Jump to content
golfakias1983

τελικη

Recommended Posts

Μαγκες το προηγουμενο τουτου μου ηταν Golf-3 απο το 1992το δευτεροVR6 απο το 1996,παντως τα 235 δεν τα ειχε και τοσο ανετα οσο το GT!Εννοειτε οτι τελικιαζε με πολλα παραπανω (260 ολα)ομως ηθελε και μεγαλη ευθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες το προηγουμενο τουτου μου ηταν Golf-3 απο το 1992το δευτεροVR6 απο το 1996,παντως τα 235 δεν τα ειχε και τοσο ανετα οσο το GT!Εννοειτε οτι τελικιαζε με πολλα παραπανω (260 ολα)ομως ηθελε και μεγαλη ευθεια!

Αν κρινω απο το δικο μου τα κοντερ των golf v ειναι πολυυυυυυυυ αισιοδοξα μα πολυυυυυυυυ λεμε!!Οταν το μετρησα με gps απογοητευτικα εντελως και ετσι εξηγηθηκε μια φαση οταν ειχα πατησει με ενα m3 e46 τελικες και εγω εκει που ελεγα 285 με περασε σαν σταματημενο!Του λεω ποσα πηγαινες και μου λεει 290!!! :lol::lol::lol: Ειπαμε ολα κλεβουν αλλα τα δικα μας παραειναι!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω απο το δικο μου τα κοντερ των golf v ειναι πολυυυυυυυυ αισιοδοξα μα πολυυυυυυυυ λεμε!!Οταν το μετρησα με gps απογοητευτικα εντελως και ετσι εξηγηθηκε μια φαση οταν ειχα πατησει με ενα m3 e46 τελικες και εγω εκει που ελεγα 285 με περασε σαν σταματημενο!Του λεω ποσα πηγαινες και μου λεει 290!!! :lol::lol::lol: Ειπαμε ολα κλεβουν αλλα τα δικα μας παραειναι!! tongue.gif

Σιγουρα αυτα δεν ειναι πραγματικα,συμφωνω απολυτα!Παντως διαφορα μεταξυ VR6-GT υπαρχει,σου δινει την αισθηση το GT οτι ειναι ενα κλικ πιο πανω..

Link to comment
Share on other sites

κατι παρομοιο συνεβει ρε παιδια ενα βραδυ που πηγαιναμε Σινδο μετα απο meeting...και μου πε ενα παιδι που τον περασα με ενα golf v 1.6fsi οτι πηγαινε 220

το θεμα ειναι οτι εγω εχω κοφτη χιλιομετρων στα 210!!!

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

μη ξεχνας οτι εσενα ειναι κ μετατροπη..

σιγουρα σφαλει το κοντερ οπως κ σε ολα..

δε βλεπω το λογο που στο 5ρι θα πρεπε να ναι πιο εντονο το φαινομενο ομως..

τα 220 αντε να ταν 200-205 πραγματικα..

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω να ξερεται να διαβαζετε ελληνικα.... γραφω στις 5800-5900 εχει καπου 235-240.Τωρα αν εσυ Κ.pil δεν τα βλεπεις αυτο ειναι αλλη ιστορια...Και στην τελικη για να σας φυγει η απορια καντε μια βολτα με ενα GT να το δειτε,απλα ειναι τα πραγματα δεν χρειαζεται να το φιλοσοφισουμε... :lol:

Κάτσε για να καταλάβω λιγουλάκι.....

Εσένα το GT σου...φτάνει τα 240 στο κοντέρ...στις 5900.....σωστά;;;..Λέμε τώρα.....

Εφόσον ΔΕΝ το έχεις τσιπώσει.....ΚΟΦΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ;;;;Ο κατασκευαστής ΠΟΣΟ δίνει τελική;;

ΠΕΕΕΕΕΡΙΕΡΓΟ.... :lol: :lol:

P.S.Να κανονίσουμε να πάμε τελικές, γιατι εμένα στα 240 κοντέρ όσο και να πάταγα....δέν πήγαινε παραπάνω....ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ !!!!ΤΣ ΤΣ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...παμε παλι,οδηγωντας προς Χαλκιδα καπου μετα το σιριον,το στροφομετρο στις 5900 στροφες με εκτη σχεση στο κιβωτιο το ταχυμετρο ετοιμαζοταν να αγγιξει τα 240,δεν τα εδειξε γιατι καποιος εμπρος δεν αφηνε την αριστερη για κανενα λογο...Ο κατασκευαστης του δινει αν δεν κανω λαθος 222-225?Κοντερισια ειναι σιγουρα παραπανω,πιστευω να εγινα σαφης...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε για να καταλάβω λιγουλάκι.....

Εσένα το GT σου...φτάνει τα 240 στο κοντέρ...στις 5900.....σωστά;;;..Λέμε τώρα.....

Εφόσον ΔΕΝ το έχεις τσιπώσει.....ΚΟΦΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ;;;;Ο κατασκευαστής ΠΟΣΟ δίνει τελική;;

ΠΕΕΕΕΕΡΙΕΡΓΟ.... :lol: :lol:

P.S.Να κανονίσουμε να πάμε τελικές, γιατι εμένα στα 240 κοντέρ όσο και να πάταγα....δέν πήγαινε παραπάνω....ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ !!!!ΤΣ ΤΣ...

Ο κατασκευαστης δινει 220.Εγω με το δικο μου βλεπω 240 κοντα στις 6200 τα οποια ομως δεν τα περναει ποτε ουτε σε γκρεμο.Ειτε ευθεια ειτε κατηφορα δεν τα περναει με τιποτα σαν να εχει περιοριστη.Παντως οταν το κοντερ διχνει 240 το clima διχνει 227-228 tongue.gif Μαμα παντα

Edited by xontros gt
Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης δινει 220.Εγω με το δικο μου βλεπω 240 κοντα στις 6200 τα οποια ομως δεν τα περναει ποτε ουτε σε γκρεμο.Ειτε ευθεια ειτε κατηφορα δεν τα περναει με τιποτα σαν να εχει περιοριστη.Παντως οταν το κοντερ διχνει 240 το clima διχνει 227-228 tongue.gif Μαμα παντα

Κοιταξε δεν εχω λογο να σου πω "ιστοριες" στο αμαξι ηταν αλλοι τρεις,τωρα στο clima δεν ξερω δεν εχω δει.Τωρα οι στροφες ηταν εκει,γιατι οταν οδηγω παρακολουθω πιο πολυ τις στροφες.Η εκτη με 2000στρ δειχνει 80+ με 3000στρ 120+ με 4000στρ 160+ με 5000στρ κοντα 205.Αυτα τα βλεπω πολυ συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω το tsi και τελικιαζει στα 220..κοντερισια παντα..τωρα κανονικα πιστευω ειναι 200-205 το πολυ.. εχω 16αρες ζαντες ομως και φτανει τοσο.. αμα βαλω 17αρες ποσο θα κοβει??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το polo μου με 5η στις 6300-6400 έδειχνε κοντέρ 240+ (το + δέ σημαίνει 249 για να μή παρεξηγηθώ, σημαίνει ότι ήταν πάνω απο το 240, ίσως 241 ή 242) και ο κόφτης τώρα με το πρόγραμμα είναι στις 7600. Το αμάξι έδειχνε να έχει λίγο ακόμα αλλά δέν το πάτησα άλλο γιατί δέν το επέτρεπαν οι συνθήκες. ¶ποψή μου: το πολύ να έφτανε να δείξει μέχρι 250 άν και κάποιος που θεωρεί τον εαυτό του γνώστη μου είπε οτι θα έπιανα και 260 που γράφει το κοντέρ, σάν οδηγός του αυτοκινήτου λέω πως πάνω απο 250 δέ νομίζω να πάει εκτός κι άν βρώ καμιά καλή κατηφόρα. Με gps που το τσέκαρα στα 180 κοντέρ το gps έδειχνε 174, στα 100 κοντέρ το gps 94, σε ταχύτητες πάνω απο τα 200 όμως δέν ξέρω άν αλλάζει η αντιστοιχία για να κρίνω ποιά είναι τα πραγματικά.

Τέλος ώς απάντηση για τις σχέσεις προς τον golfakias1983 η τρίτη μου σχεδόν στον κόφτη (δλδ 7400) έχει κοντέρ 170.

Αυτά.

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω το tsi και τελικιαζει στα 220..κοντερισια παντα..τωρα κανονικα πιστευω ειναι 200-205 το πολυ.. εχω 16αρες ζαντες ομως και φτανει τοσο.. αμα βαλω 17αρες ποσο θα κοβει??? :lol:

Παει και λιιιγο παραπανω. 225. Απο εκει και περα φτανει ανετα τα 240 αν βρεις ενα μεγαλο γκρεμο!!! :lol:

αυτα που πιστευεις για πραγματικα θα γινουν κοντερισια πλεον!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Θα κοψει τοσο πολυ με 17" ζαντα και 225 λαστιχο?

Link to comment
Share on other sites

phantom εμενα η τριτη μου στον κοφτη εχει 155km /6850rpm...μαλλον ιδιο σασμαν εχουμε!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

εμενα στα 210 εχει κοφτη χιλιομετρων απο την μανα του...gps δεν εχω αλλα μια φορα που πηγαιναμε κομβοϊ με το Vwclub μου ειχε πει ενα παιδι με ενα golfV 1.6fsi "τι λες ρε Γιαννη εμενα με περασες οταν πηγαινα με 220" :lol: :lol: :lol::huh:

παρεπιπτοντως το εχω προαναφερει οπως βλεπω@!!!! tongue.gif

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

Γιώργαρε να τα προσέχεις αυτά τα χιλιόμετρα, γιατί το αυτοκίνητο σου δεν είναι για τόσα πολλά. Μην το ζορίζεις πολύ. Έχεις δύναμη, αλλά είσαι ελαφρύς και όχι αεροδυναμικός για να παίζεις σε αυτά τα χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργαρε να τα προσέχεις αυτά τα χιλιόμετρα, γιατί το αυτοκίνητο σου δεν είναι για τόσα πολλά. Μην το ζορίζεις πολύ. Έχεις δύναμη, αλλά είσαι ελαφρύς και όχι αεροδυναμικός για να παίζεις σε αυτά τα χιλιόμετρα.

Το ξέρω ρε φίλε, λές να μή το ξέρω?? Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή σου και το ενδιαφέρον αλλά πές μου ειλικρινά, όταν σκάς κάποια φράγγα να κάνεις μία βελτίωση στο τουτούνι σου δέ θές μετά να τεστάρεις και τα αποτελέσματα?? Ε, εγώ θέλω να δώ άν έπιασαν τόπο τα λεφτάκια μου...

Ακόμα ψάχνω τις ιδανικές συνθήκες για να δώ τί τελική έχω.... Πάντως άσχετα με το όλο θέμα όντως τί τις θέλετε τις ταχύτητες άνω των 200ΧΑΩ??

Εγώ και που μπορώ να τις πιάσω σε διάστημα 9 μηνών που έχω αυτή τη δυνατότητα έχω πάει μία φορά 240 και άλλη μία 210, όλο τον υπόλοιπο καιρό το ανώτερο που το πήγα είναι 170 - 180. Απλά και μόνο για να λέω οτι έχω αυτή τη δυνατότητα...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ρε φίλε, λές να μή το ξέρω?? Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή σου και το ενδιαφέρον αλλά πές μου ειλικρινά, όταν σκάς κάποια φράγγα να κάνεις μία βελτίωση στο τουτούνι σου δέ θές μετά να τεστάρεις και τα αποτελέσματα?? Ε, εγώ θέλω να δώ άν έπιασαν τόπο τα λεφτάκια μου...

Ακόμα ψάχνω τις ιδανικές συνθήκες για να δώ τί τελική έχω.... Πάντως άσχετα με το όλο θέμα όντως τί τις θέλετε τις ταχύτητες άνω των 200ΧΑΩ??

Εγώ και που μπορώ να τις πιάσω σε διάστημα 9 μηνών που έχω αυτή τη δυνατότητα έχω πάει μία φορά 240 και άλλη μία 210, όλο τον υπόλοιπο καιρό το ανώτερο που το πήγα είναι 170 - 180. Απλά και μόνο για να λέω οτι έχω αυτή τη δυνατότητα...

Tα λεφτά σου καταλαβαίνεις αν έχουν πιάσει τόπο, ανάλογα με το πόσο σε κολλάει στο κάθισμα κάθε φορά που πατάς το γκάζι. Το να πιάσεις 300 δεν λέει κάτι. Λέει όμως το να τα πιάσεις σε κάτω από λεπτό! Όπως επίσης το να κάνεις το 0-200 σε κάτω από 25 δευτερόλεπτα, είναι μια πολύ καλή επίδοση.

Link to comment
Share on other sites

Tα λεφτά σου καταλαβαίνεις αν έχουν πιάσει τόπο, ανάλογα με το πόσο σε κολλάει στο κάθισμα κάθε φορά που πατάς το γκάζι. Το να πιάσεις 300 δεν λέει κάτι. Λέει όμως το να τα πιάσεις σε κάτω από λεπτό! Όπως επίσης το να κάνεις το 0-200 σε κάτω από 25 δευτερόλεπτα, είναι μια πολύ καλή επίδοση.

σωστα....αυτο ειπα :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tα λεφτά σου καταλαβαίνεις αν έχουν πιάσει τόπο, ανάλογα με το πόσο σε κολλάει στο κάθισμα κάθε φορά που πατάς το γκάζι. Το να πιάσεις 300 δεν λέει κάτι. Λέει όμως το να τα πιάσεις σε κάτω από λεπτό! Όπως επίσης το να κάνεις το 0-200 σε κάτω από 25 δευτερόλεπτα, είναι μια πολύ καλή επίδοση.

To γεγονός οτι πρίν σπίναρε 1η και 2α και μετα πάταγε καλά ενώ τώρα σπινάρει και όλη την τρίτη και άν το "κάνω" εγώ (καταλαβαίνετε τί εννοώ) σπινάρει καί την 4η λέει τίποτα? Γιατί απο τη στιγμή που είναι το πρώτο σπόρ και με αρκετά άλογα αμάξι που οδηγώ καταλαβαίνεις ότι δέν έχω και τόση ευκολία στο να κρίνω το κόλλημα στο κάθισμα... Δέν έχω και καμία ιδιαίτερη πείρα ρε φίλε, τί να κάνω.....

Έκανα αυτό που νόμιζα και αυτό που μου δίνει λίγη ικανοποίηση tongue.gif άλλωστε μπορεί να μήν έχω οδηγήσει πολλά γρήγορα αμάξια αλλά πάντα ήμουν λάτρης της ταχύτητας, ότι αυτοκίνητο έχω οδηγήσει έχω δεί την τελική του, απλά μέχρι τώρα η μεγαλύτερη τελική που είχα δεί ήταν 230 κοντέρ με μία μερσεντές και τώρα θέλω να δώ και του polo μου πού στο καλό τελειώνει.

ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΩ (όταν βρώ τις κατάλληλες συνθήκες...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.