Jump to content
geocha

Tsi 140 σε 170 αλογα....Ευκολα?

Recommended Posts

καλημερα και απο μενα...

διαβασα χθες στο καινουργιο DRIVE για το trip team GT στα 212 αλογα...

επιδοσεις 0-100 σε 7.2 οπως GTI

αλλα σε μεγαλες ταχυτητες υπολειπεται ελαφρως...

στις ρεπριζ ελαχιστα καλυτερο αλλα παλι στις μεγαλες ταχυτητες (170-200) υπολειπεται εως αρκετα...

τελικη δεν εγραφε...

αλλα εγραφε κοστος μετατροπης 4000 ευρω....

δεν ξερω αν εννοει εκτος απο μηχανικα και τπτ αλλο αλλα αν ειναι μονο μηχανικα μερη 4000 τοτε ρε παιδια παρτε το GTI τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

αν πεις οτι το προγραμμα κανει 1000 ευρω(που δεν νομιζω μαλλον παραπανω)

το i/c νομιζω κανει αλλα τοσα(ειδα την τιμη του σε αλλο περιοδικο νομιζω power)

η εξατμηση νομιζω εχει αλλαξει ολη βαλε 1000+

η ramair εισαγωγη κανει 350+

χοντρικα βγαινει η τιμη στα 4000.

πολλα λεφτα.

αλλα μια βελτιωση με ραμεηρ προγραμμα φουλ εξατμηση , i/c , kai 2 χρονια εγγυηση καπου τοσο βγαινει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα...

διαβασα χθες στο καινουργιο DRIVE για το trip team GT στα 212 αλογα...

επιδοσεις 0-100 σε 7.2 οπως GTI

αλλα σε μεγαλες ταχυτητες υπολειπεται ελαφρως...

στις ρεπριζ ελαχιστα καλυτερο αλλα παλι στις μεγαλες ταχυτητες (170-200) υπολειπεται εως αρκετα...

τελικη δεν εγραφε...

αλλα εγραφε κοστος μετατροπης 4000 ευρω....

δεν ξερω αν εννοει εκτος απο μηχανικα και τπτ αλλο αλλα αν ειναι μονο μηχανικα μερη 4000 τοτε ρε παιδια παρτε το GTI τι να πω...

Σαν επιδοσεις κυκλοφορει ηδη καλυτερο προγραμμα απο γνωστο βελτιωτη της αθηνας και το προγραμμα του κοστιζει πολυ λιγοτερα λεφτα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Και πίστεψέ με... Στον γνωστό βελτιωτή της Αθήνας, έφτασε από Θεσσαλονίκη, και από αυτόν που έχει περάσει και στο δικό μου αμάξι το πρόγραμμα. Ο οποίος συνεργαζόταν στο παρελθόν, και κατά καιρούς και τώρα που έχει αρχίσει να κάνει 100% δικά του προγράμματα.

Ειδικά αν μιλάμε για τον ίδιο στην Αθήνα, και ξεκινάει από ΜΠ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

σήμερα είδα την εταιρία BSR που με μια πολύ απλή συσκευή φορτώνεις η ξεφορτώνεις το πρόγραμμα το οποίο σου βάζουν.Δεν είδα στον κατάλογο της κάτι για TSI αλλά δεν ξέρω αν είναι το site update .Ξέρει κανείς κάτι για αυτή τη συσκευή,το πρόγραμμα που διαθέτουν και αν είναι διαθέσιμο για TSI?Moυ φάνηκε καλή λύση για όλους εμάς που είμαστε ακόμα σε εγγύηση καθώς και το ότι οποιαδήποτε στιγμή ξαναγίνεται ''μαμά''(π.χ.σε περίπτωση που παρουσιαστεί πρόβλημα).Αυτό το πρόγραμμα που βάζει ο παζαροπουλος το έχει δοκιμάσει κανείς?.Κάποιο άλλο που δουλεύει στα σίγουρα χωρίς παρενέργειες?πολλά προγράμματα ακούμε να κυκλοφορούν αλλά άποψη από τους ιδιοκτήτες έχουμε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με service Παζαροπουλου μου ειπαν οτι υπαρχει προγραμμα (ελληνικο)απο 140ΗΡ σε 170ΗΡ κοστιζει 1000 ευρω και η εγγυηση ισχυει κανονικα εφοσον το αυτοκινητο ειναι σε αυτη.

Πηρα τηλ.και ΜΤΜ και ο κυριος που μιλησα μου ειπε τα εξης

Απο κανενα μεγαλο βελτιωτικο οικο (ΜΤΜ ΑΒΤ κτλ κτλ)δεν θα υπαρξει προγραμμα διαθεσιμο προς πωληση διοτι δεν υπαρχει ειδικη αδεια απο τους γερμανους(μη με ρωτησετε δε ξερω τι σημαινει αυτο)Προγραμμα για TSI ΜΤΜ υπαρχει αλλα για τους παραπανω λογους δεν μπορουν ακομα να το βγαλουν στην αγορα.

Αυτα μου ειπαν αυτα λεω τα συμπερασματα δικα σας εν αναμονη και συνεχιζοντας το ψαξιμο στην αγορα ωστε καποια στιγμη να γινει η αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με service Παζαροπουλου μου ειπαν οτι υπαρχει προγραμμα (ελληνικο)απο 140ΗΡ σε 170ΗΡ κοστιζει 1000 ευρω και η εγγυηση ισχυει κανονικα εφοσον το αυτοκινητο ειναι σε αυτη.

Πηρα τηλ.και ΜΤΜ και ο κυριος που μιλησα μου ειπε τα εξης

Απο κανενα μεγαλο βελτιωτικο οικο (ΜΤΜ ΑΒΤ κτλ κτλ)δεν θα υπαρξει προγραμμα διαθεσιμο προς πωληση διοτι δεν υπαρχει ειδικη αδεια απο τους γερμανους(μη με ρωτησετε δε ξερω τι σημαινει αυτο)Προγραμμα για TSI ΜΤΜ υπαρχει αλλα για τους παραπανω λογους δεν μπορουν ακομα να το βγαλουν στην αγορα.

Αυτα μου ειπαν αυτα λεω τα συμπερασματα δικα σας εν αναμονη και συνεχιζοντας το ψαξιμο στην αγορα ωστε καποια στιγμη να γινει η αναβαθμιση

Για οσους εχουν DSG δε χρειαζεται "επαναπρογραματισμος" του κιβωτιου? 2ον. Σχετικα με τα φρενα και την αναρτηση, υπαρχει αναβαθμιση? Δε νομιζω οτι το στησιμο του TSI σηκωνει τα παραπανω αλογα.

Link to comment
Share on other sites

Αναρτηση σιγουρα,φρενα π.χ.του gti.Το θεμα της αναρτησης η των φρενων λυνεται σχετικα ευκολα,αυτο που ειναι δυσκολο πιστευω ειναι η επιλογη προγραμματος σε οτι εχει σχεση με την αξιοπιστια αλλα και την τεχνικη υποστηριξη σε οποιαδηποτε στραβη

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν DSG δε χρειαζεται "επαναπρογραματισμος" του κιβωτιου? 2ον. Σχετικα με τα φρενα και την αναρτηση, υπαρχει αναβαθμιση? Δε νομιζω οτι το στησιμο του TSI σηκωνει τα παραπανω αλογα.

Το κιβώτιο πάει.. "κουτί" με τον επαναπρογραμματισμό, και είναι μάλιστα αυτό που κάνει όλη τη δουλειά στην τελική.

Δηλαδή; Δηλαδή σκέψου πως εγώ που έχω το Edition 30 σε έκδοση DSG, μπορεί να έδειξα 307 άλογα, αλλά ροπή 36.6.... Είναι κάτι που δεν αλλάζει και τόσο εύκολα, καθώς περιορίζει τη δύναμη το κιβώτιο για την προστασία του από μόνο του. Πάλι βέβαια θα το πάρεις στο χέρι κάποια στιγμή, αλλά θα αργήσει πιο πολύ από ότι αν δεν προγραμμάτιζε και αυτορρύθμιζε τη ροπή. Κοινώς.... Μιλάμε για ψόφια άλογα σε μεγάλες ταχύτητες...

Επίσης, για το παρακάτω....

.........

Απο κανενα μεγαλο βελτιωτικο οικο (ΜΤΜ ΑΒΤ κτλ κτλ)δεν θα υπαρξει προγραμμα διαθεσιμο προς πωληση διοτι δεν υπαρχει ειδικη αδεια απο τους γερμανους(μη με ρωτησετε δε ξερω τι σημαινει αυτο)Προγραμμα για TSI ΜΤΜ υπαρχει αλλα για τους παραπανω λογους δεν μπορουν ακομα να το βγαλουν στην αγορα.

Ο,τι φοριέται σε ένα αμάξι στην Γερμανία, πρέπει να έχει πιστοποίηση κατά TUV (πώς λέμε ISO 9000.... Κάτι αντίστοιχο είναι ο TUV. Οργανισμός πιστοποιήσεων προϊόντων). Και αναγράφεται στην άδεια. Αν ο TUV, ή κάποιος άλλος οργανισμός πιστοποίησης δεν έχει εξακριβώσει την ποιότητα του προγράμματος της ΜΤΜ, ΑΒΤ, κτλ, τότε απλά δεν μπορεί να μπει στην άδεια του αυτοκινήτου. Συνεπώς είναι παράνομο! Οπότε είναι και κάτι που δεν κάνουν οι Γερμανοί!

Είναι σα να βγει ο βελτιωτής σου και να πει "Εγώ περιμένω από τον ΕΛΟΤ (ΕΛληνικός Οργανισμός Τυποποιήσεων) να μου δώσει πιστοποίηση ISO για το πρόγραμμά μου. Ως τότε δεν στο περνάω στο αμάξι σου". Εκεί γίνεται. Στην Ελλάδα δε γίνεται, και γι αυτό μας φαίνεται περίεργο αυτό!

Ελπίζω να σε κατατόπισα! :D

Link to comment
Share on other sites

Το κιβώτιο πάει.. "κουτί" με τον επαναπρογραμματισμό, και είναι μάλιστα αυτό που κάνει όλη τη δουλειά στην τελική.

Δηλαδή; Δηλαδή σκέψου πως εγώ που έχω το Edition 30 σε έκδοση DSG, μπορεί να έδειξα 307 άλογα, αλλά ροπή 36.6.... Είναι κάτι που δεν αλλάζει και τόσο εύκολα, καθώς περιορίζει τη δύναμη το κιβώτιο για την προστασία του από μόνο του. Πάλι βέβαια θα το πάρεις στο χέρι κάποια στιγμή, αλλά θα αργήσει πιο πολύ από ότι αν δεν προγραμμάτιζε και αυτορρύθμιζε τη ροπή. Κοινώς.... Μιλάμε για ψόφια άλογα σε μεγάλες ταχύτητες...

Το θεμα ειναι εαν δινουν εγγυηση εκτος απο τη μηχανη και για το κιβωτιο. Αν υποθεσουμε οτι βαζω το προγραμμα στον Παζαροπουλο, και κανουν και τον επαναπρογραμματισμο, θα παρω εγγυηση οτι δε θα μου μεινει στο χερι το DSG? Οσο αφορα τις μεγαλες ταχυτητες, γενικα το TSI ειναι ψοφιο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με Παζαροπουλο πριν απο λιγο. Η εγγυηση που δινει ειναι για το προγραμμα. Οσο αφορα το DSG ΔΕΝ υπαρχει καμμια εγγυηση οτι δε θα μου μεινει στο χερι. Σε ερωτηση μου τι γινεται αν το κιβωτιο τα παιξει, η απαντηση ηταν οτι εφοσον το αμαξι ειναι στην εγγυηση, σου ξαναβγαζουμε το προγραμμα και εισαι οκ ;) Παντως η τιμη που μου ειπαν ειναι €1100 Παζαροπουλος Γερακας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά αποφεύγω το θέμα ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ... Αν και νομίζω πως περνάει REVo & Unitronic σαν αντιπροσωπεία.....

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ρωτησω το εξης.

γιατι το tsi να παει μονο 170 αλογα και οχι 200 αφου η διαφορα με το gt ειναι μονο η χαρτογραφηση και αν δεν κανω λαθος η εξαγωγη(και δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι ολη η μονο το τελικο)?ξερω 100% οτι ο ανθρωπος για τις βελτιωσεις του παζαροπουλου εχει βαλει προγραμμα σε gt της εταιρειας και εδω και αρκετα χιλιομετρα το δοκιμαζει με πολυ καλα αποτελεσματα και αξιοπιστια.υπολογιζει οτι εχει παρει περιπου 35-40 αλογα αλλα αυτο θα το δειξει η δυναμομετρηση.

υπομονη λοιπον και θα βγει και αυτο στην αγορα .η τιμη ειναι τσιμπημενη αλλα ετσι ειναι αντιπροσωπειες.οσο για την trip team ο τυπος δανειζεται προγραμματα απο αλλους αλλα ακομα ψαχνει για κατι αξιοπιστο και αυτος ειναι ακριβος αφου μονο i/c το δινει 1200 ευρω και δεν ξερει τι και ποση αποδοση εχει το οποιο συνεργαζεται με το εργοστασιακο που εκει πιστευω η λυση απο το s3 ειναι καλυτερη.εγω προσωπικα θα περιμενω λιγο ακομα για να δω τι αλλες προτασεις θα βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Θα σας πω κι εγώ τί μου είπανε στον Γιαννακόπουλο στην Λάρισα! Έρχεται εργοστασιακή αναβάθμιση ΜΤΜ από τους Γερμανούς που τα 140 τα φτάνει σε 200!!!(;) Μόνο πρόγραμμα, ε!!! Κ ότι για GTI το έχουνε ήδη!

Ξανατονίζω ότι μου το είπανε στην αντιπροσωπεία κ όχι το άκουσα από άλλους που το είχαν ακούσει από κάποιους άλλους...! ;)

Link to comment
Share on other sites

για gt ειπανε κατι??γιατι εγω πρην κανενα μηνα ειχα στειλει mail στην mtm γερμανιας και απαντησαν οτι δεν εχουν κατι για tsi,gt

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω αρχες σεπτεμβρη το νεο golf TSI 140 ps και σκεφτομαι μετα το στρωσημο να το κανω (αν αυτο γινεται) 170.

Απ'οτι μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια ο κινητηρας ειναι ο ιδιος με το GT και το μονο που αλλαζει ειναι η χαρτογραφηση.

Γνωριζει κανεις αν φιλτρο,εξατμηση,κτλ ειναι ιδια?

αν και λιγο αργα αλα καλοριζικο....

λοιπον το μεσεο τσι διλαδι αυτο που εχεισ εσι με το μεγαλο τσι τον 125κΐλοβατ ειναι ολοιδι ι κινιτιρεσ. ι μοναδικι διαφορα ειναι το προγραμμα που μπορι καθε vw να σου το περασι πανο. δεν θα πιγενα σε καπιον βελτιοτι αλα σε μια ικανι vw.

ο μικροσ τσι κινιτιρασ (90kW) εχι και μιχανικεσ αλαγεσ οποσ αλα μπεκ, αλι πολαπλι ισαγογι, αλι ισαγογι στι κεφαλι και καπια αλα πραματα....

εδο βλεπετε τι διαφορα ποσ πετανε τι βενζινα τα μπεκ

30112007810rd6.jpg

εδο ι διαφορα τισ ισαγογισ

30112007811ul2.jpg

Edited by Porschemultivan
Link to comment
Share on other sites

Κανα νεο ρε παιδια??!! Τιποτα? :o Ειδα σε ενα περιοδικο οτι εβγαλε προγραμμα ο Μπουλεκος και συγκεκριμενα γραφει TSI 140 ή GT 170 σε 200 hp ξερει κανεις τιποτα ?? Παλι ρωτησα στην ABT και μου ειπε οτι εχει βγαλει για TSI και το κανει 170 με 1.400 Ε. Tωρα ΜΤΜ, REVO, BSR αναμενετε συντομα ....

παντως καποιες Ελληνικες εταιριες εκτος τις ανωτερω εχουν βγαλει προγραμματα .... Κανεις απο το Forum δεν εχει βαλει προγραμμα ??? Μου φαινετε θα ειμαι ο πρωτος με προγραμμα ..... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κανα νεο ρε παιδια??!! Τιποτα? ;) Ειδα σε ενα περιοδικο οτι εβγαλε προγραμμα ο Μπουλεκος και συγκεκριμενα γραφει TSI 140 ή GT 170 σε 200 hp ξερει κανεις τιποτα ?? Παλι ρωτησα στην ABT και μου ειπε οτι εχει βγαλει για TSI και το κανει 170 με 1.400 Ε. Tωρα ΜΤΜ, REVO, BSR αναμενετε συντομα ....

παντως καποιες Ελληνικες εταιριες εκτος τις ανωτερω εχουν βγαλει προγραμματα .... Κανεις απο το Forum δεν εχει βαλει προγραμμα ??? Μου φαινετε θα ειμαι ο πρωτος με προγραμμα ..... :wacko:

€850+ΦΠΑ για παραλληλο εγκεφαλο :o . Το οποιο δεν εχω ιδεα πως ακριβως λειτουργει. Το μονο που μου ειπαν στο Μπουλεκο ειναι να παω απο εκει απο εβδομαδα να μου δειξουν πως ακριβως γινεται.

Αα, και περιπου 40-45 αλογακια παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός Tsi 140 Sportline.

Η αλήθεια είναι ότι το αμάξι μετά τις 5.500 στροφές ψιλοκρεμάει. Επίσης μετά από ένα χρόνο και 20.000 χιλιόμετρα (και πάντα 100στάρα) , πολλές φορές νομίζω οτί πιά δεν πάει μια. Έχω διαβάσει αρκετά και έχω ακούσει ακόμα περισσότερα. Οι αναρτήσεις του είναι ίδιες με του GT. Για τα φρένα έχω μια μικρή αμφιβολία. Στα υπόλοιπα πάντως , η συγκεκριμένη έκδοση (SportLine) , είναι ίδια με το GT.

Στα 3.500 χιλιόμετρα περίπου και μετά από ένα αρκετά καλό άνοιγμα ( ποτέ κόφτες, το πολύ έως 6.000 στροφές ) με ενα Punto Gt , ναι μεν τον έσκισα, αλλά απο εκεί και πέρα το αμάξι δεν πήγαινε. Η τουρμπίνα ακούγονταν να δουλεύει κανονικά αλλα το αμάξι τίποτα. Το πήγα για έλεγχο πρώτα σε ένα μηχανικό ο οποίος ήταν γνωστός και είχε παραιτηθεί πρίν κάνα δίμηνο από την αντιπροσωπεία (γιατί αν το πηγαινα καταυθείαν στην αντιπροσωπεία μπορεί και να με πιάνανε κότσο...). Το πήγαμε βόλτα, το κοίταξε στο μηχάνημα, έψαξε τον κινητήρα και τελικά διαπιστώσαμε 'οτι είχαν χαλαρώσει τα κολάρα του κομπρέσσορα. Πηγαίνω στην αντιπροσωπεία και κάνουν την ίδια διάγνωση. Αφού λοιπόν μου έσφιξαν τα κολάρα , μου λεέι ο αρχιμηχανικός : σου πέρασα και ένα update που έχει έρθει και τώρα θα πηγαίνει καλύτερα και απο πρίν. Όντως και έτσι ήταν. Το αμάξι πήγαινε πολύ καλύτερα. Μάλιστα το έστησα και με ένα κολητό μου που έχει το ίδιο και το οδήγησε και αυτός και η διαφορά ήταν αισθητή.

Την επομένη λοιπόν , πηγαίνω πάλι στην αντιπροσωπεία ( μπριζομένος και ευχαριστημένος από το update ) και τους σκάω την ερώτηση. Σημειοτέον, ο υπεύθυνος του συνεργείου είναι ο γιός του ιδιοκτήτη της αντιπροσωπείας.

<< Μπορώ να το ανεβάσω στα 170 με πρόγραμμα???>> Η απάντηση ήταν: << Και βέβαια, 800 ευρώ , με πρόγραμμα , και με άλλα 600 (πάλι με πρόγραμμα) στα 204, εδώ σε εμάς χωρίς ρίσκο και κανένα πρόβλημα.>>

Δηλαδή ? (τον ρώτησα εγώ)

Θα σου κανουμε νεα χαρτογράφηση εγκεφάλου όπως του GT και όλα θα είναι μιά χαρά.Και 170 και εγγυημένα και σίγουρα. Εδώ σε εμάς(ατνιπροσωπεία)

Το 204 μου ακούγεται πολύ τραβηγμένο αλλά το 170 με γαργαλαέι....

Τι λέτε...???

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Παλι ρωτησα στην ABT και μου ειπε οτι εχει βγαλει για TSI και το κανει 170 με 1.400 Ε. Tωρα ΜΤΜ, REVO, BSR αναμενετε συντομα ....

Aυτο ισχυει για TSI που εχουν κατασκευαστει πριν το ετος 2007.Απο το 2007 και μετα δεν υπαρχει προγραμμα γιατι δεν εχουν καταφερει να ξεκλειδωσουν την νεα ECU.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.