Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Eμαθα απο καποιες πληροφοριες για ενα νεο πολυ καλο προγραμμα.Η εταιρεια εχει δημιουργηθει απο ανθρωπους που ηταν στο χωρο του VAG καιρο και σε αλλες βελτιωτικες εταιρειες πολυ γνωστες.Η αντιπροσωπεια ειναι ηδη στην Ελλαδα..

http://www.custom-code.co.uk/index.php

Link to comment
Share on other sites

Eμαθα απο καποιες πληροφοριες για ενα νεο πολυ καλο προγραμμα.Η εταιρεια εχει δημιουργηθει απο ανθρωπους που ηταν στο χωρο του VAG καιρο και σε αλλες βελτιωτικες εταιρειες πολυ γνωστες.Η αντιπροσωπεια ειναι ηδη στην Ελλαδα..

http://www.custom-code.co.uk/index.php

Εγώ πάντως έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα όσο αφορά τα προγράμματα:

Αν θέλεις την ασφάλεια που σου παρέχουν τα safe modes που ορίζει η ECU θα έχεις επιδόσεις ανάλογες με Revo-Giac. Αν όχι τότε πάς για Custon προγράμματα. Δεν πιστεύω οτι μπορεί κάποιος να βρεί κάτι που δεν ξέρει ούτε η Giac ούτε η Revo ούτε η MTM κτλ κτλ κτλ και να σου δώσει ενα αξιόλογο προβάδισμα. Τουλάχιστον όσα logs έχω αυτό λένε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δε μπορω να σου πω παραπανω πραγματα αλλα η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι επιπεδου Revo και Giac. Και δε ξερω αν σου προσφερει κατι παραπανω απο αυτες,σιγουρα προσφερει ομως κατι ανταξιο και μια εναλλακτικη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δε μπορω να σου πω παραπανω πραγματα αλλα η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι επιπεδου Revo και Giac. Και δε ξερω αν σου προσφερει κατι παραπανω απο αυτες,σιγουρα προσφερει ομως κατι ανταξιο και μια εναλλακτικη.

Αυτά είναι καλά νέα. Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα για όλους και για την τσέπη μας. Εμένα πάντως πλέον έχει αρχίσει και με προβληματίζει η "σωστή λειτουργία" των προγραμμάτων όσο αφορά τα Safe modes (limp modes) καθώς και το πόσο πιέζουν το μοτέρ και αν με αυτή την πίεση κερδίζουν κάτι ουσιαστικό. Γιατί το να ανοίξουν 2 αυτοκίνητα με διαφορετικά προγράμματα και η διαφορά να είναι 1 καπό αλλά το ένα απο τα 2 να κάνει συνεχώς διορθώσεις με βρίσκει αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

Στο setacupra.net και στο uk-mkivs.net εχει καποιες πληροφοριες για το εν λογω προγραμμα. Αν καποιος ξερει τον Βadger 5 Bill με το Ibiza Cupra,αναφερω μονο πως εχει πελον το συγκεκριμενο προγραμμα στο αυτοκινητο του.Αυτα....καλη σας μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο setacupra.net και στο uk-mkivs.net εχει καποιες πληροφοριες για το εν λογω προγραμμα. Αν καποιος ξερει τον Βadger 5 Bill με το Ibiza Cupra,αναφερω μονο πως εχει πελον το συγκεκριμενο προγραμμα στο αυτοκινητο του.Αυτα....καλη σας μερα!!!

τι ειναι αυτος ο bill??? ;)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτος ο bill??? ;)

Eιναι ενα αγγλος,με ενα Ibiza Cupra Mk3 το οποιο ειναι αρκετα δυνατο.Ειναι αρκετα γνωστος στα forum με VAG και κατεβαζει το Cupra σε track days και αγωνες,οποτε θελει και αξιοπιστια. Εχει και μαγαζι με βελτιωτικα προιοντα.Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Eμαθα απο καποιες πληροφοριες για ενα νεο πολυ καλο προγραμμα.Η εταιρεια εχει δημιουργηθει απο ανθρωπους που ηταν στο χωρο του VAG καιρο και σε αλλες βελτιωτικες εταιρειες πολυ γνωστες.Η αντιπροσωπεια ειναι ηδη στην Ελλαδα..

http://www.custom-code.co.uk/index.php

Η παραπάνω εταιρία είναι Αγγλικής προέλευσης και εγώ την γνωρίζω ΚΑΙΡΟ γιατί ήταν η μόνη εταιρία η οποία ΟΠΩΣ ΔΗΛΩΝΕ είχε βγάλει πρόγραμμα για το Polo Gti μέσω OBD, την στιγμή που ο εγκέφαλος ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ τέτοια λειτουργεία.Είχε γίνει αρκετή συζήτηση στο uk.polos για να μαζευτουν και καλά για group-buy του συγκεκριμένου προγράμματος, αλλά το θέμα ναυάγησε.

Απο ότι έχω ακούσει, βγάζουν custom πρόγραμματα (και καλά) για ομάδες ατόμων που κάνουν group-buy και μοιράζονται τα έξοδα.

Εγώ πάντως ΔΕΝ θα έβαζα σε αυτούς....

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω εταιρία είναι Αγγλικής προέλευσης και εγώ την γνωρίζω ΚΑΙΡΟ γιατί ήταν η μόνη εταιρία η οποία ΟΠΩΣ ΔΗΛΩΝΕ είχε βγάλει πρόγραμμα για το Polo Gti μέσω OBD, την στιγμή που ο εγκέφαλος ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ τέτοια λειτουργεία.Είχε γίνει αρκετή συζήτηση στο uk.polos για να μαζευτουν και καλά για group-buy του συγκεκριμένου προγράμματος, αλλά το θέμα ναυάγησε.

Απο ότι έχω ακούσει, βγάζουν custom πρόγραμματα (και καλά) για ομάδες ατόμων που κάνουν group-buy και μοιράζονται τα έξοδα.

Εγώ πάντως ΔΕΝ θα έβαζα σε αυτούς....

Θες να πεις γιατι δε θα εβαζες?? Υπαρχουν και προγραμματα στανταρ παντως αλλα και custom. Μηπως ξερεις ποιοι ειναι οι προγραμματιστες της??? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια δυναμομέτρηη δικιά μου θα βρείτε εδώ:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?act...si&img=9563

Τα settings στο Revo ήταν Β6Τ3F9 και μετρήθηκε με 95αρα βενζίνη Vpower (οχι την Racing) και ΜΕ 200αρη καταλύτη πάνω.

Νομίζω ότι με 100άρα και Τ5 θα ήσουν χαλαρά πάνω απο τα 270.

Ποιός ξέρει και με 100αρι καταλύτη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος τα γ@$@ τα νουμερα.

Αμα δειτε πως παει στο δρομο θα καταλαβετε.

Σιγουρα παιζει το ρολο του κι αυτος ο παλαβος που το οδηγαει, αλλα πραγματικα αυτο το μοτερ με ΦΠΕ ειναι αντε-γεια...

Γεματο δυναμη παντου, απο χαμηλα, μεχρι και τον κοφτη.

Link to comment
Share on other sites

Μια δυναμομέτρηη δικιά μου θα βρείτε εδώ:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?act...si&img=9563

Τα settings στο Revo ήταν Β6Τ3F9 και μετρήθηκε με 95αρα βενζίνη Vpower (οχι την Racing) και ΜΕ 200αρη καταλύτη πάνω.

Μπράβο :D Πολύ καλό. Τι πραγματάκια φοράς επάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πού το ξέρεις? :D

Ποιο? Οτι πάει καλά?

Revo Stage 2, Εξατιμιση ΝS 70αρα απο downpipe και πισω 70mm με 200αρη μεταλλικό καταλύτη

Εισαγωγη??

Edited by vio
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Carbonio δεν δούλεψε σωστά?

Το Carbonio δουλεψε μια χαρα, το v-flow δειχνει να κανει κατι περιεργα, αλλα ειναι υπο διερευνηση...

Γενικα σε αυτον τον κινητηρα χρειαζεται λιγος καιρος για να βγουν ασφαλη συμπερασματα, οποτε οτι και να πουμε ειναι αμφισβητισιμο.

Π.χ. μπορει η υπερ-ελευθερωση της εισαγωγης να μην ειναι και οτι καλυτερο, μπορει και να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έκανε το vflow?

Tιποτα δεν εκανε τιποτα.

Απλως οταν κατι δεν παει οπως πρεπει, οι υποψιες αρχιζουν και πεφτουν σε διαφορα πραγματα.

Ειναι αυθαιρετο να αρχισουμε να βγαζουμε συμπερασματα που πολυ πιθανον να ειναι λανθασμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τοποθετησα το carbonio και μπορω να πω οτι δουλευει αψογα!Βεβαια η διαφορα εγινε πιο αισθητη μετα απο μερικες μερες αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το carbonio δουλεύει απροβλημάτιστα στον 2.0ΤFSI και δίνει αρκετά σε σχέση με το μαμά setup.

Aris δεν είναι ιδέα σου...δίνει το carbonio :D

Kαι το συμαντικοτερο δεν κανει σχεδον καθολου θορυβο! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.