήπως έχετε κάποια ιδέα για το τι θα μπορούσε να σημαίνει αυτό ή τι είναι προκειμένου να το έχω στο νου? Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.