Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Ωραία, φταίνε οι βελτιωτές. Και η λύση μιας αντλίας που κοστίζει όσο ένα 1ο στάδιο είναι μονόδρομος; Θα βγουν σίγουρα και άλλες, αλλά δεν μπορεί τόσο καιρό να μην έχουν κάνει τίποτα όλοι τους για να μην αντιμετωπίζουμε διακοπές. Με τα μπεκ τι γίνεται;

Είχε Γιάννη... :lol:

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Η τρομπα ΔΕΝ ειναι η λυση (οχι τουλαχιστον για κοψηματα σε κ03 και κ04) ειναι ενας τρόπος (επιδεσμος) να μην κανει κοψήματα αλλα προς το παρων δεν εχουμε εμπειρια με πολλα χλμ χρησης

Link to comment
Share on other sites

Το καλύπτεις αλλά δεν σημαίνει ότι κάτι που δεν βλέπεις, δεν υπάρχει. Μάλιστα...

Να σε ρωτήσω κάτι, τους εκκεντροφόρους πως τους είδες; Πως ήταν το αυτοκίνητο στα χαμηλά και στα ψηλά;

Link to comment
Share on other sites

Φάνη εσυ όταν είχες MTM-STAGE III, είχες κοψίματα η όχι?

Κοιτα σε αυτό εχω μπερδευτει...πριν βάλω την εισαγωγή ειχα κανει περιπου 5000χλμ χωρις κοψήματα. Μετα εβαλα την ΑΕΜ και υστερα απο 400-500χλμ εκανε κοψήματα, την εβγαλα αλλα συνεχιζε να κανει οποτε το πηγα στον ντηλερ και οταν το πηρα ήταν ταφος 274hp. Εφτασε χτες το βράδυ στα κεντρικά της ΜΤΜ στην Γερμανία, μετρήθηκε σήμερα στα 278 οπότε θα υποστει τεχνικό έλεγχο να διαπιστωθει η βλάβη, να επισκευαστει να βγει πιστοποίηση TUV και να το στείλουνε πίσω

Link to comment
Share on other sites

Η τρομπα ΔΕΝ ειναι η λυση (οχι τουλαχιστον για κοψηματα σε κ03 και κ04) ειναι ενας τρόπος (επιδεσμος) να μην κανει κοψήματα αλλα προς το παρων δεν εχουμε εμπειρια με πολλα χλμ χρησης

Αρχικά και για να μήν νομίζει και ο κόσμος ότι τρελλάθηκα, θα πώ ότι δέν είμαστε και κολλητοί...Μιλήσαμε κανα δυό φορές στο MSN τώρα, αλλά και στο παρελθόν, όταν με έλουζες με κοσμητικά επίθετα.Μήν τα ξεχνάμε και αυτά..σωστά;;

Και όσο για τα παραπάνω που γράφεις, στο έχω πεί και στο παρελθόν, ότι είναι κακό να κάνεις απλά copy paste ότι διαβάζεις στο vortex...

modded hitachi pump is bandaid at best for daily drive tuned 2.0T that may result in other unforeseen issues - we are not talk'g 380+ wheel...

To vortex δέν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ αθώο, και άν νομίζεις ότι οι δικοί μας tunerαδες σκοτώνονται μεταξύ τους, να δείς παραπληροφόρηση που πέφτει στο vortex !!!Τα μισά που διαβάζεις προέρχονται απο "όχι και τόσο αθώα ανθρωπάκια" που ΤΥΧΑΙΝΕΙ να είναι και dealers κάποιας sponsor εταιρίας που ΠΛΗΡΩΝΕΙ για να πετάει τις διαφημήσεις της στο φόρουμ...

Με το σταγονόμετρο λοιπόν.....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου αλλα περα απο την πλακα αν διαβαζεις και στο seatnet την λεξη επιδεσμος την χρησιμοποίησα για την τρομπα καιρο πριν το ποστ του τυπου στο vwvortex. Επισης ρε Δημήτρη λες οι Ευρωπαίοι να μην έχουν την δυνατότητα να κατασκευάσουν μια τρόμπα???? Μονο 2 εταιριες δηλαδή έχουν την τεχνογνωσία πανω στους TFSI? οι αλλοι δηλαδή τι κανουν? Να μου ελεγες πως όλοι βγάζουν τρόμπες και πως 2 εταιρίες μονο λενε πωε δεν χρειάζεται να το δεχτώ αλλα εδω ισχυει μεχρι στιγμής το ανάποδο!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου αλλα περα απο την πλακα αν διαβαζεις και στο seatnet την λεξη επιδεσμος την χρησιμοποίησα για την τρομπα καιρο πριν το ποστ του τυπου στο vwvortex. Επισης ρε Δημήτρη λες οι Ευρωπαίοι να μην έχουν την δυνατότητα να κατασκευάσουν μια τρόμπα???? Μονο 2 εταιριες δηλαδή έχουν την τεχνογνωσία πανω στους TFSI? οι αλλοι δηλαδή τι κανουν? Να μου ελεγες πως όλοι βγάζουν τρόμπες και πως 2 εταιρίες μονο λενε πωε δεν χρειάζεται να το δεχτώ αλλα εδω ισχυει μεχρι στιγμής το ανάποδο!!!!

Φάνη το καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και λογικό είναι να είσαι επιφυλακτικός.

Μου κάνει εντύπωση όμως το γεγονός ότι ενώ έχεις ρίξει τόσο χρήμα στο αυτοκίνητό σου, αρνήσαι να πιστέψεις και να δώσεις χρήματα για κάτι τόσο "απλό".Την διαδικασία του γιατί γίνονται τα κοψίματα την έχουμε πεί απο πολύ καιρό πρίν.Η τρόμπα είναι η λύση ακριβώς γιατί εκεί "χάνει"το όλο σύστημα, και απο εκεί αρχίζει κανείς.Ίσως όπως έγραψε και το παλικάρι στο vortex να φταίνε και οι βελτιωτές που όπως λέει βελτιώνουν τον TFSI έχοντας στην σκέψη τον 1.8Τ, αλλά αυτό δέν είναι εξ'ολοκλήρου κακό.Απλά ο κινητήρας αυτός έχει κάποιες ιδιαιτερότητες απο την φύση του, και κάνει εντύπωση το πώς είναι δυνατόν μια αντλία σχεδιάστικε με τόσο "μικρό;" περιθώριο απόδοσης,κάτι όμως απόλυτα λογκό, την στιγμή που δέν είναι κομμάτι που "αντέχει" αλλά παρέχει.

Για χιλιοστή φορά λοιπόν, η αντλία (με δεδομένο ότι κάνει όσα υπόσχετε έτσι:huh: είναι η λύση για τα κοψίματα, μέχρι βέβαια να πέσουμε στον επόμενο "τοίχο".

Και για να στο πώ και απλούστερα ακόμα.Τί κάθεσαι και σκάς άν φταίει και τί φταίει.Λεφτά έχεις, βάλε πάνω μια αντλία και άμα δέν δείς διαφορα, δέν έγινε και τίποτα βρέ αδερφέ....

Link to comment
Share on other sites

Φάνη το καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και λογικό είναι να είσαι επιφυλακτικός.

Μου κάνει εντύπωση όμως το γεγονός ότι ενώ έχεις ρίξει τόσο χρήμα στο αυτοκίνητό σου, αρνήσαι να πιστέψεις και να δώσεις χρήματα για κάτι τόσο "απλό".Την διαδικασία του γιατί γίνονται τα κοψίματα την έχουμε πεί απο πολύ καιρό πρίν.Η τρόμπα είναι η λύση ακριβώς γιατί εκεί "χάνει"το όλο σύστημα, και απο εκεί αρχίζει κανείς.Ίσως όπως έγραψε και το παλικάρι στο vortex να φταίνε και οι βελτιωτές που όπως λέει βελτιώνουν τον TFSI έχοντας στην σκέψη τον 1.8Τ, αλλά αυτό δέν είναι εξ'ολοκλήρου κακό.Απλά ο κινητήρας αυτός έχει κάποιες ιδιαιτερότητες απο την φύση του, και κάνει εντύπωση το πώς είναι δυνατόν μια αντλία σχεδιάστικε με τόσο "μικρό;" περιθώριο απόδοσης,κάτι όμως απόλυτα λογκό, την στιγμή που δέν είναι κομμάτι που "αντέχει" αλλά παρέχει.

Για χιλιοστή φορά λοιπόν, η αντλία (με δεδομένο ότι κάνει όσα υπόσχετε έτσι:huh: είναι η λύση για τα κοψίματα, μέχρι βέβαια να πέσουμε στον επόμενο "τοίχο".

Και για να στο πώ και απλούστερα ακόμα.Τί κάθεσαι και σκάς άν φταίει και τί φταίει.Λεφτά έχεις, βάλε πάνω μια αντλία και άμα δέν δείς διαφορα, δέν έγινε και τίποτα βρέ αδερφέ....

Με ολη την φιλική διάθεση για μια σοβαρή κουβέντα. Πιστεύεις οτι στα Κ03 φταίει η αντλία που κάνει κοψηματα? Εχεις κάποιο log το οποίο να αποδεικνύει με κάποιο τρόπο τον ισχυρισμό σου?

Εγω προσωπικά μπορώ να σε βεβαιώσω οτι η αντλία είναι πρόβλημα στα Κ04 οπου φαίνεται στα logs. Στα Κ03 δεν φαίνεται κάτι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Με ολη την φιλική διάθεση για μια σοβαρή κουβέντα. Πιστεύεις οτι στα Κ03 φταίει η αντλία που κάνει κοψηματα? Εχεις κάποιο log το οποίο να αποδεικνύει με κάποιο τρόπο τον ισχυρισμό σου?

Εγω προσωπικά μπορώ να σε βεβαιώσω οτι η αντλία είναι πρόβλημα στα Κ04 οπου φαίνεται στα logs. Στα Κ03 δεν φαίνεται κάτι τετοιο!

Και τί σε κάνει να πιστέψεις ότι η Κ03 είναι "μικρότερη" της Κ04 για τις αναφερόμενες στροφές του προβλήματος;;;

Τα έχουμε πεί απο καιρό ρε παιδιά το τί φταίει.Το πρόβλημά σας στην τελική είναι άν θα δώσετε ένα 500άρικο παραπάνω για αντλία την στιγμή που μπορεί να λύσει το πρόβλημα;;Δέν το καταλαβαίνω αυτό... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Και τί σε κάνει να πιστέψεις ότι η Κ03 είναι "μικρότερη" της Κ04 για τις αναφερόμενες στροφές του προβλήματος;;;

Τα έχουμε πεί απο καιρό ρε παιδιά το τί φταίει.Το πρόβλημά σας στην τελική είναι άν θα δώσετε ένα 500άρικο παραπάνω για αντλία την στιγμή που μπορεί να λύσει το πρόβλημα;;Δέν το καταλαβαίνω αυτό... :huh:

Και ποιες είναι οι "αναφερόμενες στροφές του προβλήματος"? Εδω είναι το ολο θέμα. Οι εξω μιλάνε για τις χαμηλομεσαίες. Εκει που οντως η τρόμπα λόγω κίνησης απο εκκεντρ δεν μπορεί. Εμείς ομως εδω τα κοψήματα δεν τα εχουμε στις μεσαίες. Απο 5500σαλ και πάνω. Αυτο λοιπόν λέω. Οτι για τα δικά μας κοψήματα (εμένα προσωπικά μου εμφανίζοντΑΝ στις 6000 με 6500σαλ) δεν φταίει η αντλία

Οσο αφορά το "μικρότερη"... φαντάζομαι οτι γνωρίζεις τι over εχουν τα Revo στα K04? Τι σχέση εχει με τις Κ03? Πως μπορεί να συγκριθεί η Κ04 με την Κ03 ? Η κ04 εχει παντού πολύ περισσότερη πίεση απο την Κ03 (απο την στιγμή που φουσκώσει ετσι :wacko: )

Edited by vio
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γιατι 1 stage 3 (k04) Με Dsg δεν έχει διακοπές - κοψίματα κτλ??

Μήπως γιατί λόγω DSG η ροπή ή και το over στις μεσαίες είναι μειωμένα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι πιέσεις... όχι οι δικές μας οι φλώρικες!

Link to comment
Share on other sites

Τι ώρα? Και πότε?

Είχα ανοίξει πρίν κατι χρόνια με ένα leon2 με μιλλτεκ και v-flow και δεν θυμάμαι πρόγραμμα....

Αλλα ήμουν μαμα τότε λόγο OY update...

Θυμάμαι οτι τον εντυπωσίασα και δεν με πίστευε οτι ήμουν μαμα...Μαύρο ήταν και αυτό...

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Τι ώρα? Και πότε?

Είχα ανοίξει πρίν κατι χρόνια με ένα leon2 με μιλλτεκ και v-flow και δεν θυμάμαι πρόγραμμα....

Αλλα ήμουν μαμα τότε λόγο OY update...

Θυμάμαι οτι τον εντυπωσίασα και δεν με πίστευε οτι ήμουν μαμα...Μαύρο ήταν και αυτό...

Την προηγούμενη εβδομάδα...ημέρα και ωρα δεν θυμάμαι.. Σίγουρα δεν ειχες ανοίξει μαζί μου τοτε που λές. Θα το θυμόσουν tongue.gif

Τέσπα. Στο θέμα μας :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μπά δεν ήμουν εγώ...Πλέον δεν κατεβαίνω κάτω Τετάρτες -Πέμπτες, οπότε θα είμαι σαν guest star...ΛΟΛ

Ίσως είδες τον Θωμά....

Link to comment
Share on other sites

Μπά δεν ήμουν εγώ...Πλέον δεν κατεβαίνω κάτω Τετάρτες -Πέμπτες, οπότε θα είμαι σαν guest star...ΛΟΛ

Ίσως είδες τον Θωμά....

Μπα ο Θωμάς εχει αυτοκόλλητα Revo.. τον εχω δεί. Αυτο που είδα ήταν look 30edition. Τέσπα

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω τα κοψιματα εχουν να κανουν με τις επιστροφες της βενζινης, την πιεση και την παροχη...

οσο για τις τουρμπινες...γνωστος μου εχει VF34 ρουλεμανατη σε 20VT με μαμα μπεκ, αν αυτο σας λεει κατι!!!

οι διαφορες σε μια Κ03 και Κ04 για μενα δεν ειναι μεγαλες και το προβλημα εγκειται στο προγραμμα!!!το οτι η Κ04 εχει μεγαλυτερες φτερωτες και δινει λιγο περισσοτερη ροπη δε σημαινει οτι εχει παντα μεγαλυτερη απαιτηση βενζινης!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι η τρόμπα ουτε στις κ03 και κατα συνέπεια ούτε στις κ04 αφού βγάζουν ποιο ψηλά την ροπή (εκει που υποτίθεται έχει παροχή η αντλία)

Κοψήματα οπως ανέφερε ο vio στις κ03 έχουν ψηλά εγω με την κ04 είχα στις 4500 και όπως με ενημέρωσε η ΜΤΜ είχα μηχανικό πρόβλημα (το γνωστο με τον εκκεντροφόρο και την αντλια). Οσο φόραγα stg2 MTM δεν ειχα κοψήματα ούτε πριν σκαλίσω το κιτ με την κ04 (βάζοντας την εισαγωγη) Βεβαια στην περίπτωση της κ04 μπορεί η τοποθέτηση της εισαγωγής να έγινε για καλό μιας και βγήκε στην επιφάνεια το πρόβλημα που μου φτιαχνουν σε εγγύηση παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε μια παρτιδα με εκκεντροφόρους εισαγωγής που το μέταλλο που ακουμπάει στο ποτηρακι της τρόμπας δεν είχε τις κατάλληλες ανοχές και παρουσίαζε φθωρά με αποτέλεσμα η τρόμπα να μην δουλεύει σωστα, υπάρχει νεα εκδοση του εκκεντροφόρου εισαγωγής ενισχυμένο και μάλιστα έχει βγεί και σχετικό TSB απο το εργοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.