Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

κατα την αποψη μου το καλυτερο beating το εχει η 476s με ελαχιστα πιο πισω ή σχεδον ισα μπορω να πω, την marque d' elegance που ομως υπερτερει σε seading. η 845 βρισκεται καπου αναμεσα απο αυτες τις δυο με μεγαλο πλεονεκτημα την ευκολια εφαρμογης που πραγματικα ομοια της δεν εχω βρει σε κανενα υγρο κερι απο οσα εχω δοκιμασει και την λαμψη.σε διαρκεια υστερει αρκετα σε σχεση με τις αλλες 2.στο ερωτημα σου ,ναι την εχω δοκιμασει οπως και τις υπολοιπες και προτιμω συνολικα την marque.τα εχει ολα!λαμψη,εξαιρετικο beating/seading,διαρκεια hearts.gif

τωρα ειμαι σε αναμονη παραλαβης και αμεσης δοκιμης για το finish kare 1000p... :lol:

k4llf7uw59p6wimfrsxp.jpg

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις, χαζες αλλα δεν με νοιαζει απο το να διαβαζω τοσες σελιδες, καλυτερα :lol:

1. Αλλο πραγμα κερωμα και αλλο γυαλισμα?

2. Αν ναι, τι κρεμες συνιστανται, ειδικα για περλε χρωμα και ποιο ευκολες στην χρηση?

3. Απο αυτες, υπαρχουν που να αφαιρουν και γρατζουνιες- αφημα χρωματος επανω στο χρωμα μου?

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις, χαζες αλλα δεν με νοιαζει απο το να διαβαζω τοσες σελιδες, καλυτερα :D

1. Αλλο πραγμα κερωμα και αλλο γυαλισμα?

2. Αν ναι, τι κρεμες συνιστανται, ειδικα για περλε χρωμα και ποιο ευκολες στην χρηση?

3. Απο αυτες, υπαρχουν που να αφαιρουν και γρατζουνιες- αφημα χρωματος επανω στο χρωμα μου?

1.ναι,ειναι διαφορετικα

2.δεν υπαρχει περιορισμος αρκει να ειναι clearcoat safe-οι υγρης μορφης αλοιφες ειναι παντα πιο ευκολες στην εφαρμογη

3.υπαρχουν.αλλες ειναι απαλες/λεπτες και αλλες επιθετικες/χονδρες.τις πρωτες μπορεις να τις αλοιψεις με το χερι,τις δευτερες μονο με αλοιφαδορο.απο λεπτες πχ meguiars scratchX,perlcoat,1Ζ red,autoglym κλπ απο επιθετικες/σκληρες menzerna,farecla,3M,meguiars

δοκιμασε πρωτα με απαλη αλοιφη να κανεις δουλεια.επεμενε οσο το δυνατο περισσοτερο στο σημειο που θες τριβοντας στην αρχη δυνατα με πανακι mf λεπτου πελους και μετα πιο απαλα.αν δεν καλυφτει η γρατζουνια/αφαιρεθει το ξενο χρωμα τοτε δοκιμασε ξανα με την ιδια διαδικασια.αφου πετυχεις το αποτελεσμα που θες, περασε την επιφανεια που εχεις δουλεψει με ενα ελαφρυ καθαριστικο/filler σαν την autoglym srp αλοιφωντας την απαλα μεχρι να εξαφανιστει πληρως πανω στο χρωμα.κατοπιν κερωσε την επιφανεια με κερι της επιλογης σου.οτι και αν κανεις μην παρεις χοντρη/σκληρη αλοιφη.χωρις αλοιφαδορο σου ειναι αχρηστη και επιπλεον πρεπει να γνωριζεις καλα την χρηση του ιδιαιτερα αν τον εφαρμοσεις σε καμπυλες και γωνιες.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εγώ πάλυ σκευτώμαι να παραγγείλω ένα πολύ καλό πακέτο της 3M http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/el_G...d=1180598692132

έχει ένα σετ με πολλές αλοιφές και με πολλά σφουγκαράκια και πανάκια αλλα έχει αρκετα τσουχτερή τιμή... ΑΛΛΑ ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατα την αποψη μου το καλυτερο beating το εχει η 476s με ελαχιστα πιο πισω ή σχεδον ισα μπορω να πω, την marque d' elegance που ομως υπερτερει σε seading. η 845 βρισκεται καπου αναμεσα απο αυτες τις δυο με μεγαλο πλεονεκτημα την ευκολια εφαρμογης που πραγματικα ομοια της δεν εχω βρει σε κανενα υγρο κερι απο οσα εχω δοκιμασει και την λαμψη.σε διαρκεια υστερει αρκετα σε σχεση με τις αλλες 2.στο ερωτημα σου ,ναι την εχω δοκιμασει οπως και τις υπολοιπες και προτιμω συνολικα την marque.τα εχει ολα!λαμψη,εξαιρετικο beating/seading,διαρκεια hearts.gif

τωρα ειμαι σε αναμονη παραλαβης και αμεσης δοκιμης για το finish kare 1000p... ;)

H fk1000p λένε ότι μετράει..

Το επόμενό μου θα είναι Col 845 πάντως μέχρι να τελειώσει αυτό που έχω.

Κάθε πότε το κερώνεις;

Η συνταγή πάντως για μένα (χωρίς αλοιφαδόρο) είναι SRP 2-3 χέρια και κερί από πάνω. Δεν αξίζει να τρελένεσαι παραπάνω πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

1.ναι,ειναι διαφορετικα

2.δεν υπαρχει περιορισμος αρκει να ειναι clearcoat safe-οι υγρης μορφης αλοιφες ειναι παντα πιο ευκολες στην εφαρμογη

3.υπαρχουν.αλλες ειναι απαλες/λεπτες και αλλες επιθετικες/χονδρες.τις πρωτες μπορεις να τις αλοιψεις με το χερι,τις δευτερες μονο με αλοιφαδορο.απο λεπτες πχ meguiars scratchX,perlcoat,1Ζ red,autoglym κλπ απο επιθετικες/σκληρες menzerna,farecla,3M,meguiars

δοκιμασε πρωτα με απαλη αλοιφη να κανεις δουλεια.επεμενε οσο το δυνατο περισσοτερο στο σημειο που θες τριβοντας στην αρχη δυνατα με πανακι mf λεπτου πελους και μετα πιο απαλα.αν δεν καλυφτει η γρατζουνια/αφαιρεθει το ξενο χρωμα τοτε δοκιμασε ξανα με την ιδια διαδικασια.αφου πετυχεις το αποτελεσμα που θες, περασε την επιφανεια που εχεις δουλεψει με ενα ελαφρυ καθαριστικο/filler σαν την autoglym srp αλοιφωντας την απαλα μεχρι να εξαφανιστει πληρως πανω στο χρωμα.κατοπιν κερωσε την επιφανεια με κερι της επιλογης σου.οτι και αν κανεις μην παρεις χοντρη/σκληρη αλοιφη.χωρις αλοιφαδορο σου ειναι αχρηστη και επιπλεον πρεπει να γνωριζεις καλα την χρηση του ιδιαιτερα αν τον εφαρμοσεις σε καμπυλες και γωνιες.

Thanks joop :whistling:

Link to comment
Share on other sites

H fk1000p λένε ότι μετράει..

Το επόμενό μου θα είναι Col 845 πάντως μέχρι να τελειώσει αυτό που έχω.

Κάθε πότε το κερώνεις;

Η συνταγή πάντως για μένα (χωρίς αλοιφαδόρο) είναι SRP 2-3 χέρια και κερί από πάνω. Δεν αξίζει να τρελένεσαι παραπάνω πιστεύω.

καθε 3 μηνες περιπου.μου αρεσει η διαδικασια detailing και αφιερωνω αρκετες ωρες οταν μπορω βεβαια.

συμφωνω απολυτα και ως προς το υλικο/διαδικασια και ως προς την ''τρελα''.αλλωστε με αυτα τα βηματα εχει γινει ολοκληρωμενο και σωστο detail :lol:

το 845 θα σε καταπληξει τοσο που ισως δεν αλλαξεις ξανα κερι.την λατρευω για την ευκολια/διαρκεια και λαμψη που προσφερει :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εγώ πάλυ σκευτώμαι να παραγγείλω ένα πολύ καλό πακέτο της 3M http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/el_G...d=1180598692132

έχει ένα σετ με πολλές αλοιφές και με πολλά σφουγκαράκια και πανάκια αλλα έχει αρκετα τσουχτερή τιμή... ΑΛΛΑ ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!

Λευτερη αν δεν εχεις αλοιφαδορο οι αλοιφες αυτες θα σου ειναι αχρηστες .αν εχεις αλοιφαδορο τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα εφαρμογης :D

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

καθε 3 μηνες περιπου.μου αρεσει η διαδικασια detailing και αφιερωνω αρκετες ωρες οταν μπορω βεβαια.

συμφωνω απολυτα και ως προς το υλικο/διαδικασια και ως προς την ''τρελα''.αλλωστε με αυτα τα βηματα εχει γινει ολοκληρωμενο και σωστο detail :lol:

το 845 θα σε καταπληξει τοσο που ισως δεν αλλαξεις ξανα κερι.την λατρευω για την ευκολια/διαρκεια και λαμψη που προσφερει :D

Χεχ...

Πηλό κάθε πότε το περνάς;

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη αν δεν εχεις αλοιφαδορο οι αλοιφες αυτες θα σου ειναι αχρηστες .αν εχεις αλοιφαδορο τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα εφαρμογης :D

Μα πάς στον πόλεμο χωρής όπλα :D έχω 2 έναν μικρό και έναν μεγαλό απο 1500-2000 στροφές ο μικρός και 1500 - 2500 στρφές ο ποιο μεγάλος :D

Link to comment
Share on other sites

Χεχ...

Πηλό κάθε πότε το περνάς;

καθε 6 μηνες. :D

Μα πάς στον πόλεμο χωρής όπλα wink.gif έχω 2 έναν μικρό και έναν μεγαλό απο 1500-2000 στροφές ο μικρός και 1500 - 2500 στρφές ο ποιο μεγάλος

αψογος :D

Link to comment
Share on other sites

Μα πάς στον πόλεμο χωρής όπλα ;) έχω 2 έναν μικρό και έναν μεγαλό απο 1500-2000 στροφές ο μικρός και 1500 - 2500 στρφές ο ποιο μεγάλος :D

Δεν είναι και ότι καλύτερο ο αλοιφαδόρος συνέχεια. 1 φορά στα 5 χρόνια καλός είναι.

Ένα καθάρισμα της λαμαρίνας και πέρασμα με κερί ανα τακτά χρονικά διαστήματα είναι ό,τι καλύτερο για μένα.

Αλλά δε ξέρω κατά πόσο αξίζει να γίνεται τέτοια δουλειά για κάποιον που μένει στην Αθήνα... Έχω δει από σουβλάκια μέχρι και προφυλακτικά (!!!) πεταμένα πάνω στα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

στην Αθήνα θα δείς ότι θές τουλάχιστο εδώ στην Πρέβεζα που είναι χωριουδάκι μπροστά στις μεγαλουπόλης, δεν έχουμε τέτοια φενόμενα.

Link to comment
Share on other sites

το πλυσιμο και μονο σε πλυντηρια αυτοκινητων και αυτοματοποιημενα τουνελ αρκει για να γεμισει το χρωμα ''αραχνες'' ,γρατζουνιες κλπ.οποτε ο αλοιφαδορος ειναι απαραιτητος προκειμενω να γινει επιδιορθωση αυτων.αν ξερει καποιος να τον χειριστει με σωστες στροφες για καθε περιπτωση,με σωστες αλοιφες παλι για καθε περιπτωση,με σωστα σφουγγαρια,τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα να το χρησιμοποιει ακομα και καθε 6 μηνες αν αυτο απαιτηται.ο αλοιφαδορος αφαιρει καθε φορα και αναλογα τις παραπανω προυποθεσεις μονο μερικα μικροχιλιοστα απο το βερνικι.για να μπορεσει ποτε να φαει ολο το βερνικι θα πρεπει να εφαρμοστει για αρκετα χρονια.επιπλεον, αν ο αλοιφαδορος ειναι dual action ειναι ακομα πιο ασφαλες στην χρηση και αρα στο βερνικι ,απο ο'τι ενας rotary αλοιφαδορος.

Link to comment
Share on other sites

το πλυσιμο και μονο σε πλυντηρια αυτοκινητων και αυτοματοποιημενα τουνελ αρκει για να γεμισει το χρωμα ''αραχνες'' ,γρατζουνιες κλπ.οποτε ο αλοιφαδορος ειναι απαραιτητος προκειμενω να γινει επιδιορθωση αυτων.αν ξερει καποιος να τον χειριστει με σωστες στροφες για καθε περιπτωση,με σωστες αλοιφες παλι για καθε περιπτωση,με σωστα σφουγγαρια,τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα να το χρησιμοποιει ακομα και καθε 6 μηνες αν αυτο απαιτηται.ο αλοιφαδορος αφαιρει καθε φορα και αναλογα τις παραπανω προυποθεσεις μονο μερικα μικροχιλιοστα απο το βερνικι.για να μπορεσει ποτε να φαει ολο το βερνικι θα πρεπει να εφαρμοστει για αρκετα χρονια.επιπλεον, αν ο αλοιφαδορος ειναι dual action ειναι ακομα πιο ασφαλες στην χρηση και αρα στο βερνικι ,απο ο'τι ενας rotary αλοιφαδορος.

Έχω κάποιες απορίες τις οποίες θα θέσω επιγραμματικά:

Γιατί αλοιφαδόρος κι όχι κέρωμα με το χέρι?

Μπορούμε να καταλάβουμε αν ο μάστορας δεν κάνει σωστή χρήση του αλοιφαδόρου?

Έχω παρατηρήσει ότι σε κάποια γυαλισμένα αυτοκίνητα, φαίνονται (κυρίως στο φως του ήλιου) τα τριψίματα του αλοιφαδόρου. Είναι φυσιολογικό ή πρόκειται για κακή χρήση από τον μάστορα?

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουνα συχνή χρήση αλοιφαδόρου φοβούμενος τις επιπτώσεις στο βερνίκι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες τις οποίες θα θέσω επιγραμματικά:

Γιατί αλοιφαδόρος κι όχι κέρωμα με το χέρι?

Μπορούμε να καταλάβουμε αν ο μάστορας δεν κάνει σωστή χρήση του αλοιφαδόρου?

Έχω παρατηρήσει ότι σε κάποια γυαλισμένα αυτοκίνητα, φαίνονται (κυρίως στο φως του ήλιου) τα τριψίματα του αλοιφαδόρου. Είναι φυσιολογικό ή πρόκειται για κακή χρήση από τον μάστορα?

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουνα συχνή χρήση αλοιφαδόρου φοβούμενος τις επιπτώσεις στο βερνίκι.

Εάν έχεις δεί τα σημάδια στον ήλιο τότε ναί ο μάστορας δεν έκανε καλή χρήση

Εγώ έδω και 13 χρόνια τα τελευτέα 5 χρόνια το κάνω ανά 6 μήνες με αλοιφαδόρο με 2 αλοιφές συγκεκριμένες και με μαλακό σφουγκάρι, και τέλως πάντα περνάω πάστα σκέτο καιρί Carnauba και είμαι τζέτ!

Θα δοκιμάσω και το κιτ της 3Μ που πήρα και θα σας πώ εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες τις οποίες θα θέσω επιγραμματικά:

Γιατί αλοιφαδόρος κι όχι κέρωμα με το χέρι?

Μπορούμε να καταλάβουμε αν ο μάστορας δεν κάνει σωστή χρήση του αλοιφαδόρου?

Έχω παρατηρήσει ότι σε κάποια γυαλισμένα αυτοκίνητα, φαίνονται (κυρίως στο φως του ήλιου) τα τριψίματα του αλοιφαδόρου. Είναι φυσιολογικό ή πρόκειται για κακή χρήση από τον μάστορα?

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουνα συχνή χρήση αλοιφαδόρου φοβούμενος τις επιπτώσεις στο βερνίκι.

το κερωμα στο χερι,το γυαλισμα με αλοιφαδορο υποχρεωτικα!

θα στο εχει γεμισει ολογραμματα το χρωμα

ηταν σιγουρα γυαλισμενα;μηπως απλα κερωμενα;φυσιολογικο δεν ειναι τιποτα οτι και να ειναι, ειτε holograms ειτε swirls.ευθυνεται η κακη χρηση αλοιφαδορου,τα κακα σαμπουαν,τα σφουγγαρια-πετσια,το βρωμικο νερο στον κουβα,η πλαστικη σπατουλα στραγγισματος,η δυναμη πανω στην επιφανεια κατα την διαρκεια πλυσιματος,τα βρωμικα σφουγγαρια-πετσια,τα βρωμικα και ακαταλληλα πανια σκουπισματος,τα αυτοματοποιημενα πλυντηρια με βουτσες ή και με πανια και ενα σωρο ακομα....

η συχνη χρηση εναι σχετικη.οταν απαιτηται τοτε ναι.αλλα οταν λες συχνη μπορει να ειναι καθε μηνα,3-6 μηνες,χρονο,χρονια;;ολα εινα σχετικα λοιπον και αν γνωριζεις να τον χρησιμοποιεις μονο καλο θα κανεις και οχι ζημια.ακομα ομως και να κανεις καπου ζημια αυτη ειναι αναστρεψιμη και οχι μονιμη αλλα θα απαιτηθει αρκετος χρονος για την αποκατασταση της και ενδεχομενως διαφορετικα υλικα απ'οτι συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις να μου προτεινει ενα ελληνικο online καταστημα με προιοντα περιποιησης;Βασικα ψαχνω για αλοιφες meguiars.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Nασο γιατι δεν προτιμας την Αγγλια ή Αμερικη(ebay) για τις αγορες σου;ειναι σημαντικα φθηνοτερα τα προιοντα της meg απ'οτι εδω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nασο γιατι δεν προτιμας την Αγγλια ή Αμερικη(ebay) για τις αγορες σου;ειναι σημαντικα φθηνοτερα τα προιοντα της meg απ'οτι εδω ;)

Πιστωτικες δεν χρησιμοποιω, Paypal δεν εχω κ ουτε θα μπω στη διαδικασια για μια αλοιφη κ εξαλλου σιγα τα λεφτα που θα γλιτωσω για μια αλοιφη.Δεν με απασχολει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα μαγαζι στην Ελλαδα με online αγορα αλλα στελνει δωρεαν για παραγγελιες απο 60 ευρω και πανω ;)

edit-βρηκα και αυτο που εχει μερικα προιοντα της meg αλλα ισως δεν βρεις αυτο που θες γιατι βλεπβ εχει μικρη ποικιλια προιοντων.στελνει και αντικαταβολη που σε εξυπηρετει.

http://www.streetandcircuit.biz/

http://www.streetandcircuit-shop.biz/detailing-33612-c.asp

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι τιμες παιζουν για να παω σε καποιο καταστημα?

γενικα ποσο λετε να μου παρουν για κερωμα γυαλισμα?

(γκολφ 5 3θυρο)

ευχαριστωωωω

αθηνα καποια προταση?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι τιμες παιζουν για να παω σε καποιο καταστημα?

γενικα ποσο λετε να μου παρουν για κερωμα γυαλισμα?

(γκολφ 5 3θυρο)

ευχαριστωωωω

αθηνα καποια προταση?

Ότι θέλει ζητάει ο καθένας, εγώ έκανα με 70¤ σε πλυντήριο με υλικά porzelack κ σε άλλο πλυντήριο ζήταγαν από φίλο μου 120¤.

Link to comment
Share on other sites

αναλόγος το πόσο επώνυμες ακλοιφές και πόσες αλοιφές θα περαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.