Jump to content
iron727

ΤΕΛΙΚΗ?

Recommended Posts

Guest Scorpio

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα 210 τα έδειχνε στις 5.800στρ. Ο κόφτης μου είναι στις 6.500. Το μοτέρ το έβλεπα ότι ήθελε να απλώσει και άλλο αλλά κάτι το εμπόδιζε... Ακούω γνώμες...!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα 210 τα έδειχνε στις 5.800στρ. Ο κόφτης μου είναι στις 6.500. Το μοτέρ το έβλεπα ότι ήθελε να απλώσει και άλλο αλλά κάτι το εμπόδιζε... Ακούω γνώμες...!

ο χρονης τα 210 τα εχει στον κοφτη παντως με το ιδιο μοτερ..

μου κανει εντυπωση τοση διαφορα τι να πω..

κι εγω με 5η 215 οπου με σταματαει ο κοφτης :excl:

αυτα που λες γρηγορη ειναι μετα τη σκουπα..?μηπως δεν ειναι σωστα τοποθετημενη και "ψοφαει" στα ψηλα..?

Edited by OuNkaS
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα 210 τα έδειχνε στις 5.800στρ. Ο κόφτης μου είναι στις 6.500. Το μοτέρ το έβλεπα ότι ήθελε να απλώσει και άλλο αλλά κάτι το εμπόδιζε... Ακούω γνώμες...!

στις 5800 με 5η και 205-55-16 εχει 195 km/h και 215 στις 6500

για να αλλαξει αυτο ειναι λιγο δυσκολο αν δεν εχει γινει αλλαγη στο κιβωτιο..

οποτε κατι δειχνει λαθος.ειτε το κοντερ ειτε στροφομετρο... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
στις 5800 με 5η και 205-55-16 εχει 195 km/h και 215 στις 6500

για να αλλαξει αυτο ειναι λιγο δυσκολο αν δεν εχει γινει αλλαγη στο κιβωτιο..

οποτε κατι δειχνει λαθος.ειτε το κοντερ ειτε στροφομετρο... -_-

Βασικά πως γίνεται να δείχνει λάθος??? :D:blink:

Link to comment
Share on other sites

πως γινετε να επεσαν οι στροφες και να ανεβηκαν τα χιλιομετρα;

μηπως αλλαξε και κιβωτιο;

αν μου απαντησεις θα ξερεις και γιατι δειχνει λαθος

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Θα το ξανατσεκάρω και θα σας πώ. Ίσως να λέω και βλακείες. Με πίσα σκοτάδι και 210 δεν νιώθεις και τόσο άνετα, οπότε ίσως να μην είδα καλά το στροφόμετρο...

Link to comment
Share on other sites

Guest Drake
εχω πιασει 215 με 2 ατομα μεσα και 300 κιλα ηχοσυστημα σε δρομο της Ροδου.

Λογικα Ροδο-Λινδο? Σορρυ αλλα εισαι θεοπαλαβος!!!! Πολυ επικινδυνη κατασταση!!!

Ενας γνωστος μου ειχε χασει τις πανελλαδικες β λυκειου επειδη χτυπησε με το μηχανακι σε εκεινο το δρομο εξαιτιας ενος γκαζοφονιά..

Μην τα κανετε τετοια πραγματα ρε παιδια. Οχι μονο κινδυνευετε εσεις, βαζετε και τους αλλους σε κινδυνο. Που ειναι δεκα φορες χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω...(Γενικά αναφέρομαι,όχι στο συγκεκριμένο σημείο...)

Link to comment
Share on other sites

Guest Pure GTi
:):) δε θα το ξανακανω mike knife.gif

@κωστα η σκουπα δε μου κοψε καθολου τοσο τελικη ειχα και πριν.

ισα ισα που σαι 1,3,4,5η μου δωσε 5 χιλιομετρα σε καθε ταχυτητα στους κοφτες.

αλλα οκ αφου ο φιλος μας εχει τοσα στην 4η κ 5η με 1,4 πασο :)

Αυτο που λες δεν ειναι εφικτο μονο απ'την προσθηκη σκουπας!! Εφοσον δεν μετατοπιστει ο κοφτης στροφων (προγραμμα), ειναι αδυνατον να αυξηθουν τα χιλιομετρα σε καθε ταχυτητα δεδομενου οτι το οριο περιστροφης του κινητηρα το οποιο περιοριζεται απ'τον κοφτη παρεμεινε το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ειναι εφικτο μονο απ'την προσθηκη σκουπας!! Εφοσον δεν μετατοπιστει ο κοφτης στροφων (προγραμμα), ειναι αδυνατον να αυξηθουν τα χιλιομετρα σε καθε ταχυτητα δεδομενου οτι το οριο περιστροφης του κινητηρα το οποιο περιοριζεται απ'τον κοφτη παρεμεινε το ιδιο...

ο.κ χαλασε το ταχυμετρο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Εμένα το κοντέρ μου τερμάτισε για πρώτη φορά, φέτος τις Απόκριες. Στην Εγναντία λοιπόν στο ύψος της Κοζάνης έφτασα τα 240χλμ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω μεγάλες αποκλίσεις από αυτά που γράφουν τα περιοδικά

Πχ Golf V 1.6 3d fsi T.T.: 184km/h (evo Aprilios 2006)

:)

Το αλλο το κουφο?

Audi A3 1.6 fsi: T.T: 196km/h

δηλαδη η vw στο πηγαδι κατουρησε???? Η Audi εχει τοσο καλη αεροδυναμικη? Η δυνατα μοτερ??

μηπως ειναι λιγο μουφα αυτα που λενε και τα περιοδικα?

¨Η η αληθεια ειναι καπου στη μεση????

Χωρίς να θέλω να διαψεύσω κανένα (το παράδειγμα είναι τυχαίο)

Να το αναλύσουμε λιγάκι?

Link to comment
Share on other sites

εγω οσα περιοδικα εχω το golf το δινουν 192 και το Α3 οπως ειπες 196 πιθανον λογω και του μεγαλυτερου βαρους του.

αν σκεφτεις οτι τα καινουρια 1,4ρια διακοσαριζουν ε κατιτης παραπανω παει ενα 1,6.

215 εχει στον κοφτη η πεμπτη παντως,το μονο σιγουρο :)

αν βαλεις κ 6η με υπομονη θα δεις και 220.ευθεια παντα μιλαω..

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην πολυ ακούς τα περιοδικά λένε και μούφες...

Αυτές είνα ιταχύτες ... 200 το λιγότερο. Οχι όπως εγώ 180-185 και τέλος. Τώρα που θα μπεί το τροπέτιους θα πάρω το αίμα μου πίσω !

Edited by Pacific
Link to comment
Share on other sites

Η αεροδυναμικη παιζει μεγαλο ρολο αν και δε νομιζω να εχουν διαφορετικα Cd αυτα τα μοντελα.

Παντως μια ζωη πιστευα οτι αυτα που βλεπω στο κοντερ απλα δεν ειναι πραγματικα.

@ Pacific κατσε ρε Αλεξανδρε, 200 να βελεπεις με ενα 1400αρι ή ακομα και 1600αρι με τοσο βαρος (μιλαω κυριως για τα 5αρια) ?

Ελεος.Απλα οσα βλεπουμε εμεις οπως ειπα δεν ειναι πραγματικα και 2ον ειναι και ψιλοκατηφορα.

Εμεις μιλαμε για απολυτο ισιωμα και να εισαι με την τελευταια σχεση 2 μερες για να φτασεις εστω και τα 190.

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

Ο Κουκουρούκου τα είπε όλα...

Το κοντέρ θα πιστέψεις ή το δορυφόρο?

Η υπάρχει κανείς που πιστεύει οτι με 75PS και 100PS διακοσαρίζεις??????? Εκτός αν έχει Elise που είναι ένα με το χώμα. Αλλα με την αεροδυναμική των Golf και των Polo?

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Η τελική εξαρτάται από παράγοντες όπως:

Αναλογία κιλών ανα ιππο. (ποσα ατομα εχεις μεσα)

Συντελεστή οπισθέλκουσας σε σχέση με τις επικρατούσες συνθήκες ανέμου.

Διαμετρος ζαντας τριβές ελαστικού και γενικά τριβές (ποιότητα ασφάλτου ευθυγράμμηση ανηφόρα κατηφόρα).

Ατμοσφαιρική πιεση και θερμοκρασία αέρα πιθανόν να επιρρεάζουν σε μικρό βαθμό την ποιότητα αέρα που μπαίνει στον κινητήρα.

Λιπανση μηχανικων μερων (ειχα λαδια repsol και εβαλα aral σε ενα golf 3 1.4 και εισέπραξα 5 km τελικη παραπάνω)

Ποιοτητα βενζίνης. Βενζινη απλη 100αρα ειδικά προσθετα.

Γενικά θεωρώ ότι αποκλίσεις της τάξης των 20 km δεν είναι άξιες λόγου για όλα τα παραπάνω και είναι σίγουρο ότι παρουσιάζονται και σε μοντέλα που είναι ίδια και τα οδηγεί ο ίδιος οδηγός σε ιδιες συνθηκες και έχουν βγεί διαδοχικά το ενα μετά το άλλο απο τη γραμμή παραγωγής.

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Eμένα το navi μου δείχνει 7 χλμ λιγώτερα απο αυτά που δείχνει το κοντέρ.

Το navi τις ενδείξεις τις βγάζει βάση δορυφόρου. Οπότε......

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.