Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

οχι οχι οχι......ααααααααααααααααααααααα.........μην........δεν ειπα τιποτα.........ααααααααααααααααααααααααααα...............καποιος αλλος μπηκε με τον λογαριασμο μου...........ααααααααααααααααα,

τι ωρα θα ερθεις???κατα της 6??? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου αλλάξαν την παλιά σκάστρα???

Όχ!!!! Μη με κάνεις να την ξαναβάλω!

Δηλαδή δεν ακούγεται αυτό το ξεψυχισμένο που έκανε πρίν????

...Πλάκα κάνεις? ........ακούγεται ένα στενό μακρυά και βάλε...και τώρα πια σε όλες τις ταχύτητες το ίδιο.....

Link to comment
Share on other sites

...Πλάκα κάνεις? ........ακούγεται ένα στενό μακρυά και βάλε...και τώρα πια σε όλες τις ταχύτητες το ίδιο.....

Και σε ποιες στροφές ακούγεται????

Link to comment
Share on other sites

Και σε ποιες στροφές ακούγεται????

Από τις 2700 και πάνω ...(δηλαδή αρκεί να ανοίξει το τούρμπο)....παντού .....δηλαδή σε όλο το φασμα από 2700 και πάνω...

δηλ.εισαι στην εθνική με 6η και 4000 και αφήνεις το γκαζι...θα το ακούσεις να φτερνίζεται..........

Μην το ψάχνεις..πριν για να ακούσεις το τσαφ ...έπρεπε ή να κάνεις όπισθεν ή να αφήσεις απότομα το γκάζι με πρώτη την ώρα που ανοίγει το τούρμπο...

Τώρα είναι πλέον μια κανονική σκάστρα ανοιχτού τύπου...

Αξίζει να σου πώ και το σκηνικό....πάω να παραλάβω το αμάξι από τον Ρώρρη και με πιάνει ο αρχιμηχανικός που μου άλλαξε τη βαλβίδα....

μου λέει ...''το αμάξι δεν έχει σχέση με πριν όσο αναφορά τις επιδόσεις.... ''του έχεις βάλει και σκάστρα?''' ...εγώ μένω μ@μ@κας και του απαντάω ..

''όχι ..μόνο έναν αντάπτορα''...με έπρηξε να του πώ από πού τον πήρα λέγοντας μου πως είναι γαμάτος ο ήχος που κάνει....εγώ βέβαια είχα μείνει εντελώς μ@λ@κας γιατί ήξερα πως η σκάστρα δν ακούγεται σχεδόν καθόλου....και μόλις βγαίνω από το συνεργείο....κατάλαβα τι εννοούσε....!!!!!!!!!...και ένα πλατύ χαμόγελο φάνηκε στη μάπα μου ...που μεγάλωσε όταν βγήκα στην εθνική και έννιωσα τη διαφορά στις επιδόσεις!!!!! ;);):D:D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αλλο αποτελεσμα εχει ο ενας κ αλλο ο αλλος με τον ιδιο ανταπτορα τι παιζει ρε παιδιααααα

;)

...δεν νομίζω πως είναι θέμα αποτελέσματος.....μάλλον είναι θέμα εγκατάστασης...

σημειώνω πως πριν στο ρελαντί όταν πάταγες γκάζι μέχρι τον κόφτη ..περίπου στις τέσσερεις χιλιάδες στροφές..δεν ακουγόταν τίποτα...τώρα χαλάει τον κόσμο....

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε η εγκατασταση πως μπορει να διαφερει plug and play ειναι ο ανταπτορας δεν υπαρχουν κ πολλοι τροποι για να την βαλεις.......

...δεν είπα ότι μπορεί να διαφέρει ...εννοώ ότι μπορεί να μην έχει γίνει με τον σωστό τρόπο...ή πιθανά να μην έχει κουμπώσει κάτι καλά...

δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω...εκτός εαν παίζουν ρόλο οι βαλβίδες που μου άλλαξαν...δεν ξέρω ...πάντως η διαφορά είναι τεράστια..βασικά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...

Link to comment
Share on other sites

...δεν είπα ότι μπορεί να διαφέρει ...εννοώ ότι μπορεί να μην έχει γίνει με τον σωστό τρόπο...ή πιθανά να μην έχει κουμπώσει κάτι καλά...

δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω...εκτός εαν παίζουν ρόλο οι βαλβίδες που μου άλλαξαν...δεν ξέρω ...πάντως η διαφορά είναι τεράστια..βασικά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...

Όταν πάς στην αντιπροσωπία και σου βρίσκουν σφάλμα, σου αλλάζουν τη σκάστρα με άλλου τύπου.

Οι σκάστρες είναι τελείως διαφορετικές εσωτερικά και η καινούργια έχει πιο σφηκτό ελατήριο.

Το μόνο που διαπίστωσα όταν ξαναέβαλα τον αντάπτορα είναι οτι τρελένεται στο θόρυβο μέχρι τον κόφτη πλέον...αλλά απο απόδοση...... :)

Το αμάξι έπεσε αισθητά, οπότε ....ξαναβγήκε!

Edited by Black badge project
Link to comment
Share on other sites

και ένα πλατύ χαμόγελο φάνηκε στη μάπα μου ...που μεγάλωσε όταν βγήκα στην εθνική και έννιωσα τη διαφορά στις επιδόσεις!!!!! ;):rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Όταν πάς στην αντιπροσωπία και σου βρίσκουν σφάλμα, σου αλλάζουν τη σκάστρα με άλλου τύπου.

Οι σκάστρες είναι τελείως διαφορετικές εσωτερικά και η καινούργια έχει πιο σφηκτό ελατήριο.

Το μόνο που διαπίστωσα όταν ξαναέβαλα τον αντάπτορα είναι οτι τρελένεται στο θόρυβο μέχρι τον κόφτη πλέον...αλλά απο απόδοση...... :lol:

Το αμάξι έπεσε αισθητά, οπότε ....ξαναβγήκε!

λοιπον παιδια.με τον ανταπτορα χανεις 6 αλογα.

υπαρχουν δυναμομετρησεις πριν και μετα.(με τον ανταπτωρα και χωρις)την ιδια μερα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια.με τον ανταπτορα χανεις 6 αλογα.

υπαρχουν δυναμομετρησεις πριν και μετα.(με τον ανταπτωρα και χωρις)την ιδια μερα.

Μην μας λες τετοια κ φαμε ητα ....Τζαμπα την παρηγγειλα θα σκασω απο το κακο μ... :)

Ρωτησα ομως πρωτα κ δεν κοβει πολυ πιεση αντε κανα 2 αλογατα sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην μας λες τετοια κ φαμε ητα ....Τζαμπα την παρηγγειλα θα σκασω απο το κακο μ... :D

Ρωτησα ομως πρωτα κ δεν κοβει πολυ πιεση αντε κανα 2 αλογατα sillyhorse1rb5.gif

Μακάρι να είχαμε την πολυτέλεια να δοκιμάσουμε και την bonalume που βγάζει πλήρες σύστημα εκτόνωσης...

...ο αντιπρόσωπος εδώ όμως είναι χειρότερος και απο βουλευτή (θα, θα, θα.....................πάνω απο ένα χρόνο!!!!!!)

Έ!!Acti μη ξεχάσεις να πείς πω η δυναμομέτρηση έγινε σε golf gt με την σκάστρα παλαιού τύπου.

Με την καινούργια δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμη απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχαμε την πολυτέλεια να δοκιμάσουμε και την bonalume που βγάζει πλήρες σύστημα εκτόνωσης...

...ο αντιπρόσωπος εδώ όμως είναι χειρότερος και απο βουλευτή (θα, θα, θα.....................πάνω απο ένα χρόνο!!!!!!)

Έ!!Acti μη ξεχάσεις να πείς πω η δυναμομέτρηση έγινε σε golf gt με την σκάστρα παλαιού τύπου.

Με την καινούργια δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμη απώλειες.

Πια ειναι η παλαιου τυπου και πια η νεου τυπου??Εκτος αν λες την μαμισια σκαστρα του αμαξιου και οχι για τον ανταπτορα της forge...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχαμε την πολυτέλεια να δοκιμάσουμε και την bonalume που βγάζει πλήρες σύστημα εκτόνωσης...

...ο αντιπρόσωπος εδώ όμως είναι χειρότερος και απο βουλευτή (θα, θα, θα.....................πάνω απο ένα χρόνο!!!!!!)

Έ!!Acti μη ξεχάσεις να πείς πω η δυναμομέτρηση έγινε σε golf gt με την σκάστρα παλαιού τύπου.

Με την καινούργια δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμη απώλειες.

ναι εγινε με την παλια.πριν την αλαγη με την ενισχυμενη.

σημερα μου αλλαξαν βαλβιδες και κατι αλλες μακακιες οποτε εχω και την νεα σκαστρα.

θα δοκιμασω δυναμομετρηση και με αυτη και θα σας πω

Πια ειναι η παλαιου τυπου και πια η νεου τυπου??Εκτος αν λες την μαμισια σκαστρα του αμαξιου και οχι για τον ανταπτορα της forge...

αν για καποιο λογο σου αλαξουν σκαστρα στο αμαξι τοτε σου βαζουν μια σχεδον ιδια.πιο ανθεκτικη να το πω......τελως παντων,μια καλυτερη. tongue.gif

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να βαζουν στα νεοτερα μοντελα την σκαστρα γαβ γαβ κ στα παλαιοτερα την μαπε?

Αγνωσται αι βουλαι της εκαστοτε αντιπροσωπειας tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να βαζουν στα νεοτερα μοντελα την σκαστρα γαβ γαβ κ στα παλαιοτερα την μαπε?

Με τον acti πήραμε τις πρώτες φουρνιές.....δε ξέρω αν είναι πιο μαπέ αλλά σε μερικά πράγματα τα παλιά είναι καλύτερα.

Επειδή στη συνέχεια έγινε μια προσπάθεια να μειώσουν το κόστος, έκαναν περικοπές σε ορισμένα μικροπράγματα...πχ πίσω φρένα gt, καπάκι μπαταρίας κτλ!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχαμε την πολυτέλεια να δοκιμάσουμε και την bonalume που βγάζει πλήρες σύστημα εκτόνωσης...

...ο αντιπρόσωπος εδώ όμως είναι χειρότερος και απο βουλευτή (θα, θα, θα.....................πάνω απο ένα χρόνο!!!!!!)

Έ!!Acti μη ξεχάσεις να πείς πω η δυναμομέτρηση έγινε σε golf gt με την σκάστρα παλαιού τύπου.

Με την καινούργια δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμη απώλειες.

...Εμένα πάντως το αυτοκίνητο όταν βγήκα από το συνεργείο πριν 10 μέρες πήγαινε καλύτερα από ποτέ...και με τον αντάπτορα...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχει χάσει 6 άλογα που λέτε....άσχετο εαν μπήκε πάλι σήμερα...γιατί δεν ανέβασε στα καλά καθούμενα πάνω από 3500 στροφές.... machinegun.gifmachinegun.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

...Εμένα πάντως το αυτοκίνητο όταν βγήκα από το συνεργείο πριν 10 μέρες πήγαινε καλύτερα από ποτέ...και με τον αντάπτορα...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχει χάσει 6 άλογα που λέτε....άσχετο εαν μπήκε πάλι σήμερα...γιατί δεν ανέβασε στα καλά καθούμενα πάνω από 3500 στροφές.... machinegun.gifmachinegun.gifrocket.gif

;):huh: :huh: :huh: :huh:

safe mode???

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το videaki με τον ήχο του αντάπτορα που φοράω...

Που να δεις πως ακούγεται με πρόγραμμα, εξάτμιση και χωνί....... hearts.gifnew_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις πως ακούγεται με πρόγραμμα, εξάτμιση και χωνί....... hearts.gifnew_sugkrotima.gif

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τον υπάρχον ήχο...που πίστεψέ με δεν ακούγεται καλά στο video...από κει και πέρα και ένα τελικό δεν θα με χάλαγε......προς το παρό :D:D:D ν......

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τον υπάρχον ήχο...που πίστεψέ με δεν ακούγεται καλά στο video...από κει και πέρα και ένα τελικό δεν θα με χάλαγε......προς το παρό :D:D:D ν......

Με τη χωάνη η σκάστρα σφυρίζει κοντά στις 2000-2500σαλ και μετά τις 3000σαλ ξεκινούν τα κλαμπατσίμπανα!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.