Jump to content
undertaker

Golf5 1.4

Recommended Posts

το αυτοκινητο ειναι 1 μηνα...προχθες περασα τα 2000 χλμ που χρειαζοταν για στρωσιμο.βγηκα εθνικη και στα 185χλμ επιασε κοφτη η 5η..γινετε αυτο.?μηπως φταινε οι ζαντες?οι ζαντες ειναι 17αρες του gt..

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το 1.4 με τα 90ps ποσο περιμενεις να παει??? Σιγουρα η 17αρες κοβουν....

δεν περιμενα να παει παραπανω αλλα οχι κ να κοφτιασει η 5η ετσι..

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο ειναι 1 μηνα...προχθες περασα τα 2000 χλμ που χρειαζοταν για στρωσιμο.βγηκα εθνικη και στα 185χλμ επιασε κοφτη η 5η..γινετε αυτο.?μηπως φταινε οι ζαντες?οι ζαντες ειναι 17αρες του gt..

Λογικό είναι, φίλε μου.

Εγώ όταν είχα το 1.4 fsi με 15άρες ζάντες έβλεπα 190 km/h το πολύ.

Με το 1.6 fsi που έχω τώρα βλέπω 20 km/h παραπάνω.

Στο 1.4 λείπουν τα άλογα, κάτι που δε με πείραζε στην τελική ταχύτητα, αφού δεν πάω συχνά πάνω από 140-150 km/h.

Αντίθετα, στις ρεπρίζ η έλλειψη δύναμης φαίνεται και πρέπει να προσέχεις για να μην βρεθείς εκτεθειμένος σε κάποιο προσπέρασμα.

Είναι ένα αυτοκίνητο που πάει ικανοποιητικά, αλλά γρήγορο δεν είναι.

Βέβαια αν προσέχεις και είσαι και κάπως συντηρητικός στην οδήγηση δε θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

Καλορίζικο το Golfάκι. ;)

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο ειναι 1 μηνα...προχθες περασα τα 2000 χλμ που χρειαζοταν για στρωσιμο.βγηκα εθνικη και στα 185χλμ επιασε κοφτη η 5η..γινετε αυτο.?μηπως φταινε οι ζαντες?οι ζαντες ειναι 17αρες του gt..

φιλαρακι να σε ρωτησω γιατι κ εγω 1.4 fsi εχω (90αλογα) αξιζουν οι 17 ζαντες σε αυτο το αμαξι?

καιει πολυ παραπανω? τι εντυπωση σου εχει αφησει....εγω το σκεφτομουν αλλα μου φαινονται λιγα τα αλογα..:drinks:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι να σε ρωτησω γιατι κ εγω 1.4 fsi εχω (90αλογα) αξιζουν οι 17 ζαντες σε αυτο το αμαξι?

καιει πολυ παραπανω? τι εντυπωση σου εχει αφησει....εγω το σκεφτομουν αλλα μου φαινονται λιγα τα αλογα..:drinks:

Ούτε να το σκέφτεσαι φίλε. Είναι πολύ λίγα τα άλογα. Το αμάξι θα κόψει απο επιτάχυνση , απο τελική και θα αυξηθεί και η κατανάλωση αρκετά. Μέχρι 16" μπορείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Με 16" θα ειναι ok δηλαδη? Δεν ειμαι και πολυ fan για 17"+ ειδικα τα λαστιχα με το χαμηλο προφιλ μου τη δινουν στο κεφαλι :). 15 με 16 λοιπον εχει μεγαλη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Με 16" θα ειναι ok δηλαδη? Δεν ειμαι και πολυ fan για 17"+ ειδικα τα λαστιχα με το χαμηλο προφιλ μου τη δινουν στο κεφαλι :). 15 με 16 λοιπον εχει μεγαλη διαφορά?

Δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ 15" και 16". Ας πει την γνώμη του ρε παιδιά και κανείς με Golf 5 fsi (1.400cc 90ps).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ 15" και 16". Ας πει την γνώμη του ρε παιδιά και κανείς με Golf 5 fsi (1.400cc 90ps).

εγω 16αρες μαμα εχω.....δν μπορω να κρινω γιατι δν ειχα ποτε 15αρες αλλα πιστευω οτι οι 16αρες ειναι μια χαρα....στην τελικη θα του βαλω την καινουργια ζαντα που μπαινει στο καινουργιο πολο....16 κ κουκλα.....

Link to comment
Share on other sites

και να κανω αλλη μια ερωτηση. offset 50 χωραει στο αμαξι αυτο η θα βρισκει πουθενα (μιλαω φυσικα για το 1,4fsi 2005 μοντελο). Ισως λιγο αφελης η ερώτηση αλλα μετα απο το καρε που εμαθα στα σιγουρα οτι ειναι 5x112 θα ηθελα να σιγουρεψω και το offset. Οι 15αρες οι σιδερενιες τι Offset εχουν αν γνωριζει καποιος. Νο1 ολοι, ευχαριστω. (sorry αν σου χαλαω το topic αλλα βρηκα ευκαιρια τωρα να τα μαθω ολα)

edit* τωρα ειδα την ημερομηνια του πρωτου post :thumbsup:

Edited by Orfi
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ 15" και 16". Ας πει την γνώμη του ρε παιδιά και κανείς με Golf 5 fsi (1.400cc 90ps).

παιδια δυστυχως ο κινητηρας μας δεν ειναι για πολλα ζορια... αν σ ενδιαφερει το γκαζι μη βαλεις 17αρες (εκτος κι αν παρεις ελαφριες). εγω παντως καταλαβα διαφορα απ το trendline που φοραει 15αρες σιδηρου σε σχεση με το δικο μου sportline που φοραει 16αρες αλουμινιου. ειδικα σε ρεπριζ το trendline ειχε πολυ καλυτερη αποκριση, κατι που δεν ισχυει στο δικο μου. αν βεβαια σ ενδιαφερει μονο ο αισθητικος παραγοντας τοτε προχωρα...

Edited by dhmhtrhs
Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχως ο κινητηρας μας δεν ειναι για πολλα ζορια... αν σ ενδιαφερει το γκαζι μη βαλεις 17αρες (εκτος κι αν παρεις ελαφριες). εγω παντως καταλαβα διαφορα απ το trendline που φοραει 15αρες σιδηρου σε σχεση με το δικο μου sportline που φοραει 16αρες αλουμινιου. ειδικα σε ρεπριζ το trendline ειχε πολυ καλυτερη αποκριση, κατι που δεν ισχυει στο δικο μου. αν βεβαια σ ενδιαφερει μονο ο αισθητικος παραγοντας τοτε προχωρα...

+1

Βεβαίως και υπάρχει διαφορά στις ρεπριζ και στην κατανάλωση και από τις 15" στις 16"

Και από τις 16" στις 17".

Δοκιμασμένο σε 1.6 Golf IV και 1.4 Tsi Golf V.

Ρόλο παίζουν και το πέλμα 195(15) σε 205(16) σε 225(17) !

Και το βάρος των ζαντών, δηλάδη η μεγαλύτερη αδράνεια.

(οι κοινές αλουμινίου μην νομίζεται ότι είναι και πούπουλα ε!)

Ο κάτοχος του 1.4FSi ας βάλει το πολύ μια 16άρα, ή μια 15άρα με σχέδιο που να φαίνεται μεγαλύτερη. Χωρίς πατούρες κλπ

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.