Jump to content
Passatcl

Ελλειψη ρευματος

Recommended Posts

Τι κάνω για περισσοτερο ρευμα? Μπαταρια ή μεγαλο πυκνωτή? Βασικα πυκνωτη εχω εναν 1,5F αλλα μολις πηρα ενα τερας γουφερ 3000W παει μου αναβοσβήνουν σαν τρελα τα φωτα. Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Για τα φωτα που τρεμοπαιζουν, υπαρχουν πολλες εκδοχες του προβληματος. Αν χαμηλωνουν αισθητα υπαρχει ελλειψη ρευματος, αν απλα ψιλοπαιζουν θελουμε καλυτερες γειωσεις. Για τις μπαταριες δεν χρειαζονται 2-3, απλα να ειναι μεγαλης χωρητικοτητας πχ 1400Amps... αλλα οσο μεγαλυτερη τοσο και ακριβοτερη και βασικα καλο ειναι οι μπαταριες μπρος πισω να ειναι παρομοιες.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εμενα που τρεμοπαιζουν τα φωτα και εχω καινουργια σχετικα μπαταρια μεγαλυτερη κιολας απο τη μαμισια...δε ξερω πως τις μετρανε αλλα αν θυμαμαι η μαμα ηταν με 60αμπερωρια και η καινουργια μου με 70...τα φωτα μου παλι τρεμοπαιζουν...τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Όσες μπαταριες κ αν βάλεις το τρεμοπαιζμα δεν θα σου σταματήσει. Να βελτιωθεί ναι! Τωρα το μόνο που μπορεις να κάνεις κατα την γνώμη μου ειναι να αλλάξεις το δυναμό με ενα πχ: 120Α κ μια πιο καλή μπαταρία, κατα προτίμηση ειδική για ηχοσυστηματα (με ζελε) Υπ'οψην μια συμβατική μπαταρία που θα σου κράταγε 4 χρόνια (λεμε τωρα) αυτή θα σου κρατήσει 2. Ή θα μπορούσες ακόμα καλύτερα να βάλεις μια 2η μπαταρία και να κρατήσεις αυτήν που εχεις. Δυναμό εννοειτε ομως πως θα αλλάξεις αλλιώς ξεχνα την 2η μπαταρία.

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το δυναμο διαφωνω απολυτα δοκιμασμενο με 90Α δυναμο σε Polo 6N2 και με 8 μπαταριες δεν εχει κανενα προβλημα

2 χρονια θα κρατησει 1 μπατατια με ζελε ??? Μα εχει 2 χρονια εγγυηση και οι συμβατικες 1.... Απλα οι μπαταριες αυτες δεν αντεχουν σε ειδικες καταστασεις πχ πληρη αποφορτιση.

Οσο για το τρεμοπαιζμα επειδη εχω ψαξει και την τελευταια σπιθαμη στο δικο μου, ολα δειχνουν οτι προερχονται απο τις γειωσεις, εφοσον φυσικα εχεις ρευμα διαθεσιμο....

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το δυναμο διαφωνω απολυτα δοκιμασμενο με 90Α δυναμο σε Polo 6N2 και με 8 μπαταριες δεν εχει κανενα προβλημα

2 χρονια θα κρατησει 1 μπατατια με ζελε ??? Μα εχει 2 χρονια εγγυηση και οι συμβατικες 1.... Απλα οι μπαταριες αυτες δεν αντεχουν σε ειδικες καταστασεις πχ πληρη αποφορτιση.

Οσο για το τρεμοπαιζμα επειδη εχω ψαξει και την τελευταια σπιθαμη στο δικο μου, ολα δειχνουν οτι προερχονται απο τις γειωσεις, εφοσον φυσικα εχεις ρευμα διαθεσιμο....

δηλαδη τι να κανω με τις γειωσεις?!!

αν βαλω για καθε ενισχυτη πυκνωτη?...εχω περισσιο πυκνωτη SPL 1farad...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ειναι τι ρευμα παρεχεις....και τι ρευμα καταναλωνεις. Αν θες πες λιγο τι μηχανηματα εχεις εγκατεστημενα να σου πω αν η μπαταρια σου μπορει να σε τροφοδοτησει ή αν χρειαζεσαι και 2η. Οι γειωσεις παιζουν ρολο αλλα εφοσον πρωτα εχουμε εξασφαλσει οτι παρεχουμε το απαιτουμενο ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ειναι τι ρευμα παρεχεις....και τι ρευμα καταναλωνεις. Αν θες πες λιγο τι μηχανηματα εχεις εγκατεστημενα να σου πω αν η μπαταρια σου μπορει να σε τροφοδοτησει ή αν χρειαζεσαι και 2η. Οι γειωσεις παιζουν ρολο αλλα εφοσον πρωτα εχουμε εξασφαλσει οτι παρεχουμε το απαιτουμενο ρευμα

2 2καναλους σε σειρα...400W εκαστος. μηπως να δοκιμασω να βαλω ξεχωριστη γραμμη RCA απο την πηγη?...αλλα τι ρολο να παιζει?..

και θα βαλω κι αλλον ενα δικαναλο ...τοτε τι θα κανει ...θα αναβοσβηνουν τα φωτα σαν φλασακια?!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χρήση κ ανάλογα τα μηχανήματα! Ενα 90ρι δυναμό μια χαρα φορτίζει κ 8 κ 10 μπαταρίες, ανάλογα το ποσα θα ζητάει η καθε μια. Αμα τωρα εσυ εχεις 10 γουφερ στο αμάξι τι να κανει το δυναμο, που να προλάβει το κακόμοιρο. Ααα για να καταλαβαινόμαστε, με σταματημένο το αμάξι μιλάμε παντα!!! Οσο για τις μπαταρίες με ζελέ όλοι μου εχουν πει πως θα τις αλλάζεις πιο συχνα. Δεν το εχω ψάξει το θέμα δεν ξερω. Ισως να το λενε επειδη θα αποφορτίζονται συχνα. Λογικα κ σε μια συμβατική το ιδια θα ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περάσεις ξεχωριστά rca! Δεν παιζει κανένα ρόλο με το ρευμα. Όσο για τον επιπλεον ενισχυτή εξαρτάται τι θα του βάλεις πάνω, αμα του βάλεις κ άλλο γουφερ θα τρεμοπαίζουν ακόμα πιο πολύ, αμα του βάλεις να παιξει ηχεία ουδεν προβλημα. Για περιεγραψε μας αμα θες το ηχοσύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περάσεις ξεχωριστά rca! Δεν παιζει κανένα ρόλο με το ρευμα. Όσο για τον επιπλεον ενισχυτή εξαρτάται τι θα του βάλεις πάνω, αμα του βάλεις κ άλλο γουφερ θα τρεμοπαίζουν ακόμα πιο πολύ, αμα του βάλεις να παιξει ηχεία ουδεν προβλημα. Για περιεγραψε μας αμα θες το ηχοσύστημα σου.

ενας 2καναλος παιζει ενα 12αρι sub ...ενας αλλος παιζει τα δυο πισω ηχεια και ενας ακομη θα μπει για τα μπροστα...

ενας πυκνωτης της caliber 1F...δινει παροχη στους 2 ενισχυτες.

οταν ειμαι σταματημενος και ανεβασω ενταση τρεμοπαιζουν τα φωτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως μου τα λες δεν μου λεει κατι.... ;)

Τι ενισχυτης και τι ηχεια? Μαρκα,μοντελο, να βρω τις προδιαγραφες τους...

τι με βαζεις τωρα να σο πω...δε θυμαμαι...σειρα Rally της Calliber ενισχυτης και sub 400Watts 200rms o enisxyths

ο αλλος ειναι ultimate montelo de kserw...τα ηχεια ειναι mtx 100rms εκαστο...

παραπανω μη ρωτας :):(

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια πιο μεγάλη μπαταρία κ δεν θα εχεις πρόβλημα με τα φώτα, αφού για να καταλάβεις μόνο όταν σκάει το μπάσο τρεμοπαιζουν τα φώτα (το sub τραβάει ρευμα) Ααα κ συμβουλή: πούλα τους ενισχυτές που έχεις κ βάλε έναν 5κνλ καλό, παρα αυτό που κάνεις τώρα 3 ενισχυτές αντι για έναν. Θα δεις κ διαφορά στα ρευματα, πιστεψε με.

Link to comment
Share on other sites

H πιο σωστη κινηση για ενα καθημερινο αυτοκινητο ειναι αυτη, ο 5 καναλος.

Τωρα χωρις στοιχεια τι να σου πω για τα ρευματα σου...αν ειχαμε τις προδιαγραφες θα βλεπαμε το max peak των ενισχυτων σου και απο τα ηχεια τις απαιτησεις τους σε ρευμα.

Παρε μια μπαταρια KINETIC γυρω στα 900amps που ειναι με ζελε και μπαινει οπου και οπως θες και θα λυθει το προβλημα σου πιστευω, απο εκει και περα ενα voltage stabilizer βελτιωνει την κατασταση αλλα θελει προσοχη γιατι "πινει" ρευμα και αν δεν κανεις χιλιομετρα θα σου τελειωσει τις μπαταριες.

Και αν απο εκει και περα εχεις παλι τρεμοπαιζμα το συζηταμε για γειωσεις....απλα εκει τα πραγματα περιπλεκονται πολυ.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μου ειπαν λυση για να μη τρεμοπαιζει τπτ οσο ηχο και να εχεις....μεγαλυτερο δυναμο...90αρι φοραμε...140αρι θελει

δεν εχω διασταυρωσει ακομα το ορθον της πληροφοριας...αλλα 450 ευρω μου ακουγονται τραγικα για μια τετοια αλλαγη!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα δηλαδη που τα φωτα μου το βραδυ γινονται φωτορυθμικα?εγω 55αρα εχω...την εχω δυο χρονια και τελευταια δε την βλεπω καλα, απο τοτε που εβαλα τα cadense τα 8" και 8ΩΜ με τις κορνες, οταν βαραει ολα μεσα αναβοσβηνουν...να παω κι εγω για ζελεδενια???

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα κ μιας κ λεμε για ρευματα - μπαταριες, να εκθεσω κι εγω τις αποριες μου.

η μπαταρια μου τα εφτυσε κ ψαχνομαι για αλλαγη. εχω ενα νορμαλ ηχοσυστημα,οχι ιδιαιτερων απαιτησεων (μοναδα μπροστα,οβαλ πισω, ενα τετρακαναλο κ ενα σαμπ). σκεφτομαι να παω σε μπαταρια για ηχοσυστηματα με ζελε, αλλα δεν ξερω αν πραγματικα αξιζει η διπλη κ πλεον τιμη σε σχεση με τις συμβατικες. ποια τα πλεονεκτηματα της? διαρκει περισσοτερο(εχω ακουσει πως ναι ,στο τοπικ διαβαζω το αντιθετο)? θα δω καποιο κερδος-διαφορα στην ποιοτητα του ηχου(πχ πιο κοφτο-γεματο μπασο) η τουλαχιστον στα φωτα το βραδυ που τρεμοπαιζουν? αυτο που ξερω ειναι οτι οι μπαταριες με ζελε φορτιζονται πιο γρηγορα απο τις απλες.

με λιγα λογια ,να παω σε μπαταρια με ζελε 55Ah η σε συμβατικη με 66Αh κ παραπανω ?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ζελεδένια( :o )και xenon!!!Με τα xenon σταματάει το τρεμόπαιγμα!Έχω ένα Kicker L7 και τα φώτα μου είχαν γίνει strobo.Έβαλα xenon και μπαταρια Maxima 900DC,το τρεμόπαιγμα σταμάτησε και τα ρεύματα καλυτέρεψαν.Σειρά έχουν τα καλώδια στη μηχανη...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ζελεδένια( :rolleyes: )και xenon!!!Με τα xenon σταματάει το τρεμόπαιγμα!Έχω ένα Kicker L7 και τα φώτα μου είχαν γίνει strobo.Έβαλα xenon και μπαταρια Maxima 900DC,το τρεμόπαιγμα σταμάτησε και τα ρεύματα καλυτέρεψαν.Σειρά έχουν τα καλώδια στη μηχανη...

αυτες ακριβως τις 2 κινησεις ειχα κι εγω κατα νου φιλε Sepulto οσον αφορα στις επομενες βελτιωσεις μου! για πειτε μια τιμη περιπου για τη Maxima.. δε νομιζω να υπαρξει χωροταξικο προβλημα,εννοω πως θα χωραει στο κουτι της μπαταριας του γκολφ ε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.