Jump to content
8anasis

Μεμβράνες

Recommended Posts

οπως ειπε και ο svouras (φιλαρακο σε γνωρισα στα γιαννενα και εισαι και ο πρωτος) πρεπει να εχεις πιστοποιητικο αλλιως παιρνεις το π..λο και τρως το προσθιμο + τις αφαιρεις

οριστε η νομοθεσια

h**p://rap***hare.com/files/201921752/antiliakes_mebranes_fek.pdf.html

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο svouras (φιλαρακο σε γνωρισα στα γιαννενα και εισαι και ο πρωτος) πρεπει να εχεις πιστοποιητικο αλλιως παιρνεις το π..λο και τρως το προσθιμο + τις αφαιρεις

οριστε η νομοθεσια

h**p://rap***hare.com/files/201921752/antiliakes_mebranes_fek.pdf.html

Ευχαριστω ευχαριστω :D:D:D .Οντως χωρις πιστοποιητικο τρως προστιμο και στην χειροτερη, τις αφαιρεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε 'σεις τα πραγματα μπ......λο εχω τις μεβρανες 5 χρονια και η νομοθεσια καθε χρονο [για να μην πω παραπανω] αλλαζει για αυτο το ζητημα και κανεις δεν χρησημοποιει καποιο οργανο για να τις μετρησει [ας ειναι καλα το εμπειρο ματι :lol:tongue.gif:lol: ]

δηλαδη η πρεπει να βαζεις και να βγαζεις μεμβρανες καθε τοσο η να μην ξαναβαλεις ποτε :lol:

α και το πιο αστειο? αλλα λεει το κτεο κι αλλα ο αστυνομικος που θα σε σταματησει [πιασε το αυγο και κουρευτο]

Link to comment
Share on other sites

ρε 'σεις τα πραγματα μπ......λο εχω τις μεβρανες 5 χρονια και η νομοθεσια καθε χρονο [για να μην πω παραπανω] αλλαζει για αυτο το ζητημα και κανεις δεν χρησημοποιει καποιο οργανο για να τις μετρησει [ας ειναι καλα το εμπειρο ματι :lol:tongue.gif:lol: ]

δηλαδη η πρεπει να βαζεις και να βγαζεις μεμβρανες καθε τοσο η να μην ξαναβαλεις ποτε :lol:

α και το πιο αστειο? αλλα λεει το κτεο κι αλλα ο αστυνομικος που θα σε σταματησει [πιασε το αυγο και κουρευτο]

:lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, λιγο προσοχη με τις μεμβρανες...

Φιλαρακι πηγε να περασει ΚΤΕΟ - πριν 3 μερες- και τον κοψανε!!! :o

Φοραει 3Μ 35αρες.Του ειπαν οτι ΠΛΕΟΝ στα μπροστα 3 τζαμια απαγορευονται ΟΛΕΣ οι μεμβρανες!!! fire.gif

τι ΚΤΕΟ ιδιωτικο η δημοσιο?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα οταν λεει 70% Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός τι εννοει ?

70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού.

70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει

πλευρικούς καθρέφτες. Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δενυφίσταται ο περιορισμός του παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπίσθιου ανεμοθώρακα.

το 70% τι ειναι δηλαδη ? ποσο ειναι? να περναει 70% του φωτος? ή μπορει να αποκοβει το 70% ?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα οταν λεει 70% Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός τι εννοει ?

Ότι πρέπει να περνάει το 70% της έντασης της φωτεινής ακτινοβολίας από το εξωτερικό στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, για όλες τις ακτινοβολίες (μήκη κύματος) του ορατού φάσματος του φωτός. Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρέπει να περνάει το 70% της έντασης της φωτεινής ακτινοβολίας από το εξωτερικό στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, για όλες τις ακτινοβολίες (μήκη κύματος) του ορατού φάσματος του φωτός. Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Ναι αυτό είναι. Και σε συζήτηση με το παιδί που μου τοποθέτησε τα φιμέ μου είπε πως από τη μάνα τους τα περισσότερα αυτοκίνητα πλέον φοράνε λίγο πιο σκούρα τζάμια σε σχέση με των παλιών (δε μιλάω για φιμέ) τα οποία ήδη μας ρίχνουν το ποσοστό κοντά στο 75%. Οπότε για τα μπροστά ουτε το 1ο στάδιο φιμέ είναι νόμιμο- παρά μόνο τελείως διάφανη μεμβράνη που αποροφά λίγο UV ακτινοβολία...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά διάβασα όλο το θέμα κ κατέληξα στα εξής συμπεράσματα.. ..

1. ότι ο μπάτσος αν θέλει να σε γράψει θα το κάνει χωρίς ενδοιασμούς ανεξαρτήτως του τί χαρτιά θα του δώσεις..κ να μην σε γράψει για φιμέ θα βρει κάτι άλλο..(κακά τα ψέμματα, στην ελλαδάρα ζούμε..)

2. στο κτεο θα σε περάσουν σίγουρα με λίγο λαδάκι (προτιμούν 5-30 aral) χαχα..

3. δεν έχει τόσο σημασία η μάρκα, όσο το μαστοράκι που θα τα περάσει,γιατί από προσωπική πείρα τα δικά μου είναι no name,τα χω τέσσερα χρόνια κ είναι jamaica !!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά διάβασα όλο το θέμα κ κατέληξα στα εξής συμπεράσματα.. ..

1. ότι ο μπάτσος αν θέλει να σε γράψει θα το κάνει χωρίς ενδοιασμούς ανεξαρτήτως του τί χαρτιά θα του δώσεις..κ να μην σε γράψει για φιμέ θα βρει κάτι άλλο..(κακά τα ψέμματα, στην ελλαδάρα ζούμε..)

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου (παντα φιλικα εε) αλλα αν σε γραψει και εχεις οντως προβλημα υγειας ( δυστυχως οπως εχω εγω) και πας στο τμημα που υπαγεται, θα βρει τον <<μπελα του>>. Μιλαμε παντοτε για αποδεδειγμενο προβλημα υγειας.

........Τωρα αν σε γραψει για κτ αλλο θα πρεπει και εμεις να ειμαστε σωστοι τοσο για την δικη μας υγεια, οσο και για τους αλλους οδηγους που κυκλοφορουν αναμεσα μας.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

SVOURAS

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά διάβασα όλο το θέμα κ κατέληξα στα εξής συμπεράσματα.. ..

1. ότι ο μπάτσος αν θέλει να σε γράψει θα το κάνει χωρίς ενδοιασμούς ανεξαρτήτως του τί χαρτιά θα του δώσεις..κ να μην σε γράψει για φιμέ θα βρει κάτι άλλο..(κακά τα ψέμματα, στην ελλαδάρα ζούμε..)

2. στο κτεο θα σε περάσουν σίγουρα με λίγο λαδάκι (προτιμούν 5-30 aral) χαχα..

3. δεν έχει τόσο σημασία η μάρκα, όσο το μαστοράκι που θα τα περάσει,γιατί από προσωπική πείρα τα δικά μου είναι no name,τα χω τέσσερα χρόνια κ είναι jamaica !!

1. αν εσυ εισαι νομιμος αρκει να το κυνηγησεις σωστα αλλα η δουλεια θελει τρεξιμο δεν ειναι απλο και πιστεψε με αν δεν εχουν μηχανημα να στα μετρησουν και εχεις περασει κτεο τοτε το κυνηγας ανετα

2. αυτο δεν ειναι απαραιτητο αλλα δεν θα διαφωνισω τοσο σε αυτο μαζι σου

3. η επωνημη μεμβρανη αν μπει απο τον ιδιο μαστορα εχει της διαφορες της [ποιοτητα αξιοπιστια κτλ.]

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου (παντα φιλικα εε) αλλα αν σε γραψει και εχεις οντως προβλημα υγειας ( δυστυχως οπως εχω εγω) και πας στο τμημα που υπαγεται, θα βρει τον <<μπελα του>>. Μιλαμε παντοτε για αποδεδειγμενο προβλημα υγειας.

........Τωρα αν σε γραψει για κτ αλλο θα πρεπει και εμεις να ειμαστε σωστοι τοσο για την δικη μας υγεια, οσο και για τους αλλους οδηγους που κυκλοφορουν αναμεσα μας.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

SVOURAS

καλα εσυ πας για μια συγκεκριμενη περιπτωση αλλα οπως προειπα αν εισαι σωστος το παλευεις κι ας σε γραψουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπήρχαν διαφωνίες δεν θα υπήρχε συζήτηση.. :D

1. φίλε 'svouras' στη δική σου περίπτωση τα πράγματα είναι διαφορετικά..με το θα βρει κάτι άλλο να σε γράψει εννοώ θόρυβο από εξάτμιση,ζώνη μέσα στην πόλη κτλ κτλ..

2. φίλε 'polotsik' σχεδόν κανείς μας δεν το κυνηγάει όμως..όσο για την επωνυμία της μεμβράνης έχω πολλούς φίλους με 3Μ μα δεν βλέπω καμία διαφορά ακόμα..

Edited by iohokahey
Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπήρχαν διαφωνίες δεν θα υπήρχε συζήτηση.. :D

1. φίλε 'svouras' στη δική σου περίπτωση τα πράγματα είναι διαφορετικά..με το θα βρει κάτι άλλο να σε γράψει εννοώ θόρυβο από εξάτμιση,ζώνη μέσα στην πόλη κτλ κτλ..

2. φίλε 'polotsik' σχεδόν κανείς μας δεν το κυνηγάει όμως..όσο για την επωνυμία της μεμβράνης έχω πολλούς φίλους με 3Μ μα δεν βλέπω καμία διαφορά ακόμα..

διαφορες υπαρχουν οσο κι αν δεν το βλεπουμε εσυ κι εγω

μην ξεχνα πως σε πολλα πραγματα λεμε πως δεν βλεπω διαφορες του εοπνυμου με το μη επονυμο αλλα στην πραξη υπαρχουν μικρες βεβαια αλλα υπαρχουν ασχετα αν καποια πραγματα δεν μας ενδιαφερουν και δεν δινουμε σημασια ;)

Link to comment
Share on other sites

διαφορες υπαρχουν οσο κι αν δεν το βλεπουμε εσυ κι εγω

μην ξεχνα πως σε πολλα πραγματα λεμε πως δεν βλεπω διαφορες του εοπνυμου με το μη επονυμο αλλα στην πραξη υπαρχουν μικρες βεβαια αλλα υπαρχουν ασχετα αν καποια πραγματα δεν μας ενδιαφερουν και δεν δινουμε σημασια :D

πιστεύω όμως ότι αυτές οι διαφορές στις οποίες αναφέρεσαι φίλε μου δεν αξίζουν 80-100 ευρώ ώστε να προτιμήσεις την επώνυμη..γιατί για τέτοια διαφορά μιλάμε..

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα παλιοτερα και δεν ητανε επωνυμη, ο τυπος τις περασε πολυ καλα, ουτε μια φουσκαλα, το αμαξι το πουλησα σε γνωστο και μεχρι και πριν λιγο που το πουλησε και αυτος τα τζαμια ηταν τζετ μετα απο τοσα χρονια

αν και ομως τωρα αν βαλω θα προτιμησω μια επωνυμη και φυσικα καποιον που να ειναι καλο χερι και να εχω δει απο αλλους οτι εχει κανει καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λετε να περασω ΚΤΕΟ?? Δεν με πειραζει να δωσω κατι...

GOLF003.jpg

GOLF001.jpg

GOLF002.jpg

πλεινε λιγο το τουτου σου γιατι βλεπω να σε κοβουν στο ΚΤΕΟ απ' την βρωμια :lol: :lol: ;):);):D :D

Link to comment
Share on other sites

πλεινε λιγο το τουτου σου γιατι βλεπω να σε κοβουν στο ΚΤΕΟ απ' την βρωμια :lol: :lol: ;):);):D :D

Μου πηραν αδεια/διπλωμα για 2 μηνες, και ετσι δεν το εχω βγαλει απο το garage. !!

Link to comment
Share on other sites

Μια και αρχισε σιγα σιγα να εμφανιζεται ο ηλιος, θελω να βαλω μεμβρανες στο γκολφακι. Δεν με ενδιαφερει να ειναι σκουρες, θελω μονο να γλυτωνω οσο ηλιο μπορω. Οποτε ακομα και με το 1ο σταδιο θα ειμαι ΟΚ ή τζαμπα τα λεφτα; Το 2ο σταδιο οπως το εχω δει δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα πρωτα απ'ολα για να βλεπω τι γινεται γυρω μου και κατα συνεπεια να αποφυγω τις κλησεις. Θα βαλω σε ολα τα τζαμια, με μια μικρη επιφυλαξη για το παρμπριζ, αν χανω εστω και λιγο ορατοτητα δεν θα βαλω.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Στο παρμπριζ μη βάλεις καθόλου. Θα κάνει μπαμ και θα σε ταράξουν στις κλήσεις.

Το 2ο επίπεδο δε δυσκολεύει την ορατότητα την ημέρα. Για το βράδυ δεν ορκίζομαι.

Κι εγώ σκεφτόμουν να βάλω το πρώτο επίπεδο. Σκουραίνει σίγουρα. Το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλό όσο το 2ο επίπεδο αλλά σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το πιο σκουρο σε ολα εκτος απο μπροστα. Στο μπροστινο παρμπριζ εχω την 2η σκαλα. Το βραδυ σε μεγαλα ταξιδια κουραζει.

Edited by golfy
Link to comment
Share on other sites

Μια και αρχισε σιγα σιγα να εμφανιζεται ο ηλιος, θελω να βαλω μεμβρανες στο γκολφακι. Δεν με ενδιαφερει να ειναι σκουρες, θελω μονο να γλυτωνω οσο ηλιο μπορω. Οποτε ακομα και με το 1ο σταδιο θα ειμαι ΟΚ ή τζαμπα τα λεφτα; Το 2ο σταδιο οπως το εχω δει δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα πρωτα απ'ολα για να βλεπω τι γινεται γυρω μου και κατα συνεπεια να αποφυγω τις κλησεις. Θα βαλω σε ολα τα τζαμια, με μια μικρη επιφυλαξη για το παρμπριζ, αν χανω εστω και λιγο ορατοτητα δεν θα βαλω.

Τζάμπα λεφτά δεν θα είναι. Με το 1ο στάδιο ίσως να μην είναι και τόσο σημαντική η αλλαγή οπτικά, θα δείς διαφορά όμως εσωτερικά στην καμπίνα. Μετά από πολύωρη έκθεση στον ήλιο, με τις μεμβράνες θα είναι δροσερότερη η καμπίνα. Ακόμη και στο 1ο στάδιο, κάνει καλή δουλειά στο φιλτράρισμα της ακτινοβολίας.

Link to comment
Share on other sites

φαινεται ομως οτι εχεις φιμε ακομα κ στο 1 σταδιο κληση κερδιζεις..βεβαια οχι τοσο ευκολα αλλα κατι μου λεει ετσι πως πανε τα πραγματα θα "ψαχνονται" για κλησο-εισπρακτικη πολιτικη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.