Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΕ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΦΙΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΕΚΕΙ ΤΟΥ ΡΟΛΑΡΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΑ ΤΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΤΑΓΟΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΙΓΑ ΚΙΟΛΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετακινείται

:) Kαι που θα παει????

Καλοριζικο Δημητρη και οσο για την δοκιμη, μαλλον θα την κανω και θα σου πω ;)

Παντος και εγω ειμαι πολυ κατα του θορυβου απο την εξατμιση, και η miltek που εχω οδηγησει του arisgti εχει παρα πολυ σωστο ηχο ;)

Link to comment
Share on other sites

:) Kαι που θα παει????

Καλοριζικο Δημητρη και οσο για την δοκιμη, μαλλον θα την κανω και θα σου πω ;)

Παντος και εγω ειμαι πολυ κατα του θορυβου απο την εξατμιση, και η miltek που εχω οδηγησει του arisgti εχει παρα πολυ σωστο ηχο ;)

Ευχαριστώ παιδιά.

Δέν νιώθω βέβαια ακόμα ότι έχω φτάσει στον ήχο που θέλω, απλά προσπαθώ να κάνω το καλυτερο με τα λιγοτερα δυνατά χρήματα.

Καλές είναι οι κομπλέ λύσεις, αλλα για αυτους που τα έχουν ;) .¶σε που καμιά φορά με λίγο mixing βγαίνει και καλυτερο κομμάτι new_lol.gif

Εμένα μέχρι τώρα μου έχει κοστίσει ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ σχετικά με αυτά που έχω κάνει.

Όσον αφορά Στέφανε την δοκιμή που θέλεις να κάνεις, θα σου έλεγα να είσαι προσεκτικός πού θα καταλήξεις, τόσο απο θέμα κόστους, αλλά και απο θέμα ποιότητας/αποτελέσματος.

Λίγα και καλά κάνουν την δουλειά.

Και όταν με το κάλο, let us know.Είναι ενδιαφέρουσα σκέψη.

ΜΙΑ ΕΡΩΤΙΣΗ ΤΙ ΣΟΛΙΝΑ ΦΟΡΑΣ

ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ??

Έχω DP και 100αρη καταλύτη της B&B και έχω αφαιρέσει απλά το μεσαίο.

Στην συνέχεια μάλλον θα βάλω και ελεύθερο μεσαίο, και μάλλον θα σταματήσω εκεί.

Το τελικό είναι αρκετά καλό, σχεδόν ίδιο σε απόδοση με τα aftermarket.Ο ήχος αλλάζει μόνο λίγο.Για μένα δέν αξίζει να το αλλάξεις παρα μόνο για "αισθητικούς λόγους".

P.S.Πάντως το γεγονός ότι με 100αρη καταλύτη ή ECU δέν έκανε ΚΙΧ, λέει πολλά για την ποιότητα του.Το είχα λίγο αγχος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tomkargti

1) Εγώ πάντως που φοράω κομπλέ supersprint με 70άρι d.p. - 100άρη καταλύτη - σωλήνα αντί για μεσαίο και τελικό, δεν έχω καμμία ενόχληση απο θόρυβο.

Εντός των ημερών θα σκανάρω και την δυναμομέτρηση που έκανα την περασμένη εβδομάδα Μου έδειξε 260,7 (το αυτοκίνητο φοράει Φ.Π.Ε.) Το remaping είναι της sportec.

2) Είδατε το GTI της ΤΤ στο Power. Βγήκε πρώτο στην κατηγορία Light tuning. Εβγαλε 265 άλογα, έκανε πολύ καλό χρόνο στην πίστα (ισάξιο σχεδόν με 9άρι evo με 360 άλογα) και είχε φοβερές φρενάρες.

Link to comment
Share on other sites

1) Εγώ πάντως που φοράω κομπλέ supersprint με 70άρι d.p. - 100άρη καταλύτη - σωλήνα αντί για μεσαίο και τελικό, δεν έχω καμμία ενόχληση απο θόρυβο.

Εντός των ημερών θα σκανάρω και την δυναμομέτρηση που έκανα την περασμένη εβδομάδα Μου έδειξε 260,7 (το αυτοκίνητο φοράει Φ.Π.Ε.) Το remaping είναι της sportec.

2) Είδατε το GTI της ΤΤ στο Power. Βγήκε πρώτο στην κατηγορία Light tuning. Εβγαλε 265 άλογα, έκανε πολύ καλό χρόνο στην πίστα (ισάξιο σχεδόν με 9άρι evo με 360 άλογα) και είχε φοβερές φρενάρες.

1)Την μείωση του θορύβου μπορεί να την κάνει κανείς είτε με το μεσαίο, αλλά και με το τελικό.Μήν ξεχνάς ότι και το τελικό "silencer" είναι, απλά περιλαμβάνει και τις μπούκες.¶μα δέν είχες τελικό Supersprint και είχες απλά τον σωλήνα , με το μαμά τελικό, θα έβλεπες πανηγυρια.Μήν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Βέβαια η Supersprint είναι πολύ καλή, άν και όχι "full" 70άρα.Μέχρι τα άλογα που είσαι είναι ότι πρέπει.

2)"Ισάξιο με 9αρι Revo με 360 άλογα"........Μακάρι......

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς το μεσαίο το αυτοκίνητο κάνει λες και έχει κανένα HEMI κινητήρα πάνω. Πολύς θόρυβος και στην ουσία δεν κερδίζεις και τίποτα σημαντικό. Είχε πειραματιστεί ένα παληκάρι από εδώ μέσα και μετά από λίγες μέρες πήγε και το ξανα έβαλε. Μόλις δει το ποστ σου, θα σου πει για την εμπειρία του. Πάντως γνωστός εξατμισάς, πέρα από τον καταλύτη και το down pipe δεν αλλάζει τίποτα από το σύστημα εξάτμισης. Μάλιστα το αυτοκίνητο που στην ουσία ήταν το πειραματόζωο, είχε βγει και σε περιοδικό και έλεγαν τότε ότι έβγαζε 250 άλογα, με πρόγραμμα από γνωστό αλογοδότη και εξάτμιση.

Εγώ ήμουν ο 1ενας , μετα και ο Αρης...Οπως είπε και ο αρης , εθνικη δεν μπορούσα να κάνω ταξιδι , μου ζάλιζε το κεφάλι, (μην πω τπτ άλλο και μας παρουν με τις σκούπες οι ντιουπερ), οταν έκανε adjust ο εγκέφαλος με τα νέα data, ένιωθα μπορει και ιδέα μου οτι το αυτοκίντο στα ψηλά πέθαινε, βέβαια αυτα χωρίς το πρόγραμα, τωρα δεν ξέρω :thumbsup:

Ευχαριστώ παιδιά.

Δέν νιώθω βέβαια ακόμα ότι έχω φτάσει στον ήχο που θέλω, απλά προσπαθώ να κάνω το καλυτερο με τα λιγοτερα δυνατά χρήματα.

Καλές είναι οι κομπλέ λύσεις, αλλα για αυτους που τα έχουν :thumbsup: .Άσε που καμιά φορά με λίγο mixing βγαίνει και καλυτερο κομμάτι new_lol.gif

Εμένα μέχρι τώρα μου έχει κοστίσει ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ σχετικά με αυτά που έχω κάνει.

Όσον αφορά Στέφανε την δοκιμή που θέλεις να κάνεις, θα σου έλεγα να είσαι προσεκτικός πού θα καταλήξεις, τόσο απο θέμα κόστους, αλλά και απο θέμα ποιότητας/αποτελέσματος.

Λίγα και καλά κάνουν την δουλειά.

Και όταν με το κάλο, let us know.Είναι ενδιαφέρουσα σκέψη.

Έχω DP και 100αρη καταλύτη της B&B και έχω αφαιρέσει απλά το μεσαίο.

Στην συνέχεια μάλλον θα βάλω και ελεύθερο μεσαίο, και μάλλον θα σταματήσω εκεί.

Το τελικό είναι αρκετά καλό, σχεδόν ίδιο σε απόδοση με τα aftermarket.Ο ήχος αλλάζει μόνο λίγο.Για μένα δέν αξίζει να το αλλάξεις παρα μόνο για "αισθητικούς λόγους".

P.S.Πάντως το γεγονός ότι με 100αρη καταλύτη ή ECU δέν έκανε ΚΙΧ, λέει πολλά για την ποιότητα του.Το είχα λίγο αγχος.

Μεγειές και απο εμένα....!!Αντε καλομαυριστη...χεχεχεχε...

1ον Όσο για τον ήχο για περίμενε λίγο να την κάψει....Εδω με την μαμα έχω δεί διαφορά...

2ον +1 για το mixing....Δεν μου λες πόσο σου πήγε το DP?Αμα θες στείλε και πμ...

Την τετάρτη θα παω να πάρω αυτα....

mediaoz5.jpg

O RS θα καταλάβει...Οταν τα βάλω θα σας πώ διαφορές που σίγουρα θα υπάρχουν....

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν ο 1ενας , μετα και ο Αρης...Οπως είπε και ο αρης , εθνικη δεν μπορούσα να κάνω ταξιδι , μου ζάλιζε το κεφάλι, (μην πω τπτ άλλο και μας παρουν με τις σκούπες οι ντιουπερ), οταν έκανε adjust ο εγκέφαλος με τα νέα data, ένιωθα μπορει και ιδέα μου οτι το αυτοκίντο στα ψηλά πέθαινε, βέβαια αυτα χωρίς το πρόγραμα, τωρα δεν ξέρω :D

Μεγειές και απο εμένα....!!Αντε καλομαυριστη...χεχεχεχε...

1ον Όσο για τον ήχο για περίμενε λίγο να την κάψει....Εδω με την μαμα έχω δεί διαφορά...

2ον +1 για το mixing....Δεν μου λες πόσο σου πήγε το DP?Αμα θες στείλε και πμ...

Την τετάρτη θα παω να πάρω αυτα....

O RS θα καταλάβει...Οταν τα βάλω θα σας πώ διαφορές που σίγουρα θα υπάρχουν....

Λοιπόν, λογικά (λές και το μάτιασα) χτές μετά απο 150 χλμ αναψε CEL και χωρίς να έχω διαγνωστικό, κατα 99.9999999% λόγω " Cat Insufficiency".Είναι αναμενόμενη εξέλιξη χωρίς πρόγραμμα γιατί ο εγκέφαλος διαβάζει το άνοιγμα στον καταλύτη και πιστεύει ότι ο μαμά καταλύτης εχει βλάβη.Το πρόγραμμα αφαιρεί αυτό το Check.Δέν με απασχολεί ιδιαίτερα...

1)Ο ήχος αλλάζει, και μπορώ να πώ ότι είναι ψιλουποφερτός, μόνο σε φούλ γκάζι συντονίζει λίγο και είναι κουραστικό.Δέν μπορώ να το γκαζόνω και συνέχεια να μήν με κράξουν οι γύρω.Πάντως μάλλον αργότερα (όταν ρεφάρω) θα βάλλω το μεσαίο της Bastuck.Άραγε η διαφορά σε απόδοση απο straight σωλήνα σε ελεύθερο καζάνι είναι μεγάλη;; :thumbsup:

2)Το DP σε σχέση με την "αρχική" του τιμή απο την B&B μου ήρθε ΤΣΑΜΠΑ !! Άν δέν με ΕΓΔΥΝΕ και ο Z.....s με την τοποθέτηση, έχω κάνει full εξάτμιση και εισαγωγή με ΚΑΤΩ απο 1000 Ευρώ !!! new_lol.gif Δέν θέλει κόπο (χρήμα) θέλει τρόπο.... :thumbsup:

Όσο για το ανταλακτικό Puck, καλό είναι να το αλλάξεις, άν και για μένα άν δέν υπάρχει πρόβλημα μήν μπλέκεις.Άν το έχεις μετρήσει, έχει καλώς, αλλά απο ότι ξέρω τα τελευταία μοντέλα έρχονται με το revised version.

Και προσοχή στην τοποθέτηση, γιατι μπορεί να έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Την τετάρτη θα παω να πάρω αυτα....

mediaoz5.jpg

O RS θα καταλάβει...Οταν τα βάλω θα σας πώ διαφορές που σίγουρα θα υπάρχουν....

Αν θες πες μας και εμας τι ειναι αυτο φιλε?

Link to comment
Share on other sites

για πες μου νιο τι παιζει με το giac? καλο προγραμματακι? μιλησα με αυτον που τα βαζει σημερα και μου φανηκε πολυ καλος ο τυπος.το εχεις παει δυναμομετρο?

Link to comment
Share on other sites

για πες μου νιο τι παιζει με το giac? καλο προγραμματακι? μιλησα με αυτον που τα βαζει σημερα και μου φανηκε πολυ καλος ο τυπος.το εχεις παει δυναμομετρο?

Το προτείνω ανεπιφύλακτα :cry:

Δυνατό και χωρίς παρατράγουδα

Link to comment
Share on other sites

μηπως εισαι της giac εσυ, σαν τον vag-lover που ειναι της revo? για να ξερω δηλαδη.

Όχι δεν είμαι. Ένας απλός χαρούμενος πελάτης τους είμαι

Link to comment
Share on other sites

pcv valve

(άλλη μια μαμακία που "μπορεί" να φταίει αν χάνεις πίεση

...σωστά ??

Σωστός....Αλλα πρέπει να έρθει από γερμανία....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.