Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Λοιπόν σήμερα ολοκλήρωσα το project της εισαγωγής....

Μου πήρε ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ αλλά το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό.Ελλατώθηκε και ο θόρυβος στην καμπίνα απο το resonator delete, και τώρα το αμάξι (άν και κάνει περίεργα κοψίματα λόγω της προαναφερθήσας αγνώστου ταυτότητας βλαβη fire.gif ) σπινάρει στην....ΤΡΙΤΗ ;;;; :D;)

¶υριο παραλαμβάνω το VAG COM και θα ξεκινήσω τα logs, για να δώ επιτέλους τί συμβάινει.

P.S. Όποιος ενδιαφέρεται για ολοκαίνουργια σφραγισμένη εισαγωγή για τον TFSI ας μου στείλει ένα p.m. Έρχεται κάτι απο USA και δέν θα το χρειαστώ πλέον..... tongue.giftongue.gif

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Rs σου ευχομαι οτι καλυτερο.

Να ρωτησω κατι που θελω.

Ενδιαφερομαι να βαλω την εισαγωγη που εχει η EIPTUNING.

Βλεπω οτι χρησιμοποιει τον μαμα παπα και βαζει σωληνα απο εκει και μπροστα, οπου και πολυ καλα κανει καταληγει πολυυυυ μακρια απο το μοτερ.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι , εφοσον στο τελος βαζει φιλιτροχωανη, στον παπα μεσα τι φιλτρο εχει? τιποτα? το βγαζει και το αφηνει ελευθερο?

Link to comment
Share on other sites

Rs σου ευχομαι οτι καλυτερο.

Να ρωτησω κατι που θελω.

Ενδιαφερομαι να βαλω την εισαγωγη που εχει η EIPTUNING.

Βλεπω οτι χρησιμοποιει τον μαμα παπα και βαζει σωληνα απο εκει και μπροστα, οπου και πολυ καλα κανει καταληγει πολυυυυ μακρια απο το μοτερ.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι , εφοσον στο τελος βαζει φιλιτροχωανη, στον παπα μεσα τι φιλτρο εχει? τιποτα? το βγαζει και το αφηνει ελευθερο?

Λογικά σου δείνουν και κάποια "φλάντζα" για να σφραγίζει το μαμά φιλτροκουτί.

Αλλά γιατι να βάλεις κάτι τέτοιο ;; Δέν είναι και η καλύτερη λύση....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ολοκλήρωσα το project της εισαγωγής....

Μου πήρε ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ αλλά το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό.Ελλατώθηκε και ο θόρυβος στην καμπίνα απο το resonator delete, και τώρα το αμάξι (άν και κάνει περίεργα κοψίματα λόγω της προαναφερθήσας αγνώστου ταυτότητας βλαβη fire.gif ) σπινάρει στην....ΤΡΙΤΗ ;;;; B):blink:

¶υριο παραλαμβάνω το VAG COM και θα ξεκινήσω τα logs, για να δώ επιτέλους τί συμβάινει.

P.S. Όποιος ενδιαφέρεται για ολοκαίνουργια σφραγισμένη εισαγωγή για τον TFSI ας μου στείλει ένα p.m. Έρχεται κάτι απο USA και δέν θα το χρειαστώ πλέον..... tongue.giftongue.gif

Εννοεις τα 'γνωστα'' κοψιματα που μαστίζουν τα TFSI με DP και εισαγωγή? Τι set up εχεις (προγρ, εξατμιση, εισαγωγή)? Παιζει ρολο η εξωτερικη θερμοκρασια στην συχνοτητα τους?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τα 'γνωστα'' κοψιματα που μαστίζουν τα TFSI με DP και εισαγωγή? Τι set up εχεις (προγρ, εξατμιση, εισαγωγή)? Παιζει ρολο η εξωτερικη θερμοκρασια στην συχνοτητα τους?

Δέν ξέρω άν είναι ίδια.Το πιο πιθανό όπως είπα είναι να έχει χαλάσει η Ν75.

Link to comment
Share on other sites

RS, για κάνε το recall OY...Μπορεί να διορθωθεί....

Όσο για την Ν75, Αν θυμάμαι καλά , εσυ είχες βάλει την ίδια , με το ίδιο revision ,λέγωντας οτι του S3 με το καινούργιο revision μπορεί να μην έχει το σωστό duty cycle και να έβγαζε προβλήματα...Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους. Χθες εβαλα κι εγω το προγραμμα της REVO. Στα πρωτα χιλιομετρα δε μου φανηκε πολυ η αλλαγη που βγηκαμε για δοκιμη και με τις μετρησεις το VAG-COM βλεπαμε πως δεν ανεβαζε τη πιεση που ζητουσε το προγραμμα. Ισως ειναι η σκαστρα ή το adaptation αλλα στην αρχη δε τρελαθηκα κιολας.Μετα εκανα μερικες βολτες και μου φανηκε αρκετα καλυτερο αν και δεν ειχα VAG-COM να το μετρησω εχω εμπιστοσυνη στην αισθηση που μου δινει. Περα απο το γεγονος πως δεν ανεβαζει οση πιεση πρεπει σαν αισθηση νομιζω πως βελτιωνεται και αυτο ειναι σιγουρα θεμα adaptation. Σιγουρα μετραει το γεγονος πως ειχα και παλιοτερα 20VT μοτερ και οταν ειχα βαλει REVO θυμαμαι πιο μεγαλη αλλαγη,αλλα ισως μου εχει μεινει η αισθηση μετα απο καποιο καιρο και οχι αυτη που ειχα και τοτε με το που το εβαλα.Αυτα και θα επανελθω...

Να σημειωσω πως το γυρισμο μου στο Κηφισσο πετυχα ενα S2k και ειπα να δω αν οντως εχει δυναμωσει το αυτοκινητο......δε πατησαμε καλα αλλα μου φανηκε ειδικα σε ρεπριζ(λογικο ειναι) πς τον ειχα πολυ για πλακα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους. Χθες εβαλα κι εγω το προγραμμα της REVO. Στα πρωτα χιλιομετρα δε μου φανηκε πολυ η αλλαγη που βγηκαμε για δοκιμη και με τις μετρησεις το VAG-COM βλεπαμε πως δεν ανεβαζε τη πιεση που ζητουσε το προγραμμα. Ισως ειναι η σκαστρα ή το adaptation αλλα στην αρχη δε τρελαθηκα κιολας.Μετα εκανα μερικες βολτες και μου φανηκε αρκετα καλυτερο αν και δεν ειχα VAG-COM να το μετρησω εχω εμπιστοσυνη στην αισθηση που μου δινει. Περα απο το γεγονος πως δεν ανεβαζει οση πιεση πρεπει σαν αισθηση νομιζω πως βελτιωνεται και αυτο ειναι σιγουρα θεμα adaptation. Σιγουρα μετραει το γεγονος πως ειχα και παλιοτερα 20VT μοτερ και οταν ειχα βαλει REVO θυμαμαι πιο μεγαλη αλλαγη,αλλα ισως μου εχει μεινει η αισθηση μετα απο καποιο καιρο και οχι αυτη που ειχα και τοτε με το που το εβαλα.Αυτα και θα επανελθω...

Να σημειωσω πως το γυρισμο μου στο Κηφισσο πετυχα ενα S2k και ειπα να δω αν οντως εχει δυναμωσει το αυτοκινητο......δε πατησαμε καλα αλλα μου φανηκε ειδικα σε ρεπριζ(λογικο ειναι) πς τον ειχα πολυ για πλακα...

Σε ξεγελάει η "αίσθηση" που έχουν τα 20VT για αυτό.. πίστεψε με..καμία σχέση...εκτός και αν φόραγες 23άρα. Τι ρυθμίσεις σου έβαλε ο Κώστας?

Link to comment
Share on other sites

Θα στις πω αυριο γιατι δε τις θυμαμαι τωρα,αλλα νομιζω πως οι ρυθμισεις μικρη διαφορα κανουν.Βασικα θελω να λυσω το θεμα της πιεσης και ελπιζω να ειναι η σκαστρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα στις πω αυριο γιατι δε τις θυμαμαι τωρα,αλλα νομιζω πως οι ρυθμισεις μικρη διαφορα κανουν.Βασικα θελω να λυσω το θεμα της πιεσης και ελπιζω να ειναι η σκαστρα...

Απο 1,4 σε 1,55 over δεν νομίζω να είναι και τόσο..μικρές B)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις καποιο προβλημα, γιατι μου φαινετε πολυ παραξενο να εβαλες προγραμμα σε μαμα αυτοκινητο golf v gti και να μην πολυκαταλαβες τη διαφορα.

Εγω οταν το εβαλα και εφυγα απο την εταιρια, επαθα πλακα!!!!

Εντελως αλλο αυτοκινητο.

Μπορει να μην εχουμε ιδιο προγραμμα, αλλα το revo ειναι πολυ καλο και καθολου τυχαιο προγραμμα.

Επρεπε να καταλαβεις μεγααααααλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

κατα 99,9% η σκαστρα ειναι μιας και απο οτι μου εχεις πει δεν εχεις αλλαξει σκαστρα και εσυ φορας και τις παλιες.........οποτε!!

Η σκαστρα οταν τα παιξε η δικιά μου, το αμάξι ανέβαζει 0,7-0,8 περίπου...στο vag-com (και οχι στο ταμπλο) υπήρχε 1 λάθος... Boost pressure limit not reached..κάτι..Δέστο

Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα οταν τα παιξε η δικιά μου, το αμάξι ανέβαζει 0,7-0,8 περίπου...στο vag-com (και οχι στο ταμπλο) υπήρχε 1 λάθος... Boost pressure limit not reached..κάτι..Δέστο

Εχω αλλαξει 5 σκαστρες εως τωρα και δεν μοθ εβγαλε καμια κανενα σφαλμα!Τα συμπτωματα αρχισανε απο 1,5 που σηκωνε στα 1,3-1,2 και μετα 1 και μετα εως 0,7!Πολυ πιθανο ειναι του Χαρη να ειναι στις αρχες της!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει 5 σκαστρες εως τωρα και δεν μοθ εβγαλε καμια κανενα σφαλμα!Τα συμπτωματα αρχισανε απο 1,5 που σηκωνε στα 1,3-1,2 και μετα 1 και μετα εως 0,7!Πολυ πιθανο ειναι του Χαρη να ειναι στις αρχες της!

Καλά εσένα είναι χαλασμένο by design... tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες είναι πολύ Off Topic αλλά ...

Έχει ανοίξει κάποιο GTI MTM του club με κάποιο REVO ? Ποιο είναι τελικά ποιο δυνατό ??

(Μόνο πρόγραμμα μιλάμε..και ίσους όρους..ζάντες..κτλ)

Link to comment
Share on other sites

RS, για κάνε το recall OY...Μπορεί να διορθωθεί....

Όσο για την Ν75, Αν θυμάμαι καλά , εσυ είχες βάλει την ίδια , με το ίδιο revision ,λέγωντας οτι του S3 με το καινούργιο revision μπορεί να μην έχει το σωστό duty cycle και να έβγαζε προβλήματα...Έτσι δεν είναι?

Ρε παιδιά...Τί recall και ιστορίες....

Καταρχάς στο pdf που έχετε βάλει αναφέρεται σε μοντέλα με μηχανή BPY, ούτε κάν BWA , άσε το δικό μου που είναι ΑΧΧ...

Εγώ έχω κάνει ήδη update στο software στο "060" πρίν απο ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ για τον εγκέφαλό μου.Δέν έχει βγεί κάτι άλλο.

Όσο για την Ν75, ναι την άλλαξα, αλλά με το τελευταίο version που απο ότι ξέρω είναι το ίδιο για ΟΛΑ τα TFSI.

Τώρα γιατί χάλασε πάλι......

Απο σήμερα θα αρχίσω τις μετρήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Το pdf, δείχνει περίπου τι γίνεται,

Και η έκδοση είναι η 070...Οπότε για ψάξου....

Πάντως δεν ξέρω , νιώθω οτι δυνάμωσε το αμάξι..

Link to comment
Share on other sites

Ρε ψυχραιμία ρε σείς..

Όσο για το τελευταίο revision της N75... Την έψαξα στο ΕΤΚΑ και αυτό που βρήκα είναι συσχετίζεται με ενα διαφορετικό revision της τουρμπινοπολλαπλής ΜΑΣ. Συγκεκριμένα τουλάχιστον στο δικό μου ΕΤΚΑ επαναλαμβάνω, στα Skoda Octavia δίνει 2 τουρμπινοπολλαπλές για τον TFSI 200, 2 N75 και 2 σκάστρες (τις γνωστές Β και C). Η αντιστοιχία είναι

Νέο revision τουρμπίνας + Νέα N75 + Νέα σκάστρα C ...

Βέβαια τα BWA (τουλάχιστον τα leon) ήρθαν ολα με την C σκάστρα...

Edited by vio
Link to comment
Share on other sites

Εσυ επιμένεις οτι δεν υπάρχει recall ε?

http://www.audis3.gr/forum/showthread.php?t=2428

Καλύτερα να παρακολουθήσεις αυτό το link...κατευθείαν απο την πηγή

vw software update

Δεν χρειάζεται απο εκεί και πέρα πανικός κατα την γνώμη μου. Λογικό είναι να σβηστεί το πρόγραμμα οταν μιλάμε για major αναβάθμιση... Σιγά μην προσπαθήσει η vw να "κλείσει την πόρτα" στους βελτιωτές..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εχετε κοιτάξει ποτέ τα λαδάκια σας?? Σήμερα και ύστερα απο 12000χλμ συμπληρωσα 2 λίτρα !!!! ..και δεν είμαι ο μόνος απο οτι φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.