Jump to content
sarris

φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτιο η' σκουπα για Gti

Recommended Posts

Guest Stoilas

Μισό πρόγραμμα κοστίζει δηλαδή!!!

Εντάξει αν κάνει ό,τι υπόσχεται καλώς, αλλά αν όχι τότε είναι πάρα πολλά τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Μισό πρόγραμμα κοστίζει δηλαδή!!!

Εντάξει αν κάνει ό,τι υπόσχεται καλώς, αλλά αν όχι τότε είναι πάρα πολλά τα λεφτά

Το θεμα ειναι οτι οσοι την εβαλαν ειπαν οτι κανει οτι υποσχεται και με το παραπανω!Βεβαια εαν δεν δω με τα ματια μου.................!!!! :);):o

Link to comment
Share on other sites

+15 άλογα σε turbo αυτοκίνητο από μόνο του μου ακούγεται δύσκολο.....Εκτός αν μιλάμε σε συνδιασμό με άλλα πραγματα π.χ ελευθερη εξάτμιση, πρόγραμμα....Πολλά λεφτά πάντως...

Link to comment
Share on other sites

¶μα ΦΙΛΤΡΟ μπορεί να δώσει 15 άλογα σε καινούργιο αμάξι....τότε μάλλον έχει γίνει χοντρή π......ρια στην σχεδίασή του....

Τώρα.......πόσοι εδω μέσα πιστεύουν ότι αυτό είναι δυνατό σε κινητήρα του 2006;;;;

Περιμένω γνώμες....

Link to comment
Share on other sites

¶μα ΦΙΛΤΡΟ μπορεί να δώσει 15 άλογα σε καινούργιο αμάξι....τότε μάλλον έχει γίνει χοντρή π......ρια στην σχεδίασή του....

Τώρα.......πόσοι εδω μέσα πιστεύουν ότι αυτό είναι δυνατό σε κινητήρα του 2006;;;;

Περιμένω γνώμες....

Αν τα είχανε κάνει όλα σωστά ρε συ δεν θα είχαμε ένα κάρο προβλήματα. Μόνο και μόνο λόγο κόστους δεν μπορεί να στα κάνει όλα τέλεια. Υπάρχουν πολλές aftermarket λύσεις που μόνο καλό κάνουν στο αυτοκίνητο. Προσπαθούν να κατασκευάσουν ένα αυτοκίνητο-μοτέρ- που θα είναι αξιόπιστο μέχρι ενός σημείου, θα αποδίδει όσα υπόσχεται αλλά με το χαμηλότερο κόστος. Και εδώ μπαίνουν οι βελτιωτές και τα aftermarket προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα συστηματα εισαγωγης το 2006 ειναι προσανατολισμενα στον οσο γινεται λιγοτερο θορυβο, οποτε με μια παραχωρηση σε αυτο το θεμα, ναι, μπορει αυτοκινητο του 2006 να παρει τοσα αλογα απο ενα τετοιο συστημα.

Μην ξεχνατε οτι 15 αλογα ειναι περιπου 7% αυξηση της ιποοδυναμης, σε ενα αυτοκινητο 250 ιππων, νουμερο δηλαδη οχι ιδιαιτερα υπερβολικο.

Τωρα, το συγκεκριμενο συστημα που παρεθεσε ο Αρης, πραγματι πρεπει να εχει πολυ μελετη επανω για να αποδιδει αυτα που υποσχεται, γιατι οι τοσο ελευθερες εισαγωγες στον TFSi συνηθως εφερναν αντιθετα αποτελεσματα απο τα αναμενομενα.

Εκ πρωτης οψεως το μοναδικο μειον ειναι το γεγονος οτι καταργεις το -πολυ ομορφο- καπακι του TFSi.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στον 20VT η κορυφαια λυση θεωρειται το TTDA ,το οποιο δε ξερω αν κανει και για τον TFSI.Γενικα παντως κι απο το VWVORTEX που διαβαζω δεν εχω βγαλει ακρη ποιο ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα ΦΙΛΤΡΟ μπορεί να δώσει 15 άλογα σε καινούργιο αμάξι....τότε μάλλον έχει γίνει χοντρή π......ρια στην σχεδίασή του....

Τώρα.......πόσοι εδω μέσα πιστεύουν ότι αυτό είναι δυνατό σε κινητήρα του 2006;;;;

Περιμένω γνώμες....

+1 ειδικά σε turbo μοτέρ...

Η εταιρεία όμως αναφέρει ότι είναι στη διαδικασία σχεδιασμού ενός νέου καπακιού

Ναι είναι και μάλιστα υπάρχει και σχετική ψηφοφορία σε forum στο www.golfmkv.com από την ίδια την εταιρεία για το υλικό που προτιμούν οι κάτοχοι να χρησιμοποιήσει (πλαστικό, carbon κ.τ.λ)

Edited by Cosworth
Link to comment
Share on other sites

Tωρα πλεον βαζω,vag-lover... :D

Κοιταξε, σε καποιες εφαρμογες δειχνει να δουλευει σωστα και να αποδιδει λιγο παραπανω.

Σε αλλες παλι, δειχνει να μη δινει τιποτα. Πολυ σπανια κοβει κι ολας.

Πολυ ποιοτικη κατασκευη σιγουρα, αλλα προσωπικα πιστευω οτι το φιλτροκουτι του εργοστασιου ειναι ο καλυτερος συνδυασμος αποδοσης/ηχου.

Μην ξεχνας οτι το εργοστασιο εχει σχεδιασει ολο το συστημα με δεδομενο το στροβιλισμο που προσφερει το δικο του κουτι...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το συγκεκριμενο συστημα v-flow δουλευει με την μεθοδο (εαν δεν κανω λαθος)"venturi" καλα το ειπα? στροβιλισμο δηλαδη οπως και το μαμα!Και επειδη ετυχε και γνωρισα 2 ατομα που το εβαλαν και οι δυο μου ειπαν οτι ειδαν διαφορα 15 αλογα στο δυναμομετρο και τεραστια διαφορα στον δρομο!Εξισου καλα εχει ακουστει οτι δουλευε το αντιστιχο και στον 20vt!Οντως εχει πεσει πολυ μελετη στην συγκεκριμενη εισαγωγη και εαν ακουσετε πως κανει απο θορυβο ειναι ολα τα λεφτα!Ασε που ειναι εντονο και το τσουφφφφφφφφφφφ λες και εχεις σκαστρα ανοιχτου τυπου!!Τωρα εαν δεν το δω με τα ματια μου στο δυναμομετρο οτι οντως κανει δουλεια..................????

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εαν δεν το δω με τα ματια μου στο δυναμομετρο οτι οντως κανει δουλεια..................????

Αυτο λεω κι εγω Αρη...

Ακουγα διαφορα, αλλα πανω στο δυναμομετρο δεν εχω δει τιποτα το συνταρακτικο.

Για να ειμαι πιο ακριβης, ειδα αυτοκινητα με ολοϊδιο σεταπ, και διαφορα μονο στο φιλτρο αυτο, να εχουν παραπλησια αλογα ή αυτο με το εργοστασιακο φιλτροκουτι να εχει παραπανω!

Μιλαω παντα για 20vt.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οντως με μια εισαγωγη μπορει να μην κερδισεις τιποτα το συναρπαστικο σε αλογα μπορεις ομως καλιστα να ζωηρεψεις τα υπαρχον μουλαρακια!!!Παντος το οτι ολοκληρη mtm μεχρι και στο stage 4 313hp κραταει την εργοστασιακη εισαγωγη θα πρεπει να μας προβληματιζει!!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οντως με μια εισαγωγη μπορει να μην κερδισεις τιποτα το συναρπαστικο σε αλογα μπορεις ομως καλιστα να ζωηρεψεις τα υπαρχον μουλαρακια!!!Παντος το οτι ολοκληρη mtm μεχρι και στο stage 4 313hp κραταει την εργοστασιακη εισαγωγη θα πρεπει να μας προβληματιζει!!

Σωστος, αν και διαφωνω στο 'προβληματιζει'.

Να μου πεις οτι σε προβληματιζει το πως θα στριμωξεις κανα γκομενακι το καταλαβαινω ρε Αρη.

Αλλα η εισαγωγη;;; new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Aρη,στο vwvortex γραφουν πολυ καλα λογια για το v-flow αλλα τα ιδια εχω διαβασει και για αλλα (neuspeed) οποτε δε βγαζεις ακρη.

Οπτικα τουλαχιστον μοιάζουν πολυ!!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.