Jump to content
peja16

1o ΣΕΡΒΙΣ Golf Gt

Recommended Posts

B)19euro x 5ltr(στο gti τοσα παίρνει) = 95ευρώ -> Castrol SLX Longlife 3 5-30

Γ)Λάθος το φίλτρο είναι MANN και πρέπει να έχει γυρω στα 7-10ευρω..Οχι VW branded

Για GT φίλτρο λαδιού -> ΜΑΝΝ-HUMMEL HU712/6x

223.jpg

Για GTI φίλτρο λαδιού -> ΜΑΝΝ-HUMMEL HU719/6x

246.jpg

To φιλτρο λαδιου για GT δεν ειναι αυτο. 17000 χλμ εχω και εχω αλλαξει δυο φορες. Ειναι ενα με το μισο υψος.

Τιμες

λαδια 4x12 eyrw = 48 γιατι στο GT θελει 3,5 λιτρα ΜΕ το φιλτρο

Φιλτρο λαδιου MANN 17ευρο, ειναι ισως το πιο ακριβο της φιλτρο. Τοσο εχει και στην αντιπροσωπεια

Με 65 εκανα service.

Bye bye αντιπροσωπειες....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν ξέρει κανείς τιμές για 1ο service και από άλλα μέρη της Ελλάδος και κυρίως Θεσσαλονίκη...

Ρώτησα πρίν λίγο καιρό στην αντιπροσωπεία στα Χανιά και μου είπαν ότι είχαν κάνει πρόσφατα "1ο σέρβις" σε gt και κόστισε κάπου 90-92 ευρώ (για λάδια και φίλτρο λαδιού).

Επίσης, θεωρώ απαραίτητη τη σύσφιξη μερών αλλά από ότι φαίνεται, μάλλον γίνεται και αυτό κατ'όπιν παραγγελίας...

Τέλος έχω και εγώ μεγάλη απορία σχετικά με το πότε χρειάζονται σέρβις η τουρμπίνα και ο κομπρέσσορας, και πόσο θα στοιχίσει αυτό. Λέτε στο μεγάλο στις 60.000 χλμ?

(Και κάτι μάλλον...εντυπωσιακό: εδώ στα χανιά κυκλοφορούν καθώς φαίνεται, 3 gt. Το ένα είναι το δικό μου, το άλλο ενός παλληκαριού και το 3ο το έχει ένας παπάς!)

Link to comment
Share on other sites

5 λιτρα...? Χμ....Σιγα το 2,2 που θελει και 5 λιτρα...

Απλα ξερεις τι γινεται...?

Ε γραφει ο καθενας ο,τι θελει, και σου λεει σιγα, ετσι θα ναι....

Link to comment
Share on other sites

To φιλτρο λαδιου για GT δεν ειναι αυτο. 17000 χλμ εχω και εχω αλλαξει δυο φορες. Ειναι ενα με το μισο υψος.

Τιμες

λαδια 4x12 eyrw = 48 γιατι στο GT θελει 3,5 λιτρα ΜΕ το φιλτρο

Φιλτρο λαδιου MANN 17ευρο, ειναι ισως το πιο ακριβο της φιλτρο. Τοσο εχει και στην αντιπροσωπεια

Με 65 εκανα service.

Bye bye αντιπροσωπειες....

Επειδή ολόκληρη ΜΑΝΝ-HUMMEL δεν παίζει να κάνει λάθος...Παρε το link και κοίτα αν σε αυτα τα 17.000χλμ έβαζες λάθος φίλτρο...

ΜΑΝΝ-HUMMEL GT TSI filters

5 λιτρα...? Χμ....Σιγα το 2,2 που θελει και 5 λιτρα...

Απλα ξερεις τι γινεται...?

Ε γραφει ο καθενας ο,τι θελει, και σου λεει σιγα, ετσι θα ναι....

Αν αυτο απευθύνεται σε εμένα , έγραψα

19euro x 5ltr(στο gti τοσα παίρνει) = 95ευρώ -> Castrol SLX Longlife 3 5-30

Το πιο πιθανο είναι να καταλαβαίνει ακόμα και ο πιο άσχετος οτι ο κινητηρας των 2000 κ.ε θα πέρνει παραπάνω λάδι από αυτον των 1400κ.ε

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Puck το φιλτρο που εχεις στο link δεν ειναι αυτο που φοραει το GT, ειναι ενα με το μισο υψος οπως λεει και ο -Doctor-. Μολις σημερα το αλλαξα στο δικο μου GT, και το αγορασα απο επισημη αντιπροσωπεια. Δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν, παντως στο κουτακι του γραφει Volkswagen AG και εχει κωδικο 03C 115 562. Κοστιζει 17 ευρω (με ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το ETKA το δίνει σαν το ίδιο φίλτρο και για τα 1.6φσι, το replacement part κατασκευάζεται απο την MANN και απλά φέρει το σήμα της VW, οπώς οι καθαριστήρες στα 5αρια είναι bosch αλλα οταν πας να τους πάρεις λενε vw...Τωρα λετε οτι το φίλτρο είναι μικρότερο, μήπως η φωτογραφία είναι σε μεγενθυση και το βλέπετε διπλάσιο?

Think about that : Η mann το κατασκευάζει , είναι δυνατον να κάνει λάθος στον κατάλογο της?Κοιταξτε λίγο τα χαρακτηριστικα του και θα δείτε οτι τελικά είναι ίδιο...

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Λες να εχω βγαλει το φιλτρο μου, να το εχω αλλαξει δυο φορες στα 17000χλμ, και να κανω λαθος...? Ελα ρε μαν...Σε παρακαλω.... :D

Αν εχω λαθος, θα ζητησω και συγνωμη. Αλλα αυτο δεν παιζει.

Το φιλτρο που φοραει το GT, ειναι ενα παρομοιο σε διαμετρο, αλλα με το μισο υψος.

κανει 17ευρω.

Μην τα ξαναλεμε. Και εβαλα της MANN.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω , ρε γιατρε αφου της μανν έβαλες αυτο θα έβαλες....δεν γίνεται...αλλα οτι να ναι, οταν το βγάλεις μετρα το νεο στο ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε τρελε, τι επιμενεις...Αφου σου λεω, υψος, το μισο...Λες να μην εχω την κριτικη ικανοτητα να δω αν εχει το μισο υψος απο αυτο που ποσταρες...?

Ενιγουει...Οπως νομιζεις...Εσυ βλεπεις το site, και δεν με πιστευεις...

Ουτε στις οπες πανω ταιριαζει ουτε τιποτα...Αντιθετα ειναι ιδιο με αυτο του GTI που εχεις βαλει...Οταν αλλαξω λαδια Αθηνα καποια φορα θα σε φωναξω να με πιστεψεις....

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τιμολόγιο από service σε Golf V από Πορτογαλία έτσι για να πάρουμε μια γεύση...

Όσον αφορά τα λάδια, μπορεί κάποιος να μας δώσει μια επίσημη απάντηση σχετικά με το τι λάδι πρέπει να χρησιμοποιούμε στο GT? Απ'ότι έχω διαβάσει σε κάθε αντιπροσωπεία χρησιμοποιούν και διαφορετική μάρκα! Τελικά ποιο λάδι είναι καλύτερο για το GT μας; Αυτα που αναφέρει το βιβλίο κατασκευαστή (VW 504 00, VW 503 01) τι είδους λάδια είναι;

post-4005-1166865090_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικα ξερει κανεις να μας πει σε πια αντιπροσωποια θα αλλαξουμε λαδια πιο φθηνα (τα λαδια και το φιλτρο δικα μας)

για εργατικα μιλαμε δηλαδη

ξερει κανεις που θα βρω φιλτρο λαδιου για GT;

Edited by nik gt
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΝ-HUMMEL GT TSI filters

Αν αυτο απευθύνεται σε εμένα , έγραψα

Το πιο πιθανο είναι να καταλαβαίνει ακόμα και ο πιο άσχετος οτι ο κινητηρας των 2000 κ.ε θα πέρνει παραπάνω λάδι από αυτον των 1400κ.ε

Σημερα διαβαζα στο manual του αυτοκινητου για τον κινητηρα 1.4 TSI (140HP):Ποσοτητα λαδιου με αλλαγη φιλτρου 5,3l. Ειναι δυνατον να παιρνει παραπανω και απο το GTI?!

Οσοι εχουν αλλαξει λαδια στον εν λογω κινητηρα ας μας πουν ποσο βαλανε να ελενξουμε την ορθοτητα γιατι λιγο κουφο μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα το πρωτο service στο GT

Λαδια ARAL LONGLIFE III 5W30 4lt 65 euro

Φιλτρο της MUNN-HUMMEL 11.8 euro

εργασια στην αντιπροσωπεια μαζι με ελεγχο και συμληρωμα υγρων και αερα (λαστιχα-ρεζερβα) 30 eyro

Συνολο 106,8 ευρο

ΥΓ1 βρηκα κατι προσφορες μεσα στο site για λαδια ARAL-CASTROL που εκαναν 10-11 ευρο το λιτρο

το εψαξα και ρωτωντας στην επισημη αντιπροσωπεια της ARAL εμαθα οτι δεν προμηθευουν τα συγκεκριμενα μαγαζια

και επειδη δεν θελω να παιζω λοττο με τον κινητηρα μου αγορασα original

ΥΓ2 ο συγκεκριμενος κινητηρας παιρνει 3,5 lt λαδια + φιλτρο

ΥΓ3 το φιλτρο εχει το μεγεθος που λεει ο DOCTOR

ΥΓ4 ακουσα τιμες και τιμες απο αντιπροσωπειες εδω στην αθηνα αλλα στον ΡΩΡΡΗ εβαλα τα γελια ,κρατηθητε....190 ευρο !!!!!!!

Edited by nik gt
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα και εγω το πρωτο λιπαντικο σερβις στα 10.000 χλμ. Λαδια δικα μου τα Mobil 1 Esp formula, τα οποια βρηκα στο Κιατο γιατι Αθηνα εχουν ελειψη, φιλτρο λαδιου, φυσυγμα φιλτρο αερα, τσεκ με το κομπιουτερ, συνολα 4Χ17=68 τα λαδια, 15,62 το φιλτρο λαδιου και 40 ευρω η εργασια. Πετυχα μαλιστα πανω σε ελενγκτες της κοσμοκαρ και περιεργαζονταν τα λαδια, αλλα τελικα κατεληξαν οτι κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα και εγω το πρωτο λιπαντικο σερβις στα 10.000 χλμ. Λαδια δικα μου τα Mobil 1 Esp formula, τα οποια βρηκα στο Κιατο γιατι Αθηνα εχουν ελειψη, φιλτρο λαδιου, φυσυγμα φιλτρο αερα, τσεκ με το κομπιουτερ, συνολα 4Χ17=68 τα λαδια, 15,62 το φιλτρο λαδιου και 40 ευρω η εργασια. Πετυχα μαλιστα πανω σε ελενγκτες της κοσμοκαρ και περιεργαζονταν τα λαδια, αλλα τελικα κατεληξαν οτι κανουν.

Μολις γραψεις μερικα χιλιομετρα πες μας εντυπωσεις απο τα λαδια που εβαλες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.