Jump to content
KaFFiR

Συχνές αποφορτίσεις νέας μπαταρίας

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Έχω ένα Polo 2018, Diesel

Κάποια στιγμή, τέλος 2022,  η μπαταρία μας άφησε. 
Πήγα στην αντιπροσωπεία και βάλανε την νέα. 
Καλά μέχρις εδώ. 

 

Όμως, ένα χρόνο μετά (τέλος 2023), το αυτοκίνητο μετά από μερικές ημέρες ακινησίας, ξανα έμεινε. 
Πήγαμε αντιπροσωπεία, δεν εντόπισαν διαρροή αλλά δεν εντόπισαν και παράξενη συμπεριφορά μπαταρίας. 
Αυτό τους έκανε να το δικαιολογήσουν από την ακινησία του αυτοκινήτου η οποία όμως ήταν 8-9 ημέρες. 
Το αμάξι ξανά έμεινε ύστερα από λίγες ημέρες πάλι, και μου άλλαξαν μπαταρία εντός εγγύησης δωρεάν (Ιανουάριος 2024). 

Επειδή αυτό είναι το δεύτερο μας αυτοκίνητο δεν κινείται πάρα πολύ, αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν είναι λογικά όσα έγιναν παρακάτω. 

Γυρίζω από Ταξίδι στην Πάτρα (2 ώρες εθνική - σίγουρα φόρτισε). 
Το αφήνω ακίνητο 3 ημέρες. 
Πάω μια μικρή διαδρομή 5 Km περίπου. 
Το αφήνω ακίνητο 9 ημέρες. 
Το αμάξι δεν παίρνει μπροστά. Η μπαταρία είναι τελείως άδεια. Ούτε οι κλειδαριές δεν δούλευαν. 

 

Το πάω στην αντιπροσωπεία (που γενικά έιμαι πολύ ευχαριστημένος), και οι άνθρωποι μου λένε πως δικαιολογείται από τις ημέρες ακινησίας. 

Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό;; 
Το αμάξι, με την πρώτη του μπαταρία που ήταν 2 ετών, πέρασε έναν Covid που δεν το κουνούσαμε ποτέ, και δεν έμεινε!!!


Τέλος να αναφερω, πως μετά από την πρώτη πρώτη φορά που έμεινε από την παλιά μπαταρία, ο δείκτης στιγμιαίας κατανάλωσης κάνει κάτι "περίεργα". 
Με ταχύτητα στο κιβώτιο αφήνοντας το γκάζι και πατώντας φρένο, όσο επιβραδίνω η στιγμιαία κατανάλωση δείχνει να ανεβαίνει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ, φτάνει στο 12+ και μόλις ακινητοποιηθώ πάει αμέσως στο 0. 
Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά μετά από την πρώτη φορά που έμεινε από μπαταρία ξεκίνησε να συμβαίνει, οπότε το αναφέρω. 

 

Ευχαριστώ πολύ για το input σας. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλλάξει ηχοσύστημα, εχεις αφτερ μαρκετ συναγερμό στο αυτοκίνητο, ποσα αμπερωρια μπαταρία που εβαλαν, γιατι πηγες αντιπροσωπεία για μπαταρία;

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, nikoskallithea said:

Εχεις αλλάξει ηχοσύστημα, εχεις αφτερ μαρκετ συναγερμό στο αυτοκίνητο, ποσα αμπερωρια μπαταρία που εβαλαν, γιατι πηγες αντιπροσωπεία για μπαταρία;

 


Το αυτοκίνητο έχει τα πάντα από το εργοστάσιο. Δεν έχει αλλαχθεί τίποτα. Μονάχα ένα Blue Tooth aftermarket υπάρχει. 

Το αμάξι το πήρα Leasing με 0 χιλιόμετρα το 18 και τον Δεκέμβρη το εξαγόρασα. 
Η μπαταρία αλλάχθηκε στην αντιπροσωπεία γιατί έτσι λειτουργεί η Lease Plan. 
Η αντικατάσταση της μπαταρίας την δεύτερη φορά εντός της εγγύησης έγινε όταν πλέον το είχα στο όνομά μου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία τι μάρκα είναι που σου βάζει η αντιπροσωπεία?

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, OMINUS said:

Η μπαταρία τι μάρκα είναι που σου βάζει η αντιπροσωπεία?

 


Θα το δω και θα σου πω. 

Στο συνεργείο ανέφεραν κάτι για "Φορτιστής-Συντηρητής Μπαταρίας" αν δεν το κινούμε πολύ.  
Έχει νόημα; Το βάζεις στην πρίζα και φορτίζει σε κάμποσες ώρες; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογούνται αυτά που σου λένε.

 

Μπορεί η μπαταρίες που σου βάζουν να μην είναι καλές...

 

Και εγώ το μήνα περίπου 10 ημέρες δεν το χρησιμοποιώ το αμάξι αλλά δεν έχω τέτοια θέματα

 

Κάτι δεν μου κολλάει καλά πάνω σε αυτό που λένε.

 

Να δεις και πόσα αμπέρ είναι η μπαταρία σου.

 

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, είσαι σίγουρος ότι σου έχουν αλλάξει την μπαταρία από το αμάξι? 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Θα σού αναφέρω μια περίπτωση πριν από πολλά χρόνια το 2010 όταν είχε βγήκε το Polo 6r tsi 1.2 τότε.

 

Το αμάξι το είχα αγοράσει καινούργιο από το Φιλιππαίο τότε (ο θεός να τον αναπαύσει)

 

Το αμάξι μετά από 2-3 μήνες έμεινα από μπαταρία.

 

Όταν πήγα το αμάξι από εκεί και επειδή παντα είμαι πάνω από το κεφάλι τους.

 

Όταν έβγαλαν την μπαταρία που υποτίθεται ότι ήταν από εργοστάσιο, η μπαταρία αυτή ήταν μαϊμού! 

Δεν έγραφε επάνω της ΤΊΠΟΤΑ! Ούτε τι μάρκα είναι ούτε στάμπες είχε ούτε τίποτα ούτε καν μια σφραγίδα vw πουθενά.

 

Όταν τους ρωτήσα τι μπαταρία είναι αυτή που είχε το αμάξι επάνω δεν ήξερε κανένας να μου απαντήσεις σφυράγαν όλοι ο αδιάφορα

 

Τότε πήγε ο ηλεκτρολόγος στον πάγκο εργασιών,και μου έβγαλε από εκει μία καινούργια μπαταρία σφραγισμένη με ζελατίνες volkswagen varta μπαταρία με στάμπες με αυτοκόλλητα με σήματα εκείνη ήτανε γνήσια μπαταρία

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα συντηρητή μπαταρίας και να τον βάζεις μια φορά την εβδομάδα για 2-3 εβδομάδες.

Ο συντηρητής κάθε φορά που μπαίνει σου δείχνει και πόσο γεμάτη είναι η μπαταρία σου.

Πειραματίσου λίγο μαζί του και δες πως εξελίσσεται η υγεία της μπαταρίας σου.

Επίσης δες τι μπαταρία λέει οτι πρέπει να βάλεις στο μάνουαλ και δες αν σου έχουν βάλει αντίστοιχη ή καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογείται τέτοια πτώση στην μπαταρία, ακόμα και αν μείνει 1 βδομάδα ακίνητο. 

 

Κάπου υπάρχει διαρροή ρεύματος, να πας το αυτοκίνητο σε ηλεκτρολόγο-γάτα να εντοπίσει την διαρροή. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει μήπως τίποτα λάμπες led στο αμάξι σου?

 

Επίσης κάτι που έχεις γράψει είναι για ένα Bluetooth, αυτό το έβαλες μετά στο αμάξι σωστά; 

Θα πρέπει να ελέγξεις και αυτό ακόμα γιατί μπορεί να έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.