Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Ρε παιδια οταν εχει ζεσταθει το αμαξι και αλλαζω θεσεις στο κιβωτιο απο Ν σε D η R οπως και σε πολυ μικρες ταχυτητες με 1η-2ερα με 1000- 1200 στροφες κατα την αλλαγη απο 1 σε 2 η 2 σε 3 και τουμπαλιn μου κανει ενα μικρο θορυβο (και τρανταζεται λιγο το αυτοκινητο οταν ειναι σταματημενο απο D σε N )kατι σαν "κλακ". Το εχει κανεις αλλος αυτο το θορυβο-τρανταγμα??? :huh: Αλλα κατα τα αλλα εν κινησει ειναι ολα μια χαρα.

Edited by gtas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν εχει ζεσταθει το αμαξι και αλλαζω θεσεις στο κιβωτιο απο Ν σε D η R οπως και σε πολυ μικρες ταχυτητες με 1η-2ερα με 1000- 1200 στροφες κατα την αλλαγη απο 1 σε 2 η 2 σε 3 και τουμπαλιn μου κανει ενα μικρο θορυβο (και τρανταζεται λιγο το αυτοκινητο οταν ειναι σταματημενο απο D σε N )kατι σαν "κλακ". Το εχει κανεις αλλος αυτο το θορυβο-τρανταγμα??? :huh: Αλλα κατα τα αλλα εν κινησει ειναι ολα μια χαρα.

Χμ...Όχι...Σταματημένο, μήπως εννοείς ένα ανεπαίσθητο "γκουπ" που κάνει όταν αφήνεις το φρένο οπότε και ανάβει η ένδειξη για να το πατήσεις? Είναι η στιγμή που "κλειδώνει" το stick και δεν πάει πουθενά εκτός αν πατήσεις πάλι φρένο.

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ειναι αυτο... Λετε να τρεχω στις αντιπροσωπιες??Ασε που δεν θα ξερουν και τι τους γινετε αν τους πω κατι για dsg

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ειναι αυτο... Λετε να τρεχω στις αντιπροσωπιες??Ασε που δεν θα ξερουν και τι τους γινετε αν τους πω κατι για dsg

Μια χαρα ξερουν. Πηγαινε στον Μπουρμα. Δεν ειναι φυσιολογικο να κανει συνεχεια αυτο το θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Δηλ το kickdown δεν αποφευγεται στο manual?

Αν θελω να κρατησω μια σχεση, η να κατεβασω οταν εγω θελω, που θα πρεπει να ειναι φυσιολογικο στο manual, δεν γινεται?

Αν ειναι ετσι τοτε ολες οι μετρησεις θα πρεπει φυσιολογικα να γινονται με kickdown, ειτε λεγεται ειτε οχι.

Στο κιβωτιο DSG το kickdown στο manual αποφεύγεται με τον εξής τρόπο: όταν αλλάζεις ταχύτητα κρατάς το μοχλό ταχυτήτων στο μεν ανέβασμα μπρός στο δε κατέβασμα πίσω μέχρι εσύ να αποφασίσεις πότε θέλεις να αλλάξεις ταχύτητα....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ξερουν. Πηγαινε στον Μπουρμα. Δεν ειναι φυσιολογικο να κανει συνεχεια αυτο το θορυβο

Το πηγα σημερα στον Μπουρμα. Το πηγαμε μια δοκιμη μαζι με τον μηχανικο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα. Βασικα ειπε οτι ειναι απο τα γραναζια συμπλεξης και απο συμπλεξης και ειναι φυσιολογικο.

Edited by gtas
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα στον Μπουρμα. Το πηγαμε μια δοκιμη μαζι με τον μηχανικο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα. Βασικα ειπε οτι ειναι απο τα γραναζια συμπλεξης και απο συμπλεξης και ειναι φυσιολογικο.

Με τον Χιονη το πηγες? Να τους εμπιστευεσαι παντως. Ξερουν τη δουλεια τους. Τι ωρα πηγες? Ημουν εκει στις 10.30 για το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Με τον Χιονη το πηγες? Να τους εμπιστευεσαι παντως. Ξερουν τη δουλεια τους. Τι ωρα πηγες? Ημουν εκει στις 10.30 για το δικο μου

Περιπου εκεινη την ωρα πηγα.Δεν μου ειπε ονομα ενας με ασπρα μαλλια αν σε βοηθαει καθολου...Τι χρωμα ειναι το δικο σου???

Link to comment
Share on other sites

Περιπου εκεινη την ωρα πηγα.Δεν μου ειπε ονομα ενας με ασπρα μαλλια αν σε βοηθαει καθολου...Τι χρωμα ειναι το δικο σου???

Ο Κωστας πρεπει να ηταν τοτε. Το δικο μου ειναι μαυρο και θα το ειχες καταλαβει ευκολα αν το εβλεπες. Κοιτα τη φωτογραφια που εχω!!!! Κατω στο φανοποιο ειναι το δικο μου tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, θα πάρω το Scirocco, με τα 160 PS, και το σκέφτομαι για DSG. Έκανα πρόσφατα test drive το Golf VI, με τον ίδιο κινητήρα και DSG (7άρι). Οι εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες. Στα θετικά, η ομαλότητά του στο αυτόματο πρόγραμμα, ο τρόπος που κάνει τις αλλαγές χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι, η δυνατότητα για χειροκίνητες αλλαγές όποτε το θελήσεις (αν και ομολογώ ότι έχανα την μπάλα, αφού ο κινητήρας δεν ακούγεται καθόλου και πρέπει να κοιτάς το στροφόμετρο), η απίστευτη επιτάχυνση στο kickdown και η χαμηλή κατανάλωση καυσίμου (έκανα σύγκριση με το χειροκίνητο και είναι πράγματι χαμηλότερη). Παρατήρησα όμως και κάποια αρνητικά, όπως την αισθητή καθυστέρηση κατά το kickdown (δεν ξέρω αν ευθύνεται το κιβώτιο ή ο κινητήρας που ούτως ή άλλως έχει κάποιο lag), τη δυσκολία να ελέγξεις την επιτάχυνσή σου (που είτε θα είναι λιγότερη, είτε περισσότερη από αυτή που περιμένεις, με κίνδυνο να καρφωθείς στον μπροστινό, κι αυτό γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα αποφασίσει να αλλάξει ταχύτητα), ιδίως κατά το kickdown (οπού το αρχικό κόμπιασμα ακολουθεί ένα έντονο τίναγμα προς τα μπρος), καθώς και μία περίεργη αίσθηση ότι το αυτοκίνητο τα κάνει όλα μόνο του, πράγμα που σε κάνει να αισθάνεσαι μ@λ@κ@ς. Δεν ξέρω αν αυτά είναι πράγματα που συνηθίζονται, και θα ήθελα τη γνώμη των κατόχων σχετικά.

Κάτι άλλο που με προβλημάτισε έντονα ήταν η αδυναμία ελέγχου με χαμηλή ταχύτητα, υπό κλίση. Συγκεκριμένα, προσπαθώντας να το ανεβάσω σε μία ράμπα, και ξεκινώντας από στάση, ήταν αδύνατο να το μετακινήσω σιγά σιγά, αλλά ξεκινούσε πάντα με τίναγμα (και όλα αυτά χωρίς καθόλου γκάζι, με το φρένο μόνο). Για όποιον καταλαβαίνει τι λέω, ενώ με το συμπλέκτη το αυτοκίνητο μετακινείται «αναλογικα» (με ακρίβεια χιλιοστού), με το DSG μετακινείται «ψηφιακά», σε βήματα δηλαδή (πχ των 10cm). Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το ελέγξεις με μεγαλύτερη ακρίβεια, η συγκεκριμένη όμως συμπεριφορά θα κάνει πολύ δύσκολο (και επικίνδυνο) το παρκάρισμα σε ανηφόρα ή κατηφόρα. Σε επίπεδο έδαφος δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, το αυτοκίνητο ήταν απόλυτα ελέγξιμο.

Τελικά, οι εντυπώσεις μου ήταν τέτοιες που δε μου επιτρέπουν να πω με σιγουριά αν μου άρεσε το DSG ή όχι. Δεν είμαι από αυτούς που βαριούνται να αλλάζουν ταχύτητες (εκτός από όταν είμαι κολλημένος στην κίνηση, και κάτι καλοκαιριάτικα βράδια Κυριακής που γυρνάω από Χαλκιδική, όσοι είναι από Θεσσαλονίκη καταλαβαίνουν τι εννοώ B)), και αν θα πάρω το DSG θα είναι κυρίως για την προηγμένη τεχνολογία του, τις καλύτερες επιδόσεις που προσφέρει, ιδίως στις επιταχύνσεις (και επομένως μεγαλύτερη ασφάλεια στα προσπεράσματα), για την ευκολία του σε καταστάσεις κίνησης, και για την οικονομία σε καύσιμο. Δεν ξέρω όμως αν ταιριάζει σε ένα αυτοκίνητο όπως το Scirocco, το οποίο πραγματικά χαίρεσαι να το οδηγείς (κάντε το test drive και θα με θυμηθείτε), και αν θα αφαιρέσει κάτι από την οδηγική απόλαυση. Με προβληματίζει επίσης ιδιαίτερα η δυσκολία ελέγχου στις μανούβρες με χαμηλή ταχύτητα, όπως ανέφερα παραπάνω.

Επειδή βλέπω ότι είστε γνώστες, θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε στην απόφασή μου (αναφέρομαι φυσικά στους κατόχους DSG). :lol:

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εδω εχουμε οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, το 6ταχυτο αλλα δεν πιστευω οτι εχει διαφορα ως προς τα βασικα.

Αυτο που εχω παρατηρησει σε σχεση με το προηγουμενο μηχανικο Tsi μου ειναι το ποσο πιο αθορυβος ειναι ο κινητηρας/κιβωτιο και συμφωνω μαζι σου οτι θα πρεπει να κοιταζω στροφομετρο για να εχω επαφη με τις στροφες.

Σιγουρα δεν εχεις τον απολυτο ελεγχο που εχεις με το μηχανικο στην αυτοματη λειτουργια με ολα οσα ανεφερες, αλλα αν θελεις απλα το βαζεις στο manual και οι λειτουργιες του ειναι ιδιες και μαλιστα με αστραπιαια αποκριση στις αλλαγες (ανεβαζοντας γιατι κατεβαζοντας εχεις ενα κλικ καθυστερησης αν ειναι πολλες οι στροφες του κινητηρα το οποιο βεβαια το εχεις σε μεγαλυτερο βαθμο στο μηχανικο).

Οσο για το παρκαρισμα σε ανηφορα/κατηφορα η ραμπα δεν εχω παρατηρησει αυτο που λες, ισα ισα εχει γινει πολυ ευκολο γιατι δεν χρειαζεται να πατιναρω καθολου (το δικο μου επειδη ειναι τελευταιας γενιας εχει και hill holder οπως εχουν και τα 7ταχυτα) που στο προηγουμενο μηχανικο tsi μου ηταν σχεδον κανονας και οταν φορτωμενο λιγο μυριζε και ο δισκος, με οτι συνεπαγεται, δηλ γρηγορη φθορα του, ιδιως με τα οικολογικα υλικα που βαζουν τα τελευταια χρονια.

Αν ειναι ετσι δοκιμασες να το βαλεις στο manual ωστε να κανονιζεις εσυ περισσοτερο το γκαζι?

Το θεμα ειναι οτι επειδη ειμασταν (αν και εγω οχι γιατι ειχα και αυτοματα και σειριακα) εξοικειωμενοι με το μηχανικο ξενιζομαστε λιγο απο την λειτουργια του dsg (δεν λεω αυτοματου γιατι δεν εχει καμμια σχεση) το οποιο θελει λιγο συνηθεια αν θελεις κατι παραπανω απο ανετη/ακουραστη οδηγηση.

Εγω επειδη ζω στην Αθηνα ουτε σκεφτομαι πλεον να παρω ποτε παλι μηχανικο και ειδικα τωρα που υπαρχει το dsg (και ολα τα εφαμιλλα σειριακα, οχι απλα αυτοματα).

Αλλα και σπορ διαθεση να εχεις τοτε υπαρχει το manual.

Τωρα αν σε προβληματιζει η εξοικειωση και νομιζεις οτι θα σε δυσκολεψει παρε το μηχανικο, αν και η ταση πλεον ειναι αντιστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι εννοείς όμως να το βάλω στο manual; Ποια θα είναι η διαφορά, αφού έτσι κι αλλιώς 1η θα έχει, μιλάμε για ξεκίνημα από στάση. Την καθυστέρηση στο kickdown την έχεις κι εσύ ή είναι θέμα του 7τάχυτου (ή του συγκεκριμένου κινητήρα);

Ξέχασα επίσης να αναφέρω στα αρνητικά τις 7 ταχύτητες, οι οποίες, κατά την άποψή μου, είναι πάρα πολλές για τη χειροκίνητη λειτουργία. Σκεφτείται μόνο πόσο συχνά θα χρειάζεται να ανεβοκατεβάζεις ταχύτητα. Αυτό, σε συνδυασμό με τον πλήρως αθόρυβο κινητήρα, σε κάνει να χάνεις την μπάλα στο χειροκίνητο και να το αφήνεις μονίμως στο αυτόματο.

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι εννοείς όμως να το βάλω στο manual; Ποια θα είναι η διαφορά, αφού έτσι κι αλλιώς 1η θα έχει, μιλάμε για ξεκίνημα από στάση. Την καθυστέρηση στο kickdown την έχεις κι εσύ ή είναι θέμα του 7τάχυτου (ή του συγκεκριμένου κινητήρα);

Ξέχασα επίσης να αναφέρω στα αρνητικά τις 7 ταχύτητες, οι οποίες, κατά την άποψή μου, είναι πάρα πολλές για τη χειροκίνητη λειτουργία. Σκεφτείται μόνο πόσο συχνά θα χρειάζεται να ανεβοκατεβάζεις ταχύτητα. Αυτό, σε συνδυασμό με τον πλήρως αθόρυβο κινητήρα, σε κάνει να χάνεις την μπάλα στο χειροκίνητο και να το αφήνεις μονίμως στο αυτόματο.

Ευθυνεται το ηλεκτρογκαζο του Golf και οχι το DSG

Link to comment
Share on other sites

Εφ' οσον η 7η ειναι overdrive δεν προκειται να την χρησιμοποιησεις σε σπορ οδηγηση που μαλλον σε ενδιαφερει. Ειναι μονο για θεμα οικονομιας.

Τωρα παλι δεν μπορω να σου πω για το παρκαρισμα ανηφορα/κατηφορα γιατι τουλαχιστον εγω δεν εχω δει κατι που να με προβληματισει. Ισα ισα επειδη εχει και το hill holder η διαδικασια ειναι πανευκολη.

Πληροφορικα το ιδιο συστημα υπαρχει και σε μερικα μηχανικα κιβωτια οπως τελευταια στην Αλφα ΜιΤο.

Δεν ξερω ισως επειδη το 7ταχυτο ειναι με ξηρους δισκους αντι του 6ταχυτου που ειναι μεσα στο λαδι του να υπαρχει αυτη η διαφορα στην συμπεριφορα του.

Λεω εγω τωρα, χωρις να ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυνεται το ηλεκτρογκαζο του Golf και οχι το DSG

Και το δικό μου Golf (1.6 FSI) έχει ήλεκτρικό γκάζι, καθυστέρηση όμως δεν έχει. Η αλήθεια είναι ότι lag παρατήρησα και στο Scirocco που έκανα test drive (χειροκίνητη έκδοση), κυρίως σε χαμηλές στροφές. Επομένως είναι σίγουρο ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας (1.4 TSI 160PS) έχει κάποιο lag, αν και η καθυστέρηση στο kickdown ήταν αρκετά μεγαλύτερη. Οπότε μάλλον υπάρχει και από το κιβώτιο κάποια καθυστέρηση που προστίθεται σε αυτήν του κινητήρα.

Σε δοκιμές περιοδικών έχω διαβάσει ότι το 7άρι DSG είναι περισσότερο προσανατολισμένο στην οικονομία παρά στα σπορ χαρακτηριστικά, σε σχέση με το 6άρι. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό, η διαπίστωση είναι ασαφής και δε δίνει περισσότερες πληροφορίες, την απάντηση μπορεί να δώσει μόνο κάποιος που τα έχει οδηγήσει και τα δύο.

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου Golf (1.6 FSI) έχει ήλεκτρικό γκάζι, καθυστέρηση όμως δεν έχει. Η αλήθεια είναι ότι lag παρατήρησα και στο Scirocco που έκανα test drive (χειροκίνητη έκδοση), κυρίως σε χαμηλές στροφές. Επομένως είναι σίγουρο ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας (1.4 TSI 160PS) έχει κάποιο lag, αν και η καθυστέρηση στο kickdown ήταν αρκετά μεγαλύτερη. Οπότε μάλλον υπάρχει και από το κιβώτιο κάποια καθυστέρηση που προστίθεται σε αυτήν του κινητήρα.

Σε δοκιμές περιοδικών έχω διαβάσει ότι το 7άρι DSG είναι περισσότερο προσανατολισμένο στην οικονομία παρά στα σπορ χαρακτηριστικά, σε σχέση με το 6άρι. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό, η διαπίστωση είναι ασαφής και δε δίνει περισσότερες πληροφορίες, την απάντηση μπορεί να δώσει μόνο κάποιος που τα έχει οδηγήσει και τα δύο.

Ετσι ακριβως ειναι σε σχεση με το 7αρι που μπαινει στο Golf. Γιατι υπαρχει και το καινουργιο DSG7 που μπορει να διαχειριστη παραπανω ροπη απο το 7αρι το δικο σου. Βλεπε Q5

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι σε σχεση με το 7αρι που μπαινει στο Golf. Γιατι υπαρχει και το καινουργιο DSG7 που μπορει να διαχειριστη παραπανω ροπη απο το 7αρι το δικο σου. Βλεπε Q5

Αυτά τα γνωρίζω, δεν ήταν όμως αυτή η ερώτησή μου. Πολύ καλή η θεωρία, αλλά από έναν περιοδικό που έκανε δοκιμή περιμένεις να σου πει και κάτι πιο συγκεκριμένο, και όχι απλά να αντιγράφει τα δελτία τύπου. Πες μου εσύ τι καταλαβαίνεις από τη φράση που τόνισες. Είναι ασαφής και θεωρητική. Όταν την αναφέρει κάποιος χωρίς να την εξειδικεύει, στην ουσία δε λέει απολύτως τίποτα. B)

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

Εφ' οσον η 7η ειναι overdrive δεν προκειται να την χρησιμοποιησεις σε σπορ οδηγηση που μαλλον σε ενδιαφερει. Ειναι μονο για θεμα οικονομιας.

Γνωστό αυτό, αλλά και η 6η στο manual overdrive είναι. Συνεπώς, το γεγονός δεν αλλάζει, έχεις μία ταχύτητα παραπάνω (αν αφαιρέσεις τις overdrive, που και αυτές βέβαια θα τις χρησιμοποιήσεις στον αυτοκινητόδρομο, αλλά άντε να σου κάνω το χατήρι tongue.gif, έχεις 6 ταχύτητες στο DSG αντί για 5 στο manual).

Link to comment
Share on other sites

Η 6η στο 6αρι δεν ειναι οπως η 7η στο 7αρι.

Ειναι πιο κοντα στην 6η του.

Τελος παντων το θεμα δεν ειναι εκει δηλ ποιο την εχει πιο μακρια.

Αν δεν εισαι διατεθιμενος να πειραματιστεις με την λειτουργια του dsg και για να μην εχεις εστω την πιθανοτητα να απογοητευτεις με τις προσδοκιες σου (εφοσον οπως λες δεν προκειται να οδηγεις συχνα σε κινηση) πηγαινε σε μηχανικο και δωσε τα λεφτα του dsg για καποιο εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Η 6η στο 6αρι δεν ειναι οπως η 7η στο 7αρι.

Ειναι πιο κοντα στην 6η του.

Τελος παντων το θεμα δεν ειναι εκει δηλ ποιο την εχει πιο μακρια.

Αν δεν εισαι διατεθιμενος να πειραματιστεις με την λειτουργια του dsg και για να μην εχεις εστω την πιθανοτητα να απογοητευτεις με τις προσδοκιες σου (εφοσον οπως λες δεν προκειται να οδηγεις συχνα σε κινηση) πηγαινε σε μηχανικο και δωσε τα λεφτα του dsg για καποιο εξτρα.

Έχω την εντύπωση πως η 7η στο DSG είναι παρόμοια με την 6η στο manual. Έχω το Golf V 1.6 FSI, με 6άρι manual, και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η 6η είναι overdrive.

Η διαφορά στο 7άρι DSG είναι ότι σ' αυτό όλες οι σχέσεις είναι πιο πυκνές, γι' αυτό και προκύπτει 1 παραπάνω. Η 7η του όμως είναι πλήρως ισοδύναμη με την 6η του manual.

Overdrive είναι μία σχέση όταν δίνει την ίδια τελική ταχύτητα με την αμέσως προηγούμενή της. Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με 6η του manual και με την 7η του νέου DSG. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η 7η στο DSG είναι παρόμοια με την 6η στο manual. Έχω το Golf V 1.6 FSI, με 6άρι manual, και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η 6η είναι overdrive.

Η διαφορά στο 7άρι DSG είναι ότι σ' αυτό όλες οι σχέσεις είναι πιο πυκνές, γι' αυτό και προκύπτει 1 παραπάνω. Η 7η του όμως είναι πλήρως ισοδύναμη με την 6η του manual.

Overdrive είναι μία σχέση όταν δίνει την ίδια τελική ταχύτητα με την αμέσως προηγούμενή της. Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με 6η του manual και με την 7η του νέου DSG. ;)

Κανεις λαθος. Στο DSG με 5η δεν πιανεις τελικη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η 7η στο DSG είναι παρόμοια με την 6η στο manual. Έχω το Golf V 1.6 FSI, με 6άρι manual, και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η 6η είναι overdrive.

Η διαφορά στο 7άρι DSG είναι ότι σ' αυτό όλες οι σχέσεις είναι πιο πυκνές, γι' αυτό και προκύπτει 1 παραπάνω. Η 7η του όμως είναι πλήρως ισοδύναμη με την 6η του manual.

Overdrive είναι μία σχέση όταν δίνει την ίδια τελική ταχύτητα με την αμέσως προηγούμενή της. Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με 6η του manual και με την 7η του νέου DSG. ;)

Στο μηχανικο 6αρι (αυτο ειχα πριν) τελικη πιανεις με 5η οχι με 6η.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Στο DSG με 5η δεν πιανεις τελικη.
Στο μηχανικο 6αρι (αυτο ειχα πριν) τελικη πιανεις με 5η οχι με 6η.

Ρε παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά, σας παρακαλώ, διαβάστε πρώτα τι γράφω πριν απαντήσετε.

Eliasj, δε μίλησα για το 6άρι DSG (πώς θα μπορούσα άλλωστε, δεν το ξέρω το κιβώτιο), αλλά για το 6άρι manual. Εκεί η 6η είναι overdrive και πιάνεις τελική και με την 5η.

KIRPA, αυτό είπα κι εγώ, δεν κατάλαβα σε τι διαφωνείς, τελική πιάνεις και με 5η (αλλά και με 6η φυσικά).

Πολύ όμως μείναμε στα τεχνικά και στα θεωρητικά, εκτιμώ την προσπάθειά σας να βοηθήσετε, αλλά τα τεχνικά τα γνωρίζω, είμαι μηχανικός άλλωστε. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω είναι η αίσθηση κατά την οδήγηση και τη χρήση επί μακρόν, πόσο σας έχει βοηθήσει το DSG και σε ποιους τομείς, τι σας τη σπάει σε αυτό, αν αφαιρεί από την οδηγική απόλαυση και κάνει την οδήγηση βαρετή (εγώ τουλάχιστον, από τη σύντομη επαφή μαζί του, αυτή την αίσθηση αποκόμισα) και αν έχετε κι εσείς αυτό το πρόβλημα που παρατήρησα με την αδυναμία κίνησης με πολύ μικρή ταχύτητα (χιλιοστό χιλιοστό, όπως π.χ. όταν παρκάρουμε και έχει εμπόδιο σε πολύ μικρή απόσταση) σε δρόμο υπό κλίση (έστω και ελάχιστη).

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by Bazil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.