Jump to content
dgio

Σύνδεση Εργοστασιακού Rcd με ενισχυτή

Recommended Posts

Guest Stoilas

Χμμμ....

Μάλλον όχι... :blink:

kaegeler_line_in_rueckseite_radio.jpg

VW RCD 300 Touran

Einsatz:

VW Golf V, VW Touran, VW Passat

Empfangsteil

Twin Tuner

DDA

36 Speicherplδtze

RDS-EON

Autostore

SHARX

Traffic Program (TP)/Traffic Announcement (TA)

Tune

Scan

CD-Laufwerk

Mix

CD-R/RW kompatibel

Verstδrker

4 x 20 Watt

Soft Clipping

Telefon-Mute

Geschwindigkeitsabhδngige Lautstδrkeanpassung (GALA)

TA-Volume

Anschlόsse

FAKRA Stecker

CD Changer Control

Telefon In NF

externes Display (Kombi)

Telefon-Mute

Sonstiges

CAN Bus

Diagnose

Display blau positiv

Nachtdesign Tasten rot

Voll-DOT-Display (132 x 39 mm)

2 DIN

Phantom-Speisung fόr Antenne

6 Soft-Keys

Kompatibilitδt

VW-spezifische CDC

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

1.Υπαρχει ειδικος ανταπτορας που χρησιμοποιεις τις εξοδους των ηχειων, και τις μετατρεπει σε rca , που συνδεονται απευθειας σε οποιον τελικο ενισχυτη θελεις. Το εχω δοκιμασει και δουλευει αψογα.

2. Εαν δεν εχεις αγορασει ειδη τον ενισχυτη, υπαρχουν ειδικοι ενισχυτες που δεχονται τις εξοδους των ηχειων για εισοδο και οχι rca.

Σου προτεινω την πρωτη λυση, γιατι εαν στο μελλον αλλαξεις το radio cd και βαλεις καποιο καλυτερο που βγαζει rca, τοτε δεν θα μπορεις να χρησιμοποιησεις τον ενισχυτη με τις εισοδους ηχειων.

Εκτος βεβαια, εαν χρησιμοποιησεις τις εξοδους των ηχειων και απο τον νεο cd που ΙΣΩΣ να αγοαρασεις καποτε.

Αυτοι οι ειδικοι ανταπτορες ειναι πολυ φθηνοι. Περιπου στα 20-30 ευρω και κανουν πολυ καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Το θέμα όμως δεν είναι ο κονέκτορας. Το θέμα είναι ότι η έξοδος που είναι για τα ηχέια είναι ενισχυμένη και όχι έξοδος για ενισχυτή. Είναι μέγα λάθος απλά να βάλεις άλλο βύσμα.

Αν θες να φτιάξεις ηχοσύστημα πάρε άλλο head unit, αυτή είναι η λύση δυδτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ Δεν ειπα να βαλει αλλο βυσμα!!!!

Ειπα οτι υπαρχει ανταπτορας ΕΙΔΙΚΟΣ που μετατρεπει το υψηλο σημα των ηχειων, σε χαμηλο σημα rca.

Για ονομα του Θεου, αυτο ελειπε να βαλει κατευθειαν βυσμα επανω στα ηχεια και να παει στον ενισχυτη.

Οσο για την δευτερη λυση που αναφερω, υπαρχει πραγματι ΕΙΔΙΚΟΣ ενισχυτης, που δεχετε την υψηλη ταση των ηχειων για εισοδο σαν να ειναι rca.

H πρωτη λυση με τον ΕΙΔΙΚΟ μετατρωπεα, ειναι δοκιμασμενη απο εμενα και δουλευει αψογα σε κανονικους ενισχυτες που εχουν εισοδο rca.

Link to comment
Share on other sites

Hi kai apo emena!

Yparxoun poloi enisxites pou exoun 2 eisodous

1) Eisodoi RCA gia tin patroparadoti sindesi kai

2) Eisodoi HIGH INPUT opou bazei tin eksodo ton ixeion sto enisxiti.

Profanos mesa ston enix. yparxei meiosei kai meta enisxisi.!

TO dikomou ypogoufer (einai energo) exei kai tis 2 pithanes sindesmologies!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο μοντέλο υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικού mp3 ή ipod; Είναι ψιλοχάλια το ηχοσύστημα τι άλλο προτείνεται after market;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή έχω ακριβώς το ίδιο αμάξι και έβαλα πρόσφατα ενισχυτή ισχύουν τα εξής:

Το RCD300 δεν έχει RCA εξόδους για ενισχυτή και sub οπότε πρέπει να βάλεις ένα μαραφετάκι που λέγεται κλέφτης σήματος. Κάνει γύρω στα 25 euro.

Επίσης χρειάζεσαι 12volt διακοπτόμενο σήμα για το remote του ενισχυτή. Στο RCD300 βγάζει 6volt διακοπτόμενο.

Εγώ έχω βάλει προσωρινά ένα εξωτερικό διακοπτάκι που παίρνει σήμα 12 volt και ανοιγοκλείνω χειροκίνητα τον ενισχυτή :mellow: . Μίλησα και με διάφορους ηλεκτρολόγους αλλά δεν έχουν ιδέα, οπότε αν ξέρετε τίποτα ρίχτε το. protest.gif

Προσωπικά θα την αλλάξω την πηγή μελλοντικά... Η παραμόρφωση που εισάγει η πηγή είναι πολύ μεγάλη οπότε δε μπορεί ο ενισχυτής να δουλέψει ψηλά.

Blaupunkt ωραίο design αλλά από ποιότητα thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή έχω ακριβώς το ίδιο αμάξι και έβαλα πρόσφατα ενισχυτή ισχύουν τα εξής:

Το RCD300 δεν έχει RCA εξόδους για ενισχυτή και sub οπότε πρέπει να βάλεις ένα μαραφετάκι που λέγεται κλέφτης σήματος. Κάνει γύρω στα 25 euro.

Επίσης χρειάζεσαι 12volt διακοπτόμενο σήμα για το remote του ενισχυτή. Στο RCD300 βγάζει 6volt διακοπτόμενο.

Εγώ έχω βάλει προσωρινά ένα εξωτερικό διακοπτάκι που παίρνει σήμα 12 volt και ανοιγοκλείνω χειροκίνητα τον ενισχυτή :D . Μίλησα και με διάφορους ηλεκτρολόγους αλλά δεν έχουν ιδέα, οπότε αν ξέρετε τίποτα ρίχτε το. protest.gif

Προσωπικά θα την αλλάξω την πηγή μελλοντικά... Η παραμόρφωση που εισάγει η πηγή είναι πολύ μεγάλη οπότε δε μπορεί ο ενισχυτής να δουλέψει ψηλά.

Blaupunkt ωραίο design αλλά από ποιότητα thumbsdown.gif

Παντος εγω ρε παιδια στο προηγουμενο αυτοκινητο μου που ηταν ενα focus, ειχε χειροτερο ραδιο cd απο τη μαμα του, και οταν του εβαλα αυτο το ανταπτορακι που αναφερεις, ηταν της pioneer επαιζε αρκετα καλα.

Πιστευω οτι και το δικο μας πρεπει να παιζει καλα.

Μου φαινετε παραξενο που λες οτι "η παραμορφωση που εισαγει η πηγη ειναι πολυ μεγαλη οποτε δε μπορει ο ενισχυτης να δουλεψει καλα!!"

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήρα κι εγώ το Golf με το RCD 300 και μου έχει μείνει ο ενισχυτής από το προηγούμενο, θέλω να ρωτήσω το εξής. Ο ενισχυτής που έχω παίρνει και το υψηλό σήμα των ηχείων. Θέλω όμως να συνδέσω και το sub. Σκέφτηκα να βάλω ένα crossover από το σήμα των πίσω ηχείων και να πάαρω τις πολύ χαμηλές για να παίξει το sub. Τι crossover θα χρειαστώ? Μετά λογικά πρέπει να μετατρέψω με το ανταπτοράκι αυτό το σήμα των ηχείων σε χαμηλό για να το συνδέσω στον ενισχυτή, σωστά? Υπάρχει καμία άλλη λύση εκτός από αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ενδιαφερονται για ενισχυση του RCD υπαρχουν νεοτερα γι αυτο το θεμα εδω: http://www.blaupunkt.com/gr/amplifiers_110.asp Οπως ισχυριζεται η εταιρεια,δεν χρειαζεται κοψιμο καλωδιων και δεν επηρεαζει το συστημα διαγνωσης του αυτοκινητου.+++ το οτι υπαρχει ειδικη πριζα για RCD300/500,εισοδος για i pod,mp3 players και extra εξοδος για εναν ακομη ενισχυτη!

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.