Jump to content
Dimitri

Βελτιωση σε Golf Gt

Recommended Posts

Κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το i/c του νέου S3. Να σημειώσω πως η διαφορά δεν είναι μόνο το 1cm σε πάχος αλλά επιπλέον τα χυτά άκρα τα οποία έχουν και πιο αεροδυναμικό σχεδιασμό εσωτερικά καθώς και οι σπείρες (31 στο S3, 27 στο GTI/GT). Σίγουρα η διαφορά δεν είναι μεγάλη, στο γερμανικό φόρουμ διάβασα πως είναι μόλις 15-20% πιο αποδοτικό από το εργοστασιακό. Εξαρτάται λοιπόν το τι θα κάνεις ο καθένας στο αυτοκίνητό του. Κάποιος με ΦΠΕ αξίζει να πάρει εκείνο του S3, άλλος με σχέδια για Big Turbo ίσως καλύτερα να φυλάξει τα χρήματά του για το APR. Τα μεγάλα i/c έχουν και Lag πάντως, εμένα με το Forge το ΤΤ είχε ψοφήσει χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Προς Puck:to intercooler θα το βαλλει και ο γιατρος..εγω το εβαλα με το παιδι που ανοιξε το θεμα αυτο τον Δημητρη και τον ευχαριστω πολυ που μου ανοιξε τα ματια..το intercoler το βρηκα μεσω ebay 265 ευρω και πραγματικα αξιζει τα λεφτα του.το να το βαλλει καποιος που ξερει ειναι ευκολη υποθεση,αν ειναι προσεχτικοι και πιανουν τα χερια τους..σχεδον 1,5 ωρα δουλειας κανοντας και διαλειμματα..και ειδικα οσοι θελουν να βαλλουν μετα και προγραμμα ειναι οτι πρεπει το interccoler αυτο για 220 αλογακια..μπειτε στο site τησ milltek δειτε το Gt racing225 aloga me εξατμιση και προγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

A! Εμένα μου λες για τον γιατρό.....Ποιος νομίζεις του το βρήκε στην τιμή που λες , αλλα από ελλάδα?.....

Link to comment
Share on other sites

A! Εμένα μου λες για τον γιατρό.....Ποιος νομίζεις του το βρήκε στην τιμή που λες , αλλα από ελλάδα?.....

Eμενα μου τον βρηκε ο Δημητρησ που ελεγα αλλα ειχε αγορασει 2,3 και επειδη ηταν καλη η τιμη δεν τον ρωτησα απο που τον πηρε.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα λιαν συντομως βγαινει κιτακι υπερκυβισμου στα 1600cc που υποσχεται υποδυναμεις ουτε λιγο ουτε πολυ στα 270αλογα (εννοειται με προγραμμα - εξατμιση)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα λιαν συντομως βγαινει κιτακι υπερκυβισμου στα 1600cc που υποσχεται υποδυναμεις ουτε λιγο ουτε πολυ στα 270αλογα (εννοειται με προγραμμα - εξατμιση)

οκ αλλα ποια ειναι τα αλλα πραγματα που κανουν στο tsi απο S3??

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προκαλω τον GolfRS να βαλει με δικα μου εξοδα το I/C του S3 με την προυποθεση αν δει καλη διαφορα να μου δωσει αλλα τόσα ενω σε διαφορετικη περιπτωση του το κανω δωρο. Τι λες παει?

Πώώώώ...ΤΡΟΜΕΡΗ ΙΔΕΑ !!! :angry2:;)

¶κου τώρα τί μου ήρθε και μένα, έτσι....;;;

Είσαι να μου δώσεις να βάλω τους εκκεντροφόρους του Schrick και άμα δώ 30 άλογα διαφορά να σου τα δώσω και αυτά διπλά ;;

Τί λες πάει ;; :D

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, αλλά και τα 400 είναι πολλά για την ελάχιστη βελτίωση που προσφέρει σε σχέση με το standard....

Τώρα άν κάνει κάτι σε GT.........

Εχεις κάποια στοιχεία ή μετρήσεις ... ώστε να δούμε και εμείς αυτή την ελάχιστη βελτίωση που προσφέρει ?

Προφανώς σου ξέφυγε το πόστ ....το κάνω πάλι quote .... για να απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σου ξέφυγε το πόστ ....το κάνω πάλι quote .... για να απαντήσεις.

Περίμενε να καταλάβω λίγο.... :)

Μου ζητάς να αποδείξω κάτι την στιγμή που δέν το έχω βάλει, ενω υπάρχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3-4 άτομα που

το έχουν φορέσει και αυτοί απλά αρκούνται σε αερολογίες του τύπου..

"ναί το ένιωσα !!! είναι τόσο δροσερό !!! σίγουρα έχει διαφορά!!!δέν μπορεί!!"

Γιατί δέν ζητάς κανένα απο τα παληκάρια που το έχουν να μας δώσει πραγματικές αποδείξεις όπως ΙΑΤ πρίν και μετά την τοποθέτηση, χάρτες advance, έστω και μία δυναμομέτρηση βρε αδερφέ, και μου λές εμένα να κάνω την δικιά τους δουλειά;;;

Συνήθως όταν κάποιος κάνει κάποια κίνηση/αλλαγή και ενδιαφέρεται να την παρουσιάσει, δίνει και τις αποδείξεις.Οι δουλειά των υπολοίπων είναι να δυσπιστούν, και η δικιά του να τους αποδείξει την πραγματικότητα.Μόνο σε αυτό το φόρουμ γίνεται το αντίθετο.......

Και εγώ περιμένω μαζί σου λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να καταλάβω λίγο.... :)

Μου ζητάς να αποδείξω κάτι την στιγμή που δέν το έχω βάλει, ενω υπάρχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3-4 άτομα που

το έχουν φορέσει και αυτοί απλά αρκούνται σε αερολογίες του τύπου..

"ναί το ένιωσα !!! είναι τόσο δροσερό !!! σίγουρα έχει διαφορά!!!δέν μπορεί!!"

Γιατί δέν ζητάς κανένα απο τα παληκάρια που το έχουν να μας δώσει πραγματικές αποδείξεις όπως ΙΑΤ πρίν και μετά την τοποθέτηση, χάρτες advance, έστω και μία δυναμομέτρηση βρε αδερφέ, και μου λές εμένα να κάνω την δικιά τους δουλειά;;;

Συνήθως όταν κάποιος κάνει κάποια κίνηση/αλλαγή και ενδιαφέρεται να την παρουσιάσει, δίνει και τις αποδείξεις.Οι δουλειά των υπολοίπων είναι να δυσπιστούν, και η δικιά του να τους αποδείξει την πραγματικότητα.Μόνο σε αυτό το φόρουμ γίνεται το αντίθετο.......

Και εγώ περιμένω μαζί σου λοιπόν...

Αρα...αφού δέν έχεις το παραμικρό στοιχείο ή ένδειξη ή προσωπική εμπειρία...

Πώς είσαι τόσο απόλυτος στην απάντηση σου...ότι προσφέρει ελάχιστη βελτίωση ???

Γιατί δέν αιτιολογείς την απάντηση σου γράφωντας έστω ... "με κάθε επιφύλαξη"

Link to comment
Share on other sites

Χθες άνοιξα με τον κολλητό μου τον Δημήτρη που έχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο αυτοκίνητο με μένα μόνο που είναι 4πορτο. Δηλαδή έχει: MTM StgI, DSG, παρόμοιο εξοπλισμό, 18άρες και αντίστοιχα km. Τα αυτοκίνητά μας είναι BWA και έχουν δυο μήνες διαφορά στην ημερομηνία παραγωγής. Σε παλαιότερο άνοιγμα όταν ήταν stock και τα δύο εκείνος ήταν στην πόρτα μου συνεχώς (διαφορά συγχρονισμού). Χθες στο πρώτο άνοιγμα μέχρι τα 210 ήταν σχεδόν 1,5 κενή πίσω. Η διαφορά στο πρώτο άνοιγμα έγινε ψηλά και μετά την 3η. Στο 2ο άνοιγμα άρχισα να φεύγω σιγά σιγά από τη 2α κιόλας οπότε το κόψαμε στη μέση γιατι ήταν στο καπάκι μετά την πρώτη και οι τουρμπίνες έφεγγαν αρκετά θα έλεγα... Η διαφορά στο 2ο άνοιγμα θα ήταν αρκετά μεγαλύτερη. Να σημειώσω πως την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε ενα checkup και στα δυο αυτοκίνητα ούτως ώστε να ξέρουμε πως δεν έχουμε πρόβλημα. Το ΜΑF διάβαζε 194 στο δικό μου και 191 στο δικό του, πιέσεις και θερμοκρασίες καυσαερίων είχαμε σχεδόν ταυτόσημες, αβάνς δε μέτρησα όμως. Ξέχασα να αναφέρω πως τα κιβώτια ήταν στο 'S' για να αποκλείσουμε τον παράγοντα οδηγό.

Νομίζω είναι ενδεικτικό του τι προσφέρει ενα i/c, σίγουρα δεν είναι χειροπιαστά νούμερα αλλά το αποτέλεσμα στον δρόμο είναι αυτό που μετράει.

Να συμπληρώσω πως μετά το άνοιγμα έπεσα και σε μπλόκο στην έξοδο της Αττικής... Δεν είχα πινακίδα μπροστά ούτε και δίπλωμα μαζί μου (εκλάπη πριν 2 μήνες) αλλά τελικά με έγραψαν μόνο για το δίπλωμα αν και είχα δήλωση από το αστυνομικό τμήμα για απώλεια. Πάλι καλά, σήμερα πάντως έβαλα την παλιά μάσκα με την πινακίδα... Φανταστείτε να ήξεραν τι γινόταν 20 λεπτά πριν...

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δει δυναμομετρησεις και το εχω πει αλλωστε. Τωρα οποιος δεν με πιστευει δικο του προβλημα δεν με νοιαζει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι.Εγώ ποτέ δεν είπα ότι δέν εχει διαφορά απο το μαμά.Αυτό που ειπα ηταν οτι δέν αξίζει τα λεφτά του για αυτό που προσφέρει.Κοινώς κρατάς τα λεφτάκια σου και στην ουσία βάζεις τρελλό IC με...άλλα 500 Ευρώ.Δέν κάνουμε σκόντο σε πράγματα που δέν ξανα αλλάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι.Εγώ ποτέ δεν είπα ότι δέν εχει διαφορά απο το μαμά.Αυτό που ειπα ηταν οτι δέν αξίζει τα λεφτά του για αυτό που προσφέρει.Κοινώς κρατάς τα λεφτάκια σου και στην ουσία βάζεις τρελλό IC με...άλλα 500 Ευρώ.Δέν κάνουμε σκόντο σε πράγματα που δέν ξανα αλλάζουμε...

Aυτο που δεν καταλαβαινεις ομως ειναι οτι τουλαχιστον στα Gt τα οποια δεν φτιαχνονται οπως τα GTi το intercooler αυτο ειναι υπεραρκετο.και μενα μετ επειτα προγραμμα ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλυτερο i/c χρειαζεται μονο για bt εφαρμογες.

¶μα μιλάμε για GT, τότε το μαμά (GTI intercooler) ΧΑΛΑΡΑ σε καλύπτει αφ'οσον κυκλοφορούν stage2 GTI με τρελλά νούμερα με το μαμά IC.

Εκτός και άν εσύ σκέφτεσαι για GT με πάνω απο 260............

¶ν πάλι μιλάμε για TFSI, τότε και η Κ04 (όσο και άν ακούγεται περίεργο) BT θεωρείται, εφ'όσον μπορεί να δώσει ιπποδύναμη γύρω στα 350 δηλαδή 150 άλογα πάνω του εργοστασιακού.

Και ξαναλέω, σε πράγματα που ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΙ δέν κάνουμε σκόντο γιατί το μετανιώνουμε μετά.Εγώ αυτά λάθη τα έχω κάνει στο παρελθόν και πλέον τα αποφεύγω.... B)

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι πολυ καλη κινηση εαν σκεφτεσαι να βαλεις προγραμμα αργοτερα. αν βαλεις κ μια τουρμπινα ακομα μεγαλυτερη και αλλαγη εξατμισης πιστευω θα φτασει τρελα νουμερα :D

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Και να φτασει τα 260 δεν το κοβω να κραταει για πολυ το μοτερ...! 1.4 ειναι οχι 1.8 κ 2.0, θα σπασει! τουλαχιστον 220 μπορει να τα φτασει, κ παλι πολλα ειναι για 1.4 ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.