Jump to content
kospasTSI12345

225/45/r16 γίνεται?

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω εάν στην 16άρα του tsi sportline 140 χωράει η πιο μεγάλη διάσταση ελαστικών.\

δηλ. από 205/55/R16 που φοράει τώρα να γίνει 225/45/R16, και αν αξίζει τον κόπο να κάνω αυτή την αλλαγή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα χαλασει το ''βημα'' το 225,αν θες οποσδηποτε 225 τοτε βαζεις 17'' και 225.45.17

Μπορείς μήπως λιγάκι να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς?

Εγώ έχω στο μυαλό μου πως όσο πιο φαρδύ τόσο πιο μεγάλη σταθερότητα στο δρόμο...

Εξάλου δεν το συζητάω καθόλου για 17άρα ζάντα. ΄Εχει ήδη πολλούς κραδασμούς το αυτοκίνητο.

Θεωρώ η 16άρα είναι χρυσή τομή για τους Ελληνικούς δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

225/50/16 και δεν αλλαζει το βημα του αυτοκινητου μιας και η διαφορα με τα 205/55/16 ειναι μολις 0,079%.εχουν μολις 0,5 χιλιοστα διαφορα στην διαμετρο. ;)

Link to comment
Share on other sites

225/50/16 και δεν αλλαζει το βημα του αυτοκινητου μιας και η διαφορα με τα 205/55/16 ειναι μολις 0,079%.εχουν μολις 0,5 χιλιοστα διαφορα στην διαμετρο. ;)

Με 225/50/16 θα υπάρχει διαφορά στον δρόμο ή τσάμπα η μανούβρα??

Link to comment
Share on other sites

Με 225/50/16 θα υπάρχει διαφορά στον δρόμο ή τσάμπα η μανούβρα??

-θα χασεις λιγο σε ανεση λογω χαμηλοτερου προφιλ

-ισως να δεις μια μικρη αυξηση καταναλωσης λογω μεγαλυτερου πελματος

-γλυστραει περισσοτερο στο βρεγμενο οδοστρωμα

-τιμη(ακριβοτερα)

+καλυτερα κρατηματα στις στροφες

+πιο σταθερο στις ευθειες

+βεντουζα στο στεγνο οδοστρωμα

+καλυτερη αισθηση τιμονιου

τον τομεα των επιδοσεων δεν τον εξεταζω γιατι πιστευω οτι τα 140 αλογα του αυτοκινητου μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτην την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

-θα χασεις λιγο σε ανεση λογω χαμηλοτερου προφιλ

-ισως να δεις μια μικρη αυξηση καταναλωσης λογω μεγαλυτερου πελματος

-γλυστραει περισσοτερο στο βρεγμενο οδοστρωμα

-τιμη(ακριβοτερα)

+καλυτερα κρατηματα στις στροφες

+πιο σταθερο στις ευθειες

+βεντουζα στο στεγνο οδοστρωμα

+καλυτερη αισθηση τιμονιου

τον τομεα των επιδοσεων δεν τον εξεταζω γιατι πιστευω οτι τα 140 αλογα του αυτοκινητου μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτην την αλλαγη.

Νομίζω πως είσαι απόλυτα σαφής, απλώς θεωρώ πως τα μείον είναι αρκετά σημαντικά , ειδικά αυτό

για την ....άνεση.......και την κατανάλωση.

Πιστεύεις ότι πρέπει να την κάνω την αλλαγή δεδομένου ότι το αυτοκίνητο δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα όπως είναι??

Επίσης δεν ξέρω και από άποψη εμφάνισης ...θεωρώ πως είναι πολύ μικρή η διαφορά στο προφίλ , ο

πότε δεν θα φαίνεται άσχημο κενό στους θόλους, έτσι δν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είσαι απόλυτα σαφής, απλώς θεωρώ πως τα μείον είναι αρκετά σημαντικά , ειδικά αυτό

για την ....άνεση.......και την κατανάλωση.

Πιστεύεις ότι πρέπει να την κάνω την αλλαγή δεδομένου ότι το αυτοκίνητο δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα όπως είναι??

Επίσης δεν ξέρω και από άποψη εμφάνισης ...θεωρώ πως είναι πολύ μικρή η διαφορά στο προφίλ , ο

πότε δεν θα φαίνεται άσχημο κενό στους θόλους, έτσι δν είναι?

εγω στην θεση σου θα το αφηνα οπως ειναι.

και αυτο γιατι το αμαξι σου ειναι καινουργιο.φαε τα λαστιχακια του πρωτα,να το χαρεις οπως ειναι και αργοτερα μετα απο κανα-δυο χρονια που θα θες καινουργιο λαστιχακι και θα το εχεις ευχαριστηθει το αμαξι,τοτε μπορεις να ''πειραματιστεις'' χωρις αγχος και να βαλεις μια αλλη διασταση ελαστικου.

οσο για την διαφορα του προφιλ σε σχεση με το κενο στους θολους θα ειναι πολυ μικρη και δεν θα φαινεται ασχημα επουδενη ;)

Link to comment
Share on other sites

225/50/16 και δεν αλλαζει το βημα του αυτοκινητου μιας και η διαφορα με τα 205/55/16 ειναι μολις 0,079%.εχουν μολις 0,5 χιλιοστα διαφορα στην διαμετρο. :o

Μιας και εισαι καλος στα μαθηματικα tongue.gif

Για λυσε μου και εμενα μια απορια...

Εχω 225-45-17 και θελω να παω σε 205-45-17. Γινεται ή θα αλλαξει το βημα??

Θελω να βελτιωσω λιγο την ανεση και να μειωσω τους κραδασμους. Θα πετυχω τιποτα ή διαφορα ειναι αμελητεα??

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εισαι καλος στα μαθηματικα tongue.gif

Για λυσε μου και εμενα μια απορια...

Εχω 225-45-17 και θελω να παω σε 205-45-17. Γινεται ή θα αλλαξει το βημα??

Θελω να βελτιωσω λιγο την ανεση και να μειωσω τους κραδασμους. Θα πετυχω τιποτα ή διαφορα ειναι αμελητεα??

Να το αφησεις οπως ειναι,θα το κανεις χειροτερο.

Μια χαρα ειναι απο ανεση το 225/45/17

Μην ξεχνας,17αρα ζαντας εχεις.

Αν θελεις βαλε 16αρα με 205/55/16 αλλα ειναι τραγικο να το κανεις αυτο

Link to comment
Share on other sites

Να το αφησεις οπως ειναι,θα το κανεις χειροτερο.

Μια χαρα ειναι απο ανεση το 225/45/17

Μην ξεχνας,17αρα ζαντας εχεις.

Αν θελεις βαλε 16αρα με 205/55/16 αλλα ειναι τραγικο να το κανεις αυτο

ο κωσταντινος εχει δικιο karle.

η διαφορα των δυο ελαστικων ειναι 2.920% η οποια μεταφραζεται σε 18 ολοκληρα χιλιοστα.

αν θες να μεινεις σε 17αρα αλλα να αλλαξεις διασταση μπορεις να βαλεις 205/50/17.

η διαφορα θα ειναι 0.3925% ητη 2.5 χιλιοστα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εγω παντως απο205-55-16 σε 225-45-17 ειδα διαφορα παροτι με διαβεβαιοναν οτι δεν θα ''κοψει'' το αυτοκινητο.Οχι πολλα πραγματα αλλα εκοψε μαλλον λογω της διαφορας απο 205 σε 225,α και στον υπολογισμο διαμετρου ειμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ΟΚ σε διαφορα διαμετρου γιατι αυτη ειναι η σωστη αντιστοιχια για μεταβαση απο 16αρα σε 17αρα.

Link to comment
Share on other sites

Και να σου ξαναπω οτι αν φυγεις απο την εργοστασιακη διασταση του 205/55/16 και πας σε 225/45/16 ειναι απολυτα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Και να σου ξαναπω οτι αν φυγεις απο την εργοστασιακη διασταση του 205/55/16 και πας σε 225/45/16 ειναι απολυτα λαθος.

Οπότε η μόνη λύση είναι .......ή 17άρα ή όπως είναι??

σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η μόνη λύση είναι .......ή 17άρα ή όπως είναι??

σωστά???

σωστοοοοοοοοοοςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

ο κωσταντινος εχει δικιο karle.

η διαφορα των δυο ελαστικων ειναι 2.920% η οποια μεταφραζεται σε 18 ολοκληρα χιλιοστα.

αν θες να μεινεις σε 17αρα αλλα να αλλαξεις διασταση μπορεις να βαλεις 205/50/17.

η διαφορα θα ειναι 0.3925% ητη 2.5 χιλιοστα :blush:

Ευχαριστω παιδες..

Οποτε για λιγο περισσοτερο ανεση μικραινει λιγο το πελμα και μεγαλωνει το προφιλ. Σωστα??

225/45/17 vs 205/50/17

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες..

Οποτε για λιγο περισσοτερο ανεση μικραινει λιγο το πελμα και μεγαλωνει το προφιλ. Σωστα??

225/45/17 vs 205/50/17

σωστα.πιο παχουλο ελαστικο-περισσοτερη ανεση.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ξεκοληστε απο τις πατεντες....

3 ειναι τα λαστιχα που πρεπει να παιζετε...

205/55/16

225/45/17

225/40/18

οτιδηποτε αλλο χαλαει την συνολικη διαμετρο του τροχου και επηρεαζει αρνητικα αναρτηση , σχεσεις ταχυτητων κτλ κτλ και γενικα οτι μη δοκιμασμενο δεν ειναι για να το κανεις εκτος και αν γουσταρετε να κανετε δοκιμες....

να κανω και εγω μια ερωτηση στους ειδικους....

225/45/17 vs 205/50/17

το πρωτο εχει προφιλ 101.25 χιλιοστα και το δευτερο 102,5χιλιοστα...? σωστα τα λεω? αν ναι το 1 χιλιοστο δεν ειναι αξιοσημειωτη μειωση ανεσης πιστευω...ασχετα που δεν ειναι σωστο λογω συνολικης διαμετρου μπλα μπλα μπλα...

Link to comment
Share on other sites

σωστα.πιο παχουλο ελαστικο-περισσοτερη ανεση.
για την διασταση που θελω εγω τι αποψη εχετε?? 215/50/17???βοηθεια! :lol:

Συγγνώμη παιδία αλλά αυτά δε γίνονται.

Με το που πάς στον βουλκανιζατερά θα σου εξηγήσει τους λόγους που δε μπορείς να αλλάξεις

offset στο αυτοκίνητο γιατί αυτό συνεπάγεται ...προβλημάτων. ¶σε που περίεργα λάστιχα σαν

και αυτά που λέτε είναι πιο ακριβά.

Η 16άρα που φοράει το αυτοκίνητο είναι προφανώς 16x6,5J.

Αν βάλεις 225 λάστιχο θα φαίνεται σα ξεχηλωμένο.

Κάνε τον κόπο να επισκευτείς έναν "ζαντά" και θα σου εξηγήσει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδία αλλά αυτά δε γίνονται.

Με το που πάς στον βουλκανιζατερά θα σου εξηγήσει τους λόγους που δε μπορείς να αλλάξεις

offset στο αυτοκίνητο γιατί αυτό συνεπάγεται ...προβλημάτων. ¶σε που περίεργα λάστιχα σαν

και αυτά που λέτε είναι πιο ακριβά.

Η 16άρα που φοράει το αυτοκίνητο είναι προφανώς 16x6,5J.

Αν βάλεις 225 λάστιχο θα φαίνεται σα ξεχηλωμένο.

Κάνε τον κόπο να επισκευτείς έναν "ζαντά" και θα σου εξηγήσει τα πάντα.

+1000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.