Jump to content
chris_sers tsi

Golf 1.4Tsi Πρόβλημα Με Πρόγραμμα (Μειωμένη Απόδοση Από Την Αναμενόμενη) [Λυθηκε]

Recommended Posts

Λοιπόν φόρεσα πρόγραμμα και το αμάξι στα χαμηλά ήταν ανύπαρκτο!

Όποτε θυμόταν έδινε στα χαμηλά!

 

Έτσι λοιπόν αφού το διαπίστωσε και ο προγραμματιστής το έβαλε ξανά μαμά και το αμάξι πήρε τα επάνω του στα χαμηλά!

 

Όμως με ένα φίλο που το βάλαμε το διαγνωστικό εν κινήση μεταξύ 2500 και 4000 στροφές το αμάξι παρουσίαζε αρνητικό αβανσ 8, 9 ,7 έπαιζε!

Link to comment
Share on other sites

αρνητικό αβάνς

 

Αρνητικό αβανς ή retard ? εχει διαφορα !


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Αρνητικό αβανς ή retard ? εχει διαφορα !


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

αρνητικό αβάνς

Link to comment
Share on other sites

Μην γίνει κανα μπέρδεμα....σε ποιό κανάλι το βλέπατε; το 020 είναι για cf....

 

Δεν ξέρω ακριβώς τι ρωτάς αλλά και ο φίλος αλλά και όσοι το είδαν είναι μηχανικοί οπότε δεν νομίζω να μην ξέρουν να χειριστούν 

διαγνωστικό!!

 

Πως ανοίγω καινούριο θέμα? Ενημερώστε με παρακαλώ!!

Ας μου πει κάποιος που γνωρίζει!!! Το να έχει αβανς το αμάξι είναι επικίνδυνο ή όχι?

Γιατί έξω ακούω διάφορα!!

Και δεν μπορώ καθόλου τους ανθρώπους που δεν είναι πραγματικοί επαγγελματίες!!!! Με πιάνει αλλεργία! 

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι σοβαρα τωρα???τραβα σε ενα συνεργειο τοτε και πολυ ασχοληθηκαμε.

οταν ημουν απλο πρωτο σταδιο etuners τοτε ειχαμε παει ελληνικο με ενα overload και ενα revo.στα ανοιγματα το overload ηταν ενα κενο μπροστα (το revo αρκετα πισω) και δουλευε μια χαρα.μου το εδωσε κ βολτα στο διαδρομο κ δεν εκανε ουτε κοψηματα ουτε λαμπακια ουτε τπτ.πριν 6 χρονια μιλαμε.

 

Νίκο γιατί παρεξηγήθηκες?

Δεν αναφερόμουν σε κάποιον από εδώ μέσα....αναφερόμουν σε μηχανικούς που το πήγα που ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του! Δεν διάβασες προσεκτικά πως το αναφέρω!!

 

Με παρεξήγησες!

Edited by chris_sers tsi
Link to comment
Share on other sites

Νίκο γιατί παρεξηγήθηκες?

Δεν αναφερόμουν σε κάποιον από εδώ μέσα....αναφερόμουν σε μηχανικούς που το πήγα που ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του! Δεν διάβασες προσεκτικά πως το αναφέρω!!

 

Με παρεξήγησες!

 

κοίτα η βλάβη που αναφέρεις είναι μάλλον σοβαρή καταρχήν θα πρέπει να μετρήσεις συμπίεση στον κύλινδρο και για μένα να βάλεις τα μαμά μπουζί όσο το κυκλοφορείς έτσι τόσο μεγαλύτερη ζημιά μπορείς να του προκαλέσεις πήγαινε σε ένα σοβαρό μηχανικό που εμπιστεύεσαι να το δει άμεσα 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το να ρωτάς εάν είναι καλό το αμάξι να έχει αβάνς είναι σαν να λέμε.....εάν το μοτέρ έχει κινούμενα μέρη εντός.....και δεν το λέω ειρωνικά.....

 

Το ζήτημα είναι πώς στην αρχή είπες για -9 μοίρες αρνητικό αβάνς. ( σε ποιές στροφές ; και με τί φορτίο; )....αυτό δεν γίνεται γενικά......εάν ήσουν αχρόνιστος δεν θα πήγαινες βήμα.......χώρια που θα έκανες σαν τρακτέρ.....

 

Τώρα το να κάνουμε υποθέσεις δεν θα βγάλει πουθενά.....πήγαινε κάπου να στο μετρήσουνε με τα επίσημα διαγνωστικά...και εάν και εφόσον υπάρχει βλάβη θα φανεί.

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξανά ρωτάω -9 μοίρες αβανς ή -9 μοίρες επιστροφές (retard)

Λογικά το δεύτερο συμβαίνει στο κανάλι 020 timing retardation

Φοράς προγράμμα ή εισαι μαμα ;

Πολλά μπορει να ειναι

Σάπια βενζίνη

Πολλαπλασιαστης

Μπουζι

Μπεκ

Σπασμένο πιστόνι

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το να ρωτάς εάν είναι καλό το αμάξι να έχει αβάνς είναι σαν να λέμε.....εάν το μοτέρ έχει κινούμενα μέρη εντός.....και δεν το λέω ειρωνικά.....

 

Το ζήτημα είναι πώς στην αρχή είπες για -9 μοίρες αρνητικό αβάνς. ( σε ποιές στροφές ; και με τί φορτίο; )....αυτό δεν γίνεται γενικά......εάν ήσουν αχρόνιστος δεν θα πήγαινες βήμα.......χώρια που θα έκανες σαν τρακτέρ.....

 

Τώρα το να κάνουμε υποθέσεις δεν θα βγάλει πουθενά.....πήγαινε κάπου να στο μετρήσουνε με τα επίσημα διαγνωστικά...και εάν και εφόσον υπάρχει βλάβη θα φανεί.

Κι εγώ γιαυτό αρχίζω και ξεχνώ και τις πιο απλές γνώσεις που έχω από μηχανολογία!!

Μετρήθηκε από 3 διαγνωστικά! το ίδιο είπανε όλα!

 

Το αυτοκίνητο πηγαίνει και πολύ καλά μάλιστα...μόνο μερικές φορές ξεχνιέται ο κομπρέσσορας!

 

Μέτρησα συμπίεση όλα καλά! το αμάξι το είδε μηχανικός και είπε όλα καλά!!!

 

Κι εγώ απορώ!! Μήπως κατά την εφαρμογή της χαρτογράφησης του βελτιωτή δημιουργήθηκε θεματάκι με τον εγκέφαλο και πλέον και με την έκδοση αντιπροσωπείας δεν μπορεί να γίνει επιδιόρθωση του εκείνου κυκλώματος????!!! λέω εγώ σενάριο!

Εγω ξανά ρωτάω -9 μοίρες αβανς ή -9 μοίρες επιστροφές (retard)

Λογικά το δεύτερο συμβαίνει στο κανάλι 020 timing retardation

Φοράς προγράμμα ή εισαι μαμα ;

Πολλά μπορει να ειναι

Σάπια βενζίνη

Πολλαπλασιαστης

Μπουζι

Μπεκ

Σπασμένο πιστόνι

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μάλλον πρέπει να το αφήσω σε κάποιον πολύ έμπειρο και να ελέγξει όλα αυτά τα σενάρια!!

Αλλιώς δεν γίνεται!

 

Το περίεργο είναι ότι ο βελτιωτής μου λέει ότι το αμάξι, μετά από έλεγχο που έκανε χρονισμού, ότι δουλεύει μία χαρά!

 Εμένα με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι αυτές οι τιμές είναι μεγαλες. ναι μιλάμε για αβανς τιμές -6, -7, -8, -9 με φορτιο γκαζιού τέρμα σε 2500 μέχρι 4000 στροφές (τέρμα εννοώ όσο μπορεί να ανταποκριθεί το ηλεκτρόγκαζο)

Τώρα είναι μαμά αλλά το έκανε και με πρόγραμμα!

Edited by chris_sers tsi
Link to comment
Share on other sites

Αν το αμάξι δεν εχει μηχανικό προβλημα και εχεις επιστροφές σε ενα κύλινδρο μονο και εφόσον φοράς προγράμμα τότε το πιο πιθανό να ειναι βενζίνη !

Αν μιλάμε για αβανς τότε το 6-7-8-9 ειναι νορμαλ !

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

σε τερμα γκαζι ειναι σωστες οι τιμες για να φορτωσει το αμαξι.το θεμα ακομα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι...το αβανς?για αυτο σου εβγαλε το προγραμμα ο τυπος η οι επιστροφες?το προγραμμα μην το σκεφτεσαι μπορει να ηταν μαπα μπορει να μην ηταν για τον δικο σου εγκεφαλο μπορει πολλα..κανε μια μαγκια.παρε ενα δεκαρικο στο πορτοφολι κ πηγαινε στην vw να σου περασουν το μαμα προγραμμα (αν δεν εχεις κανει αναβαθμιση ποτε μπορει να το νοιωσεις οτι επεσε λιγο) βαλε και καλη βενζινη και εκει μετρα οτι μετρας.. αφου δε κανεις missfires ολα τα αλλα ειναι ευκολα.

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε τερμα γκαζι ειναι σωστες οι τιμες για να φορτωσει το αμαξι.το θεμα ακομα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι...το αβανς?για αυτο σου εβγαλε το προγραμμα ο τυπος η οι επιστροφες?το προγραμμα μην το σκεφτεσαι μπορει να ηταν μαπα μπορει να μην ηταν για τον δικο σου εγκεφαλο μπορει πολλα..κανε μια μαγκια.παρε ενα δεκαρικο στο πορτοφολι κ πηγαινε στην vw να σου περασουν το μαμα προγραμμα (αν δεν εχεις κανει αναβαθμιση ποτε μπορει να το νοιωσεις οτι επεσε λιγο) βαλε και καλη βενζινη και εκει μετρα οτι μετρας.. αφου δε κανεις missfires ολα τα αλλα ειναι ευκολα.

 

To αυτοκίνητο το είδε και άλλος μηχανικός που το πήγαινα παλιά και δεν μπορεί να βρει τίποτε!!!!

και μου είπανε και οι δύο μηχανικοί ότι το αυτοκίνητο δουλεύει κανονικότατα!!

 

Τώρα όσον αφορά αυτό που με ρωτάς Νίκο όπως μου το είπανε σου το λέω....με τόσα αβάνς είπε η APR ότι δεν βάζουν πρόγραμμα! Τώρα ότι καταλαβαίνεις καταλαβαίνω! 

Αβανς δεν είναι επιστροφές?

Link to comment
Share on other sites

To αυτοκίνητο το είδε και άλλος μηχανικός που το πήγαινα παλιά και δεν μπορεί να βρει τίποτε!!!!

και μου είπανε και οι δύο μηχανικοί ότι το αυτοκίνητο δουλεύει κανονικότατα!!

 

Τώρα όσον αφορά αυτό που με ρωτάς Νίκο όπως μου το είπανε σου το λέω....με τόσα αβάνς είπε η APR ότι δεν βάζουν πρόγραμμα! Τώρα ότι καταλαβαίνεις καταλαβαίνω! 

Αβανς δεν είναι επιστροφές?

πως ακριβως το ειδε ο μηχανικος?το λογκαρατε και πηγατε βολτα η το ειδε στο ρελαντι?το αβανς ειναι η προπορεια αναφλεξης και μετριεται σε μοιρες περιστροφης του στροφαλου το οποιο αρχικα ειναι ρυθμισμενο απο το εργοστασιο και στην περιπτωση βελτιωσης το ρυθμιζει ο προγραμματιστης.

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε εναν σοβαρο προγραμματιστη και ασε τις κονσερβες για την σαλατα.

Εδω θα διαφωνισω.

Σοβαροι προγραμματιστες και εταιριες υπαρχουν αρκετοι.

Ειδικα για ενα πρωτο σταδιο!

Εγω ξανά ρωτάω -9 μοίρες αβανς ή -9 μοίρες επιστροφές (retard)

Λογικά το δεύτερο συμβαίνει στο κανάλι 020 timing retardation

Φοράς προγράμμα ή εισαι μαμα ;

Πολλά μπορει να ειναι

Σάπια βενζίνη

Πολλαπλασιαστης

Μπουζι

Μπεκ

Σπασμένο πιστόνι

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σωστα τα παραπανω, επισης

Ναλλαχθει n75

Να γινει ελεγχος της αντλιας νερου-μαγνητικης

Τσεκαρε λοιπον οτι μηχανολογικα ειναι αριστο !

Κανε το εργοστασιακο και πηγαινε βαλε αλλου προγραμμα αν δεν βγαινει ακρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας ξέχασα, αλλά ψαχνόμουν όλο αυτό το διάστημα!

Μετά λοιπόν από τόσο καιρό πιστεύω πως το αυτοκίνητο δουλεύει αρκετά καλά!! κρίνοντας υποκειμενικά αφού δεν ξέρω πως δουλεύουν τα αντίστοιχα αυτοκίνητα με άλλα προγράμματα!

 

Πήγα αντιπροσωπεία όπως προτείνατε και έβαλα την αναβάθμιση και μετά ξανά περάστηκε το πρόγραμμα.

ομολογώ ότι ενθουσιάζομαι όποτε το οδηγώ και τώρα που  μπήκε και ολόσωμη εξάτμιση δουλεύει σαν εντελώς διαφορετικό αυτοκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Κλειδωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.