Jump to content
silvio

βαλβολινη για Passat 2018 16 tdi

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα πριν λυγο καιρο πηρα ενα Passat 2018 16 tdi εχει καποια χιλιομετρα (130000) και αποφασισα να κανω ενα γενικο σερβις λαδια φιλτρα κτλ Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν για τις βαλβολινες ειναι για παντα δεν τις αλλαζουν ποτε .Μου εκανε τρομερη εντυπωση .Θα ηθελα να ρωτησω τι ισχυει να ακουσω γνωμες και αν καποιος ξερει να μου πει τι φοραει και ποιες ειναι οι προδιαγραφες .Ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύ οτι σου ειπαν για την βαλβολινες , πλεον η VW και πολλές αλλες μάρκες  της Βαλβολινες τις θεωρούν πλεον ως longlife. 

 

Και δεν της αλλάζουν ποτε , παρα μόνο σε περίπτωση διαρροών και βλαβών.

Βέβαια το οτι λενε οτι δεν της αλλάζουν δεν σημαίνει οτι ειναι και σωστό σε αυτο που λένε,  με το ανάλογο κόστος απο την στιγμή που πληρώνεις ολα γίνονται αρκεί να είσαι παρόν και να βλέπεις τι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα πριν λυγο καιρο πηρα ενα Passat 2018 16 tdi εχει καποια χιλιομετρα (130000) και αποφασισα να κανω ενα γενικο σερβις λαδια φιλτρα κτλ Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν για τις βαλβολινες ειναι για παντα δεν τις αλλαζουν ποτε .Μου εκανε τρομερη εντυπωση .Θα ηθελα να ρωτησω τι ισχυει να ακουσω γνωμες και αν καποιος ξερει να μου πει τι φοραει και ποιες ειναι οι προδιαγραφες .Ευχαριστω πολυ !!!

Αλλαγη ανα 60.000 ξεκινα απο τωρα και τηρησε το


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

΄Αλλαξε άμεσα την βαλβολίνη για να μην πάρεις το σασμάν στο χέρι ρύζια. 

΄Εκανα μια ψαχτική σε TOTAL, ELF, BP, Valvoline  δεν βρήκα τύπο βαλβολίνης για  Passat 2018 (B81.6tdi.

Βρήκα όμως στοιχεία στο site της Liqui - Moly.

Η βαλβολίνη που δίνει για το μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων 02S 6/1 είναι TOP TEC MTF 5300 70W-75W  GL-4.

Καλύπτει τις προδιάγραφες VW G 052 171, VW G 052 527.

 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καλή χρονιά. Ερώτηση : πόσο βαλβολινη παίρνει το αμάξι, έχω κι εγώ το 1.6tdi B8, το 1,8 λίτρα που έχω διαβάσει κάπου ισχύει; γιατί η Liqui Moly είναι σε συσκευασία του ενός λίτρου, να ξέρω πόσο να πάρω. 105.000 χλμ εγώ και θα αλλαξω προληπτικά. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως γνωρίζει κάποιος ποιον τύπο βαλβολινης βάζουμε στο σασμαν του B8; Ο φίλος από πάνω μιλάει για 70w-75 w αλλά ρωτώντας σε μια αποθήκη λιπαντικών μου είπαν για 75w-80w. Στο βιβλίο δεν βρίσκω κάτι... Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Την εργοστασιακή πάρε από μια vw.

Link to comment
Share on other sites

Η VW χρεώνει 37 ευρώ το λίτρο!!! Θέλουμε 2 λίτρα, έξω βρίσκεις εξαιρετικες  με 12-13 ευρώ το λίτρο.. Δε λέει, απλά κόλλησα στο 70-75 ή 75-80. Το βιβλίο δεν αναφέρει τίποτα, προφανώς επειδή θεωρητικά δεν τις αλλάζουμε ποτέ! 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 2 λίτρα? (Λίγο μου ακούγετε??)

 

Γενικά ως προς το θέμα βαλβολινες , και απο εδω μέσα  και σε άλλα φόρουμ γενικά.

 

ΣΑΝ την εργοστασιακή βαλβολινη ΔΕΝ ΈΧΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , DimitrisT said:

Η VW χρεώνει 37 ευρώ το λίτρο!!! Θέλουμε 2 λίτρα, έξω βρίσκεις εξαιρετικες  με 12-13 ευρώ το λίτρο.. Δε λέει, απλά κόλλησα στο 70-75 ή 75-80. Το βιβλίο δεν αναφέρει τίποτα, προφανώς επειδή θεωρητικά δεν τις αλλάζουμε ποτέ! 

https://www.glykas-shop.gr/index.php?id_product=1778&id_product_attribute=0&rewrite=70w-75w-top-tec-mtf-5300-liqui-moly-1l-21359&controller=product&id_lang=2

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 8:42 ΠΜ, tsikis007 said:

.παιδιά άσχετο με το θέμα άλλα μπας και χνωριζεται τι φοράει το Passat b8  σε γνήσιο αμορτισέρ μου την κάρφωσε να τα αλάξω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.