Jump to content
COSTAS_

Φωτισμός Δαπέδου σε Golf 5

Recommended Posts

Παιδια για το golf 5 μου λεει ο παζαρο οτι εχει μονο τρια φωτιστικα.δυο μπρος ενα πισω.ποσα ειναι τελικα?

ευχαριστω.

4

Link to comment
Share on other sites

σήμερα τα βαλα και γω....ο τεχνικός μου βέβαια.....χιιχιχιχιχι

αποτέλεσμα σούπερ αλλά πιο σούπερ όταν αύριο του βάλω το led αντί για το κίτρινο χρωματάκι που χει η λάμπα.....

σύντομα και φώτο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα βάλει led δεν είχα το αναμενόμενο αποτέλεσμα ή τουλάχιστον το για μένα αναμενόμενο. Το led είχε πολυ ωραίο "χρώμα" αλλά έβγαζε δέσμη και δεν διαχεόταν το φως σε όλη την καμπίνα. Αυτό ήταν το πρόβλημά μου. Το led δεν καθρεφτίζεται στον καθρέφτη που έχει η πλαφονιέρα οπότε έχουμε και λιγότερο φως.

Δεν ξέρω τι είδους led θα βάλεις γιατί υπάρχουν και αυτά που έχουν πολλαπλά.

Ταπεινή μου άποψη να κάνεις την αλλαγή νύχτα ώστε άμεσα να δεις το αποτέλεσμα, για να μην πηγαίνεις αργότερα και τα αλλάζεις όπως έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βάλει και led (οπότε έχω λευκό φωτισμό) και ψηλά στις πλαφονιέρες μπροστά και πίσω......οπότε το κίτρινο φως κάτω δεν ταιριάζει οπότε αναγκαστικά θα τα αλλάξω είτε φέγγουν είτε όχι...... tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου. Εγώ αναφερόμουν αφορά τα led για όλο το φωτισμό. Δεν ήξερα ότι ήδη άλλαξες αυτά στον ουρανό. Οπότε αν είσαι ικανοποιημένος από υπάρχον αποτέλεσμα η χρήση των led και στο δάπεδο είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω ρεύμα απο το Β7 για τις πλαφονιέρες και δεν αναβει τίποτα......Η πολικότητα ειναι σωστή ,οι πλαφονιέρες αν τις συνδέσεις με άλλη παροχή ,ανάβουν και εχω ενεργοποιήσει και το vag com.Μήπως για EOS παίρνει από άλλη παροχή και οχι απο το Β7?Ξέρει κανείς?Κοιτάω το ELSA αλλα δεν βγάζω άκρη.....

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Παίρνω ρεύμα απο το Β7 για τις πλαφονιέρες και δεν αναβει τίποτα......Η πολικότητα ειναι σωστή ,οι πλαφονιέρες αν τις συνδέσεις με άλλη παροχή ,ανάβουν και εχω ενεργοποιήσει και το vag com.Μήπως για EOS παίρνει από άλλη παροχή και οχι απο το Β7?Ξέρει κανείς?Κοιτάω το ELSA αλλα δεν βγάζω άκρη.....

Είσαι σίγουρος ότι βρήκες το Β7 ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι βρήκες το Β7 ?

Το Β7 συμφωνεί με αυτό που βλέπω εδώ.Βασικά Εχω ενεργοποιησει μεσω vag com και περιμενω ακουμπώντας στο Β7 και στη γειωση να ανάβουν οι πλαφονιερες-το οποίο δεν συμβαίνει.Μήπως πρέπει να τις συνδέσω και μετά να πάω να ξαναενεργοποιήσω ή να βάλω μπρος τη μηχανή ή κάτι άλλο?

Σε κάθε περίπτωση μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι βλέπουμε στο διάγραμμα του ELSA γιατι δεν καταλαβαίνω τίποτα;

Υ.Γ. Να σημειώσω οτι πρόκειται για EOS με tsi μοτέρ ,αν παίζει ρόλο.

Διόρθωση:Τελικά το πρόβλημα λύθηκε και ήταν ακριβώς αυτό.Εγώ περίμενα οτι μόλις ακούμπαγα στο Β7 θα αναβαν οι πλαφονιέρες ,αλλα έπρεπε να τις συνδεσω και μετα αφου ανοιγοκλείσω την πόρτα και τη μηχανή να ανάψουν μόνες τους.Τέλος καλό όλα καλα.Ευχαριστούμε για αλλη μια φορά τον COSTAS_ για τις πολύτιμες οδηγίες του!!! :)

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

..Τελικά το πρόβλημα λύθηκε και ήταν ακριβώς αυτό.Εγώ περίμενα οτι μόλις ακούμπαγα χτο Β7 θα αναβαν οι πλαφονιέρες ,αλλα έπρεπε να τις συνδεσω και μετα αφου ανοιγοκλείσω την πόρτα και τη μηχανή να ανάψουν μόνες τους.Τέλος καλό όλα καλα.Ευχαριστούμε για αλλη μια φορά τον COSTAS_ για τις πολύτιμες οδηγίες του!!! ^_^

:lol::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε παρακαλώ επειδή το ΣΚ θα βάλω και ΄γω τις πλαφονιέρες μπροστά πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο στο Passat? Υπάρχει κάτι που ίσως να διαφέρει σχετικά με το HOW TO΄s? Επειδή έχεις τα ηλεκτρικά διαγράμματα μπορείς να ρίξεις μια ματιά? Ευχαριστώ και πάλι. <_<

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε,

Δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο σε Passat για να σου πω κάποια συμβουλή.

Ομως για να μην σε αφήσω έτσι, και αφού έχεις κάποιες ημέρες για προετοιμασία, θα σου κάνω 2 δωράκια.

1) To Manual για όλα τα ηλεκτρικά της καμπίνας ( Passat B6 - Interior Lights and Switches )

&

2) Tα ηλεκτρολογικά διαγράμματα του Passat ( Passat B6 Wiring Diagrams )

Στα παραπάνω τεχνικά εγχειρίδια, θα βρείς ότι χρειάζεσαι για τα footwell lights αντίστοιχα στις σελίδες

(1) Σελίδα 1

(2) Σελίδα 27

Ελπίζω να βοήθησα λίγο,

Καλή επιτυχία

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε,

Δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο σε Passat για να σου πω κάποια συμβουλή.

Ομως για να μην σε αφήσω έτσι, και αφού έχεις κάποιες ημέρες για προετοιμασία, θα σου κάνω 2 δωράκια.

1) To Manual για όλα τα ηλεκτρικά της καμπίνας ( Passat B6 - Interior Lights and Switches )

&

2) Tα ηλεκτρολογικά διαγράμματα του Passat ( Passat B6 Wiring Diagrams )

Στα παραπάνω τεχνικά εγχειρίδια, θα βρείς ότι χρειάζεσαι για τα footwell lights αντίστοιχα στις σελίδες

(1) Σελίδα 1

(2) Σελίδα 27

Ελπίζω να βοήθησα λίγο,

Καλή επιτυχία

Κώστας

Τι λίγο ρε Κώστα!!!! tongue.gif Εσύ είσαι σκέτη εγκυκλοπαίδεια. worthy.gif Να ΄σαι καλά σ΄ευχαριστώ πολύ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!!! Προσθέστε με και μένα με το passat στον κατάλογο των εχόντων footwell light. :D Το project αν και φαινομενικά εύκολο με δυσκόλεψε ιδιαίτερα στο να βρω την φίσσα Β. :lol: Μου έφυγε η μέση και τα γόνατα άσε που για να βγάλεις άκρη με τις φίσσες ολόκληρη ιστορία ιδίως αν η όρασή σου δεν είναι και τόσο καλή. :lol: Το pin 7 πάντως φαίνεται, αλλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι το καλώδιο που έμπαινε στο απέναντι pin στην δικιά μου φίσσα είχε άλλο χρώμα απ΄αυτό του Golf. ;) Τελικά η κωδικοποίηση έγινε,οι πλαφονιέρες λειτούργησαν και η επιλογή τελικά της φίσσας ήταν σωστή. upyours.gif Το αποτέλεσμα πάρα πολύ ωραίο.¶ξιζε τον κόπο!!! :lol: Ήδη παρήγγειλα τηλεφωνικά και τις πλαφονιέρες για πίσω. iconcool5lw.gif Την Παρασκευή θα ολοκληρώσω τον φωτισμό και στα πίσω καθίσματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα σπαει παντως αυτο που εκανες φιλε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση???

Σε polo 9N3 μοντελο 2008 γινεται κατι τετοιο???

Ειναι υπεροχο...αλλα να πω την αληθεια μου δεν το ειχα σκεφτει ποτε και μου αρεσε παρα πολυ η ιδεα...

Απο την αλλη αν δεν γινεται δεν πειραζει...καποια πατεντα θα σκεφτω... :D :D ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να το βάζω μόνος αλλά λόγω ηλικίας (40+) και έλλειψης χρόνου και αφού προσπάθησα αλλά κοψομεσιάστηκα με το Β7 το παράτησα και το έβαλε ο ηλεκτρολόγος μαζί με το μπαρομετράκι. Η αντιπροσωπεία μου είχε δώσει και λάθος φυσάκια. Είναι πανέμορφο το βράδυ και δίνει όγκο στο χώρο των ποδιών. Στα πίσω δεν βάζω, μου φαίνεται υπερβολή. Το coding γελοίο. Ζήτω ο Κώστας και το VCDS!!!

Link to comment
Share on other sites

Στους καινουργιους πινακες οργανων MFI μπορεις μεσα απο το menu και επιλεγεις ωστε να τα εχεις αναμενα και κατα τη διαρκεια της οδηγησης.

Στους παλιοτερους τους MFD με καποια κωδικοποιηση ειναι εφικτο αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ πλέον μέλος αυτής της Αναβάθμισης. Tο έκανα μόνος και κωδικοποίηση μόνος, σύμφωνα πάντα με το εγχειρίδιο του Κώστα. Πολύ εύκολο, μακάρι να είναι όλα σαν και αυτό. Επίσης να πω ότι εγώ έβαλα και μπροστά και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.