Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

λοιπόν παιδία... ο αλοιφαδόρος θέλει να μην κάθετε πουθένα μα πουθένα πάνο απο 2 δευτερόλεπτα γρήγορο πέρασμα και εαν εσθάνεσε την ανάγκη να το ξαναπεράσεις το περάσεις πάλυ εξίσου γρήγορα για το ίδιο χρονικό διάστιμα που προανέφερα... βέβαια θέλει να βάζεις σωστές αλοιφές! εγώ και τα δύο αυτοκινητά μου μιά φορα στο 6 μινό περνάω και τα δύο με αλοιφαδόρο και πικνά συχνα το κάνω με το χέρι με πάτα κεράκι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολοι οι επαγγελματιες ετσι Χρηστο.Προφανως η επιλογη του φιλου σου δεν ηταν και η καλυτερη.Θελει ψαξιμο το θεμα και καλο ειναι να πηγαινει κανεις σε επαγγελματια που εχει καλες συστασεις.Ρωτα και τον Dark Angel που βαζει μια φορα το χρονο αλοιφαδορο και στα δυο του αυτοκινητα... tongue.gif (αν κ δεν ειμαι υπερ) tongue.gif

Σαφώς και δεν είναι φίλε Νάσο. Ήθελα απλά να φανεί ότι δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση το αλοιφάρισμα κι ότι ενέχει κάποιους κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

έχει πολούς κινδύνους!

Ο δικος σου παντως δε λεει.Κοιτα χαλια που εχουν τα αυτοκινητα σου... :blink::whistling:

Link to comment
Share on other sites

ένα καλο γυάλισμα ξεκινάει από 150 ευρ΄και ανάλογα τό πόσες αλοιφές και περάσματα γίνουνε... τόσο και ανεβένουνε τα φράγκα...

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να γινει ετσι ρε παιδια, αλλα να μην παω να σκασω ενα σορο λεφτα στα ειδικα μαγαζια!

Μία φορά θα πληρώσεις αλοιφάρισμα σ' ένα καλό μάστορα, να φύγουν μικρογρατζουνιές,

να βαθύνει και το χρώμα. Να γίνει σωστή δουλειά.

Μετά το μόνο που θα κάνεις είναι μία συντήρηση με επώνυμες αλοιφές που απλώνονται

με το χέρι. Εκεί δεν χρειάζεσαι κανένα ειδικό, το κάνεις μιά χαρά και μόνος σου.

Το αυτοκίνητο το πλένεις σε βούρτσα?

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονος μου το πλενω ΠΑΝΤΑ!!! Πολλα λεφτα μου ζητανε ρε σεις, κ να πεις πως το χρωμα δεν ειναι καλο!

Σωστός!!!! Συμφωνώ μαζί σου , πράγματι ζητάνε πολλά λεφτά. ¶κου λοιπόν τον παλιό. Πάρε μια αλοιφή ψιλή εγώ χρησιμοποιώ της 3Μ και αφού την απλώσεις σταδιακά κομμάτι-κομμάτι (πχ. το φτερό μετά το καπώ) μετά με ένα πανάκι από μικροίνες-καλό θα είναι να είναι καινούργιο-με κυκλικές κινήσεις φροντίζεις ώστε να μην μείνει πάνω στην επιφάνεια και συγχρόνως να γυαλίσει το χρώμα.Την ίδια δουλειά θα κάνεις μετά περνώντας ένα χέρι κερί.Εγώ χρησιμοποιώ την γυαλιστική αλοιφή με κερί της sonax για μεταλλικά χρώματα στο κόκκινο μπουκάλι ή το σκληρό κερί της sonax σε μορφή σπρέυ.Αφού τελειώσεις ξεπλένεις με το λάστιχο με άφθονο νερό το αυτοκίνητο και το σκουπίζεις πάλι με ένα πανί από μικροίνες για να φύγουν τα υπολείμματα.Το αποτέλεσμα είμαι σίγουρος ότι θα σε ικανοποιήσει απόλυτα. Κόστος υλικών 20-25 ευρώ τα οποία βέβαια θα χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον για ακόμη 1-2 φορές. :lol:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!!! Συμφωνώ μαζί σου , πράγματι ζητάνε πολλά λεφτά. ¶κου λοιπόν τον παλιό. Πάρε μια αλοιφή ψιλή εγώ χρησιμοποιώ της 3Μ και αφού την απλώσεις σταδιακά κομμάτι-κομμάτι (πχ. το φτερό μετά το καπώ) μετά με ένα πανάκι από μικροίνες-καλό θα είναι να είναι καινούργιο-με κυκλικές κινήσεις φροντίζεις ώστε να μην μείνει πάνω στην επιφάνεια και συγχρόνως να γυαλίσει το χρώμα.Την ίδια δουλειά θα κάνεις μετά περνώντας ένα χέρι κερί.Εγώ χρησιμοποιώ την γυαλιστική αλοιφή με κερί της sonax για μεταλλικά χρώματα στο κόκκινο μπουκάλι ή το σκληρό κερί της sonax σε μορφή σπρέυ.Αφού τελειώσεις ξεπλένεις με το λάστιχο με άφθονο νερό το αυτοκίνητο και το σκουπίζεις πάλι με ένα πανί από μικροίνες για να φύγουν τα υπολείμματα.Το αποτέλεσμα είμαι σίγουρος ότι θα σε ικανοποιήσει απόλυτα. Κόστος υλικών 20-25 ευρώ τα οποία βέβαια θα χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον για ακόμη 1-2 φορές. :lol:

Ποιό κωδικό έχει η αλοιφή της 3Μ που χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

εδώ έχει ένα πανάκι μικροϊνων http://www.meguiarsdirect.com/detail/MEG+X2020 και δίπλα στα αγγλικά λέει μερικά πράγματα για το πανάκι

Link to comment
Share on other sites

Που το βρησκω αυτό? Κανει δουλεια σε σχεση με ανα απλο πανι εε?

Ουδεμία σχέση με το απλό πανί. Μοιάζει με πετσέτα προσώπου στο μέγεθος,είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό και απαλό στην υφή.Θα το βρεις στο Carrefour στα είδη αυτοκινήτου σε διάφορα χρώματα στην τιμή των 3 ευρώ περιπου ή στο Jambo σε συσκευασία 2 τεμαχίων (ένα μικρό και ένα πιο μεγάλο) στο 1.5 ευρώ. :huh:

Link to comment
Share on other sites

εγω οσες φορες προσπαθησα να απλωσω το καιρι με πανι μου βγηκε η παναγια.μετα αποφασησα να το απλωνω με γυμνο χερι κ ηταν σαφως πιο ευκολο κ πιο αποδοτικο.δεν ξερω αν εχει το ιδιο αποτελεσμα αλλα ηταν πιο ευκολο κ χρειαζομουν λιγοτερη ποσοτητα προιοντος αφου το χερι δεν αποροφαει το καιρι οπως κανει το πανι.επισης νομιζω πως πρεπει να ακολουθουμε τις οδηγιες των προιοντων κ να μην το αφηνουμε πολυ ωρα επανω στο αυτοκινητο κ γινεται πολυ σκληρο.δεν πρεπει να χρειαζεται πολυ δυναμη στο ξεβγαζμα γιατι παλι μπορει να αφησει σημαδια.πρεπει να φευγει ανετα κ με μικρη πιεση.κατι κερια με χρωματα τα εχετε δει?

Link to comment
Share on other sites

εγω οσες φορες προσπαθησα να απλωσω το καιρι με πανι μου βγηκε η παναγια.μετα αποφασησα να το απλωνω με γυμνο χερι κ ηταν σαφως πιο ευκολο κ πιο αποδοτικο.δεν ξερω αν εχει το ιδιο αποτελεσμα αλλα ηταν πιο ευκολο κ χρειαζομουν λιγοτερη ποσοτητα προιοντος αφου το χερι δεν αποροφαει το καιρι οπως κανει το πανι.επισης νομιζω πως πρεπει να ακολουθουμε τις οδηγιες των προιοντων κ να μην το αφηνουμε πολυ ωρα επανω στο αυτοκινητο κ γινεται πολυ σκληρο.δεν πρεπει να χρειαζεται πολυ δυναμη στο ξεβγαζμα γιατι παλι μπορει να αφησει σημαδια.πρεπει να φευγει ανετα κ με μικρη πιεση.κατι κερια με χρωματα τα εχετε δει?

Υπαρχει και κερι σε μορφη σπρει παντως.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ακουσει τιποτα για κερωμα αυτοκινητου με υγρο κερι?? εχω ενα πλυστικο της bosch και ειδα οτι εχουν βγαλει και υγρο κερι για αυτοκινητο..ξερει κανεις κατι??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω αγορασα ενα γιαλιστικο με κερι και χρωμα της sonax

εβαλα το υλικο πανω στο χρωμα (σε σκια με χλιαρη λαμαρινα, αν και το μπουκαλι ελεγε ΚΑΙ σε ζεστη λαμαρινα αλλα οχι σε απευθειας ηλιο)

τεσπα, το απλωσα και σε 1 λεπτο περιπου αρχισα να τριβω με κατι σαν βαβμακι αλλα πιο μαλακο !!

ναι μεν γιαλισε αλλα,

το θεμα ειναι πως οταν το βλεπεις στον ηλιο και μονο τοτε φαινοντε τα περασματα του βαμβακιου σαν ελαφριες γρατσουνιες

μαλλον το ετριψα παραπανω αποτι επρεπε...γμτ ;)

καποια αλοιφη...?

διορθωνετε τωρα?

κοστος?

HELP!!!!

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω αγορασα ενα γιαλιστικο με κερι και χρωμα της sonax

εβαλα το υλικο πανω στο χρωμα (σε σκια με χλιαρη λαμαρινα, αν και το μπουκαλι ελεγε ΚΑΙ σε ζεστη λαμαρινα αλλα οχι σε απευθειας ηλιο)

τεσπα, το απλωσα και σε 1 λεπτο περιπου αρχισα να τριβω με κατι σαν βαβμακι αλλα πιο μαλακο !!

ναι μεν γιαλισε αλλα,

το θεμα ειναι πως οταν το βλεπεις στον ηλιο και μονο τοτε φαινοντε τα περασματα του βαμβακιου σαν ελαφριες γρατσουνιες

μαλλον το ετριψα παραπανω αποτι επρεπε...γμτ B)

καποια αλοιφη...?

διορθωνετε τωρα?

κοστος?

HELP!!!!

Καταρχην τι αλοιφη ηταν αυτη;Αυτο που λες με κερι και χρωμα δεν το καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω αγορασα ενα γιαλιστικο με κερι και χρωμα της sonax

εβαλα το υλικο πανω στο χρωμα (σε σκια με χλιαρη λαμαρινα, αν και το μπουκαλι ελεγε ΚΑΙ σε ζεστη λαμαρινα αλλα οχι σε απευθειας ηλιο)

τεσπα, το απλωσα και σε 1 λεπτο περιπου αρχισα να τριβω με κατι σαν βαβμακι αλλα πιο μαλακο !!

ναι μεν γιαλισε αλλα,

το θεμα ειναι πως οταν το βλεπεις στον ηλιο και μονο τοτε φαινοντε τα περασματα του βαμβακιου σαν ελαφριες γρατσουνιες

μαλλον το ετριψα παραπανω αποτι επρεπε...γμτ :D

καποια αλοιφη...?

διορθωνετε τωρα?

κοστος?

HELP!!!!

την βρηκα την ακρη τελικα!!!!

πηγα ρωτησα σε ενα μαγαζι της δουλειας (autoglym)

μου εκανε ενα κομματι με κερι ultra deep shine και αλλαξε ολη η εικονα του χρωματος. (εφυγαν οι ελαφριες γρατζουνιες που εκανα εγω, αλλα εφυγε και η αραχνη που ειχε απο πριν):angry2:

1.μου ειπε να πλυνω/στεγνωσω καλα το αμαξι με λιγο καθαριστικο και ενα ποτηρι ξυδι σε ενα κουβα για να φυγει αυτο που εβαλα εγω

2.να περασω μια αλοιφη δικια του (στην σκια) για επαναφορα χρωματος σε κομματια των 30χ30 εκ. ολο το αμαξι

3.περναω το κερι ultra deep shine για σκουρα χρωματα, παλι σε μικρα κομματια την ιδια μερα για να το σφραγισω και τελος (μετα κανα 5ωρο φυσικα)

για να το αφησω αυτος μου ζητησε 400¤ και 4 μερες ;)

το μονο που μενει ειναι να το κανω στην πραξη

και 1 ερωτηση

υπαρχουν επαγγελματικες αλοιφες και μη (στα ιδια προιοντα εννοω) ??

ΑΠΟ EBAY (τζαμπα πραμα)

ULTRA DEEP SHINE ΜΕ 12.5¤

PAINT RENOVATOR ΜΕ 12.5 ¤ επισης

MEGUIARS 3 STEP ME 36¤

ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

ΕΓΩ ΤΟ 3ο ΑΠΟ EBAY

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

ενα απο τα τρια προιοντα της meguiars θα κανει την δουλεια του paint renovator?

ρωταω γιατι θελω να διορθωσω την θαμπαδα που εκανα με την κακη χρηση ενος κεριου (ολογραμμα στον ηλιο)

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Φιλε antoniss, δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο που λες αλλα νομιζω οτι paint renovator της Autoglym, αν δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις, ισως σου κανει κακο στο χρωμα. Νομιζω οτι ειναι χοντρι αλοιφη για αφαιρεση γρατζουνιων. Δεν ειμαι ειδικος αλλα θα σου πω τι εκανα εγω πριν κανενα 3μηνο στο μαυρο Golf που εχω. Το αμαξι ειναι 3 χρονων σχεδον και το βλεπει καθε μερα ο ηλιος. Οπως καταλαβαινεις το χρωμα ειχε χασει την αρχικη γυαλαδα του και επεισης ειχε και αρκετη "αραχνη". Αγορασα μια αλοιφη Autoglym ULTRA DEEP SHINE και εκατσα μεσα σε ενα γκαραζ και το περασα. Κομματι κομματι με το χερι με ενα σφουγκαρακι για αλοιφες που μου εστειλε αυτος που την αγορασα. Αφησα κανενα τεταρτο την αλοιφη να ξεραθει και μετα αρχισα και την ετριβα με ενα πανακι μικροϊνων για να βγαλω την αλοιφη. Μετα που τελειωσα και ειδα το αμαξι απλα τα παιξα. Ηταν λες και το πηρα καινουργιο εκεινη την στιγμη. Το 90% της αραχνης ειχε εξαφανιστει και το αμαξι απλα ειχε γινει τελειο. Σου προτινω και σενα να κανεις το ιδιο. Πιστευω οτι θα βγαλει την θαμπαδα που εκανες με την κακη χρηση του κεριου. Την αλοιφη την αγορασα απο ebay.co.uk 24 ευρω νομιζω τελικη τιμη μαζι με μεταφορικα αλλα ειναι 1 λιτρο και περιειχε 2 σγουγκαρακια και 3 πανακια μικροϊνων. Αν θεσ πες μου να σου στειλω το λινκ του πωλητη αλλα κοιταξα και δεν εχει το σετακι που ειχα αγορασει. Ισως αν του κανεις ερωτιση. Επισης το καλο με την Autoglym ULTRA DEEP SHINE ειναι οτι ειναι αλοιφη γυαλισματος-κεροματος. Τελοσπαντων πιστευω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.