Jump to content
soto

Ένδειξη EPC

Recommended Posts

Δες και πολλαπλασιαστές και δες το άμεσα μη πας με τίποτα λιωμένα πιστόνια στο συνεργείο κι εσύ

ακριβολογεις ή υπερβαλεις;;; :huh::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αν δηλαδή ο χαλασμένος πολλαπλασιαστής δίνει ό,τι να'ναι ρεύμα στο μπουζί, δεν μπορεί να τρυπήσει το πιστόνι?

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή ο χαλασμένος πολλαπλασιαστής δίνει ό,τι να'ναι ρεύμα στο μπουζί, δεν μπορεί να τρυπήσει το πιστόνι?

δεν το ξερω αυτο γιαυτο σε ρωταω,δεν το εθεσα ειρωνικα.

το δικο μου εχει το check αναμμενο κατι μηνες.... :)

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν πολλαπλασιαστης ΘA κλωτσούσε το αμάξι.

TO τσεκ μπορεί να ανάβει από βενζίνη αλλά μπορεί να έκαψε κ τον λ.

επίσης μπορεί κ από τέρμα βουλώμενο φίλτρο αέρα.

TO EPC μπορεί να ανάβει απ'τη βαλβίδα των στοπ(που κατά πάσα πιθανότητα είναι από αυτό)γιατί αν είναι κάτι άλλο...σκούρα τα πραματα,πιο ακριβά δηλ.

η αλήθεια είναι ότι για να ανάψουν κ TA δύο μαζί δεν είναι πολύ ευχάριστο.

TEΣΠA κάποιος πρέπει να του ρίξει μια μάτια με τον εγκέφαλο για να τελειώνει.@

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή ο χαλασμένος πολλαπλασιαστής δίνει ό,τι να'ναι ρεύμα στο μπουζί, δεν μπορεί να τρυπήσει το πιστόνι?

Αυτο συμβαινει κανονικοτατα.

Καιει τον πολλαπλασοαστη,λιωνει το μπουζι και καταστρεφει βαλβιδες και πιστονι.

Καλο θα ειναι να πας αμεσα σε αντιπροσωπεια να μπει σε διαγνωστικο για να δεις τι εχει.

Το EPC αναβει για αρκετους λογους οποτε μονο εικασιες λεγονται και εμπειριες απο το το μας εχει τυχει ή τι εχουμε δει <_<

Link to comment
Share on other sites

<_< Λοιπον μπηκε σε διαγνωστικο ο εγκέφαλος και δύο πραγματάκια έδειξε. Το EPC ήταν αναμμένο απο την βαλβιδα στα φρένα, παρόλο που τα φώτα ήταν μια χαρά και το ENGINE γιατί έμενε λίγο ανοιχτό το κλαπέτο του γκαζιού... Ηταν και ο λόγος που έσβησε καποια στιγμη. Μπούκωσε. Ολα οκ... Γενικα πάντως θα βάλω και ενα υγρό καθαρισμού μπεκ... Προτείνετε κάποιο? Παιδια σας ευχαριστω για ολα...... :thumbsup:worthy.gif
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθάνον στις ενδείξεις EPC να είναι η βαλβίδα φρένων. Έτσι έλεγα και γω στο TSi μου και με άφησε στη Λειβαδιά από ηλ. γκάζι (πεταλούδα).

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες μου άναψε ξαφνικά το EPC. Mετά απο 10-15 λεπτά και το "engine"... Tο POLO όμως μιά χαρά. Κανένα προβλημα. Εκανα αρκετα χιλιόμετρα ζορίζοντάς το και τίποτα. ..... μετα απο 10-15 λεπτά ανάψανε πάλι... Χωρις όμως να έχει πρόβλημα στο φρένο...

Eγω ταλαιπωρηθηκα για κανεναν χρονο.

Μου αλλαζαν βαλβιδουλες φρενων, μου καθαριζαν τις πεταλουδες εισαγωδης, μου αλλαζαν ΜΑΦ, αισθητηρες "λ", πολλαπλασιαστες, εχανα μεροκαματα, μου εκανε τον εξυπνο ο καθε λιγδιαρης στην αντιπροσωπεια και τελικα μου αλλαξαν εγκεφαλο (στα 40.000 χλμ).

Βεβαια ήθελαν να τον πληρωσω αφου ημουν εκτος εγγυησης.

Αλλα λιγο τα τηλεφωνα στην γερμανια, λιγο τα γραμματα (με ταχυδρομειο) παραπονων στην γερμανια για τον ελληνα εισαγωγεα (και οχι τον επισημο αντιπροσωπο), λιγο τα τηλεφωνηματα απο δικηγορο (ανεφερα την βλαβη απο το 3ο σερβις και δεν ειχε διορθωθει) , ευτυχως δεν πληρωσα τιποτα.

Με αναγκαζαν να βαζω για 3 χρονια κατοσταρα βενζινη και να την χρυσοπληρωνω ενω ηταν ο εγκεφαλος.

Ασε που στα 240.000 χλμ (ταξιδιαρικα στην Εθνικη Οδο και οχι μεσα σε πολη) μου εβγαλε χαλασμενο σασμαν και η αντιπροσωπεια μου ειπε:

- "Δεν ξερετε οτι τα αυτοκινητα πλεον εχουν ημερομηνια ληξεως; "

- Οχι, δεν μου το ειπατε οταν σας εδωσα 4.500.000 δρχ για να το αγορασω.

Αλλα μου εγινε μαθημα:Τερμα τα Γερμανο/Τσεχο/Ισπανο αυτοκινητα.

Πηρα ενα Χιουνταϊ Ακσεντ και ενα Νισσαν Κασκάϊ και βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς βρίσκεται αυτή η βαλβίδα των φρένων στο 6N2...?

ειναι ακριβως πανω απο το πενταλ του φρενου το οποιο αμα το στριψεις βγαινει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ οδήγησα ένα POLO του 2005 και παρουσίαζε τα εξής : όταν ξεκινούσαμε το αυτοκίνητο (χωρίς να πατήσω καθόλου φρένο) το αυτοκίνητο λειτουργούσε τέλεια όταν όμως έφτανα σε κάποιο σημείο που έπρεπε να κόψω ή να σταματήσω πατώντας το φρένο μετά από 1 λεπτό περίπου άναβε το EPC και συνέχιζε να μένει αναμμένο και εν κινήσει και δεν μπορούσα να αναπτύξω ταχύτητα έφτανε με το ζόρι στις 3.000 στροφές σε όλες τις ταχύτητες. Δοκίμασα και σταματούσα με χειρόφρενο και δεν το έβγαλε καθόλου. Επίσης αν το έσβηνα και το ξανά άναβα έσβηνε το EPC μόλις πατούσα ξανά φρένο πάλι το ίδιο σκηνικό.

Μήπως ξέρεται τι μπορεί να είναι ρε παιδιά?????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Είμαι νέος στο φόρουμ κ δηλώνω σχετικά αρχάριος με τα αυτοκίνητα οπότε συγχωρέστε με για τυχών λάθη.. Αγόρασα πριν 2 βδομαδες ένα Polo 9Ν του 2004 μεταχειρησμένο 2ο χέρι.. Το αυτοκίνητο μετά από ελέγχους που πέρασε δείχνει να είναι εντάξει.. Εκτός απο αυτό το πρόβλημα που αναφέρετε στο θέμα.. Μέσα σε 2 βδομάδες το έπαθα στο ίδιο ακριβώς σημείο της εγνατίας στο δρόμο θεσσαλονίκη-πτολεμαίδα.. Μου είχε ανάψει ακόμα μια φορά μέσα στην πόλη αλλά το γκάζι δούλευε κανονικά.. Στο ταξίδι μου το κοψε κ τις 2 φορές με αποτέλεσμα να σταματήσω στην άκρη να σβήσω.. Απ αυτά που διαβάζω το μόνο που παρατηρώ στο αυτοκίνητο είναι ότι έχει καμμένο φανάρι της 3ης πόρτας.. Υπάρχει κάποια βοήθεια μήπως? Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.