Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Και μιας και το ειπατε, μιας και εχω 1,5!!!! χρονο :( να το κερωσω, μολις γυρισω απο την πανελληνια βουυυυυρ :( για κερωμα και γυαλισμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το ειπατε, μιας και εχω 1,5!!!! χρονο :( να το κερωσω, μολις γυρισω απο την πανελληνια βουυυυυρ :( για κερωμα και γυαλισμα!!!!

Γυαλισμα και κερωμα θες να πεις!!! χαχαχαχα

Γιατι το εχω ακουσει και αυτο.. Πρωτα κερωμα, και καπακι πλακωμα με γυαλιστικες αλοιφες...

Link to comment
Share on other sites

Γυαλισμα και κερωμα θες να πεις!!! χαχαχαχα

Γιατι το εχω ακουσει και αυτο.. Πρωτα κερωμα, και καπακι πλακωμα με γυαλιστικες αλοιφες...

Ναι σορυ εχεις δικιο. Ειδες τι κανει η....σβουριχτη ταχυτητα :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια πραγματικα αξιζει να μπειτε στην διαδικασια να επαναφερετε το χρωμα του μωρου σας.

Το αποτελεσμα ειναι καλυτερο και απο καινουριο αυτοκινητο.

Να σας ευχαριστησω που με βαλατε στην πριζα να το επιχειρησω.

Καμια γνωμη για αφρο πλυσιματος με πιεστικο?

Υ.Γ. Ξανα ερωτευμενος με το golfaki new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελα να σε φτιαξω λιγο...

http://shinearama.com/product.php?id=VAL-SNOWPH-5L

Παρα πολυ καλος αφρος, πολυ οικονομικος(φαντασου οτι τον εχω απο το καλοκαιρι, πλενω καθε βδομαδα το ενα αυτοκινητο και καθε δευτερη το αλλο, και ακομα δεν εχω φαει ουτε το 1/7), ασφαλης για τα κερια σου μιας και εχει ουδετερο ph, μενει πολυ ωρα στο αμαξι και κανει πολυ παχυ αφρο....

Αφροποιητη τις εχεις? Και τι πιεστικο?

Link to comment
Share on other sites

Πιεστικο εχω ενα της einhell αφου το karcher παρεδωσε πνευμα,αν και ειχε δουλεψει ελαχιστα.

Αφροποιητη δεν ξερω τι ακριβως εννοεις.Παντως το πιεστικο εχει ενα δοχειο για ψεκασμο.

Επισης εχω και ενα εξαρτημα ψεκασμου για το πιεστικο αερος.

Βεβαια μετα το γυαλισμα-κερωμα του αυτοκινητου προμηθευτικα πιο σωστα προιοντα για πλυσιμο στο χερι απο αυτα τα που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω τι ειναι ο αφροποιητης...

http://shinearama.com/search.php?fcat=95

Αν εχεις κατι τετοιο μεσα, δεν κανει δουλεια.. Θες ενα καλο και ποιοτικο μηχανημα σαν καποιο απο αυτα που σου εβαλα παραπανω(ειναι ιδια.. η μονη διαφορα τους ειναι στο τελειωμα, ωστε να μπαινει στο πιεστικο σου.... για το einhell αν δεν κανω λαθος ειναι αυτο που λεει alto.. αλλα δεν ειμαι και σιγουρος..)

Κοιτα το αποτελεσμα του παραπανω αφρου, μαζι με τον παραπανω αφροποιητη, περιπου 4 λεπτα μετα το ψεκασμα...

P7280219.jpg

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο που εχεις, σιγουρα δεν κανει..

Εχω και ενα αλλο παληκαρι ο οποιος εχει το ιδιο θεμα με τα einhell.. Αν βρει ποιο απ ολα κανει, θα σου στειλω.... :(

Link to comment
Share on other sites

φιλοι που αγαπατε το αυτοκινητο σας δειτε τι κανει η νανοτεχνολογια percenta.gr και απο τη σας προστατευει το αμαξι σας και εγγυημενα και με την συγκαταθεση και τον αυτοκινητοβιομηχανιων

Link to comment
Share on other sites

φιλοι που αγαπατε το αυτοκινητο σας δειτε τι κανει η νανοτεχνολογια percenta.gr και απο τη σας προστατευει το αμαξι σας και εγγυημενα και με την συγκαταθεση και τον αυτοκινητοβιομηχανιων

Ναι αλλα απ'οτι βλεπω δεν ειναι κατι που μπορω να το κανω μονος μου...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά posts επιτέλους ξεκαθάρισα πως έχουν τα πράγματα. Ευχαριστώ γι' αυτό και μπράβο στα παιδιά που έκατσαν να γράψουν κάποια βασικά πράγματα

Τώρα όσο αφορά τα κεριά δεν έχω ακούσει να γίνεται αναφορά σε αυτό

Autoglym High Definition Wax

Γενικά είναι καλύτερο από το NXT της Meguiar's? Ξέρετε τίποτα?

Και όσο αφορά την γυαλιστική με αυτή είμαι καλυμένος? Autoglym Super Resin Polish

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά posts επιτέλους ξεκαθάρισα πως έχουν τα πράγματα. Ευχαριστώ γι' αυτό και μπράβο στα παιδιά που έκατσαν να γράψουν κάποια βασικά πράγματα

Τώρα όσο αφορά τα κεριά δεν έχω ακούσει να γίνεται αναφορά σε αυτό

Autoglym High Definition Wax

Γενικά είναι καλύτερο από το NXT της Meguiar's? Ξέρετε τίποτα?

Και όσο αφορά την γυαλιστική με αυτή είμαι καλυμένος? Autoglym Super Resin Polish

Ευχαριστώ

για κερι εγω θα σου πρότεινα το collinite 915 ή collinite 845 που ειναι πολυ ευκολο στην εφαρμογη του.η γυαλιστκη που εχεις διαλεξη ειναι πολυ καλη για περασμα με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα απλα τελειο...αν και 2 χρονων παντως και το αμαξι δεν ειχε τελικα αραχνες...γιατι 1 το χω σε κλειστο γκαραζ... 2 λιγες φορες βγαινει σε βροχη 3 δεν εχει μηνει σχεδον ποτε κατω απο ηλιο νταλα :good: και εχει 28.000κμ :lol:

αλλα και παλι ιδα διαφορα αλλα ηταν σε πολυ καλη κατασταση τελικα το χρωμα :lol: δεν εχω φωτογραφικη θα βγαλω με το κινητο και θα σας στειλω

Link to comment
Share on other sites

Η αραχνη δεν εχει να κανει με αυτα που αναφερεις.. Απο τη στιγμη που το πλενεις το αμαξι, εχει και αραχνη!! Εκτος και αν δυο χρωνια δεν ειχε ακουμπησει τιποτα πανω του.. :nea:

Για βγαλε φωτο να δουμε αποτελεσμα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην respect για τις πληροφοριες.

Κατα δευτερον ως σχεδον αρχαριος (περιοριζομουν μονο σε βασικο πλυσιματο με autoglym/meguiar's αντε κ κανα γιαλισμα στα κεφια)εκανα μια λιστα με προιοντα για γυαλισμα και κερωμα που αναφερει ο joop και ο nikosp11 και περιμενω την παραλαβη τους.

Ερωτηση : Πηρα τον soft clay της Bilt-Hamber. Σε αλλα site (και στης εταιριας νομιζω) αναφερει πως πριν την εφαρμογή του δεν απαιτειται λιπανση με σαμπουαν/νερο αλλα κ με σκετο νερο ειναι οκ.

Ισυχει? Ειναι safe?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην respect για τις πληροφοριες.

Κατα δευτερον ως σχεδον αρχαριος (περιοριζομουν μονο σε βασικο πλυσιματο με autoglym/meguiar's αντε κ κανα γιαλισμα στα κεφια)εκανα μια λιστα με προιοντα για γυαλισμα και κερωμα που αναφερει ο joop και ο nikosp11 και περιμενω την παραλαβη τους.

Ερωτηση : Πηρα τον soft clay της Bilt-Hamber. Σε αλλα site (και στης εταιριας νομιζω) αναφερει πως πριν την εφαρμογή του δεν απαιτειται λιπανση με σαμπουαν/νερο αλλα κ με σκετο νερο ειναι οκ.

Ισυχει? Ειναι safe?

τον πηλο αυτο εχω και εγω.κανει με σκετο νερο αλλα ειναι καλυτερο να βαλεις λιγο σαμπουαν στο νερο.με σκετο νερο πρεπει να ξεκαζεις παρα πολυ νερο και ειναι λιγο κουραστικο.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα τον δουλευω παντα με σκετο νερο αφου η χρηση του το επιτρεπει ,αρα ειναι total safe.αν κανω μερικα φσιτ παραπανω δεν ξερω καθως δεν τα μετρω.αν χρειαστει λιπανση η περιοχη που κανω claying θα ριξω νερο και τελος.προτιμησε απιονισμενο νερο.αν παντως επιλεξεις αλλο λιπαντικο προτιμησε ενα QD ή λιπαντικο πηλου.το διαλυμα με σαμπουαν ειναι safe και κανει μια χαρα την δουλεια της λιπανσης αλλα ξεπλενει τις επικαθησεις απο τον πηλο και μετα δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο βρωμικη ηταν τελικα η επιφανεια σου.

@ποια προιοντα αγορασες και απο που;

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντησεις καταρχας.

Δεν ανακαλυψα κατι καινουργιο, απο το shinearama. Μαλιστα μου βγηκε καλυτερα απο ebay που αγοραζα μεχρι τωρα, λογο εξοδων αποστολης (μεχρι 20kg)αφου βαρεθηκα να περνω σαμπουαν καθε τοσο και πηρα ενα 2lt.

Για πρωτη φορα θα δοκιμάσω:

Collinite Marque D'Elegance (No. 915) (12 fl. oz)

Collinite Liquid Insulator Wax (No. 845) (16oz) (λεω να αρχισω με το liquid και αμα το "εχω" την επομενη το 915)

Sonus Der Wunder Microfibre Drying Towel - Single (24x30 inches)

Bilt-Hamber Soft Auto Clay (200g)

Αναπληρωσα και εκανα stock:

Autoglym Super Resin Polish (500ml)

Meguiar's NXT Car Wash (1892ml)

Meguiar's Quik Interior Detailer (473ml)

Kαι τα απαραιτητα:

Shinearama Foam Applicator Pad (5-pack)

Eurow Sheepskin Wash Mitt with Thumb (single) (μεχρι τωρα ειχα shamois της autoglym)

Eurow Shag Weave Microfibre Towel 3-Pack (3x 12x16 inches)

Ειχα στο νου μου να χρησιμοποιησω τον πηλο με νερο ή με νερο/σαμπουαν αλλα θα κοιταξω μηπως βρω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντησεις καταρχας.

Δεν ανακαλυψα κατι καινουργιο, απο το shinearama. Μαλιστα μου βγηκε καλυτερα απο ebay που αγοραζα μεχρι τωρα, λογο εξοδων αποστολης (μεχρι 20kg)αφου βαρεθηκα να περνω σαμπουαν καθε τοσο και πηρα ενα 2lt.

Για πρωτη φορα θα δοκιμάσω:

Collinite Marque D'Elegance (No. 915) (12 fl. oz)

Collinite Liquid Insulator Wax (No. 845) (16oz) (λεω να αρχισω με το liquid και αμα το "εχω" την επομενη το 915)

Sonus Der Wunder Microfibre Drying Towel - Single (24x30 inches)

Bilt-Hamber Soft Auto Clay (200g)

Αναπληρωσα και εκανα stock:

Autoglym Super Resin Polish (500ml)

Meguiar's NXT Car Wash (1892ml)

Meguiar's Quik Interior Detailer (473ml)

Kαι τα απαραιτητα:

Shinearama Foam Applicator Pad (5-pack)

Eurow Sheepskin Wash Mitt with Thumb (single) (μεχρι τωρα ειχα shamois της autoglym)

Eurow Shag Weave Microfibre Towel 3-Pack (3x 12x16 inches)

Ειχα στο νου μου να χρησιμοποιησω τον πηλο με νερο ή με νερο/σαμπουαν αλλα θα κοιταξω μηπως βρω κατι αλλο.

ολα τα προιοντα που επελεξες ειναι κορυφαια.το 845 ειναι πανευκολο στην εφαρμογη του αλλα και το 915 δεν ειναι δυσκολο.για τον πηλο μπορεις να παρεις αυτο:http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=VAL-CBLING-500 που αραιωνεται και εχει διαφορες χρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.