Jump to content
solaris2k7

Ενδείξεις του Emobilizer

Recommended Posts

Καλησπέρα... θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση....

Έχω το Golf V GT και δεν έχω βάλει συναγερμό...

Έχει βέβαια το κλασικό κόκκινο λαμπάκι στην πόρτα όταν κλειδώνεις το αμάξι...

Γνωρίζει κανείς να μου πει τι ενδείξεις μπορεί να δώσει αυτό το λαμπάκι?

Βασικά ρωτάω γιατί γύρισα ύστερα από βόλτα και το λαμπάκι ήταν σταθερό και συνέχεια αναμμένο κόκκινο....

Έπρεπε να πατήσω παρατεταμένα το κουμπί του κλειδιού για να σβήσει.... τι έγινε..... ???? τι ειδοποίηση ήταν αυτή????

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και εμένα λίγες φορές και νομίζω πως είναι τυχαίο. Με κάποιο τρόπο χρησιμοποιώντας το κλειδί μπορείς να κάνεις το λαμπάκι να μην ανάβει, αλλά δε θυμάμαι πως. Ας βοηθήσει κάποιος που ξέρει και θυμάται.

Το θέμα είναι ότι το λαμπάκι αναβοσβήνει με σταθερή ταχύτητα (όπως πρέπει) και το βρίσκω σταθερά αναμμένο.... μήπως είναι κάποιος τρόπος να σου πει ότι το αμάξι πήγε να παραβιαστεί??? ή ότι κάποιος σε χτύπησε σε παρκάρισμα????

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως απλώς κολλάει. Το immobilizer δεν έχει σχέση με παραβίαση πόρτας ή με κάποιου είδους μετακίνηση νομίζω (μετακίνηση εννοώ χτύπημα). Μόνο ακινητοποιεί το όχημα όταν λειτουργήσει χωρίς το κατάλληλο κλειδί. Αυτό άλλωστε σημαίνει και immobilizer. Ελπίζω να μην κάνω λάθος.

Καλά ναι, απλά το κεντρικό κλείδωμα και το immobilizer έχουν προφανώς και κάποιες εξτρά λειτουργίες.... τότε ποιος ο λόγος να υπάρχει το λαμπάκι στην πόρτα....

Θα δοκιμάσω αύριο να κλειδώσω το αμάξι και να προσπαθήσω να το παραβιάσω να δω τι θα κάνει

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το για να πειστεις και εσυ, αλλα αυτο που σημαινει ειναι απλα οτι κολλησε! Πηγαινε το με την πρωτη ευκαιρια σε ενα εξουσιοδοτημενο σερβις να σου πουνε! ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση...εγω καμια φορα οταν παω χαλαρα το αυτοκινητο μου αναβει το immob. activated ...κουλο δεν ειναι?!!!

θα αρχισω να πιστευω οτι κατι παιζει με τον εγκεφαλο και το προγραμμα...το μοτερ μου ειναι με 150ps...το παιδι που πηρα τη μηχανη που ειναι ψαγμενος μου ειχε πει κατι γι αυτο το θεμα immo αλλα δε το εδωσα σημασια!!!

μου χε πει οτι οταν ξεκλειδωθει το immo για να μπει σε αλλο αυτοκινητο η μηχανη τοτε η ιπποδυναμη αλλαζει...

το μοτερ αυτο οταν ηταν στο μαμα αυτοκινητο δουλευε περιορισμενα...

τελικα τι ρολο παιζει το immo με την ιπποδυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει καμια σχεση το immo με την ιπποδυναμη.

Μηπως δεν εχει γινει σωστη δουλεια ομως με το immo γενικα και σου βγαζει σφαλματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει καμια σχεση το immo με την ιπποδυναμη.

Μηπως δεν εχει γινει σωστη δουλεια ομως με το immo γενικα και σου βγαζει σφαλματα?

μη μου βαζεις ιδεες Κωστακη!!!

υπαρχει πιθανοτητα να με βγαζει σε safe mode απο το immo?!!

Link to comment
Share on other sites

oταν αναβει κοκκινο το λαμπακι στη πορτα σημαινει πως αμα πχ σπασεις το τζαμι και πας να ανοιξεις απο μεσα δεν ανοιγει, δλδ δεν σηκωνεται η ασφαλεια!αμα ξαναγυρησεις το κλειδι αλλη μια σβηνει το λαμπακι και συνεπως ανοιγει και απο μεσα

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το κανει καμια φορα και ρωτησα στο service και μου ειπαν απλα οτι κολαει το λαμπακι και πρεπει να αλαξεις τον εγεφαλο του imo που παει μαζι με το καντραν.Εμενα κολαει στο

ξεκλειδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουμε ηλεκτρονικο κλειδωμα καμια

φορα οταν ξε/κλειδωνουμε το αμαξι απο

αποσταση συγχρονιζεται το πατημα του κουμπιου στο κλειδι

με το λαμπακι και κολλαει..

Εγω αυτο εχω παρατηρησει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το λαμπάκι αναβοσβήνει σημαινει ότι η λειτουργεία Comfort του κλειδώματος είναι ενεργοποιημένη! Δηλαδή το αυτοκίνητο δεν ανοιγει ούτε από μέσα! Αν τωρα όταν την ώρα που κλειδώνει πατήσεις 2 φορές συνεχόμενα το κουμπί κλειδώματος τότε η λειτουργία comfort είναι απενεργοποιημένη, το λαμπάκι δεν ανάβει καθόλου και το αυτοκινητο ανοίγει από μέσα! Ετσι τοθλάχιστον συμβαίνει στο δικό μου! (ΜΚ5) Ξέρω ότι στο ΜΚ4 παραμένει μόνιμα αναμένο όταν είναι κλειδωμένο για πολύ καιρό! (πάνω από μήνα) Καμια φορά το δικό μου κολάει όταν ξεκλειδώνω κ μένει μόνιμα αναμένο! Πρέπει να ξανακλειδώσω κ να ξαναξεκλειδώσω για να ξεκολήσει!

Ελπίζω να βοήθησα!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.